Aalex
23.08.08,11:19
Zdravim, premyslam na prevodom urcitej hotovosti cca €5000 na dollar. V poslednych mesiacoch zacal dollar opat posilovat a myslim, ze to uz bude dlhodobe. Aky je vas nazor?
Ingrid Ondruskova
23.08.08,11:18
Súhlasím, ja uvažujem podobne o investícii tohto druhu, ale predsa len...hop alebo trop..."čarovať" s kurzovým rozdielom je
trochu riskantná záležitosť pre človeka, čo má peňazí tak akurát!!
tetrisss
23.08.08,14:22
No skoro to tak vyzera, ze ano. Ak bude ten vzostup pokracovat, tak uz treba nakupit, no ale co clovek vie.:D
Chobot
23.08.08,20:55
Zdravim, premyslam na prevodom urcitej hotovosti cca €5000 na dollar. V poslednych mesiacoch zacal dollar opat posilovat a myslim, ze to uz bude dlhodobe. Aky je vas nazor?

Špekuľovať s kurzovým rozdielom pri čiastke 5000 EUR nemá veľký význam. Keby si mal 5 miliónov EUR, tak by som povedal, že to má význam. Ale pri takej malej čiastke...:rolleyes::confused:

A kde by si to zamenil? V banke to máš predsa za poplatok.

Ja na tvojom mieste by som neriskoval.
Filip Glasa
24.08.08,07:22
rozpätie predaj / nákup je v bankách aj zmenárňach tak vysoký, že to nemá význam. Meny sa obchodujú na úver s pákou trebars 1:5 až 1:20 u zahraničných brokerov s dobrými poplatkami a spreadom (rozpätím). Ale to sú takmer najrizikovejšie špekulácie na finančnom trhu.
Aalex
24.08.08,07:41
Keby som mal 5 milionov EUR tak by tuto temu ani nezalozil. Som si vedomy poplatkov ale pri zhodnoteni dollara o takych 20% je to celkom dobry zarobok.

Vyvoj Eura k Dollaru za posledne 3 mesiace:

img383.imageshack.us/img383/9206/3mid2.png
Aalex
21.09.08,09:51
Dufam, ze to takto bude pokracovat:

ekonomika.sme.sk/c/4083367/euro-voci-dolaru-prudko-oslabilo.html

BTW: co je to za hlupu podmienku, ze uzivatel musi mat 15 postov, aby mohol pridavat odkazy na stranky??
jaros5
08.10.08,17:33
Dufam, ze to takto bude pokracovat:

ekonomika.sme.sk/c/4083367/euro-voci-dolaru-prudko-oslabilo.html

BTW: co je to za hlupu podmienku, ze uzivatel musi mat 15 postov, aby mohol pridavat odkazy na stranky??

Doporučujem prečítať si pravidlá, ktoré platia na porade.;)
Fabiana
09.10.08,10:53
Nie som expert na investovanie, ale čítala som pár kníh od Roberta Kiyosakiho. Možno sa pozrieš na investovanie trošku z iného pohľadu. Bestsellerom bol Bohatý otec, chudobný otec.

Mne sa páčil jeho cyklus 20-10-5

20 rokov stúpajú trhy s cennými papiermi. Po 20tich rokoch skrachujú a začnú stúpať ceny komodíť - ropa, zlato, striebro, nehnuteľnosti, sója, bravčové mäso
10 rokov ostáva dole trh s cennými papiermi
5 - každých 5 rokov dôjde k nejakej pohrome.

A ešte jedna myšlienka: priemery zaujímajú len priemerných investorov.
Fabiana
09.10.08,10:56
Pár citátov od Warrena Buffeta:

Väčšina ľudí prejaví záujem o akcie, až keď nakupujé všetci ostatní. Akcie by ste mali nakupovať kým o ne nie je záujem. Nemôžete nakupovať niečo, čo je populárne a na tom zarobiť.


Kupovať akcie iba preto, že ich cena stúpla, je najhlúpejší dôvod nakupovania.
rickman
09.10.08,11:10
Pár citátov od Warrena Buffeta:

Väčšina ľudí prejaví záujem o akcie, až keď nakupujé všetci ostatní. Akcie by ste mali nakupovať kým o ne nie je záujem. Nemôžete nakupovať niečo, čo je populárne a na tom zarobiť.


Kupovať akcie iba preto, že ich cena stúpla, je najhlúpejší dôvod nakupovania.

Len ak ide nieco dole, tak nikdy nevies, ci to nejde dole posledny raz...
Fabiana
09.10.08,11:47
Len ak ide nieco dole, tak nikdy nevies, ci to nejde dole posledny raz...
Žiadny trh nemôže ísť stále nahor, to by odporovalo prírodným zákonom. Špičkoví investori v Amerike sa riadia predchádzajúcim pravidlom 20-10-5.
Hovorí sa, že čím máte lepšie finančné vzdelanie, tým lepšie rady dostanete.
rickman
10.10.08,05:29
Žiadny trh nemôže ísť stále nahor, to by odporovalo prírodným zákonom. Špičkoví investori v Amerike sa riadia predchádzajúcim pravidlom 20-10-5.
Hovorí sa, že čím máte lepšie finančné vzdelanie, tým lepšie rady dostanete.

Asi si ma nepochopila :). Skus to precitat este raz a hladaj :).
(pisala si totiz o akciach firiem)
dolfort
10.10.08,06:02
Ja by som neriskoval s takou transakciou. Pri 5000 EUR nedostaneš ani od banky lepší kurz ako na tabuli, si iba číslo.
A keď zmeníš na dolár, kedy to dáš späť na eurá? Kedy bude tvoj strop? Keď to aj bude stále rásť, tak človek má tendenciu nechať nechať, až kým to zase neklesne a nakoniec budeš rád že si na nule alebo v miernej strate.

Keď máš 5000 EUR, kúp si garáž v malom meste a daj ju do prenájmu. Budeš mať stály príjem pár tisíc s omnoho menším rizikom (aby bolo na kávu, ako sa vraví). Garáže, chlast a smetiarina sú lukratívny biznis, akokoľvek sedlácky to znie. Kašli na akcie a menové prevody, dolár ťa z biedy nevytrhne. S 5000 eurami investuj lokálne.
joni102
10.10.08,07:41
Od W. Buffeta poznam este jeden vyrok (volne parafrazovany):

"ak ti radi taxikar kde mas investovat je najvyssi cas taketo akcie predat".

Tzn. ked vsetci pred par rokmi investovali, trebalo predavat a teraz ked vsetci predavaju treba nakupovat:---

Co sa tyka nakupu dolaru som tiez skepticka a radsej by som sa zamerala na tu garaz.
Fabiana
10.10.08,18:05
Asi si ma nepochopila :). Skus to precitat este raz a hladaj :).
(pisala si totiz o akciach firiem)

citovala som warrena buffeta... akcie, nehnuteľnosti, menový kurz - všetko spolu súvisí. Budem trošku mimotemy. Keď to aplikujeme momentálne na slovenské nehnuteľnosti. Veľký cenový boom bol približne pred rokom. Ceny nehnuteľností neuveriteľne narástli. Veľa ľudí nakupovalo, pretože sa hovorí, že ceny nehnuteľností vzrastú po prijatí eura. Mne sa len zdá nepochopiteľné, ako si obyčajný človek žijúci a zarábajúci na Slovensku môže dovoliť kúpiť garsónku za 1100000 SK. V porovnaní s Rakúskom sa mi ceny naozaj zdajú dosť nadsadené....
cit. inzerátu: Pekná, udržiavaná garsonka na (http://www.kexik.sk/inzerat/pekna-udrziavana-garsonka-na-3067377) Vlčincoch II. Ide o peknú, udržiavanú garsonku na Vlčincoch II. Vnútorný byt s rozlohou 22 m2 je v pôvodnom stave (má však plávajúcu podlahu) na 4. p/8. p v obytnom dome s výťahom. Výhodou je juho-západná orientácia bytu (úspora enrgii) a tichá... 1100000.-Sk
Žilina, pridaný: 10.10.2008 12:41:09
http://www.kexik.sk/inzeraty/zilina/byty-predaj.htm

Keď to prepočítam kurzom 30,1260 tak nám vyjde suma 36513,31 EUR

V porovnaní s Rakúskom:
http://pics.ebaystatic.com/aw/pics/globalAssets/ltCurve.gif

Garsonniere 31 m² Bad Hall


Startpreis:
EUR 34.900,00
Beendet:07.09.08 17:15:02 MESZ
Versandkosten: Nur Abholung: Einzelheiten finden Sie in der Artikelbeschreibung
Versand nach:Selbstabholung (kein Versand).
Artikelstandort:Bad Hall, Österreich
Übersicht:
http://cgi.ebay.at/Garsonniere-31-m-Bad-Hall_W0QQcmdZViewItemQQitemZ270270990221

http://i8.ebayimg.com/01/i/000/f9/7d/ff8c_1.JPG
Aalex
10.10.08,23:01
Som rad, ze sa tato diskusia takto rozbehla. Niektori ludia mi radili investovat do nehnutelnosti (garaz). No ja vam neviem, ale v dobe ked vam niekto ponuka 1-izbovy byt v kralikarni v gete petrzalka za 2 500 000 SK - 83 000 euro, sa investicia do nehnutelnosti na Slovensku nejavi byt navratna. Samozrejme vzdy a vsade sa da najst vyhodna investicia do nehnutelnosti, ale to treba mat oci na stopkach 24/7.
Aalex
10.10.08,23:20
A euro dalej oslabuje:

img401.imageshack.us/my.php?image=3mww5.png
rickman
11.10.08,07:31
citovala som warrena buffeta... akcie, nehnuteľnosti, menový kurz - všetko spolu súvisí.

Svojou vetou "Len ak ide nieco dole, tak nikdy nevies, ci to nejde dole posledny raz..." som mal v suvislosti s akciami firiem na mysli len tolko, ze nevies, ci pokles tychto akcii nebude ich posledny - t.j. firma skrachuje.
Filip Glasa
11.10.08,08:55
len toľko, že aj iné esá sa popálili:
http://www.gurufocus.com/score_board.php

pozri koľko ich je za posledný rok v pluse. A to sú najlepší investori a špekulanti sveta.
Ak má niekto chuť s ledabolými znalosťami špekulovať s menami, tak by si mal uvedomiť, že súťaží so stovkami tisícmi ľudí s lepšími informáciami, vzdelaním, skúsenosťami, poplatkami za obchod, atď.

Nehnuteľnosti: garáž nie je byt, tak neviem prečo sa zrovna na drahé byty odvolávate. Pri garáži ide o príjem z prenájmu. Ja osobne neviem či sú drahé, alebo lacné, ale rozhodne nebudem kritizovať garáž poukázaním na ceny bytov. Jediné o čo pri takom prenájme garáže ide je výnos z prenájmu. Ak bude okolo 8-10% ročne, tak je to viac menej Ok.

Zlaté pravidlo investovania: nepúšťaj sa do ničoho čomu nerozumieš.

Ak nerozumieš garážam tak nekupuj, ak nerozumieš menám, tak nešpekuluj s dolárom.
rickman
11.10.08,09:03
len toľko, že aj iné esá sa popálili:
http://www.gurufocus.com/score_board.php

pozri koľko ich je za posledný rok v pluse. A to sú najlepší investori a špekulanti sveta.
Ak má niekto chuť s ledabolými znalosťami špekulovať s menami, tak by si mal uvedomiť, že súťaží so stovkami tisícmi ľudí s lepšími informáciami, vzdelaním, skúsenosťami, poplatkami za obchod, atď.

Nehnuteľnosti: garáž nie je byt, tak neviem prečo sa zrovna na drahé byty odvolávate. Pri garáži ide o príjem z prenájmu. Ja osobne neviem či sú drahé, alebo lacné, ale rozhodne nebudem kritizovať garáž poukázaním na ceny bytov. Jediné o čo pri takom prenájme garáže ide je výnos z prenájmu. Ak bude okolo 8-10% ročne, tak je to viac menej Ok.

Zlaté pravidlo investovania: nepúšťaj sa do ničoho čomu nerozumieš.

Ak nerozumieš garážam tak nekupuj, ak nerozumieš menám, tak nešpekuluj s dolárom.

Veru tak. Nedá mi nesúhlasiť.

Na druhej strane ak má niekto potrebu niečo nové "skúšať", tak prečo nie? Ani títo "supermani" sa s tým nenarodili, ale nadšenim, zmyslom pre danú problematiku a vzdelávaním dosiahli to, čo dosiahli..

Na tretej strane, konzultovať to napr. na porade velký význam nemá..
Fabiana
11.10.08,11:04
Nehnuteľnosti: garáž nie je byt, tak neviem prečo sa zrovna na drahé byty odvolávate.
Ceny bytov som vložila mimotemy. Chcela som tým poukázať, ako všetci nakupovali, príp. nakupujú, pretože si myslia, že po zmene meny ceny v januári porastú. Podľa niektorých článkov ceny nehnuteľností klesajú.
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1166351
Zdá sa mi naozaj divné, že niekto predáva garzónku len v zachovalom stave drahšie ako krásnu garzónku v Rakúsku, kde sú priemerné platy vyššie ako na Slovensku.
Filip Glasa
11.10.08,14:34
ak má niekto potrebu niečo nové "skúšať", tak prečo nie?

áno, ale mal by si o tom niečo naštudovať, než sa do toho pustí.

Fabiana: súhlas, byty sú drahé a nie je dôvod aby ešte zdraželi od januára. Skôr naopak.
Aalex
11.10.08,17:57
Ak má niekto chuť s ledabolými znalosťami špekulovať s menami, tak by si mal uvedomiť, že súťaží so stovkami tisícmi ľudí s lepšími informáciami, vzdelaním, skúsenosťami, poplatkami za obchod, atď.

Nehnuteľnosti: garáž nie je byt, tak neviem prečo sa zrovna na drahé byty odvolávate. Pri garáži ide o príjem z prenájmu. Ja osobne neviem či sú drahé, alebo lacné, ale rozhodne nebudem kritizovať garáž poukázaním na ceny bytov. Jediné o čo pri takom prenájme garáže ide je výnos z prenájmu. Ak bude okolo 8-10% ročne, tak je to viac menej Ok.


Takze podla teba su garaze imunne proti sucastnemu predrazenemu trhu nehnutelnosti na Slovensku? Mylis sa, nejde len o vynos z prenajmu, ale ide o cenu, za ktoru danu nehnutelnos kupis a cenu, za ktoru ju budes moct po nejakom obdobi predat. Jeden mudry pan povedal: peniaze zarabas ked nakupujes, nie ked predavas...

Sice nemam excelentne vedomosti z oblasti FOREXu, ale podla toho, co vidim a co pocujem si myslim, ze dollar oproti euru porastie.
Aalex
11.10.08,18:02
áno, ale mal by si o tom niečo naštudovať, než sa do toho pustí.

Fabiana: súhlas, byty sú drahé a nie je dôvod aby ešte zdraželi od januára. Skôr naopak.

Ja sa nechystam pustat do spekulacii s menami. Ide o jednorazovu investiciu. V blizkej buducnosti sa totizto chystam vycestovat do USA.
Filip Glasa
12.10.08,05:43
Takze podla teba su garaze imunne proti sucastnemu predrazenemu trhu nehnutelnosti na Slovensku?

nie ale určite nebudem argumentovať cenami bytov ak kritizujem kúpu garáže. Prečo by malo ísť o to za koľko garáž predám? Ide mi vždy len o výnos a ten môže byť:
1. z vyššej ceny
2. z prenájmu

Skôr je hlúpe kupovať byt len kvôli rastu jeho ceny napriek tomu, že je na ňom potenciálny výnos z prenájmu 3-4%. Tento chabý výnos sám o sebe indikuje, že je byt predražený.
Aalex
13.10.08,16:47
nie ale určite nebudem argumentovať cenami bytov ak kritizujem kúpu garáže. Prečo by malo ísť o to za koľko garáž predám? Ide mi vždy len o výnos a ten môže byť:
1. z vyššej ceny
2. z prenájmu


Sam si svojimi tvrdeniami protirecis. Pises, ze vynos moze byt z vyssej ceny a zaroven sa pytas, preco by malo ist o to, za kolko nehnutelnost predas. Ved logicky, ked nehnutelnost predas za vyssiu cenu ako nakupnu, tak generujes vynos, nie?
endrju
13.10.08,17:31
... Ide mi vždy len o výnos a ten môže byť:
1. z vyššej ceny
2. z prenájmu
...

Sam si svojimi tvrdeniami protirecis. Pises, ze vynos moze byt z vyssej ceny a zaroven sa pytas, preco by malo ist o to, za kolko nehnutelnost predas. Ved logicky, ked nehnutelnost predas za vyssiu cenu ako nakupnu, tak generujes vynos, nie?
Hm, mal som kedysi taky pocit, ze vynos a zisk nie su totozne pojmy.
Kupim za 5 korun, predam za korunu. Moj zisk je -4 koruny (= strata), moj vynos z predaja je koruna. Mylim sa?
Filip Glasa
13.10.08,17:43
písal som toto:


Prečo by malo ísť o to za koľko garáž predám?

nemusí mi ísť o kapitálový výnos, ale o výnos z prenájmu. Ako pri akcii mi nemusí ísť o rast jej ceny, ale o dividendu. Atď.
Nevadí mi ak cena garáží nerastú - mám slušný výnos z nájomného. Tým som chcel povedať, že argumentácia o predražených cenách bytov je pri garáži irelevantná. Tam ide investorom skôr o to nájomné ako rast ceny.

endrju: je rozdiel medzi účtovníckym a investorským chápaním výnosu.
Aalex
13.10.08,20:15
Hm, mal som kedysi taky pocit, ze vynos a zisk nie su totozne pojmy.
Kupim za 5 korun, predam za korunu. Moj zisk je -4 koruny (= strata), moj vynos z predaja je koruna. Mylim sa?

Sice mam v uctovnictve len zaklady, ale podla mna je to takto:

kladny zisk= vynos
zapory zisk= strata
Aalex
13.10.08,20:24
písal som toto:
Nevadí mi ak cena garáží nerastú - mám slušný výnos z nájomného. Tým som chcel povedať, že argumentácia o predražených cenách bytov je pri garáži irelevantná. Tam ide investorom skôr o to nájomné ako rast ceny.

To je sice pravda, ale co ked cena garaze zacne klesat? Len malokedy prijem z prenajmu vykryje stratu sposobenu poklesom celkovej hodnoty. Ja som nechcel porovnavat byty a garaze samozrejme ide o dve rozdielne veci s inymi specifikami. Byty som spomenul preto, lebo to je jedena z hlavnych poloziek nehnutelnosti ako celku. A v tomto pripade predrazene byty, nam mozu indikovat, ze celkovy trh nehnutelnosti je predrazeny. Z coho vypliva, ze investicia do inej oblasti nehnutelnosti (v tomto pripade garaze) sa nejavi byt investicia navratna.
Filip Glasa
14.10.08,12:52
ale co ked cena garaze zacne klesat?

nič sa nedeje. Výnos mám stále povedzme na úrovni 8-10% (len ako príklad). Aj keď cena podobných garáží klesne, tak ja si výnos držím. Nikde nie je napísané, že musím predať. Veď na čo by som predával ak mám slušný pravidelný výnos z prenájmu. Ak kupujem kvôli nájomnému, tak to nie jena 6 mesiacov, ani na 2-3 roky, ale akoby už "navždy".
Fabiana
14.10.08,20:18
Dostala som takýto e-mail. Skutočnosti nemám overené, ale kus pravdy na tom je.
Keby ste pred rokom investovali 1000 US dolárov do akcií Nortelu, dnes by
akcie maly hodnotu 49 USD,

v Enrone by vám z tej tisícky zostalo 16.50 USD

Z akcií WorldCom-u by zostalo 5.00 USD

Z investície 1000 USD do Delta Air Lines dnes dostanete 49 USD

Pokiaľ by ste za tisícku USD zakúpili United Airlines, nedostanete už

vôbec nič!!!!

Ale keby ste pred rokom nakúpili za 1000 USD pivo vychlastali ho, dnes

vrátite prázdne fľaše a dostanete 214 USD

Investičná rada teda je: Chlastaj čo môžeš a recykluj!!!!!!!!
Filip Glasa
14.10.08,21:55
z tých vtipných poznám toto:

garantovaných 40%? samozrejme je to možné - v borovičke.
slabikar
15.10.08,08:47
To už potom radšej bošácku slivovicu - tá má 50%.

ta my na vychodze robime doma šlivovicu 88%, investujce do nas ľudze mojo! :D