Monika Kováčová
22.08.08,21:59
Včera bola schválená novela Zákona o cenách:

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) - Ministerstvo financií (MF) SR pripravilo novelu zákona o cenách, ktorá umožňuje prijímať opatrenia na zamedzenie nežiaduceho cenového vývoja a v krajnom prípade pristúpiť aj k cenovej regulácii. Regulácia cien, ako aj zákaz dohodnúť neprimeranú cenu, je podľa pripravenej novely základným nástrojom, ktorý má zamedziť neodôvodnenému nárastu cien pri prechode na novú menu od januára budúceho roka. Nová legislatívna úprava prináša pre jednotlivé ministerstvá aj možnosť sledovať vývoj cien v rámci ich pôsobnosti. Novelu rezort financií predložil do pripomienkového konania, s predpokladanou účinnosťou od 1. novembra tohto roku.

Prípadná cenová regulácia, ktorá je aj podľa slov premiéra Roberta Fica krajným riešením, bude vychádzať z ekonomicky oprávnených nákladov subjektov a primeraného zisku. Tieto skutočnosti budú musieť podnikatelia preukázať účtovnými dokladmi, kalkuláciami nákladov a zisku, alebo inými dokladmi odôvodňujúcimi výšku ceny, prípadne dokladmi, ktoré si vyžiada cenový orgán. Reguláciu cien definuje pripravená novela ako určenie ceny, alebo záväzného spôsobu vytvorenia ceny tovaru a podmienok regulácie cien cenovými orgánmi. Novela zákona o cenách umožňuje využiť stanovený rozsah regulácie do konca budúceho roka.

Zákon stanovuje aj prípady, kedy môžu cenové orgány k regulácii pristúpiť. Jedným z prípadov je mimoriadna situácia, ktorá by mohla mať priamy vplyv na ceny tovarov na domácom trhu, pričom by ohrozovala cenovú stabilitu alebo dostupnosť tovarov. Ďalším z dôvodov prípadnej cenovej regulácie môžu byť cenové deformácie spôsobené nedostatočne rozvinutým konkurenčným prostredím. Príslušné orgány môžu pristúpiť k tomuto kroku aj vtedy, ak si to bude vyžadovať ochrana spotrebiteľa, alebo iný verejný záujem. Regulovať ceny je pritom možné buď úradným určením cien, alebo vecným usmerňovaním cien, prípadne kombináciou oboch spôsobov.

Novela z dielne MF SR tak reaguje aj na požiadavky premiéra Roberta Fica, ktorý sa v poslednom období viac krát vyslovil za možnosť pristúpiť k regulácií cien v prípade snáh o zneužitie prechodu na novú menu. Ako však premiér uviedol, prípadná cenová regulácia je úplne krajným riešením. Vláda sa podľa jeho slov bude zaoberať predovšetkým kontrolou a monitorovaním cien, ale aj ďalšími aktivitami, ktorých úlohou bude zabrániť neodôvodnenému zvyšovaniu cien. Podľa premiéra, by však teoreticky mohla nastať extrémna situácia, aj keď sa jej pravdepodobnosť blíži k nule, kedy vláda musí mať efektívne nástroje na takýto postup.
SITA

Môžeme očakávať cenové meratórium? Bude zvyšovanie cien u bežných podnikateľov trestný čin? (Čo právnické osoby? Pôjdu sedieť?)...
Monika Kováčová
22.08.08,20:42
čo to bude ten CENOVÝ ORGÁN???
Zoltán Kovács
22.08.08,20:47
čo to bude ten CENOVÝ ORGÁN???

Nechci ermon, aby som sa tu vulgárne prejavil.

Bude to ďalšia tlupa darmožráčov, ktorých budeme platiť my z našich dani.
wagner
22.08.08,20:59
orgánov tu už bolo:--- :Da ešte koľko ich bude :D:D:D. Len nechcite aby som ich začala menovať - však sa oni sami pomenovali :D:D:D:D:D
betka
22.08.08,21:01
Nechci ermon, aby som sa tu vulgárne prejavil.

Bude to ďalšia tlupa darmožráčov, ktorých budeme platiť my z našich dani.

Skús......sme samé ucho:D
betka
22.08.08,21:16
čo to bude ten CENOVÝ ORGÁN???

Orgán znamená z právneho hľadiska-FO alebo zbor osôb kompetentný vystupovať za PO alebo inštitúciu.

Cena je zdaniteľná hodnota, kt. sa vytvára na základe dopytu a ponuky.

Bude pôsobiť cenový orgán, akým spôsobom, to sa nedá určiť :D:D (či do vlas....., alebo do štát...... subjekty to tak či onak zaplatia)

O pár mesiacov príde cenový šok-rýchla a prudká zmena cenovej hladiny, a je po orgáne. Ten sa zmení na iný orgán, aby neprišli úradníci o prácu, :D
BXLmiami
23.08.08,02:01
Tak,ja sa nesmierne tesim na dochodcovsku uderku.To zas vymysleli ****.
Monika Kováčová
26.08.08,11:42
Prosím vás náhodou znenie tejto novely nenájdete? Neprihodíte? Počítala by som...
Braňo
26.08.08,11:46
Ešte by som rád vedel, kto definuje výšku primeraného zisku. Podľa mňa kľudne môže byť aj dvojnásobok nákladov.
VladoaKatka
26.08.08,11:52
Prosím vás náhodou znenie tejto novely nenájdete? Neprihodíte? Počítala by som...

...mal by byť tu

http://www.porada.sk/t87092-portal-pravnych-predpisov.html
https://lt.justice.gov.sk/
Monika Kováčová
26.08.08,12:01
Našla som, vďaka Katka:

Prikladám návrh. V zbierke ešte uverejnená novela "pravdepodobne" nebola.
Monika Kováčová
26.08.08,12:04
A JE TO TU! par. 13.... a tá §11 hmm...
Kazu
26.08.08,12:08
čo to bude ten CENOVÝ ORGÁN???

No on ti vyzerá úúúplne ako človek, ale hovorí sa mu .......óóót´:---
M3G
01.09.08,09:20
mimotemy neviem k čomu tento zákon a tlupa orgánov bude dobrá, lebo už dlhšie si začínam všímať, že u mnoho drobných podnikateľov sú ceny už nejaký čas(2-3 mesiace dozadu) o niečo vyššie.
Rozalka
17.09.08,20:31
http://www.aktuality.sk/spravy/domace/poslanci-schvalili-novelu-zakona-o-cenach

Poslanci schválili novelu zákona o cenách


Novelu zákona o cenách, ktorá prináša nové kompetencie umožňujúce v prípade mimoriadnej situácie v období prechodu Slovenska na euro prijať účinnú reguláciu cien, dnes schválil parlament.
O právnej norme snemovňa rokovala v skrátenom legislatívnom konaní. Minister financií Ján Počiatek (nominant Smeru-SD) to odôvodňoval skutočnosťou, že štátu hrozia značné hospodárske škody v prípade neodôvodneného nárastu cien pri prechode na euro.
VladoaKatka
25.09.08,04:22
http://www.sme.sk/clanok_tlac.asp?cl=4092316

Cenová rada bude sledovať ceny a vysvetľovať, či za zdražením stojí trh, alebo špekulácie. Niektorí ekonómovia to považujú za nezmysel.

mimotemy
...bude sa regulovať a trestať aj "cena za hlúposť"...
Erika 1982
08.10.08,10:45
Neviete mi niekto poradiť, že či tá Novela zákona č. 18/1996 Z. z. o cenách na "reguláciu cien" bola aj zverejnená v zbierke? Ja pátram, ale dajako to neviem nájsť.
Ď
Johanka
08.10.08,11:28
čo to bude ten CENOVÝ ORGÁN???
To bude určite bratranec finančnej spravodajskej jednotky z 297/2008 Z.z. :mad:.
Rozalka
11.10.08,10:15
Neviete mi niekto poradiť, že či tá Novela zákona č. 18/1996 Z. z. o cenách na "reguláciu cien" bola aj zverejnená v zbierke? Ja pátram, ale dajako to neviem nájsť.
Ď
Bola zverejnená - dnes.
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208412&FileName=zz2008-00382-0208412&Rocnik=2008

v čiastke 142, pod číslom 382.
VladoaKatka
12.10.08,06:57
Cenová regulácia... k čomu to slúži, veď nie je odvetvia lepšie povedané firiem v rôznych odvetviach v hospodárstve, ktoré by nebojovali o prežitie. Ak chcú prežiť musia obmedziť výrobu ... po obmedzení následne prepúšťať zamestnancov ... škoda je nad zákonom o cenovej regulácii rozčulovať...
Ak klesne dopyt po službách a tovaroch tak klesnú aj ceny, ak stúpne záujem o služby a tovar je logické, že stúpnu aj ceny. Je to normálne fungujúce trhové hospodárstvo.

... je to super ... najviac potrebný a najaktuálnejší zákon práve teraz, v čase vypuknutia celosvetovej krízy ...
...zase sa im niečo podarilo...
tetrisss
12.10.08,08:58
To je zase taky zakon, ze koho chcem toho znicim, pretoze tie pojmy, ktore chcu skumat, nie su vobec jasne a normalne vysvetlitelne. Ale ked by sme s nim aj suhlasili, akoze ideme chranit chudakov zakaznikov, tak ten zakon meska uz tri skoro styri mesiace. Ja som uz v nejakej inej teme hovorila o tom, ze kto chcel spekulativne zdraziet, tak to uz urobil, ba dokonca mam za to, ze aj ti skoro poctivi dodavatelia trochu dvihli ceny, ved co keby daco a potom uz to bude zatrest. A tak mojim presvedcenim je, ze zbytocne trpime za euro pol roka dopredu.
Monika Kováčová
12.10.08,09:15
čo presne znamená na účely tohto zákona "primeraný zisk"???
tetrisss
12.10.08,09:21
No napriklad, to je podla nich taky zisk, aspon ja to tak chapem z mojej praxe, poviem to tak uplne primitivne, doteraz niekto prihadzoval na VOC 500% a ja napr. 30%, tak v platnosti zakona on si kludne tych 500% ponecha, ale ja ked bez inych nakladov dam 35% /co samozrejme len tak neurobim, lebo si nebudem potom kupovat svoje tovary sama:---/, tak ma obvinia a zatvoria.