Tanenka
29.04.05,07:31
Dobrý deň.

Vedel by mi prosím niekto poradiť pri výpočte priemeru potrebného k mzdám? Jedná sa mi o tento problém. Zamestnanec za 2Q 2005 odpracoval 3 dni, 20 dvolenky a 44 PN + má pomerovo vypočítanú odmenu každý štvrťrok 92500 korún. Ako vypočítať priemer, keď odpracoval iba 3 dni a pritom tam má zahrnutú odmenu? Malo by sa to počítať nejako pomerovo ale nevychádza mi to podľa fondu odpracovaných hodín. Vie mi prosím niekto poradiť?
Jana Motyčková
29.04.05,06:53
Tanenka, už som Ti na túto otázku odpovedala v téme "dovolenkový priemer" 27.4. takto :

Keďže v 1.Q neodpracoval 22 dní, použije sa pravdepodobný priemerný zárobok §134 ods.3. Keďže výpočet pravdepodobného zárobku nie je presne špecifikovaný - "zistí sa zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol" - môžeš buď vypočítať priemer z dosiahnutej mzdy/odprac.hodiny alebo môžeš použiť priemer, ktorý si používala v 1Q (to by bol prípad "ktorú by zrejme dosiahol").
Ešte tretia možnosť - vypočítaj mzdu za 3 dni / odpracované hodiny + 1/4 ročnej odmeny/fond pracovného času za 1.Q*odpracované hodiny.
V každom prípade je to na Tebe, presný spôsob výpočtu zákon neuvádza.
Janka6685
28.06.05,14:33
Ak mám nového zamestnanca, môžem použiť namisto priemernej mzdy minimálnu mzdu? Je odmeňovaný minimálnou mzdou v nepretržitej prevádzke. Teda by som pre výpočet náhrad miezd použila sumu 39,9 Sk. Môže to tak byť, keďže sa tu píše, že zákon to bližšie nešpecifikuje?
Johanka
28.06.05,14:34
Pre nových sa používa predpokladaná mzda, teda ak predpokladáš minimálnu, tak áno.
Janka6685
28.06.05,14:54
Pre nových sa používa predpokladaná mzda, teda ak predpokladáš minimálnu, tak áno.
No po pripočítaní nadčasov, sviatkov a nočných budú mať viac ako je minimálna mzda. Len ako tie nadčasy, sviatky a nočné počítať prvý krát. To som chcela vedieť, či môžem prvé tri mesiace počítať z minimálnej mzdy.

A ešte jedna vec: príplatok za nočnú je podľa ZP: 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v Sk za hodinu pre prvý stupeň. To znamená, že bez ohľadu na mzdu zamestnanca, vždy budem počítať z 37,4 Sk/hod.? Aj keď robí v nepretržitej prevádzke, kde je minimum 39,9 Sk/hod.?
Maňaska
29.06.05,03:44
O príplatku za nočnú práce pozri tému: Minimálne mzdové nároky v zmysle ZP.

Tam sa o tom diskutuje.
Janka6685
29.06.05,07:58
Vďaka .