zuzanalenka
22.08.08,21:03
kúpila som tlačiareň od priateľky na základe kúpnej zmluvy za 10.000,-Sk Stačí mi k zmluve výdavkový pokladničný doklad podpísaný od príjemcu? čiže priateľky? alebo ako sa účtuje kúpna zmluva bez faktúry.... keďže priateľka je súkromná osoba a nie podnikateľ? vopred dakujem za pomoc.
Andyke
22.08.08,19:10
Áno k výdavk.pokl.dokladu prilož kúpnu zmluvu - je to daňovo uznaný náklad.
Zoltán Kovács
22.08.08,19:11
kúpila som tlačiareň od priateľky na základe kúpnej zmluvy za 10.000,-Sk Stačí mi k zmluve výdavkový pokladničný doklad podpísaný od príjemcu? čiže priateľky? alebo ako sa účtuje kúpna zmluva bez faktúry.... keďže priateľka je súkromná osoba a nie podnikateľ? vopred dakujem za pomoc.

1. Do peňažného denníka ako výdaj ovplyvňujúci základ dane v členení nákup materiálu (drobný hmotný majetok), a vytvoriť operatívnu evidenciu. Totiž cena je do 30 tisíc, a využiteľnosť viac ako 1 rok. Kúpna zmluva spolu s príjmovým pokl. dokladom bude v pokladni.


2. Kúpnu zmluvu zaevidovať do ostatné záväzky. A úhradu záväzku evidovať ako v bode 1. Kúpna zmluve bude medzi záväzkami uložená, a pokl. doklad v pokladni.
zuzanalenka
22.08.08,19:12
dakujem pekne za odpoved ;)
pufamuf
27.08.08,09:13
Chcem sa opýtať, či nieje možné napr. pokladňu, neskôr upgrade softu, alebo PC apod. dávať priamo do spotreby ako réžia, ak vo vnútornej smernici okrem ostatných zásob určených priamo do spotreby uvediem aj:

- zásoby s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a s jednotkovou cenou do 30 000 Sk bez DPH, vrátane podlimitného technického zhodnotenia,

Ďakujem.
Martin Mocko
27.08.08,09:19
Chcem sa opýtať, či nieje možné napr. pokladňu, neskôr upgrade softu, alebo PC apod. dávať priamo do spotreby ako réžia, ak vo vnútornej smernici okrem ostatných zásob určených priamo do spotreby uvediem aj:

- zásoby s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a s jednotkovou cenou do 30 000 Sk bez DPH, vrátane podlimitného technického zhodnotenia,

Ďakujem.

Majetok do 30tis. samozrejme môžeš účtovať v určitých prípadoch ako VOZD ale treba rozlišovať medzi materiálom, réžiou a technickým zhodnotením.

Podľa postupov JU:
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

§ 11
Zásoby
....
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
pufamuf
27.08.08,09:28
V mojom prípade ide napr. o reg. pokladňu, na ktorej sa teraz robil upgr. softu. Aj pokladňu aj upgr. som si dal ako réžiu. Po pár prečítaných príspevkoch, začínam uvažovať, či je potrebné mať pokladňu ako drobný inv. majetok, alebo stačí ten riadok v smernici, že priamo do spotreby.
Martin Mocko
27.08.08,11:47
V mojom prípade ide napr. o reg. pokladňu, na ktorej sa teraz robil upgr. softu. Aj pokladňu aj upgr. som si dal ako réžiu. Po pár prečítaných príspevkoch, začínam uvažovať, či je potrebné mať pokladňu ako drobný inv. majetok, alebo stačí ten riadok v smernici, že priamo do spotreby.

Predpokladám, že pokladňa spolu so softom nestáli viac ako 30tis. Ak nie, tak sa mala účtovať nie do réžie, ale so sĺpca "materiál" - podľa postupov, ktoré som ti skopíroval do príspevku vyššie. A zároveň viesť internú evidenciu drobného hmotného/nehmotného majetku, ktorý má síce cenu nižšiu ako 30tis, ale použitelnosť dlhšiu ako 1 rok (pokladňa, počítač..atď). V konečnom dôsledku sa tento majetok nedopisuje - ide ihneď do nákladov. Ide iba o čistotu účtovníctva.
pufamuf
27.08.08,11:59
Na tu internú evidenciu drobného hmotného/nehmotného majetku stačí zaviesť obyčajný zošit?. Pokladňa je kúpená skôr a upgrade robili teraz v súvislosti z eurom. Na bločku sú upgrade euro 100T a servisné práce. Predpokladám, že upgrade bola výmena pamäťového čipu. Ten upgrade uviesť tiež ako materiál, alebo réžia?
Ďakujem.
pufamuf
27.08.08,12:02
opravujem: s eurom a nie z eurom :)
pokladňa EURO1000T
Martin Mocko
27.08.08,12:32
Na tu internú evidenciu drobného hmotného/nehmotného majetku stačí zaviesť obyčajný zošit?. Pokladňa je kúpená skôr a upgrade robili teraz v súvislosti z eurom. Na bločku sú upgrade euro 100T a servisné práce. Predpokladám, že upgrade bola výmena pamäťového čipu. Ten upgrade uviesť tiež ako materiál, alebo réžia?
Ďakujem.

Pokladňa je do 30tis. Takže tá mala byť v stĺpci "materiál". Servis (upgrade na EURO) zaúčtuješ do sĺpca "réžia".
Ak používaš i nejaký účtovný soft, tak ten by mal dokázať robiť i evidenciu majetku.
pufamuf
27.08.08,12:53
Ďakujem za odpoveď. Soft zatiaľ nepoužívam žiadny. Urobil som si skoro všetky veci na svojom PC v exceli, aj keď je to Microsoft:). Neskôr plánujem kúpiť nejaký PC, ak budú many :), ale ten už pobeží na Linuxe.
Ešte raz ďakujem.
Martin Mocko
27.08.08,12:57
Ďakujem za odpoveď. Soft zatiaľ nepoužívam žiadny. Urobil som si skoro všetky veci na svojom PC v exceli, aj keď je to Microsoft:). Neskôr plánujem kúpiť nejaký PC, ak budú many :), ale ten už pobeží na Linuxe.
Ešte raz ďakujem.

Ak nájdeš nejaký účtovný soft, ktorý pracuje pod linuxom...:D
Maximálne použiť virtuálny win pod Linuxom..ale to radšej dva OS na jednom PC.
pufamuf
27.08.08,13:07
Dva OS na jednom PC je určite lepšie ako WINE pod linuxom. Ale trebalo by vyskúšať či v tom nejaký účtovný soft pobeží.
Ale načo platiť za niečo, ako je WIN. Hádam na to postupne prídu aj vývojári účt. softov. Ale možno už také niečo existuje, a ani by som sa tomu nedivil. Ak mi zostane dačo času tak sa po nete popozerám. :)
Martin Mocko
27.08.08,13:11
Dva OS na jednom PC je určite lepšie ako WINE pod linuxom. Ale trebalo by vyskúšať či v tom nejaký účtovný soft pobeží.
Ale načo platiť za niečo, ako je WIN. Hádam na to postupne prídu aj vývojári účt. softov. Ale možno už také niečo existuje, a ani by som sa tomu nedivil. Ak mi zostane dačo času tak sa po nete popozerám. :)

Sieťové účtovné softy ako SAP, Navision alebo IBIS fachčia pod linuxom..a užívateľ má na PC iba komunikačnú konzolu a fyzicky pracuje na serveri. Možno sa nad tým niekedy i vývojári zamysleli..ale potom zisitli, že linux je síce dobrá vec, ale Bill ich bohužiaľ predbehol. WINu rozumie takmer každý, lebo je viac userfriendly ako linux. Win som dokonca naučil i moju mamu po 50tke...ale s linuxom by určite mala veľký problém.
pufamuf
27.08.08,13:27
Aj ja kôli tomu používam WIN, samozrejme aj deti, manželka. Ale ak máš možnosť vyskúšať napr. nové UBUNTU, tak to už je skoro ako WIN.
Martin Mocko
27.08.08,13:32
Aj ja kôli tomu používam WIN, samozrejme aj deti, manželka. Ale ak máš možnosť vyskúšať napr. nové UBUNTU, tak to už je skoro ako WIN.
NO..rozmyslal som nad tym...ale zatial som nemal cas experimentovat Kdesi som videl i bootDVD ubuntu. Funguje to? Ze netreba instalovat..iba bootnes ubuntu priamo z DVD.
pufamuf
27.08.08,13:53
funguje, stačí len vyskúšať