nika17
23.08.08,14:27
Ahojte, rada by som vediet vas nazor na nasledovnu otazku ( skutočnosť):

Je podla Vas mozne ( z hľadiska práva) dať do sukromopravnej zmluvy medzi subjektami ( rovnako so sukromopravnym postavenim) upravu odlisnu od toho, čo pravi Trestny zakon?
pozn. odlisnu vtom zmysle, ze prisnejsiu

Inymi slovami,moze byt predmetom sukromopravnej zmluvy to, co upravuje verejnopravny predpis?

V danej situacii by mohlo teoreticky nastat,ze jednanie podla trestneho zakona bude ok, ale podla zmluvy nie, a teda bude porusitel zalovany za porusenie zmluvy....je mozne ucinit predmetom zmluvy to, co je taxativne upravene vo verejnopravnom predpise?(pricom nemusi ist o zjavny rozpor, skor o to, ze uprava zmluvy je prisnejsia)

snad som to napisala zrozumitelne.....diiiik vopred.N
Celsus
23.08.08,13:29
Ahojte, rada by som vediet vas nazor na nasledovnu otazku ( skutočnosť):

Je podla Vas mozne ( z hľadiska práva) dať do sukromopravnej zmluvy medzi subjektami ( rovnako so sukromopravnym postavenim) upravu odlisnu od toho, čo pravi Trestny zakon?
pozn. odlisnu vtom zmysle, ze prisnejsiu

Inymi slovami,moze byt predmetom sukromopravnej zmluvy to, co upravuje verejnopravny predpis?

V danej situacii by mohlo teoreticky nastat,ze jednanie podla trestneho zakona bude ok, ale podla zmluvy nie, a teda bude porusitel zalovany za porusenie zmluvy....je mozne ucinit predmetom zmluvy to, co je taxativne upravene vo verejnopravnom predpise?(pricom nemusi ist o zjavny rozpor, skor o to, ze uprava zmluvy je prisnejsia)

snad som to napisala zrozumitelne.....diiiik vopred.N

Pokiaľ to zákon v danom prípade nezakazuje, zmluvné strany si môžu zmluvou dohodnúť aj také povinnosti, ktoré im zákon neukladá. Toľko všeobecná odpoveď. Pre konkrétnejšiu odpoveď treba konkretizovať otázku.
nika17
23.08.08,19:19
diiik este raz za odpoved,
skusim vytvorit nejaky priklad.

Predstav si dvoch podnikateľov, jedna slovenská a jedna svedska pravnicka osoba. Uzavru kupnu zmluvu, ktorej dodatok tvori zavazok oboch stran respektovat protikorupcnu upravu, ktoru si zmluvne dohodli. Tá uprava je prisnejsia ako slovenska uprava. V skutocnosti vsak obsah zmluvy je text svedskej trestnopravnej upravy korupcie, lenze vieme, ze volba verejneho prava mozna nie je, tak tento zakaz obisli skrze zmluvu.

Obsahom zmluvy ucinili to, co upravuje svedsky trestný zakon...pytam sa, ci je nieco take mozne. Korupcia je verejnopravna zalezitost, transformaciou do zmluvy sa z nej nestava sukromopravna zalzitost. Ona je verejnopravna z nejakeho dovodu - zaujem statu na jej striktnej regulacii - mam za to, ze to co je upravene verejnopravnym predpisom ( a zakon neumoznuje odchylenie), nie je mozne zmluvne nieco riesit...
dana9
23.08.08,19:54
Konanie zmluvnej strany, ktore bude splnat definiciu korupcie obsiahnutu v zmluve, sa na ucely tejto konkretnej zmlvuy bude pvoazovat za korupciu a ak budu v zmluve dohodnute sankcie za taketo konanie, prislusna opravnena zmluvna strana ich bude moct voci druhej strane uplatnit. myslim tym napr zmluvne pokuty, pripadne odstupenie od zmluvy a pod. Napriek tomu to vsak nebude povazovane za korupciu v zmysle slovenskeho trestneho zakona a nebude teda voci strane zacate trestne stihanie podla slovenskeho trestneho zakona.
nika17
23.08.08,20:24
dakujem za nazor:)

a co by ste povedali na argument, ze takyto pravny ukon je v rozpore so zakonom( lebo rozsiruje taxativnu upravu) a teda je neplatny?
misomiso
23.08.08,20:27
Prepac, teraz naozaj nechem rypat, ale ja by som si skor vedel predstavit, ze sa niekto bude pytat, a Ty, ako studentka 4. roc. prava budes odpovedat, respektive by som sa domieval, ze ak nieco nevies, mas sa koho opytat na skole.

Mna by napr. tiez zaujimalo, ako vyriesit situaciu, ked zahranicna firma uzatvara zmluvu so slovenskou. Mam na mysli take dolezite zmluvy, ktore maju dlhu platnost, ako napr. zmluva o vzajomnom utajeni informacii a pod. Zahranicna firma pozaduje na konci zmluvy zakotvit jurisdikciu ich krajiny. Pre nas to moze byt problem, predovsetkym preto, ze napr. podla zmluvy by sme mali byt viazani uzatvarat podobne zmluvy so vsetkymi domacimi subjektami, ktore prichadzaju do styku s citlivymi informaciami poskytnutymi nam zahranicnou formou. Teda - inymi slovami ide o to, aby sme zagarantovali, ze aj nasi zamestnanci, aj dodavatelia budu zachovavat mlcanlivost a aby sme to s nimi zmluvne osetrili.

Teda nic nezvycajne. Lenze moze nastat problem v detailoch zmluvy. To, co napr. podla holandskeho prava je mozne, podla nasho nemusi byt mozne. Je vseobecne zname, ze ak sa uzavrie zmluva v rozpore so zakonom, tie ustanovenia zmluvy, ktore odporuju zakonu su neplatne. Teda teoreticky, my by sme mohli by zaviazani zmluvou so zahranicnou firmou uzavriet take zmluvy s nasimi zamestnancami, ktore by mohli byt (teoreticky) v rozpore so slovenskymi zakonmi - a teda neplatne. Na druhej strane, ak sa v povodnej zmluve zavazujeme nieco garantovat a potom to nemozeme garantovat (lebo to neumoznuju slovenske zakony), moze byt problem.

Chcem sa teda opytat: mate nejake skusenosti so zmluvami medzi zahranicnymi partnermi a SK firmou? Dava sa tam vzdy klauzula o jurisdikcii konkretneho statu? Byva to vzdy zahranicny pravny system, ktory pre tieto zmluvy plati?
nika17
23.08.08,20:38
cauko miso, nerypes ani nahodou, ja si zbieram na danu vec vela pohladov, neboj , pytala som sa aj mojich skolskych autorit, aj pravnikov z praxe, aj ekonomov - by si sa divil, kolko inspirativnych myslienok sa mi dostalo....


Ak si zvolite právo ineho statu, ktorým sa ma riadit vás zmluvny vztah s medzinarodnym prvkom, nie je ziaden problem, ze podla prava SR( sukromneho) to je neplatne....relevantne je právo toho štátu, ktore ste si zvolili....no problem!

Cize aj vasi zamestnanci, ktorí uzavru zmluvu so zahranicnou PO podla zvoleneho pravneho poriadku, nebudu v danej veci podliehat slovenskej ale zahranicnej uprave.

"Na druhej strane, ak sa v povodnej zmluve zavazujeme nieco garantovat a potom to nemozeme garantovat (lebo to neumoznuju slovenske zakony), moze byt problem." - tejto vete nerozumiem....je to vec zmluvnj slobody , co dokazete garantovat, nie prava
Celsus
23.08.08,20:41
dakujem za nazor:)

a co by ste povedali na argument, ze takyto pravny ukon je v rozpore so zakonom( lebo rozsiruje taxativnu upravu) a teda je neplatny?

Takýto úkon predsa nerozširuje taxatívnu úpravu, pretože nedefinuje nejaké konanie (v našom trestnom zákone neuvedené) ako trestný čin. Trestné je naďalej len to, čo zákon vyhlási za trestné.

Zmluva, ktorú spomínate, zakazuje alebo prikazuje jej účastníkovi určité konanie (zákonom neupravené) a teda definuje nové súkromnoprávne (zmluvné) pravidlo správania platné len inter partes, ktoré je vynútiteľné a sankcionované prostriedkami súkromného práva, a to najmä tými, ktoré sú dohodnuté v samotnej zmluve. Ak s týmto pravidlom a s prípadnými súkromnoprávnymi následkami jeho porušenia niektorá strana nesúhlasí, nech zmluvu neuzatvára. Ak už zmluvu uzatvorí, potom platí pravidlo pacta sunt servanda.
nika17
23.08.08,20:50
znie to logicky, ale stale to akosi neviem vnutorne prijat:o, asi to bude uz "slepotou" tolko nad tym "hutam"....

ako moze byt verejnopravna vec zrazu predmetom sukromopravnej zmluvy...ja tie systemy nevidim oddelene, naopak,oni spolu suvisia...ako moze nieco verejnopravne, striktne upravene, vo vztahoch sukromopravnych byt ine,zmluvne modifikovane....nejaka jednota pravneho poriadku...nic?
misomiso
24.08.08,13:26
Ak si zvolite právo ineho statu, ktorým sa ma riadit vás zmluvny vztah s medzinarodnym prvkom, nie je ziaden problem, ze podla prava SR( sukromneho) to je neplatne....relevantne je právo toho štátu, ktore ste si zvolili....no problem!

Cize aj vasi zamestnanci, ktorí uzavru zmluvu so zahranicnou PO podla zvoleneho pravneho poriadku, nebudu v danej veci podliehat slovenskej ale zahranicnej uprave.

"Na druhej strane, ak sa v povodnej zmluve zavazujeme nieco garantovat a potom to nemozeme garantovat (lebo to neumoznuju slovenske zakony), moze byt problem." - tejto vete nerozumiem....je to vec zmluvnj slobody , co dokazete garantovat, nie prava

Diky za odpoved. Mozno si ma celkom nepochopila. Nasi zamestnanci nebudu uzatvarat individualne zmluvy so zahranicnym partnerom. Zmluvu so zahranicnym partnerom budeme mat my a podla tejto zmluvy sa zavazujeme uzavriet rovnaku zmluvu (ktora ma vymedzeny rovnaky rozsah povinnosti) s kazdym, kto s informaciami pride do styku - teda predovsetkym s nasimi zamestnancami. Tu ale moze nastat ten problem. Teraz mozno tresnem hlupost, ale nenapada ma iny priklad. Napriklad nase pravo bude spominat (v zakonoch, ktore by sa tejto problematiky nohlo tykat) moznost zaviazat zamestnanca mlcanlivostou este 2 roky po skonceni pracovneho pomeru, ale nasa zmluva s Holandanmi bude vyzadovat 5 rokov. Takychto detailov (odlisnosti) sa moze nakoniec najst 50.

Ja ale predsa (myslim moja s.r.o.) nemozem uzatvorit zmluvu so zamestnancom podla Holadskeho prava - aspon teda predpokladam, velmi by som sa cudoval, ak by ano.

Teda vychadza mi z toho, ze asi by som nemal uzatvarat zmluvu, ktora ma zavazuje zmluvne zaviazat zamestnancov, ak hrozi, ze ich pre odlisnu pravnu upravu SR nebudem moct zaviazat rovnakou mierou, ako prikazuje medzinarodna zmluva. Teda vychadza mi z toho, ze nasa zmluva s Holandanmi by mala byt upravena, aby neobsahovala to, co zakony SR nedovoluju. Lenze porovnanie tychto dvoch legislativ je asi praca pre medzinarodny tim pravnikov na 5 rokov. Okrem toho pravna uprava podllieha zmene, a my dnes podpiseme zmluvu, zajtra na Slovensku vyjde novela zakona, ktora bude hovorit, ze zamestnavatel nesmie po zamestnancovi pozadovat to ci ono, a co potom?

Ako by ste to riesili vy?
rickman
24.08.08,14:02
Ako by ste to riesili vy?

Zalozenie B.V. v NL, prezamestnanie sucasnych zamestnancov na holandsku spolocnost, podpisanie zmluv.
misomiso
24.08.08,15:09
Zalozenie B.V. v NL, prezamestnanie sucasnych zamestnancov na holandsku spolocnost, podpisanie zmluv.

To je nejake krkolomne riesenie nie? Co je to B.V.? Myslis nejaku dcersku spolocnost? Jednak by to asi nebolo lacne, a potom - nasi zamestnanci budu pracovat na Slovensku, nemienie ich vysielat do Holandska... To akoze de facto by ostali na Slovensku, len by sa stali de jure zamestnancami Holandskej firmy? Zda sa mi to dost komplikovane.
rickman
25.08.08,05:11
To je nejake krkolomne riesenie nie? Co je to B.V.? Myslis nejaku dcersku spolocnost? Jednak by to asi nebolo lacne, a potom - nasi zamestnanci budu pracovat na Slovensku, nemienie ich vysielat do Holandska... To akoze de facto by ostali na Slovensku, len by sa stali de jure zamestnancami Holandskej firmy? Zda sa mi to dost komplikovane.

Krkolomne riesenie? Skor krkolomne podmienky, do ktorych ta holandania stavaju. Ak ti za to stoja, tak to riesenie sa mi vidi ako najjednoduchsie. Naklady - to si musis uz spocitat ty, ci sa ti to oplati.

Ludi nechas samozrejme pracovat tam, kde doteraz, akurat nebudu zamestnancami slovenskej firmy, ale holandskej - ako si spominal. Akurat si musis poriadne zistit, ake odvody v akych vyskach kam platit. Registracia, sidlo a uctovnictvo - to iste.

Nemyslim si, ze by si bol jediny, kto to ma takto vyriesene.

--
http://www.eures.sk/holandsko-152-1.html
http://www.akont.cz/cz/109.firmy-nejbohatsich-cechu-zlakalo-holandsko
http://www.euroinfo.gov.sk/index/go.php?id=1357&country=10
misomiso
25.08.08,06:01
Az ma z toho rozbolelo brucho. Diky za radu, ale nie je to realne. Minimalna mzda je cez 1300 EUR, + tie dalsie poplatky a komplikacie. Ja bohuzial nie som "najbohatsi Cech". Budem sa snazit im nejako vysvetlit, ze to ma takyto pravny zadrhel.
rickman
25.08.08,08:51
:)
nika17
25.08.08,10:28
Pocuj, Miso, teraz ma v praci tak rychlo napadlo, a co keby si tie zmluvy s Tvojimi zamestnancami podpisala priamo holandska spolocnost - uzavrela by s nimi inominat o ochrane obchodneho tajomstva- je to zavazok, cize mohli by si zvolit pravo.....
misomiso
25.08.08,13:42
Pocuj, Miso, teraz ma v praci tak rychlo napadlo, a co keby si tie zmluvy s Tvojimi zamestnancami podpisala priamo holandska spolocnost - uzavrela by s nimi inominat o ochrane obchodneho tajomstva- je to zavazok, cize mohli by si zvolit pravo.....

No - skusim to navrhnut. Ale neviem, ci sa im to bude pacit. V navrhu zmluvy sa pisa, ze my musime uzatvorit rovnake zmluvy s kazdym, kto s informaciami ma prist do styku (hlavne sa spominaju dodavateli a zamestnanci) ale ze aj tak sme nakoniec zodpovedni za utajenie my.
rickman
25.08.08,14:53
Tajnostkari.. To periete peniaze, pasujete krvave diamanty, dovazate slonovinu?

Bud mas ludi dobre zaplatenych, ktori si vazia svoju pracu a podpis nejakej zmluvy o mlcanlivosti pre nich nebude problem. Pokial vsak z tychto utajovanych informacii bude mat niekto silu a gule nieco vytazit, tak skor ci neskor to niekto spravi a potom ti nepomoze ziadna zmluva, pretoze bude neskoro. S dodavatelmi by to bolo horsie.

Z celeho tohto mi vychadza, ze tvoj holandsky odberatel si dava u teba nieco specificke "vyrabat". Do styku s tym pridu zamestnanci ale aj ti, ktori to ciastkovo "vyrobia" vam. Asi ide o nieco, co sa neda patentovat.
misomiso
25.08.08,17:06
Tajnostkari.. To periete peniaze, pasujete krvave diamanty, dovazate slonovinu?

Bud mas ludi dobre zaplatenych, ktori si vazia svoju pracu a podpis nejakej zmluvy o mlcanlivosti pre nich nebude problem. Pokial vsak z tychto utajovanych informacii bude mat niekto silu a gule nieco vytazit, tak skor ci neskor to niekto spravi a potom ti nepomoze ziadna zmluva, pretoze bude neskoro. S dodavatelmi by to bolo horsie.

Z celeho tohto mi vychadza, ze tvoj holandsky odberatel si dava u teba nieco specificke "vyrabat". Do styku s tym pridu zamestnanci ale aj ti, ktori to ciastkovo "vyrobia" vam. Asi ide o nieco, co sa neda patentovat.

Nic take specificke, bezny tovar, mas pravdu, neda sa to patentovat.