vasil0
22.08.08,14:56
Dobrý deň,

dnes som po kontrole zistil, že DPH za február/08 bola vyššia ako mala byť. Takže musím podať dodatočne DP, na riadku 35 uvediem rozdiel a na riadku 36 skutočnú daňovú povinnosť.Daňový úrad rozdiel vráti, alebo je potrebné napísať ešte žiadosť o vrátenie preplatku, alebo mám tento mesiac poukázať o zistený rozdiel menej?
Ďakujem.
evina
22.08.08,14:50
Dobrý deň,

dnes som po kontrole zistil, že DPH za február/08 bola vyššia ako mala byť. Takže musím podať dodatočne DP, na riadku 35 uvediem rozdiel a na riadku 36 skutočnú daňovú povinnosť.Daňový úrad rozdiel vráti, alebo je potrebné napísať ešte žiadosť o vrátenie preplatku, alebo mám tento mesiac poukázať o zistený rozdiel menej?
Ďakujem.

1. V riadku 36 uvedieš:

49. Riadok 36 – suma dane, ktorá sa rovná sume uvedenej v riadku 35, ak sa má vysporiadať rozdiel v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu. V prípade, ak sa na základe podaného dodatočného daňového priznania nemá vysporiadať rozdiel uvedený v riadku 35 v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu, riadok sa nevyplňuje (napríklad pri úprave nadmerného odpočtu v čase, keď ešte nebol odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období).

2. V zmysle paragrafu 63 zákona o správe daní a poplatkov žiadaš o vrátenie - jedná sa o preplatok na dani.
monik111
28.08.08,08:06
CHcem sa aj ja niečo spýtať na túto tému. Dnes sa mi dostala do rúk júnová fa. Sme mesačnými platcami DPH. V júni sme mali nadmerný odpočet. V júli vlastnú daňovú povinnosť ktorú som už uhradila. Ako mám postupovať mám podať dva dodatočné daň.priznania za jún aj júl? Na základe tejto fa. by som mala v júlovej DPH platiť menej neviem aký je postup treba aj napísať žiadosť o varátenie alebo ako? Ďakujem.
Vladimír Ozimý
28.08.08,08:20
CHcem sa aj ja niečo spýtať na túto tému. Dnes sa mi dostala do rúk júnová fa. Sme mesačnými platcami DPH. V júni sme mali nadmerný odpočet. V júli vlastnú daňovú povinnosť ktorú som už uhradila. Ako mám postupovať mám podať dva dodatočné daň.priznania za jún aj júl? Na základe tejto fa. by som mala v júlovej DPH platiť menej neviem aký je postup treba aj napísať žiadosť o varátenie alebo ako? Ďakujem.

ja by som podal dodatočné len za júl...pretože vy môžte júnovú faktúru zahrńúť aj do nasledujúceho zdaňovacieho obdobia...
monik111
28.08.08,08:39
Ďakujem za odpoveď.
Daska
28.08.08,20:09
CHcem sa aj ja niečo spýtať na túto tému. Dnes sa mi dostala do rúk júnová fa. Sme mesačnými platcami DPH. V júni sme mali nadmerný odpočet. V júli vlastnú daňovú povinnosť ktorú som už uhradila. Ako mám postupovať mám podať dva dodatočné daň.priznania za jún aj júl? Na základe tejto fa. by som mala v júlovej DPH platiť menej neviem aký je postup treba aj napísať žiadosť o varátenie alebo ako? Ďakujem.

Ja by som vobec nedavala dodatocne DP, s poznamkou, ze som dostala fa dna 28. 8. by som ju uplatnila za mesiac august.
cloe
28.08.08,20:30
Ja by som vobec nedavala dodatocne DP, s poznamkou, ze som dostala fa dna 28. 8. by som ju uplatnila za mesiac august.

Toto by bolo možné v prípade, že by si vedela preukázať, že ti skutočne prišla až 28.8. /napr. obálka s dátumom/.
S vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že daňový úrad pri kontrole "nevyhodil" ani faktúru, ktorá bola staršia ako 2 mesiace, lebo v evidencii došlých faktúr bola až v kontrolovanom období.
Ale na to by som sa nespoliehala. Preto je lepšie, ak neviem preukázať, kedy skutočne faktúra došla, podať dodatočné DP.