Pejo
22.08.08,13:09
Dobrý deň,

Dosť často využívam rady porady, rád by som prispel aj ja. Som troška počítačový šprt a mrp(vizuálny systém) - podvojné účtovníctvo v spolupráci s programom excel veľmi dobrý program na účtovanie. Chcem zistiť, či by bol záujem o nasledovné tipy v písomnej forme:

- kontrola DPH evidencie s s účtom 343, ak Vám vznikne rozdiel v určitom období medzi vstupom/výstupom v evidencií DPH a konkrétnym analytickým účtom 343. S využitím exportu do súboru xls.(excel) je to možné aj do 3 minút, a to aj bez škrtania na papieri, či máte dokladov 5 alebo 1000:).

- kontrola saldokonta - konečný stav účtu 311 alebo 321 k určitému obdobiu so stavom neuhradených faktúr k tomu istému obdobiu. Podobný spôsob kontroly ako v bode predtým, pomocou exportu do xls.(excel) na počte dokladov nezávisí.

- Automatické účtovanie miezd z MRP mzdy do MRP Podvojné účtovníctvo, časovo náročne na začiatku, treba predvoliť účty, potom zaučtovanie miezd po vypočítaní, za pár sekúnd.

- Automatické účtovanie odpisov z MRP evidencia majetku do MRP Podvojné účtovníctvo, časovo náročnejšie na začiatku, treba predvoliť triedy zaúčtovania, potom zaučtovanie odpisov po vypočítaní, za pár sekúnd.

- pomoc pri prečíslovaní dokladov opäť v programe excel, chronologicky, s využitím niejakého bezplatného databázového programu, možnosť jednoducho prečíslovať doklady pár kliknutiami.

Neviem, možno už tu bolo na tieto témy niečo písané, píšte o ktorú tému by ste mali záujem, pracujem v účtovnej kancelárií, a kolegyne veľmi ocenili tieto kontroly na koľko mrp neobsahuje v sebe modul, na vykonávanie týchto kontrol. Ešte raz z dôraznujem, napíšem návod len k tým témam, o ktoré bude záujem, nechce sa mi písať návod na to, čo nikoho nezaujíma :) V prípade ak máte problém s niečím iným, kludne napíšte tiež, určite nájdem riešenie aj na to :) Aspoň sa pokusím

Dúfam, že takáto anketa sa tu môže písať. Na témy, o ktoré bude záujem, doplním do tejto témy odkazy na tieto návody.
Stefan2005
22.08.08,17:07
No ja osobne by som si rád prečítal takéto návody.
Keby si pre začiatok uverejnil napr. tú kontrolu DPH...
Predpokladám, že návod by mohol byť uplatnený aj pre iné programy ako MRP, pokiaľ robia výstup do Excelu...
Rozalka
22.08.08,17:12
Predpokladám, že "vypichne" tie doklady, na ktorých je zaúčtovaná DPH iná ako by mala byť.
Pejo
23.08.08,07:19
Áno presne tak, vlastne v exceli veľmi rýchlo porovnáte sumy pri tých istých číslach dokladov, kde bude rozdiel, tam je chyba, ok na DPH začínam pracovať.
AnnaK
23.08.08,07:46
Automatické účtovanie mzdy a odpisy do PÚ síce mám, ale tie ostatné veci sú veľmi zaujímavé. Ja som skôr typ užívateľa, ktorý maká na účtovníctve a nemá čas sa hrať s počítačom a programom. Takže by som veľmi privítala tvoje tipy a triky, hlavne ak urýchlia a zjednodušia našu prácu. Takže s chuťou do toho.
Pejo
24.08.08,16:29
návod spravený, je ako príloha pri prvom príspevku, ak niečo nechápete z toho napíšte popíšem Vám to podrobnejšie, doložené sú aj obrázky ku každému kroku.
Lenka1979
24.08.08,17:08
návod spravený, je ako príloha pri prvom príspevku, ak niečo nechápete z toho napíšte popíšem Vám to podrobnejšie, doložené sú aj obrázky ku každému kroku.
...no vyzerá to dobre, ale pravdupovediac, neviem ako to mám urobiť v svojom PC, resp. ako to tam dostať? Uvítala by som popísať trošku viac "laicky" a tak...:)
Lenka1979
24.08.08,17:11
ahá, to je vlastne návod ako to presne urobiť. Skúsim, ale neviem, či sa mi to podarí. Môžem sa potom ozvať Pejo?
tuta
24.08.08,17:24
Lenka, pozri príspevok č. 6 od Peja.
Lenka1979
24.08.08,17:36
Lenka, pozri príspevok č. 6 od Peja.

dík, tuta, pozrela som, ale až po prečítaní príspevku. Najprv sa mi to zdalo ako "španielska dedina", ale treba to skúsiť urobiť.
Pejo
25.08.08,04:11
dík, tuta, pozrela som, ale až po prečítaní príspevku. Najprv sa mi to zdalo ako "španielska dedina", ale treba to skúsiť urobiť.
nič sa neboj, prvý raz to bude najhoršie, ale keď sa to naučíš, skráti ti to veľa času a papieru, keď si budeš hladať chyby ;) kludne napíš ak niečo nechápeš, tú časť ti rozpíšem konkrétnejšie
nadka1
29.10.08,18:44
Pekný večer, vie mi niekto poradiť: mám starú neaktualizovanú verziu programu JÚ verzia 5.41 univerzálny systém multiverzia. Chcem si kúpiť novú verziu vizuálny systém, v ktorej chcem pracovať od nového roku. Bude možne preniesť údaje zo starej do novej, napr. adresy zákazníkov nejakým rýchlym spôsobom alebo len pracne nahadzovať?
Ďakujem. :rolleyes:
mysimis
29.10.08,19:36
áno, je to možné.
Ingrid Ondruskova
29.10.08,19:46
Pekný večer, vie mi niekto poradiť: mám starú neaktualizovanú verziu programu JÚ verzia 5.41 univerzálny systém multiverzia. Chcem si kúpiť novú verziu vizuálny systém, v ktorej chcem pracovať od nového roku. Bude možne preniesť údaje zo starej do novej, napr. adresy zákazníkov nejakým rýchlym spôsobom alebo len pracne nahadzovať?
Ďakujem. :rolleyes:

V žiadnom prípade Ťa prácny postup nečaká- u nás v práci si sťahujeme vždy novú verziu cez internet /platená služba/ a funguje to bez problémov-minutová záležitosť.
mysimis
29.10.08,19:48
V žiadnom prípade Ťa prácny postup nečaká- u nás v práci si sťahujeme vždy novú verziu cez internet /platená služba/ a funguje to bez problémov-minutová záležitosť.

Ingrid, nepochopila si zadanie - zadávateľka chce zmeniť DOS verziu na WIN verziu....
Ingrid Ondruskova
29.10.08,20:02
Ups...
nadka1
30.10.08,17:00
áno, je to možné.
Ďakujem za ohlas, prosím vysvetliť, ak to nie je veľmi zložité, ako to urobiť alebo kde by som mohla nájsť postup práce.
Vďaka.
mysimis
30.10.08,17:06
Dáta je možné prevádzať len z Vizuálneho účtovného systému. V praxi to znamená, že pokiaľ účtujete v Univerzálnom účtovnom systéme, najprv je potrebné dáta previesť do Vizuálneho účtovného systému a potom z Vizuálneho systému do MRP K/S. Na priloženom CD a inštalačnej diskete na požiadanie obdržíte pre tento prípad zdarma špeciálnu licenciu DEMO_KS Vizuálneho účtovného systému. Prevod dát do MRP K/S sa prevádza pre každú firmu/rok samostatne, tzn. založí sa v MRP K/S vo výbere a definícii firiem nová firma/rok a v tejto novej firme sa spustí funkcia Prevod. V prípade požiadavky na prevod účtovníctva a majetku do jednej firmy je potrebné zachovať poradie, keď sa najprv prevádzajú dáta účtovníctva a až potom majetok.

I. Postup prevodu účtovníctva z Univerzálneho systému (MS DOS) do MRP-K/S

1. Z inštalačného CD nainštalovať Vizuálny účtovný systém, licencia DEMO_KS.
2. Nainštalovať Základ Vizuálneho systému (pokiaľ už nie je nainštalovaný).
3. Nainštalovať MRP-K/S.
4. Spustiť Jednoduché alebo Podvojné účtovníctvo - Vizuálny účtovný systém - v hlavnom menu zvoliť Údržba dát - tlačítko Údržba dát - Prevod dát - Z DOS verzie 2.74...5.x.
5. Spustiť MRP-K/S, v hlavnom menu zvoliť Údržba - Údržba dát - Prevod dát - Prevod dát z MRP - Vizuálneho účtovného systému - Účtovné agendy.
6. Prejsť si protokol o prevode dát, prípadné nedostatky zobrazené v protokole odstrániť vo Vizuálnom účtovnom systéme. Popis najčastejších problémov prevodu a ich riešenie nájdete v otázke 266.

II. Postup prevodu účtovníctva z Vizuálneho systému (WIN) do MRP-K/S

1. Nainštalovať MRP-K/S.
2. Spustiť MRP-K/S, v hlavnom menu zvoliť Údržba, tlačítko Údržba dát - Prevod dát - Prevod dát z MRP - Vizuálneho účtovného systému - Účtovné agendy.
3. Viď bod I.6.

III. Postup prevodu Evidencie majetku - Univerzálny systém (MS DOS) do MRP-K/S

1. Z inštalačného CD nainštalovať Evidenciu majetku - Vizuálny účtovný systém, licencia DEMO_KS.
2. Nainštalovať Základ Vizuálneho systému (pokiaľ už nie je nainštalovaný).
3. Nainštalovať MRP-K/S.
4. Spustiť Evidenciu majetku - Univerzálny účtovný systém. Zvoliť v hlavnom menu Iné - Príprava dát pre verziu Windows
5. Spustiť Evidenciu majetku - Vizuálny účtovný systém - v hlavnom menu zvoliť Údržba dát - tlačítko Údržba dát - Prevod dát - Z DOS verzie 2.74...5.x.
6. Vo Vizuálnom systéme v Údržbe dát zvoliť tlačítko Export - Export dát pre účtovný systém MRP-K/S.
7. Spustiť MRP-K/S, v hlavnom menu zvoliť Údržba - tlačítko Údržba dát - Prevod dát - Prevod dát z MRP - Vizuálneho účtovného systému - Evidencia majetku.
8. Viď bod I.6

IV. Postup prevodu Evidencie majetku - Vizuálny systém (WIN) do MRP-K/S

1. Z instalačného CD nainštalovať Evidenciu majetku - Vizuálny účtovný systém, plná verzia (pokiaľ už nemáte aktuálnu verziu nainštalovanú).
2. Nainštalovať MRP-K/S.
3. Vo Vizuálnom systéme v Údržbe dát zvoliť tlačítko Export - Export dát pre účtovný systém MRP-K/S.
4. Spustiť MRP-K/S, v hlavnom menu zvoliť Údržba - tlačítko Údržba dát - Prevod dát - Prevod dát z MRP - Vizuálneho účtovného systému - Evidencia majetku.
5. Viď bod I.6
nadka1
31.10.08,04:51
Veľmi pekne ďakujem za podrobný popis, budem podľa toho postupovať, dúfam, že sa mi to podarí. Som rada, že sú na porade takí ochotní a fundovaní ľudia.
Pekný deň.
lenkak
31.10.08,09:31
záleží akúverziu si kúpiš, postup aj:
Prevod dát z Univerzálneho systému do vizuálneho systému.

Odpoveď:


Táto možnosť vo Vizuálnom systéme je a nájdete ju v menu Údržba dát - Údržba dát - Prevod dát - Prevod dát z MS-DOS verzie. Má však svoje úskalia (vysvetlenie ďalej), kvôli ktorým doporučujeme urobiť prevod na začiatku účtovného obdobia, kedy je dát po ročnom prevode najmenej.

Vizuálny systém nie je pokračovaním Univerzálneho, ale je to iný systém s odlišnou štruktúrou dát a obsluhy. Neočakávajte teda prevod dát 1:1.


Je možné prevádzať len živé dáta, nie dáta zálohované (z programu do programu). Vizuálny systém teda musí mať priamy prístup k dátam systému univerzálneho.


V prípade multiverzie je nutné previesť každú firmu samostatne - pre každú je potrebné založiť vo Vizuálnom systéme novú firmu.


Po prevode skontrolujte, či zodpovedajú výsledky typických výstupov (výkazy, priznanie k DPH a pod). Pokiaľ nie, hľadajte príčiny (viď ďalej).


Všetky databázy Univerzálneho systému musia mať aktuálnu štruktúru. Pretože Univerzálny systém štruktúru databáz aktualizuje až pred prvým použitím, môže sa stať, že nepoužívané databázy nemajú v tej chvíli aktuálnu štruktúru a prevod sa na nich zastaví. Toto úskalie rieši v multiverzii voľba [W] v definícii rokov /firiem, ktorá všetky databázy aktualizuje a pripraví na prevod. V základnej verzii táto voľba nie je, je potrebné postupovať tak, že každú agendu (minimálne tú, na ktorej sa prevod zastavil) otvoríme, pridáme zápis (medzerník) a opustíme (Esc). Príprava na prevod do vizuálneho systému dáta nijako nezmení.


Väzby dát sú vo vizuálnej verzii prísnejšie a komplexnejšie. Pokiaľ program pri prevode narazí na neexistujúcu väzbu (najčastejšie medzi knihou daňových dokladov - KDD a denníkom - PD alebo UD), program vypíše upozornenie do protokolu. Zistené nezrovnalosti (nejedná sa nutne o chyby) podľa vlastného uváženia môžete opraviť v Univerzálnej verzii a prevod spustiť znovu.


Daňovým skupinám v Univerzálnej verzii (ktoré sú voliteľné) zodpovedajú Typy DPH vo Vizuálnej verzii (tam sú nadefinované). Je potrebné pripraviť si pred spustením prevodu pridelenie typov DPH používaným daňovým skupinám. Pokiaľ nie je možné rozhodnúť o pridelení typu DPH, potom program pridelí štandardne jeden typ DPH pre daňové povinnosti - '10' a jeden typ pre odpočítanie dane - '40'. Typy DPH sa musia potom opraviť v konkrétnych dokladoch. Potrebné informácie nájdete v nápovede vizuálneho systému.


Údaje, ktoré sú uložené inak než v databázach (nacionálie firmy) sa neprevádzajú.


Prevod dát do vizuálneho systému je možný až od verzie 2.74W (univerzálneho systému).
nadka1
01.11.08,18:45
Ďakujem pekne, budem sa opakovať, som rada, že sú tu také ochotné odborníčky, ako Miška a Lenka.
Ešte otázka, odporúčate mi tento krok, teda prejsť z univerzálneho systému na vizuálny?
Príjemný večer a pohodovú dušičkovú nedeľu.
lenkak
01.11.08,21:05
odporúčam.
nadka1
02.11.08,17:03
Ďakujem, idem objednať.
mysimis
02.11.08,17:15
Ďakujem, idem objednať.

Určite neoľutuješ, prídeš na to, že prostredníctvom WIN verzie si ušetríš aj čas.
kacena26
03.12.08,05:16
Ahojte, od nového roka prechádzam na WIN verziu MRP, doteraz som robila DOSe. v DOS verzii sa mi dali z denníka vytlačit dokumenty podla, textu, ciastky atd. a to všetky napr. ked som si zadala text tel.hovory tak mi ukázalo všetky zápisi s takýmto texom. Vo WIN som našla len cez hladanie zápisi po jednom nie všetky s rovnakým texom. Dá sa to nejako zobraziť aj vi WIN verzii???
lenkak
06.12.08,14:42
klineš na hľadať, a potom na ikonu nájdi prvý, a potom nájdi ďalší.
u.erika
06.12.08,17:20
Ahojte, od nového roka prechádzam na WIN verziu MRP, doteraz som robila DOSe. v DOS verzii sa mi dali z denníka vytlačit dokumenty podla, textu, ciastky atd. a to všetky napr. ked som si zadala text tel.hovory tak mi ukázalo všetky zápisi s takýmto texom. Vo WIN som našla len cez hladanie zápisi po jednom nie všetky s rovnakým texom. Dá sa to nejako zobraziť aj vi WIN verzii???
Klikni na kolonku nastavenia /hore/-peňažný denník-analytika-vyber pohyb/prev.réžia/- potom tam môžež nahodiť všetky prev. režia. Keď potom účtuješ do PD, nahodíš tam aj analytiku. Potom vo výstupoch - prehľad pohybov-klikni na ukážku, vyber pohyb a analytiku, a budeš mať všetky zaúčtované napr. telefonne polatky, a môžež to aj vytlačiť
Milan Benka
06.12.08,18:23
Na okraj pôvodného príspevku:

Účet 343 a daňová evidencia nemusia sedieť. Len by sme mali vedieť prečo je medzi nimi rozdiel a z čoho sa skladá.
piškotka
08.12.08,05:48
Dobrý deň. Chcem sa opýtať,či taký istý návod ako je uvedný na začiatku na kontrolu DPH sa dá použiť aj na kontrolu saldokonta 311,321 alebo nejako inak? Môžte pripojiť aj k tomu nejaký návod? Ďakujem
Pejo
20.05.09,10:29
Áno je možné, odkontrolovať saldokonto ( mrp ho ťahá z účtovného denníka) a knihu faktúr, avšak týmto spôsobom ti pár chýb nenájde ako napr. ak máš arch. zápis ako zápis tochto roka alebo opačne. V podstate export do excelu je veľmi šikovná vec pri vedení účtovníctva, pri aspoň trochu analytickom myslení nájdeš akúkoľvek chybu za chvíľku.
nika.sum
02.06.09,10:37
Ahoj, dnes mi volala pani z DU, ze mala problem s Vykazmi Ziskov a Strat a Suvahou, vraj jej to neslo nahrat do systemu. Islo o vykazy za r. 2008. Pracujem vo WIN a prvykrat som odovzdavala vykazy priamo z PC, doteraz som to pracne prepisovala. Mali ste niekto ten isty problem? Neviete ci uz najnovsie verzie to maju v poriadku?
Tamila
02.06.09,10:51
Ja som v MRP WIN nemala nijaký problém so súvahou a výsledovkou za rok 2008. Aj keď si to vždy ešte skontrolujem podľa účtov. Výkazy mi program urobil dobre.
nika.sum
02.06.09,11:15
Ja som v MRP WIN nemala nijaký problém so súvahou a výsledovkou za rok 2008. Aj keď si to vždy ešte skontrolujem podľa účtov. Výkazy mi program urobil dobre.

aj mne to sedelo podla uctov. To nebola chyba v cislach, len mi povedala, ze maju nejaky iny format, ten kod jej nesedel, preto to neslo nacitat. Spravila to rucne, takze vsetky cisla boli OK, inak by mi kazali priniest nove vykazy.
Tamila
02.06.09,11:17
Ja som ich prepísala ručne do tlačiva.
nika.sum
02.06.09,14:27
Ahoj, dnes mi volala pani z DU, ze mala problem s Vykazmi Ziskov a Strat a Suvahou, vraj jej to neslo nahrat do systemu. Islo o vykazy za r. 2008. Pracujem vo WIN a prvykrat som odovzdavala vykazy priamo z PC, doteraz som to pracne prepisovala. Mali ste niekto ten isty problem? Neviete ci uz najnovsie verzie to maju v poriadku?

Prosim mali ste niekto tiez takyto problem?? a este prosim, chcela by som vytlacit vo vystupoch hromadne likvidacne listy so zauctovanim, problem mam v tom ze sa mi tam zobrazuje zauctoval: spravca, a neviem to zmenit. Vie mi niekto poradit ako na to?
nika.sum
02.06.09,19:13
Prosim prosim, neviete mi poradit?
Antonia1
03.06.09,14:24
Prosim mali ste niekto tiez takyto problem?? a este prosim, chcela by som vytlacit vo vystupoch hromadne likvidacne listy so zauctovanim, problem mam v tom ze sa mi tam zobrazuje zauctoval: spravca, a neviem to zmenit. Vie mi niekto poradit ako na to?
Ja som si to upravila tak, že som si dala skopírovať zostavu009 likvidačný list , potom editovať/ do tabuľky som napísala od čísla: ako si číslujem dod. faktúry t. j. FP 09001/potom OK máš tam potom zaučtoval a vedľa je napísané frxDBMastel "zmeniť/ na to klikneš 2 x myšou a ukáže sa tabuľka kde to vymažeš/OK /zatvoriť/ uložiť zmeny / áno . Budeš mať predlohu označenú A01 a túto budeš používať pri tlači likv. listov.
nika.sum
03.06.09,17:03
Tak presne toto som potrebovala vediet, sama som sa dostala do zmeny jedneho likvidacneho listu, ale vdaka Tebe som zase o cosi mudrejsia. A este by som sa chcela spytat na Suvahu a vykaz, odovzdavala si vystup z PC alebo si prepisovala. Ja som tento rok davala vystup z PC prvykrat a volala mi spravkyna jednej firmy, ze s tym mala nejaky problem, nechcelo jej to nacitat kod. Tak neviem, ci aj ostatne firmy nebudu mat takyto problem.
Dav
03.06.09,18:23
Tak presne toto som potrebovala vediet, sama som sa dostala do zmeny jedneho likvidacneho listu, ale vdaka Tebe som zase o cosi mudrejsia. A este by som sa chcela spytat na Suvahu a vykaz, odovzdavala si vystup z PC alebo si prepisovala. Ja som tento rok davala vystup z PC prvykrat a volala mi spravkyna jednej firmy, ze s tym mala nejaky problem, nechcelo jej to nacitat kod. Tak neviem, ci aj ostatne firmy nebudu mat takyto problem.
Problém je vo veľkosti tlačiva. Na DÚ skenujú výkazy, a pokiaľ nesúhlasí rozmer tlačiva s ich parametrami, výkaz nevedia oskenovať, a musia ho nahrávať ručne. Myslím si, že v tomto prípade by bolo dobré informovať MRP, aby upravili formulár výkazov na predpísaný rozmer.
Pokiaľ musím vypisovať výkazy z nejakého dôvodu "ručne" , najradšej používam stránku drsr http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTExBcmB2I76kX Ahb31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAI2i11w!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfVDQ1Uw!!?nID=6_0_T 445&cID=6_0_T445%27%27 (http://www.drsr.sk/wps/portal/%21ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTExBcmB2I76kX Ahb31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAI2i11w%21/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfVDQ1Uw%21%21?nID=6 _0_T445&cID=6_0_T445%27%27), lebo mám istotu, že je vyplnený správne.
nika.sum
03.06.09,18:30
Mozem este otravovat, co sa tyka tych likvidacnych listov (prispevok 35), poradila mi uz Antonia, spravcu som sa zbavila, len som zistila, ze ked tlacim Likvidacne listy hromadne z vystupov v Denniku, tak mi tam zaradi uhrady ale doklad neda ten kt. to bolo uhradene ale zase len c. faktury. Neviete da sa to tiez nejako zmenit?
nika.sum
04.06.09,19:41
Zistovala som si co sa tyka tej hromadnej tlace likvidacnych listov a dokladu o uhrade v nom zapisanom, tak zial to nejde spravit. Tak som pisala priamo programatorovi a napisala som hned aj o probleme s vykazmi, tak dufam, ze to nejako spravia a budeme mat zase jednoduchsiu pracu (o malicko).
antart
29.06.09,16:19
Až teraz som to našla - automatické účtovanie miezd z MRP mzdy do MRP Podvojné účtovníctvo, a tiež kontrolu saldokonta. Obidve témy by ma zaujímali, keby si bol taký dobrý napísať návod... Veľmi by mi to pomohlo... Keď je to ešte stále aktuálne, tak vopred ĎAKUJEM. S pozdravom: Edita
Tamila
01.07.09,08:00
MRP mzdy - výstupy - export do PU - vzorové účty
Na každú jednu mzdovú položku si nastavíš zaúčtovania, aj analytiku. Znova sa vrátiš - výstupy - export do PU - export. Tu si nastavíš výstupný súbor :Export/Data000x/map-pu000x.dbf
kde 000x znamená číslo firmy v PU, do ktorej exportuješ dáta.
Potvrdíš export.
Prejdeš do MRP PU - peň. denník - funkcie - zaúčtovanie miezd: nastavíš obdobie a dátum a dáš OK. Musíš mať nastavené Importovať zo súboru: C/priečinok/Mzdy a personalistika(SK)/Export
Prechádzať:Kde hľadať : data000x
Názov súboru :map-pu000x.dbf

Tieto nastavenia sa robia iba prvýkrát. Potom iba exportuješ.
lenkak
01.07.09,09:49
ináč stačí popozerať staré témy, je to rozoberané viac krát.
Stefan2005
01.07.09,10:46
Mzdy sa spracovávajú v MRP, účtovníctvo však nie, teda export nie je možný. Ak sa nadefinujú príslušné účty, dá sa potom vytlačiť doklad s predkontáciami a sumami (teda bez exportu), na základe ktorého by sa účtovalo v inom programe?
Dav
01.07.09,10:57
Mzdy sa spracovávajú v MRP, účtovníctvo však nie, teda export nie je možný. Ak sa nadefinujú príslušné účty, dá sa potom vytlačiť doklad s predkontáciami a sumami (teda bez exportu), na základe ktorého by sa účtovalo v inom programe?
Urobiť z MRP - miezd všetko ako klasický prevod - Zaúčtovanie. Potom : Výstupy- Zaúčtovanie miezd do PU - Ukážka- Tlač.
Tamila
01.07.09,10:57
Áno.
Podľa prvej vety v príspevku 43 si nastavíš predkontáciu pri všetkých mzdových položkách, prejdeš na Výstupy - ostatné - zaúčtovanie miezd do PÚ. Potom si to iba prepíšeš do účtovného programu.
nika.sum
25.09.09,05:38
Prosim Vas je nejaky trik na to aby som vsetky vystupy z MRP wind. mohla dat do suboru do PDF formatu?
Dav
25.09.09,05:52
Prosim Vas je nejaky trik na to aby som vsetky vystupy z MRP wind. mohla dat do suboru do PDF formatu?
Výstupy - Do súboru- vybrať *.pdf, vybrať adresár na uloženie zostáv , potvrdiť. Otvoriť v adresári...tlačiť.
Pri niektorých výstupoch je priamo pri prehliadaní zostáv ikonka Akrobat.
nika.sum
25.09.09,06:19
Výstupy - Do súboru- vybrať *.pdf, vybrať adresár na uloženie zostáv , potvrdiť. Otvoriť v adresári...tlačiť.
Pri niektorých výstupoch je priamo pri prehliadaní zostáv ikonka Akrobat.

Uz som na to prisla, len ja som mala verziu 6.10 (569) a tam mi neponukalo PDF, stiahla som si novu a uz to mam. Dakujem za velmi rychlu odpoved, surne som nieco potrebovala poslat, volala som do MRP, len tam mam vzdy pocit ze otravujem lebo ja som pocitacovy analfabet, tak mne to treba podrobne vysvetlit. Este raz dakujem
Tamila
25.09.09,06:21
Ja mám s telefónovaním do MRP celkom dobré skúsenosti. Pri tom mi museli niektoré veci vysvetľovať veľmi polopatisticky.
nika.sum
25.09.09,06:30
Ja mám s telefónovaním do MRP celkom dobré skúsenosti. Pri tom mi museli niektoré veci vysvetľovať veľmi polopatisticky.

Mozno je to len tým ze som ich vyrusila od nejakej roboty, odpovedali mi slusne, len som mala taky zly pocit...Je pravda, ze vzdy trpnem ze sa ma nieco spytaju a nepochopim co myslia, ja si viem v programe spravit co mi treba, viem si ho nainstalovat, ale len to na co som zvyknuta,len ked narazim na nieco co som este nerobila, mam problem. Teraz je nejaky iny sposob instalacie a nechapem to, radsej idem podla starej moznosti:D, takze to nie je asi v nich ale vo mne. Ale ked sa nieco naucim, tak sa z toho velmiiiii tesim.
Tamila
25.09.09,06:33
Myslím, že sa nemusíš báť niečo opýtať, lebo oni nás takých majú asi viac. Ja som presne taká ako ty.
v.balogova
15.10.09,09:32
Poprosím o radu. Ako mám stiahnuť kurzový lístok z netu do MRP-PU win. V podstate program sa tvári, že sťahuje ale výsledok žiadny. Kde robím chybu?
Valika
15.10.09,10:00
Pekný den prajem, ako si prosím čo najrýchlejšie nájdem chybu na 321 resp. 311? priložíte ten spomínaný návod. Vopred vdaka.
nika.sum
27.10.09,08:09
Ahoj, ja som to tu uz raz spominala, ale vcera sa mi ozvali znovu z DU, ze mali problem s naskenovanim danoveho priznania vytlaceneho v MRP win. podv.ucto. Uz pred polrokom mi z ineho danoveho volali toto iste ohladne Suvahy. Mate niekto iny tiez s tym takuto skusenost? Vcera som pisala na MRP, dnes si vyziadali licencne cislo, neviem sice k comu im bude, ved mam asi stiahnute to co kazdy ,kt. vlastni ten program.
Tamila
27.10.09,08:13
Priznanie DPH odovzdávam vždy priamo vytlačené z MRP a nemala som s tým nikdy problém. Vždy mi ho zoberú na DÚ.
Licenčné číslo vždy pýtajú, ak komunikujem s MRP. Ja teda vždy iba telefonicky, ale bez lic. č. mi neporadia.
Andyke
27.10.09,08:16
DPH - niektoré DÚ vedia naskenovať, niektoré nie. Ja tiež mesačne prepisujem do tlačiva. Vlani som mala DOS verziu, ale nevedeli naskenovať. Z terajšieho WIN-verzie som ani neskúšala odovzdať, aby som tam nemusela chodiť ešte 3x s novými DPH priznaniami.
Tamila
27.10.09,08:18
Ja mám WIN verziu. Ušetrí mi to strašne veľa času, keď odovzdávam rovno natlačené.
nika.sum
27.10.09,08:23
Mne volala pani z DU volala kvoli niecomu inemu a povedala, ze tí co skenuju ich na to upozornuju a vraj maju rozosielat nejake listy ohladne toho, no dufam, ze to da MRP doporiadku, aj mne to usetri kopec casu ked to odovzdam hned natlacene a navyse sa vyhnem pripadnej chybe pri opisani, co sa moze stat ved nie sme stroje.
nika.sum
27.10.09,08:34
Tak prisla mi odpoved z MRP odpoved je tu:

http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=359

Ale aj tak sa mi to zda trosku zlozite, preco to nemoze byt uz priamo v programe tak ze ked dam tlacit, bude to v poriadku.
nika.sum
29.10.09,10:53
Prosim Vas, naco sluzi v MRP win podvojne pri fakturach vo funkciach Aktualizacia priznakov zauctovania a Aktualizacia uhrad?
Tamila
29.10.09,11:26
Takto je to v nápovede:
Aktualizácia príznakov zaúčtovania
Touto funkciou spustíte aktualizáciu príznakov zaúčtovania faktúr v denníku.

(Platí len pre Podvojné účtovníctvo.)

Aktualizácia úhrad faktúr
Touto funkciou spustíte aktualizáciu úhrad faktúr podľa ich zaúčtovania.

Doteraz som neprišla na to, ako to funguje, pretože ak nejakú faktúru nezaúčtujem a kliknem na aktualizáciu príznakov zaúčtovania, ukáže sa - aktualizácia ukončená, ale ja nie som múdrejšia. Tak isto je to s aktualizáciou úhrad.
lenkak
29.10.09,11:57
Ono je to vynikajúca funkcia.
Uvediem príklad.
Kolegyňa vystavuje faktúry so skladom, a aj ich zaúčtuje. Keďže sa ešte len s účtom účí, ja ju kontrolujem. Má v mrp nastavené heslo, a len určité právomoci, môže pridávať, editovať, ale nie mazať. Pretože ona by vymazala hocičo a ja by som ju mala problém okontrolovať. Lenže občas sa stane, že si nájde chybu vo fa a musí ju opraviť. Najprv musí vymazať v denníku účtovanie, to dokáže, a potom na to aby vedela opraviť fa a nepýtalo si od nej mrp heslo na povolenie vymazať fa - fa, ktorá je zaúčtovaná sa nedá vymazať, pokiaľ nemá všetky právomoci. Potpom použije tú spomínanú funkciu Aktualizácia príznakov zaúčtovania - ono jej progam odznačí, že fa nie je zaúčtovaná v denníku a tým pádom ju môže upraviť a znovu zaúčtovať do denníka. Takto ju zaúčtuje do denníka znovu a ja vždy viem, ktorú fa opravovala, lebo keby nemala nastavené právomoci, mohla by fa vymazať a účtovanie by mohlo zostať v denníku.
Takisto to slúži, keď zaúčtuje fa a potom si rozmyslí účtovanie a účtovanie v denníku neuloží. Príznak zaúčtovania zostane pri fa a takto je mylné, že fa je zaúčtovaná v denníku a pritom nie je. Použije sa táto funkcia a príznak zaúčtovania zmizne a je zrejmé, že fa nie je zaúčtovaná v denníku. Takto podobne funguje princíp aj druhej spomínanej funkcie.
lenkak
29.10.09,12:16
Tak prisla mi odpoved z MRP odpoved je tu:

http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=359

Ale aj tak sa mi to zda trosku zlozite, preco to nemoze byt uz priamo v programe tak ze ked dam tlacit, bude to v poriadku.


ja to robím podobne, len s rozdielom, že si dám uložiť súbor do pdf, a následne vytlačím.
nika.sum
29.10.09,12:39
ja to robím podobne, len s rozdielom, že si dám uložiť súbor do pdf, a následne vytlačím.

Ja som tak robila danove priznanie k dani z prijmu. Len neviem preco to nespravia tak aby sme to nemuseli ukladat a potom tlacit, keby sa to v tom spravnom formate vytlacilo hned z programu bolo by to jednoduchsie. Ale som rada, ze to aspon takto ide.
nika.sum
29.10.09,12:43
Mne by sa teraz zisla nejaka funkcia, kde by som klikla a prebralo mi to z dennika pri uhradach doklad (cislo). :-) Ale nic take asi neexistuje, budu musiet pracovat prstiky
lenkak
29.10.09,12:46
Moc nerozumiem. Napíš detailnejšie čo by si vlastne chcela, resp. prilož obrázok a v akom účte.
Tamila
29.10.09,12:49
Neviem, či rozumiem, čo sa pýtaš, ale doklad z denníka do fa preberá.
Kniha fa - úhrada - dátum úhrady - doklad (tu si vyberiem pokladničný alebo banka a prenesie mi č. poklad. dokladu alebo bankového dokladu.
nika.sum
29.10.09,12:54
To viem, ze prebera, len nahadzovala som vela faktur, kt. boli uhradzane v hotovosti. Kedze mi priniesli doklady naraz a na dvakrat, nechcela som si ocislovat pokladnicne doklady, urobila som tak po zoradeni, ked som vsetko ponahadzovala, lenze teraz pri uhradach faktur nemam cisla tych pokladnicnych dokladov
lenkak
29.10.09,12:57
tak to ani neurobíš. Iba ručne. Ja kvôli tomuto robím pokladňu až po ukončení mesiaca, keď viem, že už hotovostné úhrady v danom mesiaci nebudú, doklady si zoradím podľa dátumu, a až tak zaúčtujem všetky ppd, vpd.
Tamila
29.10.09,13:07
Robím tak, ako Lenka - pokladňu až na konci mesiaca.
nika.sum
29.10.09,18:11
Robím tak, ako Lenka - pokladňu až na konci mesiaca.

Ja som si ponahadzovala vsetko, teraz mam uz ocislovane PPD a VPD v denniku, uz mi chyba len jeden mesiac. A potom to nahadzem este k tym uhradam faktur. Pri inych firmach to nemam taketo hrozne, ale toto bola firma, s velkym mnozstvom dokladov cez pokladnu a doniesli mi to na 2x za 5 mesiacov, tak som to nestihala. No zisla by sa mi tam funkcia aktualizacia dokladov pri uhrade:):).
jaja1
30.10.09,06:40
Ja túto funkciu pravidelne používam, keďže faktúry pri vystavovaní hneď nezaúčtujem, takto viem prekontrolovať, či som niektorú faktúru nezabudla pri účtovaní zaúčtovať do denníka.

V zozname faktúr máš aj kolonku, kde hore je uvedené U. V tomto stĺpci máš buď znak ktorý vyzerá to ako [] dve zátvorky oproti sebe, alebo kolonku máš prázdnu.

Prázdna kolonka = faktúra nie je zaúčtovaná, treba ju zaúčtovať

znak [] v kolonke = faktúra je zaúčtovaná
celas
02.11.09,07:33
Dobrý deň,

Dosť často využívam rady porady, rád by som prispel aj ja. Som troška počítačový šprt a mrp(vizuálny systém) - podvojné účtovníctvo v spolupráci s programom excel veľmi dobrý program na účtovanie. Chcem zistiť, či by bol záujem o nasledovné tipy v písomnej forme:

- kontrola DPH evidencie s s účtom 343, ak Vám vznikne rozdiel v určitom období medzi vstupom/výstupom v evidencií DPH a konkrétnym analytickým účtom 343. S využitím exportu do súboru xls.(excel) je to možné aj do 3 minút, a to aj bez škrtania na papieri, či máte dokladov 5 alebo 1000:).

- kontrola saldokonta - konečný stav účtu 311 alebo 321 k určitému obdobiu so stavom neuhradených faktúr k tomu istému obdobiu. Podobný spôsob kontroly ako v bode predtým, pomocou exportu do xls.(excel) na počte dokladov nezávisí.

- Automatické účtovanie miezd z MRP mzdy do MRP Podvojné účtovníctvo, časovo náročne na začiatku, treba predvoliť účty, potom zaučtovanie miezd po vypočítaní, za pár sekúnd.

- Automatické účtovanie odpisov z MRP evidencia majetku do MRP Podvojné účtovníctvo, časovo náročnejšie na začiatku, treba predvoliť triedy zaúčtovania, potom zaučtovanie odpisov po vypočítaní, za pár sekúnd.

- pomoc pri prečíslovaní dokladov opäť v programe excel, chronologicky, s využitím niejakého bezplatného databázového programu, možnosť jednoducho prečíslovať doklady pár kliknutiami.

Neviem, možno už tu bolo na tieto témy niečo písané, píšte o ktorú tému by ste mali záujem, pracujem v účtovnej kancelárií, a kolegyne veľmi ocenili tieto kontroly na koľko mrp neobsahuje v sebe modul, na vykonávanie týchto kontrol. Ešte raz z dôraznujem, napíšem návod len k tým témam, o ktoré bude záujem, nechce sa mi písať návod na to, čo nikoho nezaujíma :) V prípade ak máte problém s niečím iným, kludne napíšte tiež, určite nájdem riešenie aj na to :) Aspoň sa pokusím

Dúfam, že takáto anketa sa tu môže písať. Na témy, o ktoré bude záujem, doplním do tejto témy odkazy na tieto návody.
PEJO PROSíM začínam v MRP v mzdách a nemôžem nastaviť poistné odvody, nepomohol by si mi s tým ? nejaký manuál pre sprostú....
lenkak
02.11.09,10:29
Valika
04.11.09,09:00
Pekný den prajem všetkým neporadíte mi, už som písala vyššie, ako najrýchlejšie nájdem chybu na 321 alebo 311 využitím dákeho triku ako pri DPH? dakujem.
lenkak
04.11.09,09:15
skús saldokonto. Ale to je pracná práca, žiadne urýchlenie.
Dav
04.11.09,09:17
Pekný den prajem všetkým neporadíte mi, už som písala vyššie, ako najrýchlejšie nájdem chybu na 321 alebo 311 využitím dákeho triku ako pri DPH? dakujem.
Netrik, ale pomerne účinné : 311, 321 v účtovnom denníku, a 311,321Faktúry vydané, faktúry prijaté
Valika
04.11.09,09:25
Dakujem Lenka ale myslela som, že cez excel to nejako urýchlim
lenkak
04.11.09,09:33
dalo by sa exportovať do excelu z denníka 311,321 a potom cez vyhľadávanie kontrolovať sumy podľa faktúr, ale neviem či by Ti to nejako urýchlilo.
Valika
04.11.09,09:42
Vdaka tak sa časom pustím do kontrolovania 311 a 321.
Ivuchak
16.07.10,11:33
Zdravím, ja mám pravdepodobne problém s formátom buniek v exceli po exporte tlačového výstupu z MRP . Export mi prebehne v pohode ,ale hodnoty v tabulke sa mi už nedajú sčitovať. Volala som do MRP, neporadili, vraj sa to netýka už ich programu. Prosím poradte. Dakujem.
Ivuchak
16.07.10,12:45
Tak mi to nedalo, začala som študovať nápovedu:

Čísla nejsou zobrazena nebo vypočítána jako číselné hodnoty
Pokud jsou čísla zarovnána v buňce vlevo a pokud jste nezměnili standardní zarovnání (obecně), jsou čísla zformátována nebo zadána jako text. Čísla změníte na číselná data následujícím postupem.

Vyberte prázdnou buňku, jejíž číselný formát je obecný.
Jestliže nevíte, jaký je formát buňky, klepněte na příkaz Buňky v nabídce Formát a potom na kartu Číslo. Klepněte na položku Obecný v seznamu Druh a potom na tlačítko OK.

Do buňky napište číslo 1 a potom stiskněte klávesu ENTER.


Klepněte na buňku a potom na tlačítko Kopírovat na panelu nástrojů Standardní.


Vyberte oblast buněk, které obsahují čísla ve formátu textu.


V nabídce Úpravy klepněte na příkaz Vložit jinak, potom na přepínač Násobit a nakonec klepněte na tlačítko OK.


FUNGUJE TO :)
ani1
25.07.10,15:11
Dobrý deň, potrebovala by som súrne poradiť, mala som nainštalovaný MRP na dvoch počítačoch, aby som mohla pracovať aj keď som mimo. Potom som si údaje źálohovala v jednom a obnovovala v druhom , aby som mala všetko rovnako na oboch počítačoch. Po dlhšom čase som chcela zaktualizovať program, aby som mala aj v druhom počítači aktuálnu verziu, aj sa mi podarila aktualizácia cez internet, no keď som chcela otvoriť program MRP, vyšla mi hláška \"Program je poškodený, kód chyby 03, neplatný súbor s licenciou, číslo verzie licencie sa nezhoduje s číslom verzie programu, preinštalujte program s použitím platnej licencie\"
Tak som zobrala pôvodné inštalačné CD a chcela som to preinštalovať, ale pri zadávaní čísla licencie ma už nepustilo ďalej, že je to neplatné číslo.Mám dve licenčné čísla - najprv sme kúpili Jednoduché účtovníctvo s licenčným číslom , potom sme dokúpili Multiverziu s lic. číslom do 24.11.2010.
.
Veľmi pekne Vás prosím, ako by som vedela ten program spustiť resp. preinštalovať, ktorá je teraz platná licencia? Potrebujem ten program aj na tom druhom počítači, doteraz nebol problém, len teraz, že som ho zaktualizovala a bumm!!! Nejde!!!
Bola by som vďačná, keby mi niekto od Vás s tým pomohol, ďakujem pekne!!!
Stefan2005
25.07.10,16:07
Dobrý deň, potrebovala by som súrne poradiť, mala som nainštalovaný MRP na dvoch počítačoch, aby som mohla pracovať aj keď som mimo. Potom som si údaje źálohovala v jednom a obnovovala v druhom , aby som mala všetko rovnako na oboch počítačoch. Po dlhšom čase som chcela zaktualizovať program, aby som mala aj v druhom počítači aktuálnu verziu, aj sa mi podarila aktualizácia cez internet, no keď som chcela otvoriť program MRP, vyšla mi hláška \"Program je poškodený, kód chyby 03, neplatný súbor s licenciou, číslo verzie licencie sa nezhoduje s číslom verzie programu, preinštalujte program s použitím platnej licencie\"
Tak som zobrala pôvodné inštalačné CD a chcela som to preinštalovať, ale pri zadávaní čísla licencie ma už nepustilo ďalej, že je to neplatné číslo.Mám dve licenčné čísla - najprv sme kúpili Jednoduché účtovníctvo s licenčným číslom .....
Veľmi pekne Vás prosím, ako by som vedela ten program spustiť resp. preinštalovať, ktorá je teraz platná licencia? Potrebujem ten program aj na tom druhom počítači, doteraz nebol problém, len teraz, že som ho zaktualizovala a bumm!!! Nejde!!!
Bola by som vďačná, keby mi niekto od Vás s tým pomohol, ďakujem pekne!!!

prosím ťa vymaž aj ty zo svojho príspevku licenčné údaje, pre riešenie problému nie sú podstatné !
ani1
25.07.10,16:46
prosím ťa vymaž aj ty zo svojho príspevku licenčné údaje, pre riešenie problému nie sú podstatné !
ako?
ani1
25.07.10,16:48
ok, už to mám, bolo to tam preto, lebo som písala do MRP....
zuatica
27.07.11,11:30
Dobrý deň,

stretol sa niekto v mrp s vyhlasovaním tejto chyby?
Program je poškodený! Kód chyby 02. Neplatný súbor s licenciou!
Čo v takom prípade mám robiť?
Tamila
27.07.11,12:18
Zavolaj do MRP, tam ti poradia, pravdepodobne máš poškodený program.
anithocka
28.07.11,08:06
ja som mala tento problém tiež, jednoducho som si stiahla cez ich www stránku upgrade nie cez ponuku aktualizácia v softvére a dala som ho upgradovať a pekne mi išiel ďalej nič som nestratila všetko ostalo tak ako pred poškodením....
sss5xxx
24.10.11,11:46
Zdravim vsetkych
zacinam pracovat ako uctovnik a uctujeme v MRP DOS.
JA by som chcel vediet ci sa da do dodacieho listu vkladat autamaticke texty, ktore si vopred naddefinujem.
Ak vojdem do tlac dodacieho listu dam ctrl+D mam tam položky ale da zvolit vzdy len jedna.
Teraz to vypisejem vsetko rucne a ked je tych poloziek v dod. liste 60 je to dost pracne.
Cize by som chcel vediet ci sa da nieco take ako sa da u faktur, ze si v textoch navolim vlastne texty
a len cez skratky si ich vlozim. Skusal sm vselico a nijak mi to nejde.
Napadlo ma ze jedine tak by som to mohol ze polozky ktore davam do dodacieho listu
by som zadaval do faktury a potom dal tlacit cisty dodaci list a tam by som to uz potom mal. ale je to take blbe
lebo potom musim opravit texty vo fakture kedze vo fakture nevypisujeme to co v dodacom liste.
dakujem a dufam ze sa chapeme.
nika.sum
02.11.11,19:37
Ahoj, nik nereaguje, lebo asi vacsina pracujucich s MRP robi v MRP win.
sss5xxx
03.11.11,12:21
Vdaka, asi to tak bude, ale tak co uz ked mi to mame len v dose :-(
Mozno sa dockame a WIN verzie, lebo fakt vypisovat dodaci list niekedy
aj 2hodiny je zbytocna praca.
nika.sum
03.11.11,12:29
Vdaka, asi to tak bude, ale tak co uz ked mi to mame len v dose :-(
Mozno sa dockame a WIN verzie, lebo fakt vypisovat dodaci list niekedy
aj 2hodiny je zbytocna praca.

ja som niekedy davno cca 6-7 rokov robila v DOS, ale dodacie som nevypislovala a mozem povedat, ze WIN verzia je iny level. Treba prehovorit sefov, MRP nie je take drahe....a da sa preklopit DOS do WIN mam pocit, ale uz si to velmi nepamatam....
veseluska
29.02.12,07:24
Dobrý deň, prosím vás vedel by mi niekto poradiť ako sa robí kontrola saldokonta v exceli. Mám rozdiel na 311 a nemôžem to nájsť. Skúšam to, študujem ale nejde to. Prosím o pomoc.