agentsmith
22.08.08,15:39
V prvom rade sa ospravedlnujem ak som napisal tuto temu do nespravnej porady ale nevedel som kam presne ju mam zaradit.

Jedna sa o to, ze moja znama mi hovorila o novej novele zakona pravdepodobne pre socialne poistenie. Ide konkretne o vdovsky dochodok. Kolegina ma 2 deti z toho 1 studuje na vysokej skole a dopocula sa, ze po skonceni studia jej prestane chodit vdovsky dochodok. Nova novela zakona to vraj upravuje tak, ze je mozne aby dostavala vdovsky dochodok nadalej.

Moja otazka znie: je to naozaj mozne aby dostavala kolegina vdovsky dochodok aj nadalej? Ak ano, tak by som poprosil, ze kde sa o tom docitam ale kde dostanem potvrdzujuce informacie ohladne tohto problemu.

Kto by vedel poradit:
- o aku novelu zakona sa jedna
- kde by som ju nasiel
- je pravda, ze moze dostavat vdovsky dochodok aj nadalej (neviem ci zaslanim dakej ziadosti alebo podobne)
- popripade ako postupovat a co robit aby dostavala vdovsky dochodok nadalej

Za odpoved velmi pekne dakujem

S pozdravom

Martin Kovac
wagner
22.08.08,19:24
Hovorí o tom zákon o soc.poistení. Keď si ho na tejto stránke otvoríš, máš ho v úplnom znení.

§ 74
Podmienky nároku na vdovský dôchodok a nároku
na vdovecký dôchodok
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html#hore)


(1) Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý

a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku,
b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo
c) zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

(2) Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.

(3) Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak

a) sa stará o nezaopatrené dieťa,
b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo
c) vychovala aspoň tri deti,
d) dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti,
e) dovŕšila dôchodkový vek.

(4) Nárok na výplatu vdovského dôchodku podľa odseku 3 trvá v období, počas ktorého sú splnené podmienky podľa odseku 3 písm. a) a b).

(5) Nezaopatrené dieťa podľa odseku 3 písm. a) je dieťa, ktoré má po zomretom rodičovi nárok na sirotský dôchodok, a dieťa, ktoré bolo v rodine zomretého vychovávané, ak ide o vlastné dieťa alebo osvojené dieťa vdovy alebo ak bolo dieťa vdove alebo zomretému manželovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu počas trvania manželstva
mirokosik
22.09.08,05:57
Zdravim, stale je okolo temy vdovsky dochodok vela nejasnosti, ktore vyplyvaju z nejednoznacnosti zakona.

Prosim o zodpovedanie kontretneho pripadu:

Moja svokra ovdovela v roku 1980 - vtedy mala 27 rokov a dve malolete deti. Manzel bol riadne zamestany, nepoberal ani invalidny ani starobny dochodok. Po manzelovej smrti jej bol priznany vdovsky dochodok,
ktory dostavala do doby, kym deti nedosiahli 18 rokov (kym boli nezaopatrene).
Po tom ako deti dosiahli 18 rokov jej bolo vyplacenie vdovskeho dochodku
pozastavene. Momentalne ma 55 rokov a kedze vychovala 2 deti mala by
mat podla zakona opat pravo na poberanie vdovskeho dochodku. Mam pravdu ?

Dakujem.
Infarkt
22.09.08,06:08
Zdravim, stale je okolo temy vdovsky dochodok vela nejasnosti, ktore vyplyvaju z nejednoznacnosti zakona.

Prosim o zodpovedanie kontretneho pripadu:

Moja svokra ovdovela v roku 1980 - vtedy mala 27 rokov a dve malolete deti. Manzel bol riadne zamestany, nepoberal ani invalidny ani starobny dochodok. Po manzelovej smrti jej bol priznany vdovsky dochodok,
ktory dostavala do doby, kym deti nedosiahli 18 rokov (kym boli nezaopatrene).
Po tom ako deti dosiahli 18 rokov jej bolo vyplacenie vdovskeho dochodku
pozastavene. Momentalne ma 55 rokov a kedze vychovala 2 deti mala by
mat podla zakona opat pravo na poberanie vdovskeho dochodku. Mam pravdu ?


Dakujem.

Samozrejme, že máš pravdu ;) , len musí svokra znova požiadať SP o obnovenie vyplácania VD...
...mimochodom, včera to bolo riešené aj v Lampárni na Markíze :)
iriska
22.09.08,11:59
... bolo to riešené v Lampárni a myslím, že vraveli, že o ten dôchodok sa dá žiadať 3 roky spätne.
variant
15.10.08,09:22
Dobrý deň prajem.Mala by som jednu vážnu otázku.V tomto roku mi priznali invalidny dochodok viac ako 70 %.Jedna pani na socialnom oddeleni mi povedala ze ak mi to priznaju budem mat narok aj na vdovsky dochodok kedze raz som uz poberala vdovsky dochodok. Mam jedno dieta,ma 24 rokov a uz pracuje.Moj manzel zomrel v roku 1994. Podala som ziadost na vdovsky dochodok a dostala som odpoved ze nemam na to narok kedze ma posudili podla stareho zakona ktora bola platna v case ked som dostala invalidny dochodok,cize v marci.Podla noveho zakona by som uz mala pravo na vdovsky dochodok lebo tam je pisane ze ak niekto pobera invalidny dochodok viac ako 70,a raz uz poberala vdovsky dochodok,ma zase narok na vdovsky.
Cize ma posudili podla stareho zakona,a podla toho nemam pravo na to. Ako je to teraz?Maju pravdu?Alebo mam ist k advokatovi a podat si odvolanie proti rozhodnutiu?Vlastne to neni ani rozhodnutie,iba list. Ide o peniaze,mesacne cca 3-4 000 Sk a nie je to jedno pre mna kedze nie som v najlepsej financnej situacii po dvoch operaciach.Pomozte mi prosim ze ako je to teraz a na co by som mohla mat narok este?Co by som mala urobit v takej situacii.
Infarkt
18.10.08,07:03
V zmysle zákona o sociálnom poistení, ktorý nájdeš aj na Porade musíš znovu požiadať o obnovenie vyplácania vdovského dôchodku...konkrétne info nájdeš aj na tejto stránke :
http://www.socpoist.sk/vdovsky-dochodok/1289s

Nárok máš, keďže splňaš podmienku invalidity najmenej 70%...tie peniažky nebudú samo v pôvodnej výške vdovského dôchodku, lebo ti vyplácajú invalidný a ak je ten vyšší ako vdovský, tak ti ten vdovský skrátia na polovicu, invalidný ostane v pôvodnej výške...ako som spomínal, na tej stránke v linku nájdeš všetky informácie ;)
variant
18.10.08,21:09
Dakujem.A co poviete na to ze ma posudili podla stareho zakona podla ktoreho by som nemala teraz narok na vdovsky napriek tomu ze som invalidna nad 70?je to blbost vsak?ved to je retroaktivita zakona, co je v nasom pravnom systeme nedovolene.alebo sa mylim?

pokusim naskenovat ten list co mi poslali.Ani tomu nerozumiem ze preco mi neposlali rozhodnutie?ved som podala ziadost ci co na vdovsky.
variant
20.10.08,08:12
prosim Vas.odpovedzte na moju otazku.je to pre mna velmi dolezita.Chcela by som ist k advokatovi ale len tak ze viem ze mam nejaku moznost.
Preco ma posudili podla stareho zakona z roku 1988?pisali mi nieco take ze naposledy som dostala vdovsky v roku 2004 a kedze v priebehu dvoch rokov mi nebola priznana invalida nad 70,cize som neplnila ani jeden z tych podmienok,teraz uz nemam na to pravo.pomozte mi prosim.
Infarkt
21.10.08,05:53
Vieš, je ťažko poradiť, keď vlastne ani sama nevieš, čo si vlastne podala (žiadosť, či čo? ) a aj obdržala od SP (rozhodnutie?, list?)

Nárok na vdovský dôchodok v zmysle zákona trvá...
Nárok na výplatu vdovského dôchodku si musíš uplatniť písomne na SP vo forme žiadosti o obnovenie vyplácania vdovského dôchodku...

Sú to 2 rozdielne veci.
Lali
25.09.09,09:16
Dobrý deň,
priateľka ovdovela v roku 1979 - vtedy mala 28 rokov a dve malolete deti. Manzel bol riadne zamestany, nepoberal ani invalidny ani starobny dochodok. Po manzelovej smrti jej bol priznany vdovsky dochodok, ktory dostavala do doby, kym deti boli nezaopatrene.
Vyplacenie vdovskeho jej bolo pozastavene, dostala o tom rozhodnutie zo socialky s tym, ze vdovsky dochodok jej bude opatovne vyplacany, ked ona sama dovrsi dochodkovy vek. Do dochodku odisla predcasne - ked mala 56 rokov, teda o rok skor. Na socialke jej pracovnicka povedala, ze narok na vdovsky dochodok nema na zaklade akehosi uznesenia.
Je to pravda ?
Dakujem.
veronikasad
25.09.09,09:24
Dobrý deň,
priateľka ovdovela v roku 1979 - vtedy mala 28 rokov a dve malolete deti. Manzel bol riadne zamestany, nepoberal ani invalidny ani starobny dochodok. Po manzelovej smrti jej bol priznany vdovsky dochodok, ktory dostavala do doby, kym deti boli nezaopatrene.
Vyplacenie vdovskeho jej bolo pozastavene, dostala o tom rozhodnutie zo socialky s tym, ze vdovsky dochodok jej bude opatovne vyplacany, ked ona sama dovrsi dochodkovy vek. Do dochodku odisla predcasne - ked mala 56 rokov, teda o rok skor. Na socialke jej pracovnicka povedala, ze narok na vdovsky dochodok nema na zaklade akehosi uznesenia.
Je to pravda ?
Dakujem.
pozri § 74 Zákona o sociálnom poistení

§ 74
Podmienky nároku na vdovský dôchodok a nároku
na vdovecký dôchodok
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#hore)
(1) Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý

a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku,
b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo
c) zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

(2) Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.

(3) Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak

a) sa stará o nezaopatrené dieťa,
b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo
c) vychovala aspoň tri deti,
d) dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti,
e) dovŕšila dôchodkový vek.

Odchod do predčasného dôchodku sa nepovažuje za dovršenie dôchodkového veku.
Lali
25.09.09,09:33
Teda odchodom do predčasného dôchodku sa ukrátila o vdovský dôchodok ? Už tu nie je žiadna šanca ?
Ďakujem.
Mária27
25.09.09,13:08
Veď dovŕši raz dôchodkový vek, nech si uplatní nárok na opätovnú výplatu potom.
Lali
26.09.09,08:42
Ďakujem za odpovede, ale som zistila, že jej nárok na vdovský dôchodok - teda na opätovný vznik sa posudzuje podľa predpisov, ktoré boli účinné vtedy, keď ona ovdovela, no a v tom zákone sa nehovorí nič o dovŕšení dôchodkového veku. Zrejme nesplnila podmienku podľa bodu 2 odstavec d/. Možno jej do dovŕšenia 45 roku života nejaký ten deň chýbal. Aspoň teda ja tomu tak rozumiem.
Ešte raz vďaka za Vašu ochotu.

Zákon č. 121/1975 Zb. o sociálnom zabezpečení
§ 37 (znenie účinné do 30. septembra 1988)


(1) Vdovský dôchodok patrí vdove počas jedného roka od smrti manžela.

(2) Po uplynutí tohto času patrí vdovský dôchodok, ak vdova spĺňa niektorú z týchto podmienok:

je úplne invalidná,
stará sa aspoň o jedno dieťa, ktoré má nárok na sirotský dôchodok (§ 40),
vychovala aspoň tri deti (§ 40),
dosiahla vek 45 rokov a vychovala dve deti (§ 40),
dosiahla vek 50 rokov,
dosiahla vek aspoň 40 rokov ku dňu smrti manžela, ktorý zomrel následkom pracovného úrazu (§ 27 ods. 1 prvá veta), ktorý utrpel pri plnení pracovných úloh v
zamestnaní I. pracovnej kategórie.
Ustanovenia písmen b) až d) sa nevzťahujú na deti, ktoré žena alebo jej manžel prevzali do pestúnskej starostlivosti podľa osobitných predpisov.

(3) Nárok na vdovský dôchodok vznikne znovu, ak sa splní niektorá z podmienok uvedených v odseku 2 písm. a) až e) do dvoch rokov po zániku skoršieho nároku na vdovský dôchodok alebo do piatich rokov, ak manžel zomrel následkom pracovného úrazu, ktorý utrpel pri plnení pracovných úloh v zamestnaní I. pracovnej kategórie.

(4) Nárok na vdovský dôchodok zaniká vydajom; pri opätovnom ovdovení vznikne však nárok na skorší vdovský dôchodok znovu, ak by vdove patril, keby sa nebola znovu vydala, a ak jej nevznikol nárok na vdovský dôchodok po poslednom manželovi.

(5) Vdovský dôchodok patrí za podmienok uvedených v predchádzajúcich odsekoch aj rozvedenej žene, ak bola v čase smrti bývalého manžela odkázaná na príspevok na výživu, až do skončenia času, do ktorého mal bývalý manžel povinnosť ho poskytovať; po tomto čase sa môže vdovský dôchodok poskytovať len v prípadoch hodných zreteľa.

(6) Vdove, ktorá nežila s manželom dlhší čas pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorej manželstvo prestalo plniť svoju spoločenskú funkciu, patrí vdovský dôchodok, len pokiaľ vdova mala v čase smrti manžela voči nemu nárok na výživné.
striebro1
03.02.10,05:25
dobry den,
je podstatne pri ziadosti o vdovsky dochodok, ze manzelia nemaju rovnaky trvaly pobyt? teda byvaju spolu ale v obcianskom preukaze kazdy ma uvedeny este povodne bydlisko...
dakujem,
v zakone som nenasla poziadavku na spolocny trvaly pobyt....
Mária27
03.02.10,07:58
Ďakujem za odpovede, ale som zistila, že jej nárok na vdovský dôchodok - teda na opätovný vznik sa posudzuje podľa predpisov, ktoré boli účinné vtedy, keď ona ovdovela, no a v tom zákone sa nehovorí nič o dovŕšení dôchodkového veku. Zrejme nesplnila podmienku podľa bodu 2 odstavec d/. Možno jej do dovŕšenia 45 roku života nejaký ten deň chýbal. Aspoň teda ja tomu tak rozumiem.
Ešte raz vďaka za Vašu ochotu.

.

Lali, je už nejaké pokračovanie?
Mária27
03.02.10,07:59
dobry den,
je podstatne pri ziadosti o vdovsky dochodok, ze manzelia nemaju rovnaky trvaly pobyt? teda byvaju spolu ale v obcianskom preukaze kazdy ma uvedeny este povodne bydlisko...
dakujem,
v zakone som nenasla poziadavku na spolocny trvaly pobyt....

Nemôže to byť na prekážku.
yetino
04.07.10,12:50
Dobrý deň.
Sestre zomrel manžel, vychovala dve deti a má 50 rokov. Ak to spravne chapem, teraz môže požiadať o vdovský dôchok, ktorý jej bude vyplácaný jeden rok a potom keď dovŕši vek 52 rokov si môže požiadať o opätovné vyplácanie.
Ďakujem za odpoveď.
ondrejvla
02.11.10,17:50
Prosím o radu. Priateľke zomrel manžel, obaja boli starobní dôchodcovia. Chce ísť požiadať o vdovský dôchodok, ale nevie, aké potrebuje doklady k jeho vybaveniu a výpočet dôchodku. Pokiaľ som pochopila správne, keďže ona mala nižší dôchodok, tak má nárok na svoj dôchodok a vdovský dôchodok 50% z dôchodku manžela, len ma mýli, že na tento dôchodok má nárok 1 rok, pokiaľ viem, všetky vdovy v rodine poberajú vdovský dôchodok stále.
Prosím poraďte mi, aby som ju mohla usmerniť.
A ešte niečo, keďže ona je imobilná, presúva sa pomocou dvoch francúzskych barlí, chce požiadať o invalidný vozík, kde treba oň žiadať, či treba len návrh lekára a pooperačný zápis v karte.
Ďakujem všetkým, ktorí mi poradia.
veronikasad
02.11.10,17:59
Prosím o radu. Priateľke zomrel manžel, obaja boli starobní dôchodcovia. Chce ísť požiadať o vdovský dôchodok, ale nevie, aké potrebuje doklady k jeho vybaveniu a výpočet dôchodku. Pokiaľ som pochopila správne, keďže ona mala nižší dôchodok, tak má nárok na svoj dôchodok a vdovský dôchodok 50% z dôchodku manžela, len ma mýli, že na tento dôchodok má nárok 1 rok, pokiaľ viem, všetky vdovy v rodine poberajú vdovský dôchodok stále.
Prosím poraďte mi, aby som ju mohla usmerniť.
A ešte niečo, keďže ona je imobilná, presúva sa pomocou dvoch francúzskych barlí, chce požiadať o invalidný vozík, kde treba oň žiadať, či treba len návrh lekára a pooperačný zápis v karte.
Ďakujem všetkým, ktorí mi poradia.
Vlasti, pozri § 74 a 75 Zákona o sociálnom poistení

§ 74
Podmienky nároku na vdovský dôchodok a nároku
na vdovecký dôchodok
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)
(1) Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý

a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku,
b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo
c) zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

(2) Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.

(3) Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak

a) sa stará o nezaopatrené dieťa,
b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo
c) vychovala aspoň tri deti,
d) dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti,
e) dovŕšila dôchodkový vek.

(4) Nezaopatrené dieťa podľa odseku 3 písm. a) je dieťa, ktoré má po zomretom rodičovi nárok na sirotský dôchodok, a dieťa, ktoré bolo v rodine zomretého vychovávané, ak ide o vlastné dieťa alebo osvojené dieťa vdovy alebo ak bolo dieťa vdove alebo zomretému manželovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu počas trvania manželstva.

(5) Nárok na vdovský dôchodok zaniká

a) uzatvorením manželstva,
b) dňom právoplatnosti rozhodnutia súdu, podľa ktorého vdova úmyselným trestným činom spôsobila smrť manžela.

(6) Na nárok vdovca na vdovecký dôchodok po manželke platia odseky 1 až 5 rovnako.

§ 75
Suma vdovského dôchodku a vdoveckého dôchodku
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Suma vdovského dôchodku je 60 % starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, na ktorý mal alebo by mal nárok zomretý manžel ku dňu smrti. Ak sú splnené podmienky nároku na dva dôchodky, vdovský dôchodok sa určí z vyššieho dôchodku.
-------
Nemám osobnú skúsenosť s vybavovaním vdovského dôchodku, myslím si, že bude potrebovať sobášny list, umrtný list a výmer o dôchodku manžela (to prvé rozhodnutie zo SP o priznaní SD).

Žiadosť o inv. vozík podáva na Urade práce. treba si isť zobrať príslušné tlačivo, ktoré dá potvrdiť ošetrujúcemu lekárovi. K vypísanému tlačivu priloží kopiu zdravotnej dokumentácie z odborných vyšetrení preukazujúcich postih. Potom to treba odniesť späť na UP.

Viac info nájdeš tu
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/tazko-zdravotne-postihnuty/penazne-prispevky-na-kompenzaciu-tazko-zdravotne-postihnutych/penazne-prispeky-na-kompenzaciu-tazkeho-zdravotneho-postihnutia.html?page_id=13079
ondrejvla
02.11.10,18:04
Veronika ďakujem. Veľmi si mi pomohla.
terezamaria
02.11.10,18:11
Prosím o radu. Priateľke zomrel manžel, obaja boli starobní dôchodcovia. Chce ísť požiadať o vdovský dôchodok, ale nevie, aké potrebuje doklady k jeho vybaveniu a výpočet dôchodku. Pokiaľ som pochopila správne, keďže ona mala nižší dôchodok, tak má nárok na svoj dôchodok a vdovský dôchodok 50% z dôchodku manžela, len ma mýli, že na tento dôchodok má nárok 1 rok, pokiaľ viem, všetky vdovy v rodine poberajú vdovský dôchodok stále.
Prosím poraďte mi, aby som ju mohla usmerniť.
A ešte niečo, keďže ona je imobilná, presúva sa pomocou dvoch francúzskych barlí, chce požiadať o invalidný vozík, kde treba oň žiadať, či treba len návrh lekára a pooperačný zápis v karte.
Ďakujem všetkým, ktorí mi poradia.

Vlastička, pokiaľ boli obidvaja dôchodcovia, stačí, keď zoberie sobášny list,výmer o dôchodku nebohého manžela a úmrtný list a pôjde na Soc.poisťovňu, najlepšie nech sa nahlási, aby ju objednali.

Dôchodok jej budú počítať tak, že vypočítajú 60 % z dôchodku zomrelého manžela, ktorý bude vyšší, ten si ponechá, asi to bude jej a z tých 60 % vypočítaných z manželovho, dostane 50 %, teda vlastne 30 % z manželovho.

O invalidný vozík si požiada na ÚPSV a R, odbor sociálnych vecí a rodiny. Nech zoberie dokumentáciu a tam jej dajú tlačivá, ktoré vyplní jej obvodný lekár/a/.
Možno dajú tlačivá aj niekomu druhému a až po vypísaní si to tam zanesie.
ondrejvla
02.11.10,18:20
Vlastička, pokiaľ boli obidvaja dôchodcovia, stačí, keď zoberie sobášny list,výmer o dôchodku nebohého manžela a úmrtný list a pôjde na Soc.poisťovňu, najlepšie nech sa nahlási, aby ju objednali.

Dôchodok jej budú počítať tak, že vypočítajú 60 % z dôchodku zomrelého manžela, ktorý bude vyšší, ten si ponechá, asi to bude jej a z tých 60 % vypočítaných z manželovho, dostane 50 %, teda vlastne 30 % z manželovho.

O invalidný vozík si požiada na ÚPSV a R, odbor sociálnych vecí a rodiny. Nech zoberie dokumentáciu a tam jej dajú tlačivá, ktoré vyplní jej obvodný lekár/a/.
Možno dajú tlačivá aj niekomu druhému a až po vypísaní si to tam zanesie.

Terezka ďakujem, ale teraz som už úplne domotaná... to nedostane 50% z manželovho dôchodku ako vdovský?
Mária27
02.11.10,18:29
Terka ti to dobre napísala, ide o súbeh dôchodkov, platí § 81:

(2) Ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku a podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku, alebo sirotského dôchodku alebo ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku a sirotského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku, vypláca sa v plnej sume z týchto dôchodkových dávok tá dávka, ktorá je vyššia, a z dôchodkovej dávky, ktorej suma je nižšia, sa vypláca jedna polovica. Pri rovnakej sume dôchodkových dávok sa vypláca v sume jednej polovice vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok alebo sirotský dôchodok. Pri rovnakej sume vdovského dôchodku a sirotského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku sa vypláca v sume jednej polovice dôchodok, ktorý si poistenec zvolil.
ondrejvla
02.11.10,18:35
Ďakujem veľmi pekne.