lvpegy
22.08.08,12:49
Zdravim
Som 1/4 vlastníkom štvorbytovky + pozemkov k nej. Dnes som zistil že vo výpise z katastra figuruje nové meno vlastníka a pôvodný tam už nie je.
Moja otázka či je to možné previesť bez súhlasu a predkupného práva ďalších troch vlastíkov.
Ďakujem Vám
Zoltán Kovács
22.08.08,10:51
Zdravim
Som 1/4 vlastníkom štvorbytovky + pozemkov k nej. Dnes som zistil že vo výpise z katastra figuruje nové meno vlastníka a pôvodný tam už nie je.
Moja otázka či je to možné previesť bez súhlasu a predkupného práva ďalších troch vlastíkov.
Ďakujem Vám

A nie je to tak, že si vlastníkom jedného z bytov v tej bytovke? Alebo všetci štyria vlastníte rovnako z každého bytu rovnaký podiel?
lvpegy
22.08.08,11:05
Ahoj
Ani byty ani pozemky nie su vysporiadane, kazdy vlastni 1/4
Je to starsia bytovka po starych rodicoch, ale moji rodicia to prepisali na mna a oni tam ziju
Ja som musel mat pisomny suhlas od vlastnikov, ale to bolo pred x rokmi
Celsus
23.08.08,12:57
Zdravim
Som 1/4 vlastníkom štvorbytovky + pozemkov k nej. Dnes som zistil že vo výpise z katastra figuruje nové meno vlastníka a pôvodný tam už nie je.
Moja otázka či je to možné previesť bez súhlasu a predkupného práva ďalších troch vlastíkov.
Ďakujem Vám

Pokiaľ pôvodný vlastník previedol svoj podiel na sebe blízku osobu, prevod je v poriadku, pretože pri takomto prevode nemajú ostatní spoluvlastníci predkupné právo.

V prípade, že nešlo o prevod na blízku osobu a predávajúci predtým neponúkol svoj podiel na predaj ostatným spoluvlastníkom, došlo k porušeniu predkupného práva týchto spoluvlastníkov a právny úkon, ktorým sa podiel previedol, je relatíve neplatným úkonom.
lvpegy
23.08.08,18:23
je to jeho bratranec
co znamena v tomto pripade blizka osoba?
myslel som ze mozem nahliadnut do kupnej-darovacej zmluvy, ale mi to neumoznili aj ked som 1/4 vlastnikom, nakolko nie som ucastnikom konania.
len pravnou cestou
geronimo13
23.08.08,18:36
vysvetli mi ako môžu byť byty aj pozemky nevysporiadané a zároveň ich niekto môže vlastniť?
Celsus
23.08.08,20:28
je to jeho bratranec
co znamena v tomto pripade blizka osoba?
myslel som ze mozem nahliadnut do kupnej-darovacej zmluvy, ale mi to neumoznili aj ked som 1/4 vlastnikom, nakolko nie som ucastnikom konania.
len pravnou cestou

Pojem blízka osoba je definovaný v občiankom zákonníku, a to nasledovne:
"Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu."

Vzhľadom na túto definíciu by som bratranca nepovažoval za blízku osobu (pokiaľ nemá úplne výnimočne nadštandardne blízky vzťah k predávajúcemu), takže daným prevodom podľa mňa došlo k porušeniu predkupného práva.

K sprístupneniu zmluvy: Skúšali ste ako spoluvlastník nehnuteľnosti nazrieť do zbierky listín týkajúcich sa predmetnej nehnuteľnosti na správe katastra? Pokiaľ Vám správa katastra nechce zmluvu ukázať, môžete sa k nej dostať len v prípadnom súdnom konaní. Otázka je, načo ju potrebujete. Chcete napadnúť jej platnosť?
lvpegy
24.08.08,06:47
geronimo: v liste vlastnictva su na vsetky pozemky,vratane domu 4vlastnici.
Nevysporiadane som myslel medzi vlastnikmi
celsus:tak ako pises, neukazali mi kupno-predajnu zmluvu, pritom som si myslel, kedze som 1/4 podielnikom suhlas vlastnikov respektive nezaujem ohladom predaja by mal byt niekde
a preco ma to zaujima?
Dom ma dva vchody, v kazdom su dva byty. Ten nas je prave s nim.
Pozemky si vlastnici podelili do uzivanie len tzv. na "oko". Takto to bolo takmer 40 rokov. Nedavno sme dali nove brany,chodnik,vjazd na nase naklady ale to ma netrapi. Ale teraz si narokuje na pozemok podla svojho, ze tato parcela /je ich 9/ je moja. Rodicov stihol vyplasit mapkou /asi z katastra/ ale z vysrafovanim jeho pozemkov, co nie je skutocnost podla aktualneho LV.
Kedze mi stale nesedi ten prepis, nerad by som sa dal "zatlacit o stenu".
Zvazujem pravnu cestu ohladom prepisu, ale chcel som si dat poradit od uzivatelov tohto fora
Dakujem
Celsus
24.08.08,07:43
Pokiaľ chcete napadnúť uskutočnený prevod podielu, máte dve možnosti:

a) možete sa dovolať relatívnej neplatnosti prevodu, čím dosiahnete, že vlastníkom podielu sa opäť stane ten, kto ho predal,

alebo

b) môžete sa domáhať, aby Vám súčasný vlastník svoj podiel predal (a to za rovnakých podmienok, za akých ho kúpil).