japeni
22.08.08,12:24
Dobrý deň,

prosím radu ohľadne delenia nákladov medzi manželmi SZČO. Vlastnia spolu nebytové priestory, ktoré si vložila do podnikania manželka a využívala ich na 100 %. Teraz si založil živnosť aj manžel a urobil si tam kanceláriu na vykonávanie svojej podnikateľskej činnosti.
Je možné nejakým zápisom na konci účtovného obdobia rozdeliť výšku odpisov na polovicu, aby si ich každý dal do nákladov? / priestory momentálne využívajú v pomere 1/2 a 1/2 /
Prípadne mi prosím poraďte, čo mám s tým robiť.

ďakujem
Marína
22.08.08,12:08
Viď ZoDP §24 ods.3)
(3) Hmotný majetok a nehmotný majetok, ktorý je v spoluvlastníctve, odpisuje každý zo spoluvlastníkov zo vstupnej ceny, a to pomerne podľa výšky spoluvlastníckeho podielu.
Komentár k ods.3:
ods. 3 – Odpisovanie hmotného majetku a nehmotného majetku v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov. Často sa stáva, že za účelom výstavby alebo obstarania majetku sa spojí viacero osôb s cieľom financovať spoločný projekt. Ak na obstaraní hmotného alebo nehmotného majetku sa zúčastní viacero vlastníkov, má každý z nich právo uplatňovať odpisy z pomernej časti obstarávacej ceny, a to v závislosti od toho akou sumou sa podieľal na obstaraní spoločnej veci, t.j. veci v spoluvlastníctve. Každý zo spoluvlastníkov odpisuje zo vstupnej ceny pomerne podľa výšky spoluvlastníckeho podielu, t.j. v tom pomere, v akom hradil náklady na obstaranie majetku.
Zita5
22.08.08,12:21
Ja by som len k uvedenému dotazu len toľko , pokiaľ manželia podnikajú , má každý svoj živnostenský list a nebytové priestory , ktoré nadobudli v rámci BSM spoločne , a tieto v čase podnikania užívajú , doporučujem okrem iného napísať Dohodu o spoločnom užívaní nebytových priestorov na účel vykonávania podnikateľskej činnosti a v tejto dohode si ošetriť okrem odpisov aj spotrebu energií , plynu , vody ,poplatkov dani z nehnuteľnosti ,smetné ,udržiavanie priestorov , prípadné iné poplatky z oblasti BOZP,PO atď .

Proste v jednom priestore sídlia dve firmy .
Mne uvedenú dohodu poradil inšpektor z NIP pri kontrole kvôli niečomu inému , ale okrem toho to bude slúžiť aj ako doklad pre daňovú kontrolu , že ako si delia výdavky na prevádzku spoločného priestoru .

Ešte by som Marínu doplnila : pozrite Zo DzP § 24 odst.5 , § 25 odst. 1 písm.d

Manželia si rozdelia odpisy 50:50 a na konci roka , si v rámci účtovných uzávierkových operácii tieto zaúčtujú do prevádzkovej réžie .
japeni
02.09.08,10:28
Ďakujem Vám veľmi pekne, veľmi ste mi pomohli.