szonja
23.08.08,21:56
Zdravím všetkých Poraďákov, prosím Vás o pomoc:
Fyzická osoba vlastní nehnuteľnosti, ktoré sú na LV zapísané pod jeho rodným číslom, nikdy neboli zaradené do podnikania. Je zároveň SZČO, ktorá tieto nehnuteľnosti sčasti prenajíma na základe zmluvy o nájme nebytových priestorov (fakturuje nájomné - príjmy zaradené v §6 ods.1) a sčasti využíva ako kancelárske priestory pre vlastné podnikanie. Chce tieto nehnuteľnosti predať svojej s.r.o., v ktorej je jediným spoločníkom. (multifunkčný podnikateľ :-)
Nie je mi celkom jasné, či sa tieto nehnuteľnosti chápu ako obchodný majetok alebo nie, a či sa príjem z ich predaja bude oslobodený od dane (vlastní ich viac ako 5 rokov)?
Ďalej je to komplikované s tým, že časť pozemkov pod týmito budovami je zapísaná na jeho rodné číslo, ďalšia časť na jeho IČO a sú aj také, ktoré figurujú pod jeho s.r.o. Ako sa bude postupovať pri predaji týchto pozemkov?
Ďakujem za každú radu.
ego.mc
25.08.08,07:21
Ak nehnuteľnosti nemal zaradené do OM, tak ich predá ako súkromná osoba. Len mi nie je jasné, ako ich mohol prenajímať ako SZČO, keď ich nemal zaradené do OM.:eek:
Pozemky predá podľa LV: tam, kde je vlastník súkromná osoba - ako súkromná osoba, tam kde je SZČO - ako SZČO.
Marína
25.08.08,08:26
časť citátu:

..................
Ďalej je to komplikované s tým, že časť pozemkov pod týmito budovami je zapísaná na jeho rodné číslo, ďalšia časť na jeho IČO a sú aj také, ktoré figurujú pod jeho s.r.o. Ako sa bude postupovať pri predaji týchto pozemkov?
Ďakujem za každú radu.
SZČO sa v KN zapisuje s osobnými údajmi. Ak KN zapísal pod IČO-om, urobil chybu. Ďalej viď v téme http://www.porada.sk/t78195-kupa-pozemku-v-ju.html od prísp. 9.
szonja
25.08.08,16:49
Pozrela som sa do LV, pod svojim IČOm má evidované iba stavby zaradené do obchodného majetku. Mne ale ide hlavne o tie budovy, ktoré vlastní ako súkromná osoba, ale má z nich príjmy ako SZČO a teraz ich chce predať. Berú sa ako obchodný majetok, teda týka sa ich podmienka 5 rokov "vyradenia" z obchodného majetku?
Marína
25.08.08,17:24
Pozrela som sa do LV, pod svojim IČOm má evidované iba stavby zaradené do obchodného majetku. Mne ale ide hlavne o tie budovy, ktoré vlastní ako súkromná osoba, ale má z nich príjmy ako SZČO a teraz ich chce predať. Berú sa ako obchodný majetok, teda týka sa ich podmienka 5 rokov "vyradenia" z obchodného majetku?
Ak nemal majetok zaradený v DM, príjem z prenájmu je podľa §6 ods.3 a nie ods.1(zo živnosti). Alebo takto, buď mal DM zaradiť do evidencie a príjem by bol zo živnosti(§6/1), alebo majetok nebol zaradený do DM a príjem z prenájmu by bol príjmom FO-občana(§6/3). Prepáč, ale ťažko radiť, ak to nie je ani ryba ani rak. Mala by si sa rozhodnúť, čo s tým. Máš dve možnosti.
1/ Spätne zaradiť majetok od kedy sa prenajímal, podať dodatočné výkazy o majetku a záväzkoch s tým, že nemal uplatnené odpisy. Môže si za tie roky uplatniť aj odpisy, musí však podať dodatočné aj DP.
2/ Podať dodatočné DP a príjmy z prenájmu zaradiť podľa §6/3. V tejto variante "vyskoči" preplatok odvodov do SP a ZP. Stačí predložiť dodatočný výpis z DP do SP a vykonať dodatočné ročné zúčtovanie ZP.
Osobne by som volila 1. možnosť. Príjem z predaja nebude oslobodený od dane, do zdaniteľných výdavkov si však uplatní celú výšku zostatkovej ceny majetku(prípadne jej časť, ak sa rozhodne si uplatniť odpisy).
szonja
26.08.08,07:48
Ja viem, že príjmy z prenájmu neboli zaradené správne, ale som to tak prevzala. No asi bola chyba, že som neskúmala začiatky, a pokračovala v tom. Je to SZČO, ktorá sama nevie, čo všetko má a na ktorej svojej firme. Každopádne ti ďakujem za odpoveď.