hanulla
29.04.05,09:18
Sesternica začala podnikať začiatkom marca - nie je platca DPH, ale chmuľo ktorí jej nastavoval reg. pokladnu jej tam nastavil dph pritom mu niekoľko krat predložila papiere, že nie je platca - aj na bločkoch ma samo len DIČ. Keď mi priniesla papiere na spracovanie som to zistila a tak som ju poslala na DU že šo s tým. Tetuška jej poradila nech spraví mesačnú uzavierku, prestaví pokladnu /technik sa tváril že on nič on muzikant/ a do 10 dní od zistenie zašle na DU papier že neoprávnene vyberala DPH. Samo že pokuta ju neminie.

Poradte
1. čo mám tam vlastne napísat aby to potom najmenej bolelo
2. ako to mam vlastne v alfe začat zaúčtovávať ked oficialne nie je platca dph
a na bločkoch má tu dph
Ľudkovia ked vieťe poradte mi prosím sím sím ......
Má niekto takúto skúsenosť????????
Dopredu dakujem
ecuch
02.05.05,06:23
Vidím to bledo, lebo : pdľa § 69. odseku 5 zákona o DPH ak osoba, ktorá nie je platiteľ, uvedie na faktúre daň, je povinná ju aj zaplatiť. samozrejme, faktúrou je aj bloček z RP. Takže tú daň by ste v zmysle zákona mali zaplatiť. Pokiaľ ide o pokutu, neviem v§ 35 zákona o správe daní (Správne delikty) nájsť o aký druh pokuty by vlastne išlo. tam by ste saprípadne mohli ajskúsiť odvolať. "Poďakujú" sa vám aj tí ktorí si na základe vašich bločkov daň na vstupe odpočítali. Programátor, ktorý vám to nastavil, sa nemôže tváriť, že sa ho to netýka. Skúste si u neho uplatniť náhradu škody. Pokiaľ ide o účtovanie DPH, asi účtujete v sústave JÚ, tak to bude prevádzkový náklad, ktorý ale nebude uznaný do základu dane. V podvojnom účtovníctve: MD 548 D 343 predpis , MD 343 D 221 úhrada.
hanulla
02.05.05,06:42
Tá pokuta asi bude za to, že do 25. dna nasledujúceho mesiaca nebolo podané danové priznanie. No a kedže sesterka bola šikovná - lebo blbost sa nedá ospravedlnit kedže sa nič ani neopýtala - nemá v knihe pokladnice a tržieb potvrdené kto jej spúšťal ERP do prevádzky a ani záznam o o prestavení. Má len bloček čo prvý krát zaplatila ale tam má uvedené len oprava a nie nastavenie. Ked si ju bola prestaviť druhý krát na správne údaje samozrejme že si nič nevypýtal. Takže tam asi behnem a uvidím ako dopadnem. INAK JEDNA SA O FIRMU V NITRE NA PREDMOSTí -COMPUTER CLUB -sú to taký hlúpi fagani ked toto spravia aj ked ich na to clovek upozornoval a potom sa tvária že ved oni za to nemozu.