Monka
29.04.05,08:27
Ahojte,

prosím Vás, keď náš zamestnanec bol na PN 5 dní, tak papier od lekára dal zamestnávateľovi, aby mu podľa toho vypočítal mzdu, ktorá bude samozrejme nižšia. Chcem sa spýtať: Eviduje okrem zamestnávateľa ešte niekto iný (soc. poisťovňa, ...)to, že náš zamestnanec bol PN? Keby sme mu mzdu vypočítali normálne, akoby odpracoval celý mesiac, je to iba na našu škodu, nie?

Ďakujem
anto
29.04.05,06:32
Samozrejme že zamestnancovi môžete vyplatiť napríklad prémie, čím mu vyrovnáte rozdiel v náhrade mzdy za pracovnú neschopnosť.
Monka
29.04.05,06:42
Ďakujem za odpoveď, ale skôr by ma zaujímalo, či to môžem počítať tak, akoby ta PN nikdy nebola. Takže normálen aj počet odpracovaných dní by bol plný. Prolém je v tom, že ten zamestnanec, ktorý bol na PN nevie kde má, alebo stratil papiere od lekára a ja to nemám čím podložiť. Zamestanec som ja sam, takže aby som to mala správne, radšej by som to spravila tak, "akože" PN nikdy nebola, lebo to nemám ani čím podložiť, keďže papiere "zmizli". Veď je to iba na moju škodu, nemalo by to nikomu inému vadiť, nie?
Martina80
29.04.05,06:44
Takto v žiadnom prípade!!!!! :eek: Veď predsa 1 z 5 tich časti PN dostane aj Sociálna poisťovňa od lekára !!!!!!!!!!!!!! Ak by si ale rozmyslel miesto PN, ze si zoberie dovolenku, moze sa tato PN este stornovat.
Jara
29.04.05,06:49
Monka, takto nešpekuluj, ale radšej si vypýtaj od lekára náhradné tlačivo, on tam dopíše, že došlo k strate a nič sa nedeje. Platíš to sama, tak rozdiel si doplať prémiami. Ak si ju ale mala vypísanú, tak ju musíš mať v dokladoch. Pred mesiacom mi také náhradné tlačivo doniesol zamestnanec a je to OK. Pekný deň
Monka
29.04.05,06:55
OK, tak to budem musieť od lekára vypýtať.... aj keď neviem prečo by to soc. poisťovni vadilo, veď by som odvody robila z vyššej sumy a tak by mali penižky navyše :)


Ďakujem
Monka
29.04.05,07:27
Ešte jedna otázočka:

Koľko papierov o PN davá lekár? (myslím tým, koľko častí 2 alebo 3)

Nemá niečo poslať aj zamestnanec do soc. poisťovne?
petra:-)
29.04.05,07:35
Pacient dostáva myslím 2 časti - IIa.žiadosť o náhradu príjmu pri DPN, a II. žiadosť o nemocenské. Obe odovzdáva zamestnávateľovi, a ten postúpi časť II. soc.poisťovni ak PN trvala viac ako 10 kalendárnych dní.
MirkaV
29.04.05,08:27
a nakoniec prinesie zamestnanec ešte ukončenie PN
DanielaSL
29.04.05,14:17
Ahojte,

prosím Vás, keď náš zamestnanec bol na PN 5 dní, tak papier od lekára dal zamestnávateľovi, aby mu podľa toho vypočítal mzdu, ktorá bude samozrejme nižšia. Chcem sa spýtať: Eviduje okrem zamestnávateľa ešte niekto iný (soc. poisťovňa, ...)to, že náš zamestnanec bol PN? Keby sme mu mzdu vypočítali normálne, akoby odpracoval celý mesiac, je to iba na našu škodu, nie?

Ďakujem
Všeobecná zdravotná poisťovňa tiež vyžaduje nahlásenie PN , ale je to povinnosť zamestnanca, nie zamestnávateľa, majú na to špeciálne tlačivo.
Neviem presne či netreba k nemu pripojiť aj kópiu PN.
Ale napríklad v Siderii je to úplne ináč. Tí toto nevyžadujú.
ivet
02.05.05,07:55
Všeobecná zdravotná poisťovňa tiež vyžaduje nahlásenie PN , ale je to povinnosť zamestnanca, nie zamestnávateľa, majú na to špeciálne tlačivo.
Neviem presne či netreba k nemu pripojiť aj kópiu PN.
Ale napríklad v Siderii je to úplne ináč. Tí toto nevyžadujú.


Práve som bola na stránke VŠZP. Čo sa týka nahlasovania PN zamestnancov, tu je stanovisko VŠZP:

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vydal dňa 15. 3. 2005 "Metodické usmernenie k vykazovaniu preddavkov na poistné", na základe ktorého VšZP vydalo pre pobočky Usmernenie k evidovaniu PN, OČR, MD, neplateného voľna a absencie u poistencov, ktorí sú súčasne zamestnancami, podľa ktorého je štát platiteľom poistného za zamestnanca od prvého dňa pracovnej neschopnosti. Zdravotná poisťovňa je povinná sledovať obdobie, počas ktorého nemá zamestnanec príjem za vykonanú prácu, každý kalendárny deň v danom mesiaci. (Nie iba na ucelené kalendárne mesiace).

Poistenci môžu túto skutočnosť oznámiť zdravotnej poisťovni predložením fotokópie PN, iba ak poistenec prejaví dobrú vôľu a je ochotný zaslať alebo predložiť tento doklad. Ináč podľa Usmernenia platí, že zdravotná poisťovňa nie je povinná požadovať doklady od poistenca ani od zamestnávateľa, nakoľko je povinná tieto údaje získavať z mesačných výkazov o preddavkoch na poistné.
Martina80
02.05.05,08:04
Oznamovacia povinnosť
1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní
a) zmenu mena, priezviska a zmenu trvalého pobytu;
b) zmenu platiteľa poistného;
c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia a vrátiť preukaz poistenca;
d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné.


- oznámiť príslušnej pobočke VšZP zmenu platiteľa poistného, napr. v prípade, že zamestnanec nemal v príslušnom mesiaci žiadny príjem ( bol na PN ) , poistné za neho platí štát
informovala som sa minulý týžden na VšZP a povedali, že to treba, vraj majú vyjsť nové tlačivá, lebo to o nahlasovaní zmeny, ktoré je na nete už neplatí.
gita
02.05.05,08:26
A ako je to so SZČO? Má odniesť kópiu PN-ky ZP?