hanulla
29.04.05,06:17
Sesternica začala podnikať začiatkom marca - nie je platca DPH, ale chmuľo ktorí jej nastavoval reg. pokladnu jej tam nastavil dph pritom mu niekoľko krat predložila papiere, že nie je platca - aj na bločkoch ma samo len DIČ. Keď mi priniesla papiere na spracovanie som to zistila a tak som ju poslala na DU že šo s tým. Tetuška jej poradila nech spraví mesačnú uzavierku, prestaví pokladnu /technik sa tváril že on nič on muzikant/ a do 10 dní od zistenie zašle na DU papier že neoprávnene vyberala DPH. Samo že pokuta ju neminie.

Poradte
1. čo mám tam vlastne napísat aby to potom najmenej bolelo
2. ako to mam vlastne v alfe začat zaúčtovávať ked oficialne nie je platca dph
a na bločkoch má tu dph
Ľudkovia ked vieťe poradte mi prosím sím sím ......
Má niekto takúto skúsenosť????????
Dopredu dakujem
anto
29.04.05,06:21
Ak sa dobre pamätám, ak neplatca vystaví doklad s DPH, je povinný túto DPH odviesť na DÚ. Prečo by mal klient dostať pokutu, to som sa nikde nedozvedel. Ak sa mýlim, tak ma opravte.
petra:-)
29.04.05,06:33
Ak sa dobre pamätám, ak neplatca vystaví doklad s DPH, je povinný túto DPH odviesť na DÚ. Prečo by mal klient dostať pokutu, to som sa nikde nedozvedel. Ak sa mýlim, tak ma opravte.

Povinnosť zaplatiť daň je upravená v § 69 ods.5 zákona o DPH - Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, pri dodaní tovaru alebo služby uvedie vo faktúre daň, je povinná túto daň zaplatiť.
Tú vyúčtovanú DPH z ERP musí odviesť DÚ a podľa mňa bude mať o to nižší zisk. V účtovníctve by som tento prípad zaúčtovala tak, ako keby bola plátca.
hanulla
29.04.05,06:33
To ten neplatca dostane pokutu ze neoprávnene vyberal dph nie zákazník čo od neho kúpil tovar / inak jedná sa obchod -sekáč/
hanulla
29.04.05,06:36
Petre: ked som dobre pochopila v liste uvediem základ aj tu dph a ešte mám normálne spraviť danove priznanie k dph? alebo počkám čo mi oni pošlú?
petra:-)
29.04.05,06:47
Podľa môjho názoru bude treba urobiť aj DP (§ 78 ods.3 zákona o DPH) a to do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, kedy účtovala s DPH a prílohou k DP bude ten vysvetľujúci list, ale ešte som sa s takýmto prípadom nestretla, tak si to radšej overte na DÚ.
Pokiaľ ide o pokutu, zákon č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov rieši uvedený prípad v § 35 ods 18 - osobe, ktorá nie je platiteľom DPH a ktorá uplatní k cene DPH a uvedie ju na faktúre, správca dane uloží pokutu vo výške 10% z uplatnenej dane, najmenej 2000,- Sk :(
hanulla
29.04.05,08:09
LUDIA NIKTO NEVIE - VED PORADTE PROSIM :confused: :confused: :confused:
anto
29.04.05,09:21
Už ti radili, urob daňové priznanie, ak nebolo podané, tak dodatočné, keď je už po termíne, tam uveď všetky sumy bločkov, ktoré boli účtované s daňou DPH, uveď DPH, a túto DPH odveď na účet štátnej pokladnice. K daňovému priznaniu prilož papier, na ktorom vysvetliš, prečo podávaš daňové priznanie a toto pošli na daňový úrad. a oni rozhodnú, či ti uložia pokutu, alebo nie. a to vsjo
hanulla
02.05.05,05:29
zatiaľ dík, dnes idem na DU. napíšem ako som skončila.Pa