martinsita
24.08.08,11:35
ahojte,
chcem podbiť strechu,ale nechcem použiť tatranský profil ani iné drevo. Vie mi niekto poradiť, či existujú aj iné materiály? Ďakujem.
wagner
24.08.08,14:14
A čo tak OSB dosky?
mino2
25.08.08,20:26
Aj ja som riešil tento problém a na plnej čiare vyhrali OSB dosky. Narezal som ich na daný rozmer, práca je oveľa jednoduchšia. Ide to veľmi rýchlo. A su už aj impregnované proti vlhkosti, už len prebrúsiť a nalakovať. Ked už tatranský profil, tak by som volil plastový.
AndrejG
25.08.08,20:49
Ja som daval OSB, na to eps, sietku/kleber a omietku.
SachMat
26.08.08,11:35
No tak ja som pouzil plastove profily RP11 of fy. Roloplast (vid google) a robil mi to p. Schwartz z fy. AMP plast (vid google). Maximalna spokojnost s materialom aj pracou. K p. Schwartzovi poviem tolko - bola to najsamlepsia firma ktora u mna na dome nieco robila. Potom dlho nic a az potom nejake dalsie firmy (okna ...). Viem, trochu som prechvalil az to vyzera ako platena reklama ale stojim si za tym. K tomu obkladu - som nesmierne rad, ze som nepouzil tatranec. Ked som sa rozhodoval, obchadzal som susedne domy - vsetci mali tatranec. Pacilo sa mi to no nakoniec som dal plast a teraz som rad. Na tych domoch kde sa mi to pacilo to chce obnovu, nejaky nater a vidim ako sa nikomu tamhore lozit nechce. Ja som v pohode uz treti rok - bez udrzby a stale ako nove (pritom verna imitacia dreva).
Drobna
02.09.08,11:12
Viete mi niekto poradit kontakt na sikovnych a lacnych majstrov ohladom podbitia? Chceli by sme to riesit z OSB dosiek. Budem Vam vdacna. Dakujem. Okres Senec.
220870
02.09.08,19:17
Šikovný a lacný ?Nič v zlom ale vy ste asi z dalekého východu.
NInive
02.09.08,19:25
Aj ja som za plast. Mnohí vyhlasujú, že je to gýč. No, ale ten pre niekoho gýč vyzerá po 3-5 rokoch ako nový, zatiaľ čo drevu stačí niekedy aj jedna zima. Staviame podkrovný dom a starostlivosť by bola riadne drahá. Tie tmavšie plastové vyzerajú niekedy na nerozoznanie od dreva v rovnakom odtieni a v čase najväčšej slávy....
focus3ccd
03.09.08,04:34
Aj ja som za plast. Mnohí vyhlasujú, že je to gýč. No, ale ten pre niekoho gýč vyzerá po 3-5 rokoch ako nový, zatiaľ čo drevu stačí niekedy aj jedna zima. Staviame podkrovný dom a starostlivosť by bola riadne drahá. Tie tmavšie plastové vyzerajú niekedy na nerozoznanie od dreva v rovnakom odtieni a v čase najväčšej slávy....
Drevo sa na podbiti neznehodnoti za 3-5 rokov. To je blbost. Na podbitie predsa neprsi. Ide len o kondenz a rozdiel teplot. Ja uz mam 3 roky tatranec, a bez problemov, ani najmensi naznak, ani na vonkajsej strane. Ale robil som drahy nater. 3x zaklad a 3x vrch a kvalitnu farbu, z ktorou mi striekal bratranec aj eurookna, akurat, ze bola na stetec. Keby som bol doma spravim foto, ale vraciam sa zo zahranicia az 15.
Inak je pravda, ze je to pracne, ked to chce mat clovek dobre. A za par rokov urcite budem musiet opravovat aj ja. Pocitam tak 10. Preto by som tiez asi doporucil plast. A sam som zvedavy, kolko ten plast po tych mrazoch vydrzi.... :---
Ja som to spravil tak, ze na podbitie som dal smrek triedu C z baumaxu a na plochy, kde na to prsi, som dal A borovicu.
feron
03.09.08,08:00
Šikovný a lacný ?Nič v zlom ale vy ste asi z dalekého východu.
mimotemy Prečo by mal byť niekto, kto je šikový aj lacný? Zvlášť, keď sa natú šikovnosť musel nadrieť a je to jeho živobytie.
Drobna
03.09.08,09:48
mimotemy Prečo by mal byť niekto, kto je šikový aj lacný? Zvlášť, keď sa natú šikovnosť musel nadrieť a je to jeho živobytie.
Suhlasim s Vami. Ale "lacny" je relativny pojem :). Nebudem to dalej rozoberat. Jednoducho zhaname niekoho , najlepsie zivnostnika alebo ukraj., ktory by to spravil. Stavali sme dom svojpomocne a viem z vlastnych skusenosti, ze co si nespravis sam, tak nie je 100%-tne a o cene ani nehovorim. Zial na podbitie si netrufame. I ked sme uz nastudovali kopec info, takze ak nikoho nezozenieme, tak nam nic ine nezostava , ako urobit podbitie svojpomocne:)
Zoltán Kovács
03.09.08,10:01
Suhlasim s Vami. Ale "lacny" je relativny pojem :). Nebudem to dalej rozoberat. Jednoducho zhaname niekoho , najlepsie zivnostnika alebo ukraj., ktory by to spravil. Stavali sme dom svojpomocne a viem z vlastnych skusenosti, ze co si nespravis sam, tak nie je 100%-tne a o cene ani nehovorim. Zial na podbitie si netrufame. I ked sme uz nastudovali kopec info, takze ak nikoho nezozenieme, tak nam nic ine nezostava , ako urobit podbitie svojpomocne:)

Čo sám urobíš ani to nemusí byť na 100%, práve preto, že sme v tých profesiach laici. Vlastná skúsenosť zo stavby. :D
NInive
03.09.08,10:50
Drevo sa na podbiti neznehodnoti za 3-5 rokov. To je blbost. Na podbitie predsa neprsi. Ide len o kondenz a rozdiel teplot. Ja uz mam 3 roky tatranec, a bez problemov, ani najmensi naznak, ani na vonkajsej strane. Ale robil som drahy nater. 3x zaklad a 3x vrch a kvalitnu farbu, z ktorou mi striekal bratranec aj eurookna, akurat, ze bola na stetec. Keby som bol doma spravim foto, ale vraciam sa zo zahranicia az 15.
Inak je pravda, ze je to pracne, ked to chce mat clovek dobre. A za par rokov urcite budem musiet opravovat aj ja. Pocitam tak 10. Preto by som tiez asi doporucil plast. A sam som zvedavy, kolko ten plast po tych mrazoch vydrzi.... :---
Ja som to spravil tak, ze na podbitie som dal smrek triedu C z baumaxu a na plochy, kde na to prsi, som dal A borovicu.


Súhlasím, že ten náter musí byť fakt detailný, nielen tak rýchlo, aby to bolo. Ak je to dobre urobené, vydrží to aj 10 rokov. Ale ruku na srdce, videl si takých domov veľa? Ja vídavam domy s podbitím 2-3 roky a je to katastrofa. Ak to má niekto len odfláknuť, radšej plast. Určite by som šla do dreva pri bungalove, kde mi stačia aj kozy. Pri podkrovnom to lešenie ufffffff.
A ten plast, myslím, že vydrží omnoho dlhšie ako odflaknuté drevo.
AndrejG
03.09.08,11:15
Suhlasim s Vami. Ale "lacny" je relativny pojem :). Nebudem to dalej rozoberat. Jednoducho zhaname niekoho , najlepsie zivnostnika alebo ukraj., ktory by to spravil. Stavali sme dom svojpomocne a viem z vlastnych skusenosti, ze co si nespravis sam, tak nie je 100%-tne a o cene ani nehovorim. Zial na podbitie si netrufame. I ked sme uz nastudovali kopec info, takze ak nikoho nezozenieme, tak nam nic ine nezostava , ako urobit podbitie svojpomocne:)

Ked ste doteraz urobili vsetko svojpomocne, podbitie bude malina. Hlavne keby ste to robili s osb dosiek a nasledne na to polystyren a omietku...
Drobna
04.09.08,06:00
Ked ste doteraz urobili vsetko svojpomocne, podbitie bude malina. Hlavne keby ste to robili s osb dosiek a nasledne na to polystyren a omietku...
AndrejG- ved tak by sme to chceli spravit, lebo este nemame omietnuty dom. Takze vsetko by sa potom omietlo. Ale netrufame si, aby sa nepokazil celkovy vzhlad domu. Predsa ta omietka robi vela a aby nebolo to podbitie krive a podobne...radsej by sme to dali niekomu spravit (ak by to nevyslo vela penazi) Nemam vobec predstavu kolko by to asi mohlo stat....neporadis?? Dakujem :)
GDP
29.09.08,07:48
problem je ze ked prisla veterna burka tak mi male kamienky do priemeru asi 20mm urobili asi 30 dierok do toho roloplastu a uz to nevyzera tak pekne! ;-(
AndrejG
29.09.08,08:12
AndrejG- ved tak by sme to chceli spravit, lebo este nemame omietnuty dom. Takze vsetko by sa potom omietlo. Ale netrufame si, aby sa nepokazil celkovy vzhlad domu. Predsa ta omietka robi vela a aby nebolo to podbitie krive a podobne...radsej by sme to dali niekomu spravit (ak by to nevyslo vela penazi) Nemam vobec predstavu kolko by to asi mohlo stat....neporadis?? Dakujem :)

Napisem ti cenu za pracu, pri ktorej niekoho mozno najdes. Nabuchanie osb dosiek 100/m2, nalepenie eps a zaklebrovanie 100/m2, finalna farba 100/m2, takze cca 300SKK za pracu na m2.
Drobna
16.10.08,07:33
Dakujem za info o cenach. Uz som zohnala jedneho pana z dediny, vypytal si 250,- za nabuchanie OSB dosiek+eps +sietka a lepidlo. Keby to robil az po omietku tak by to bolo 350,-Sk. Co je celkom dobra cena, lebo ini mi davali vyssie ponuky. Dufam, ze to dobre spravi...
Milan.Žiška
16.10.08,10:44
Dúfať nestačí, treba kontrolovať aby to urobil dobre.( Prípadne si naštuduj technologický postup - ak nemáš prehľad v jednotlivých krokoch alebo niekoho pover kto sa vyzná nech ti to ustráži).
Cena je zaujímavá, ale je daná regiónom.

Veľa zdaru.
Drobna
17.10.08,05:24
Dakujem. Nemozeme toho pana kontrolovat, musime byt v praci. Tak mi zostava iba dufat. Este k tomu to je aj komplikovana strecha :( Neodporucam projekt z Prodomu Klasik 103- kvoli streche,alebo treba ju spravit lepsie - spolu aj s garazou a bez malej striesky pred dverami, ktora je uplne zbytocna. Staci ta vrchna. Inak je to celkom dobre rieseny domcek. Cena sa mi zda byt dobra ,nakolko ide o Bratislavsky region.
KEJKA
07.03.10,08:50
ja som minulý týždeň dostala ponuku na podbitoie strechy až po omietku, ale chce 500 Sk za M2.
Zdá sa mi to veľa, ked ešte plus materiál - teda OSB dosky, polystyrén (stačí 2cm?), sieťka,lepidlo, aký ešte materiál ešte k tomu treba?
KEJKA
07.03.10,08:51
Ja som daval OSB, na to eps, sietku/kleber a omietku.
laická otázka................... kleber = sieťka?
TomasHC
07.03.10,09:01
laická otázka................... kleber = sieťka?

kleber = lepidlo, lepiaca malta

Sietka je proste sietka :)
KEJKA
07.03.10,09:10
dakujem.
220870
07.03.10,09:55
500 sk nieje moc ani málo.Na podbitie je lepší Certis dosky.Robievajú to aj s "drevoštiepky" OSB dosky.Väčšinou sa na to dáva 2 cm polystyrén .Lepí sa na fasádne stavebné lepidlo napríklad Duo contact.Polystyrén sa musí prichytávať "kotviacimi tanierikmi".Vrstva lepidla +sieť+penetračný náter+povrchová úprava .
KEJKA
07.03.10,10:06
ďakujem pekne, len, že sa tu spomínala cena 350 Sk, tak sa mi to zdalo príliš veľa.
Spočítam si to na celkovú plochu, porovnám s položkou
v rozpočte.
Penetrák - to je rovnaký náter ako sa použáva pri základovej doske pod IPU?
povrchová úprava = fasáda? alebo je to úprava pod fasadnu farbu?
Ďakujem
ski555
07.03.10,16:17
ďakujem pekne, len, že sa tu spomínala cena 350 Sk, tak sa mi to zdalo príliš veľa.
Spočítam si to na celkovú plochu, porovnám s položkou
v rozpočte.
Penetrák - to je rovnaký náter ako sa použáva pri základovej doske pod IPU?
povrchová úprava = fasáda? alebo je to úprava pod fasadnu farbu?
Ďakujem
penetrák v žiadnom prípade ako spomínate,dodáva sa v rovnakom odtieni spolu s omietkou,povrchová úprava je natiahnutie omietky.Takže aby sme to nemotali,lepidlo + sieťka,potom penetrák a na záver konečná úprava omietka.:)
ski555
07.03.10,16:21
ja som minulý týždeň dostala ponuku na podbitoie strechy až po omietku, ale chce 500 Sk za M2.
Zdá sa mi to veľa, ked ešte plus materiál - teda OSB dosky, polystyrén (stačí 2cm?), sieťka,lepidlo, aký ešte materiál ešte k tomu treba?
to nie je práca,kde m2 pribúdajú jedna radosť,takže aj cena tomu zodpovedá:)
220870
07.03.10,16:37
°Pri podbití sa rátajú rôzne niki odskoky ,dostupnosť(pracovná,respektíve nedostupnosť)šikminy ,obchádzanie,neobchádzanie rýn,zvodov,hromozvodov ,kvalita(nekvalita) tesárskych prác,a neviem čo všetko.Pomaly dva rovnaké domy nenájdete.
KEJKA
01.04.10,14:43
fotky som pridala do BLOGu
http://www.porada.sk/blog.php?b=481
poradí mi niekto ako najlepšie pokračovať?
=================================
Dakujem.
KEJKA
03.04.10,05:49
vrátim sa k podbitiu strechy. Na inom mieste som spomínala drevené stlpy na terase. Mám s nimi problém, lebo sú osadené nízko a boli by zaliate v betone. Riešili sme kdejakú izoláciu, nakoľko mali byť obložené styrodurom a omietnuté. Tak toto riešenie padlo, dolmček je malý a drevo ho viditeľne zútuľňuje. Natrieť raz za čas štyri drevené stlpy zasa nie je taká drina.
v blogu som popísala riešenie, ktoré by malo byť už konečné.
Teraz mám otázku - ako vyriešiť podbitie nad terasou. Stretli ste sa s tým, že strecha nad terasou je podbitá OSB doskami a omietnutá a pritom sú tam drevené stlpy? Alebo mám sa vrátiť k drevu aj tam a použiť napr. taranský profil? Natierať a udržiavať drevo vo výške je predsa len horšie ako práca na tom stlpe.
Takže ešte raz - čo hovoríte na kombináciu murovky a drevených stlpov?
220870
03.04.10,06:13
Neviem prečo sa dookola zaoberáte jednou a tou istou otázkou a zbytočne si komplikujete stavbu.za ten čas čo o tom píšete ste už mohli mať stĺpy dávno a jednoducho skrátené.Stačí na to obyčajná pílka(rámová) , hodinka času.
KEJKA
03.04.10,06:22
ide o 30 cm, a sú navrtané do betonu a uložené v akomsi hlinikovom puzdre.. Vôbec netuším ked podopierajú strechu, že by som s tým mophla niečo robiť.
Riešim v súvislosti s tým, že stlpy nebudú obmurované, spôsob úpravy strechy nad terasou, ktorá má byť podbitá a omietnutá - či táto kombinácia je vhodná, napr. aj z estetického hľadiska.
220870
03.04.10,06:26
Stĺpy sa dajú jednoducho skrátiť.Esteticky to za vás nikto nevyrieši.Vy musíte vedieť čo sa vám páči a čo nie .Na nete sú milióny fotrografií zachytávajúcich podbitie strechy nad terasou.
KEJKA
03.04.10,07:56
ved hladám, hladám, ale sa mi nedarí nájsť nič podobné.
A skrátiť stlp bez narušenia strechy si naozaj neviem predstaviť.
bjuty smis
03.04.10,08:05
Kejka,
pozrel som si tvoj blok a máš pekné okná a dvere.

Môžem sa opýtať, čo ťa stáli aj s osadrním a aký je to materiál ? aj odpor K ?
KEJKA
03.04.10,12:44
ked odrátam cenu roliet, tak dvere aj okná aj s montážou 7500 € spolu s DPH, K=0,7 a šírka 78mm
alltracboy
03.04.10,12:50
ved hladám, hladám, ale sa mi nedarí nájsť nič podobné.
A skrátiť stlp bez narušenia strechy si naozaj neviem predstaviť.
ja si to viem predstavit. A ani by to nebolo zlozite.
KEJKA
03.04.10,14:30
ja si to viem predstavit. A ani by to nebolo zlozite.
bol tu taký príspevok - že podoprieť strechu,odrezať, znova upevniť,....pre mňa to zložité je. Predsa nemôžem chytiť pílku a odrezať ich len tak...........
to už mi lepšie padne urobiť tie "hniezda" a vyplniť ich kamenivom a doplniť drenážnu rúrku.
alltracboy
03.04.10,14:42
mozes ich odrezat len tak ak, bude ta strecha spravne podoprena. Aj ten druhy sposob je dobry, aspon nemusis maskovat tie kovove patky. Neviem o kolko to musis presne zodvihnut, cital som tusim, ze asi o 30cm.. to je dost. To budes este raz betonovat? ja by som ten druhy sposob spravil takto: terasu vyspadovat, nalepit hydroizolaciu, okraje obmurovat do vhodnej vysky s tym ze sa tam nechaju otvory na odvod vody. Cez ten XPS neico na sposob parapetu nech tam netecie voda. Potom vzniknutu vanu vysypat kamenom, a na to do spravnej vysky drevennu, lebo zamkovu dlazbu. alebo na vsetko vyssie pisane zabudnut a spravit tie "hniezda" a zvysok nadbetonovat.
pica
04.04.10,12:53
usmievam sa nad odpoveďami,že tatranec je zlý.Tatranec je dobrý,len majstri su na dve veci...ja mám tatranec už patnasť rokov a je ako nový.Umeliny!Z toho sa dvíha žalúdok.Naši pradedovia kryli šindlom,nemali nič len holé ruky a dokázali svoje.Podbitie tatrancov je elegantné a pekné,len to treba vedieť urobiť.Opytajte sa špeciálistov z firmy Vladimír Jurišta-Magnum Čadca.Poradia vam zadarmo.Kontakt si nájdite na googlu,tu sa asi nesmie napísať.
KEJKA
09.04.10,10:03
500 sk nieje moc ani málo.Na podbitie je lepší Certis dosky.Robievajú to aj s "drevoštiepky" OSB dosky.Väčšinou sa na to dáva 2 cm polystyrén .Lepí sa na fasádne stavebné lepidlo napríklad Duo contact.Polystyrén sa musí prichytávať "kotviacimi tanierikmi".Vrstva lepidla +sieť+penetračný náter+povrchová úprava .
tie OSB dosky úpredávajú 1ľ, 18, 22
pýtala som 20-ky, nemajú.
Stačia 18-ky? a na to 2cm polystyrén, môže byť?
Ďakujem pekne.
kupujem ešte k tomu šrouby, "tanieriky", DUOKONTAKT, sieťku mám,
hm a na penetrák som zabudla sa spýtať.
No ale začať sa môže.
ski555
09.04.10,14:49
tie OSB dosky úpredávajú 1ľ, 18, 22
pýtala som 20-ky, nemajú.
Stačia 18-ky? a na to 2cm polystyrén, môže byť?
Ďakujem pekne.
kupujem ešte k tomu šrouby, "tanieriky", DUOKONTAKT, sieťku mám,
hm a na penetrák som zabudla sa spýtať.
No ale začať sa môže.
stačí aj 12-ka OSB doska,len sa nesmie upevňovať iba na krokvy,je to veľké rozpatie a budú sa prehýbať,už sme to tuná myslím spomínali,ak budete robiť čelá,treba počítať,aby ste sa nedostali pred škridlu hrúbka EPS+sieťka,lepidlo,+omietka.2 cm EPS je minimum.:)
KEJKA
09.04.10,16:46
dakujem, práve pre to prehýbanie chcem kupiť radšej hrubšie OSB, takže spolu všetky vrstvy môžem počítať hm takých 5cm s rezervou, aby sme zostali s čelami pod škridlou.
Ďakujem.
ski555
09.04.10,16:57
dakujem, práve pre to prehýbanie chcem kupiť radšej hrubšie OSB, takže spolu všetky vrstvy môžem počítať hm takých 5cm s rezervou, aby sme zostali s čelami pod škridlou.
Ďakujem.
chcete to dávať bez konštrukcie?či už SDK alebo drevenej?nebude to dobré,rozteč krokiev je myslím 80-90 cm,je to veľa.Uvediem ešte raz príklad na čelo podhľadu:
ak bude 2 cm EPS,18 mm OSB doska,konštrukcia musí končiť pred škridlou cca 4,5 cm pred vnútornou hranou škridle aby ste sa potom s omietkou nedostali,že Vám bude po nej stekať voda.:)
pivko
18.09.10,13:36
Asi som veľmi mojich strechárov vychválil a už je tu BIG:mee: problém
vysunuli málo okrajové škridle a aj medzera medzi koncom krokvi a okapovým plechom je len cca 3,5cm. Tak že nakoľko OSB doska + EPS + sieťka +lepido + fasáda ma určite viac musím to riešiť nejako ináč. Na ten plast som počul dosť sťažnosti , je to pravda že s tým su problémy? vraj to už niektoým ľuďom silný vietor aj povytrhával. Aké možnosti ešte okrem OSB,plas,tatranský profil existujú /také aby som ich mohol použiť/
220870
18.09.10,13:58
Koľko medzery ti tam nechali.
pivko
18.09.10,14:15
Koľko medzery ti tam nechali.
Pri škridli som to ešte nezmeral a pri okapovom plechu tak od oka asi 4cm.
a ten link som prečítal a aj tak som z toho jeleň:DTak že može sa dotýkať alebo nie?
220870
18.09.10,14:18
Môže,oni síce odporúčajú aby sa nedotýkalo ,ale zároveň uznávajú že vzhľadom na rozpínavosť vaty a prirozdzený priehyb fólie je to nemožné dosiahnuť.
pivko
18.09.10,15:49
Môže,oni síce odporúčajú aby sa nedotýkalo ,ale zároveň uznávajú že vzhľadom na rozpínavosť vaty a prirozdzený priehyb fólie je to nemožné dosiahnuť.
Ja dávam medzi krokvy MPN tabuľový nobasil tak že ten by sa nemal rozpínať. A čo s tým štablónom:confused:
220870
18.09.10,16:24
čo je to štablón? niekde som to už počul ale neviem si spomenúť čo to je.
pivko
18.09.10,16:46
čo je to štablón? niekde som to už počul ale neviem si spomenúť čo to je.
To čo prečnieva podorys domu/ strecha/ Ta moji murare:Dz Bardejova robili na Čechoch ten štablon s OSB dosiek a vraj tam EPS nedávali:D
Na Čechoch to ine technologické postupy:D
220870
18.09.10,16:54
Ja ti to napíšem tak, v čechoch urobím ako čechovia chcu,keď im to za rok tresne na gebulu móžu ma mať radi!Iné je to ak to mám urobiť napipinu susedovi ten mi má nadávať a mám sa za to hanbiť.Rozdiel je v tom ako sa k tomu kto postaví ,chcem robiť kvalitne tak aby som mohol aj za 10rokov povedať to som robil ja , alebo za každú cenu zhrabnúť bubáky a zmiznúť.A o tom to je.;)
pivko
18.09.10,17:02
pivko
23.09.10,03:36
Koľko ste platili za podbitie Tatrancom?/m2 len práca. Ja mám ponuky ako keby sa dohodli za 10 EUR/m2.
pivko
23.09.10,11:19
Čím a koľko krát natrieť /už ošetrený tatr. profil proti chrobákom/
aby zostal bez zmien čo najdlhšie?
pivko
24.09.10,03:46
Čím a koľko krát natrieť /už ošetrený tatr. profil proti chrobákom/
aby zostal bez zmien čo najdlhšie?
Posúvam...........
vladoziak
24.09.10,03:56
Posúvam...........

ja idem natierat tymto http://www.chemolak.sk/index.php?www=catalog_detail&id_item=203 a minim 2x
mendo933
24.09.10,09:35
môj postup pri aplikacii chemolux-om
1. 1-2x biocizny nater
2. napustaci nater -tenkovrstva lazura s-klasik
3. prebrusit
4. tenkovrstva lazura s-klasik
5. hrubovrstva lazura s-extra ( obsahuje aj lak, nater je lesklejsi a dlhsie vidrzi)
treba si na vzorkovniku pozriet a rozhodnut sa ako to ma vipadat. mne sa s hrubovrstvou lazurou viac pacilo

postup naterov treba volit podla znacky lazury
pivko
24.09.10,13:10
Tak že zmena , nakoniec idem podbíjať OSB doskami. Vraj sú impregnované a neimpregnované ,perodrážka neperodrážka ,alebo ešte neviem aké. Tak že ktoré su najvhodnejšie na podbitie?:confused:
220870
24.09.10,15:53
Perodrážka je pri podbití zbytočnosť,impr neipr som ešte nepočul.Na to som zvedavý aj ja čo to je za čudo.http://www.bucina-ddd.sk/index.php?context=169
http://www.minimax.sk/sk/osb_data.php
skôr mi to pripadá ako nejaký oblbovák na zákazníka.
alltracboy
24.09.10,16:05
preco je perodrazka pri podbiti zbytocnost? je lepsie ked tam budu pri pohlade skary?
220870
24.09.10,16:07
Na osb dosky ide ďalšia vrsrva ktorá prero drážku zakryje tak načo by tam mala byť?
pivko
24.09.10,16:54
Na osb dosky ide ďalšia vrsrva ktorá prero drážku zakryje tak načo by tam mala byť?
Vraj je menší odpad ,lebo ich nemusíš spájať na krokve. Tak že podľa Teba existuje iba jeden druh OSB? nevie neviem vraj naozaj existujú impregnované a neinpregnované.Tie 3ky z tvojho linku asi budú impregnované ak sú do vonkajšieho prostredia, len že ako ich rozoznať? Už som počul že sú aj zelené OSB dosky.A Bučina nerobí dosky hr 1cm??? také potrebujem na čelá.
alltracboy
24.09.10,17:08
jaj vy sa bavite o osb :D ja dnes cely den riesim tatransky profil alebo ine oblozenie drevom. Ale kedze moj krasny super krov by so vsetkym tym hoblovanim lakovanim a tatranskym stal aj cez 100tis tak uvazujem, ze by som to tiez asi len nejak zadebnil a natiahol fasadnou farbou.
mendo933
24.09.10,17:22
jaj vy sa bavite o osb :D ja dnes cely den riesim tatransky profil alebo ine oblozenie drevom. Ale kedze moj krasny super krov by so vsetkym tym hoblovanim lakovanim a tatranskym stal aj cez 100tis tak uvazujem, ze by som to tiez asi len nejak zadebnil a natiahol fasadnou farbou.
nemusi by to byt az take drahe. ohoblovat si to dokazes hned ako tesari vyrezu na sablone rucnym el. hoblikom a natres to v pohode aj z rebrika ked bude casu, pri bungalove, este lahsie. treba mat ale obschnute drevo. tatransky nahodis pod foliu a je to. par susedov nadava ze sa nechali prehovorit tesarom a nespravili priznany krov. je to o tom ci sa to paci alebo nie. ked je tatransky nad krokvami vyzaduje mensiu udrzbu ako ked je nabijany na koniky.
btw: ja som este ani ornicu nemal stiahnutu a 70m2 tatranca som mal natrete v 4+1 vrstvach
pivko
24.09.10,17:40
nemusi by to byt az take drahe. ohoblovat si to dokazes hned ako tesari vyrezu na sablone rucnym el. hoblikom a natres to v pohode aj z rebrika ked bude casu, pri bungalove, este lahsie. treba mat ale obschnute drevo. tatransky nahodis pod foliu a je to. par susedov nadava ze sa nechali prehovorit tesarom a nespravili priznany krov. je to o tom ci sa to paci alebo nie. ked je tatransky nad krokvami vyzaduje mensiu udrzbu ako ked je nabijany na koniky.
btw: ja som este ani ornicu nemal stiahnutu a 70m2 tatranca som mal natrete v 4+1 vrstvach
Ja som sa preto priklonil k OSB nakoľko Tatranský profil je robota na celý život. A to ti potvrdí každý stolár aj tesár. A že ho natrieš potom keď bude nabitý hore tak to si zaserieš fasádu. A nie každý natiera tatranec pred vykopaním základov:D ako ty:D:D:D . Tak že ak by som to chcel mať kvalitne teraz ja tak min.1x základ + 2x lak 70m2 počítam tak z brúsením robota na min. týždeň , kvalitný lak /Xyladekor, Sadolin, Bori/ fest drahé a vydrží to aj tak max 8 rokov.A keď že som pohodlný človek tak idem do OSB .
PS.a ešte mi vysvetli tie tvoje vrstvy 4+1 ?????????
alltracboy
24.09.10,18:57
mne sa priznany krov moc paci, ale je to 80m2 a natierat to po rokoch bude umucenie. navyse ako sompisal je to drahe.. tatransky 8e za stvorec bez dane a hoblovanie 350e za kubik
220870
25.09.10,03:55
K tej perodrážke.Nieje pravda že ušetríš práve naopak minieš viac.
pivko
25.09.10,04:33
Ktoré dosky sú lepšie alebo akú maju vyhodu jedny proti druhým?
OSB vs CETRIS
marleau
25.09.10,04:52
Ktoré dosky sú lepšie alebo akú maju vyhodu jedny proti druhým?
OSB vs CETRIS
Osobne som za OSB,Cetris viac pracuje,hlavne na slnku,je ťažký a aj skrutkovanie doň sa mi zdá horšie ako pri OSB.
220870
25.09.10,09:36
Plastový profil.plastová náhrada dreva.
mendo933
25.09.10,17:54
Ja som sa preto priklonil k OSB nakoľko Tatranský profil je robota na celý život. A to ti potvrdí každý stolár aj tesár. A že ho natrieš potom keď bude nabitý hore tak to si zaserieš fasádu. A nie každý natiera tatranec pred vykopaním základov:D ako ty:D:D:D . Tak že ak by som to chcel mať kvalitne teraz ja tak min.1x základ + 2x lak 70m2 počítam tak z brúsením robota na min. týždeň , kvalitný lak /Xyladekor, Sadolin, Bori/ fest drahé a vydrží to aj tak max 8 rokov.A keď že som pohodlný človek tak idem do OSB .
PS.a ešte mi vysvetli tie tvoje vrstvy 4+1 ?????????
nuz ak to chces mat na 100% treba to natierat ako som pisal hore
1.biocizny nater
2.napustaci lazurou- lazura vypusti jemne chlpky z dreva
-treba, prebrusit
3. druhy nater lazurou
4. hrubovrstva lazura
+
biocizny nater z druhej strany

to je pravda ze nie kazdy to robi pred kopanim zakladov, ale takto to vizera ked niekto nepremysli veci dopredu . Vedel som ze chcem podbitie drevo (lebo aj zimnu zahradu mam z drevenej konstrukcie a hodi sa mi to do koncepcie domu) samozrejme ked niekto nechce drevo alebo ma "moderny" styl, a proste sa to tam nehodi tak to davat nebude a da tam omietku. Natieral som to v predstihu lebo som mal z jari cas, bola este zem premrznuta a blato tak som sa pustil do toho. neviem si to predstavit keby som to robil teraz. Je stym babracka, ale ja mam drevo rad ta nemal som stym problem. Je ine ked je tatransky skryty, cize pri priznanom krove, alebo nabijany dodatocne- to by sa ani mne nechcelo, a osetrovat to treba castejsie ako u priznaneho, kedze na to svieti slnko a sem tam to zmokne pri zafuknuti, nehovoriac o narocnosti prevedenia, presne rezy....proste babracka
marleau
25.09.10,17:58
...om to robil teraz. Je stym babracka, ale ja mam drevo rad ta nemal som stym problem. Je ine ked je tatransky skryty, cize pri priznanom krove, alebo n...

mimotemyToto keď niekto napíše,tak mi srdce poskočí,že drevo mám rád.mimotemy
mendo933
25.09.10,18:00
mne sa priznany krov moc paci, ale je to 80m2 a natierat to po rokoch bude umucenie. navyse ako sompisal je to drahe.. tatransky 8e za stvorec bez dane a hoblovanie 350e za kubik
tatransky 5€ m3 aj s dovozom 16mm, 1.tr a hoblovanie za 350€ to co za zdieracov? je to len cisto hoblovanie alebo aj s drevom?
Lebo ja som kupil za 350€/m3 lepene hranoly pohladove.


mna hoblovanie stalo cenu el. hoblika , ktory som vyuzival uz predtym
alltracboy
25.09.10,18:51
nuz to su ceny tesarov v BA kraji za pracu. ale pravda je ze aj ja mam drevo rad, ale nie az tak aby som kvol ynemu stava raz za 5-8 rokov lesenie a makal na podhlade. a to som este vcera chcel davat priznany krov a na tom tatransky. aspon usetrim na hoblovackach a neskor na udrzbe dufam. ten tatransky som pisal 20mm vraj tensie sa mozu krutit. este com mi vravel chlapik ohladne toho lacneho tatranskeho z netu .. nechal si doviezt a to drevo malo vyse 50% vlhkost.. tak ich hnal kade lahsie.
mendo933
26.09.10,06:15
nuz to su ceny tesarov v BA kraji za pracu. ale pravda je ze aj ja mam drevo rad, ale nie az tak aby som kvol ynemu stava raz za 5-8 rokov lesenie a makal na podhlade. a to som este vcera chcel davat priznany krov a na tom tatransky. aspon usetrim na hoblovackach a neskor na udrzbe dufam. ten tatransky som pisal 20mm vraj tensie sa mozu krutit. este com mi vravel chlapik ohladne toho lacneho tatranskeho z netu .. nechal si doviezt a to drevo malo vyse 50% vlhkost.. tak ich hnal kade lahsie.
hlavne treba mat vtom jasno co chces, pred strechou, lebo ked je strecha hotova a rozmyslat co a ako je uz chytanie rozbehnuteho vlaku. Tak by to malo byt pri vsetkych veciach okolo domu.Mat vsetko premyslene na zaciatku prac.
Ak by som tie moje 3 strechy mal robit za tie ceny co mas - tych 100tis. + za priznany to by v mojom pripade bolo navysenie ceny komplet strechy o 60% co je uz trocha vela. Vtom pripade by som asi radsej nabil OSB a za zvysne peniaze si drevo uzival inde:)
pivko
26.09.10,08:48
Zajtra mi začnu podbíjať strechu OSB doskami. Na čo si dať pozor? Momentálne mám fasádu presieťkovanú prvou vrstvou lepidla , má sa OSB doska dotýkať až múru?alebo tam sa tam necháva medzera na dilatáciu? potom keď sa nalepí EPS treba ho spojiť sieťkou s fasádou?alebo len presieťkovať od kraja múru?
Bol som teraz v Hornbachu tak majú 18mm za super cenu. Sú vhodné 18ky? Neviem zohnať penetrák Prince color multigrund PPB čo je vraj originál na OSB dosky. V Hornbachu mi doporučil predávač použiť penetrák od f. PROLUX názov: UP GRUND. Tak že ako to urobiť kvalitne?
220870
26.09.10,09:16
OSB sa nepribíjajú ale skrutkujú.OSB sa nemá dotýkať múru vynechať 2-3 mm medzeru.EPS treba spojiť sieťkou s fasádou.To ti dobre poradil ten uj:D:D.Up grund je penetrák ktorý sa dáva medzi lepidlo a finálnu omietku (povrchovú úpravu)
pivko
26.09.10,11:14
Ako je to krajšie?
variant 1, namontovať OSB na krokvy tak ako sú teraz tznm. že pod uhlom ako je strecha/ ako sa v takom prípade lepí EPS? treba okraj EPS pri múre zrezať na šikmo?alebo len pravouhlá hrana na doraz k stene?/
variant 2, namontovať OSB pod uhlom 90 tznm.pravý uhol so stenou/ako sa to potom montuje?vraj nejaké kone???/
Je potrebné nanášať pri sieťkovaní EPS na doske OSB 2 vrstvy lepidla?:confused:ako pri nobasile?
alltracboy
26.09.10,11:29
ja si to pravouhlo k stene rozhodne nedam. neplanujem robit laskovickam sidlisko. mendo to mas teda dost lacnu strechu, mn alen drevo na krov bude stat 2500 eur. Ale na vsetko bude pekne papier ze to nebudu nejake suchare prelozene cervotocom co predavaju pochybne pily. strecha bude komplet s bramacom stat asi 350tis , ale udajne dostanem CE certifikat na strechu a 30 rokov zaruku. je to dost, ale co uz naspekulujem pred koncom roka. Spekuloval som a uz mam termin namiesto oktobra az v novembri.
220870
26.09.10,11:37
Lepidlo sa nanáša vždy min dvakrát,v dvoch vrstvách.Variant č.1 je náročnejší na čas komplikovanejšie vyhotovenie na presnosť ,väčšia spotreba materiálu a tým drahšie.
pivko
26.09.10,13:22
Lepidlo sa nanáša vždy min dvakrát,v dvoch vrstvách.Variant č.1 je náročnejší na čas komplikovanejšie vyhotovenie na presnosť ,väčšia spotreba materiálu a tým drahšie.
A ako sa to potom robí pri variante 2:confused: kde sa prichytávajú OSB dosky pri stene? a čo tie lastovičky?
220870
26.09.10,14:04
OSB sa montuje na koníky a koníky sa montujú na krov nie na múry.
pivko
26.09.10,16:50
Lepidlo sa nanáša vždy min dvakrát,v dvoch vrstvách.Variant č.1 je náročnejší na čas komplikovanejšie vyhotovenie na presnosť ,väčšia spotreba materiálu a tým drahšie.
O drahšie sa mi ani tak nejedná- to bude min. rozdiel ,ale prečo komplikovaneJšie? bude sa asi v tom kúte fest chu...o nanášať omietka čo? a existuje nejaká kútova lišta do toho kúta pri múre?
220870
26.09.10,17:17
Je to extrémne náročné na presnosť .Ideálny je 90° uhol všetko čo je menšie alebo väčšie je obrovská babračka.Navyše je tam zlý prístup držať ruky vysoko nad hlavou pol dňa nieje nič príjemné.
pivko
26.09.10,17:23
Je to extrémne náročné na presnosť .Ideálny je 90° uhol všetko čo je menšie alebo väčšie je obrovská babračka.Navyše je tam zlý prístup držať ruky vysoko nad hlavou pol dňa nieje nič príjemné.
Len že tie kone:D by mi to zas skomplikovali ,lebo by som musel pozháňať suché drevo , natrieť bochemitom atd/z čoho sa vlastne kone robia?hranoly?/ a to lepidlo ako najideálnejšie nechať schnúť? nechcem to na záver do....ť nakoľko mi nemenované stavebniny;) dali na Baumit 28% zľavu tak že budem mať Baumit Nanopor za 64 Evri/vedro;) Všade inde keď som povedal že mám na Baumit 28% tak na mňa pozerali ako keby som bol z Marsu:D
220870
26.09.10,17:28
Koníky sa robia z dosiek väčšinou z drevenného odpadu čo je na takmer každej stavbe dosky zo šalovačiek.zbytky strešných lát a pod..Nemusia byť zo suchého dreva.
pivko
27.09.10,03:47
Krokvy mám na konci rezané do špicata ako rezať EPS pri lepení vo vyznačených miestach? krajnú hranu pod uhlom?:confused:
Na ten najkratší kus krokvy ide čelo/tam EPS nelepím nakoľko by sa mi to nezmestilo pod okapový plech - pojde tam len 1cm OSB + penetrák+lepidlo sieťka/
220870
27.09.10,04:00
Samozrejme je to lepšie rezať.
pivko
27.09.10,16:01
Mám šikovnych majstrov , mladí chlapci , dnes robili od 7am do 6pm a podbitie SDK doskami skoro hotové, chýbaju im už iba čelá a okolo pomúrnic a vazníc.
Treba vaznicu obiť OSB doskou komplet , alebo možem EPS nalepiť aj na vaznicu a stropnicu?Dosky sú teraz len medzi krokvami a tam ako je polvalba tak zvrchu na krokvách , okolo vaznice to chcem riešiť tak že OSB doska pojde zo spodu vaznice do prava až po OSB dosku na krokve, vznikne na čelnom pohľade trojuholník. A čo z ľavou stranou vaznice? treba ,alebo netreba ju obiť OSB?
Trochu som to doplietol:Dto asi tá hruška:D:D:D
220870
27.09.10,16:18
Toto tu pochopíme asi len dvaja traja.:D:D:D
Samotné alebo samostatné jednotlivé kusy krokiev väzníc pomúrnic netreba obíjať OSB doskou polystyrén sa montuje priamo na takéto kusy dreva.Tie ak sú suché nemajú prečo praskať ak sú mokré a bude ich ešte krútiť tak tam môže byť čo chce ,aj tak by to prasklo.
pivko
28.09.10,16:26
Tak že to mám podbité len neviem či správne a esteticky.žene sa to takto páči a čo Vám ? nemalo by to byť v tej strednej časti podbité zo spodu? potom by bola ale tá časť v strede veľmi široká.
Tak že?čo dať to prerobiť:confused::confused::confused::confused:: confused:
A ešte dodatok pre 220870 , na čelo som dal 10mm OSB teraz je medzi škridlou a osb 15mm , dá tam šikovný murár sieťku lepidlo fasádu?
pivko
28.09.10,18:32
Tak že to mám podbité len neviem či správne a esteticky.žene sa to takto páči a čo Vám ? nemalo by to byť v tej strednej časti podbité zo spodu? potom by bola ale tá časť v strede veľmi široká.
Tak že?čo dať to prerobiť:confused::confused::confused::confused:: confused:
A ešte dodatok pre 220870 , na čelo som dal 10mm OSB teraz je medzi škridlou a osb 15mm , dá tam šikovný murár sieťku lepidlo fasádu?
Posúvam....
alltracboy
28.09.10,18:47
pekne to vyzera. je moc problem rozobrat krajne skridle? bez nich by sa to spravilo ovela lepsie..
Arak
28.09.10,21:35
ja som minulý týždeň dostala ponuku na podbitoie strechy až po omietku, ale chce 500 Sk za M2.
Zdá sa mi to veľa, ked ešte plus materiál - teda OSB dosky, polystyrén (stačí 2cm?), sieťka,lepidlo, aký ešte materiál ešte k tomu treba?



Ten polystyren ti staci aj 1cm
pivko
29.09.10,03:22
Ten polystyren ti staci aj 1cm
EPS na čelo mepojde vobec ,vo firme BASF mi dali záruku že ak to naimpregnujem ich penetrékom prince color multigrund PPB tak može ísť lepidlo a sieťka priamo na dosku a nemá šancu to popraskať,alebo opadať.Oni to tak robia na zákazkach bežne a nemajú reklamácie.
EPS dám len zo spodu a okolo vazníc aby sa to zarovnalo a tam ma hrúbka neobmedzuje.
220870
29.09.10,03:39
1,5 cm stačí , ale musíš rátať s tým že to bude babračka.
pivko
29.09.10,11:17
Dnes som natrel čela penetrákom a zistil som že škridla oproti krokve je šikmo, v dolnej časti pri okape mám možno aj 6cm medzeru/krajova škridla-krokva / a hore všpici len 2,5cm.Ako to vyriešiť aby mi tam pod strechu/krajovky/ nelietali vrabce?je na to niečo?
220870
29.09.10,16:26
Kocúr:D:D:D.Vážne. to sa musí vyrovnať tak aby bol všade rovnaký odstup,inak to vyzerá otrasne.6 cm to je známka toho ,že nemáš dobre zuhlovaný dom.Na streche vždy uvidíš základy domu.O tom to je.:)
pivko
30.09.10,03:01
Kocúr:D:D:D.Vážne. to sa musí vyrovnať tak aby bol všade rovnaký odstup,inak to vyzerá otrasne.6 cm to je známka toho ,že nemáš dobre zuhlovaný dom.Na streche vždy uvidíš základy domu.O tom to je.:)
Zrovnať to asi bude lepšie nalepiť na tú krokvu nobasil namiesto EPS a hoblíkom to do šikma zrovnať .može byť?:confused:
220870
30.09.10,03:35
Polystyrén sa ľahšie a lepšie reže.
pivko
30.09.10,09:42
Polystyrén sa ľahšie a lepšie reže.
A ako sa reže?dá sa zrezať plocha do šikma?Alebo si to myslel tak že by som napr. kúpil EPS 150mm a z neho narezal 150mm široké pásy do šikma?
mmaarreekk
30.09.10,10:38
bolo by možné podhlady riešiť extrudovaným polystyrénom? na stenu dať profil CD/UD , prípadne aj na krokvy dať závesy a pripevniť extrud.polystyrén?
Máte s týmto materiálom pre toto použitie nejaké skúsenosti? Zdá sa nám to jednoduchšie riešenie ako OSB dosky + polystyrén

Ďakujem
220870
30.09.10,16:47
bolo by možné podhlady riešiť extrudovaným polystyrénom? na stenu dať profil CD/UD , prípadne aj na krokvy dať závesy a pripevniť extrud.polystyrén?
Máte s týmto materiálom pre toto použitie nejaké skúsenosti? Zdá sa nám to jednoduchšie riešenie ako OSB dosky + polystyrén

Ďakujem
Jednoduchšie ale raz tak drahé.Miesto OSB dosiek môžete použiť klasiku ,obyčajné drevenné dosky.Na to priskrutkovať to čo sa vám páči.
220870
30.09.10,16:50
A ako sa reže?dá sa zrezať plocha do šikma?Alebo si to myslel tak že by som napr. kúpil EPS 150mm a z neho narezal 150mm široké pásy do šikma?
Rezačkou na polystyrén.
pivko
30.09.10,17:02
Rezačkou na polystyrén.
Tak toto moji majstri asi nebudú mať. tak že radšej kúpim 2 tabule 100mm EPS a nejak to porežu do šikma kantom:D
pivko
02.10.10,16:09
Tak mám nalepený EPS , murári sa s tým pohrali a zrovnali to.Dom vraj zvinkľovaný je len strechári to do...ali:mad:
Treba presieťkovať spoj štablónu/ OSB + EPS/ a fasády?alebo ako sa to rieši. Oni tvrdia že sa to nesmie presieťkovať lebo strecha je strecha a múr je múr;)
Vraj tam do toho kúta má išť silikonovy tmel:eek::confused::rolleyes:
Tak že ako?
220870
02.10.10,16:20
Neviem ako u teba ale v 95%prípadoch to dosexujú práve murári.Ja to sieťkujem aj keď na toto nieje univerzálny názor.Ak máš dom a hlavne strechu urobenú poriadne a hlavne zo suchého dreva ,tak to nepraskne.V žiadnom prípade sa to nesmie silikonovať to je ujovina hodná pata a mata.
pivko
02.10.10,16:40
Neviem ako u teba ale v 95%prípadoch to dosexujú práve murári.Ja to sieťkujem aj keď na toto nieje univerzálny názor.Ak máš dom a hlavne strechu urobenú poriadne a hlavne zo suchého dreva ,tak to nepraskne.V žiadnom prípade sa to nesmie silikonovať to je ujovina hodná pata a mata.
Tak strecha sa robila koncom mája z mokrého ,ale tie horúčavy v lete a drevo ako v sušiarni/pod hnedým Bramacom/ by dúfam malo byť suché. Tak že to dám presieťkovať;)
Arak
05.10.10,17:07
Tak strecha sa robila koncom mája z mokrého ,ale tie horúčavy v lete a drevo ako v sušiarni/pod hnedým Bramacom/ by dúfam malo byť suché. Tak že to dám presieťkovať;)

Ja som presietkoval a je to v pohode, suseda oproti nie a je tam vidiet prasklinky. mne murar co to robil hovoril, ze to treba sietkovat, ak nie tak to popraska. (zatial urobil stale dobru robotu, tak mu verim)
maruska 100
04.07.11,05:46
Tak prečítal som celé vlákno a kopec som sa dozvedel ale neviem či treba použit OSB lakovanú alebo nie? Či treba penetrovať OSB ked nechcem dávat polystyrén na nu? Aká je ideálna hrpbka OSB? a ako má vyzerať taká koník?
pivko
04.07.11,17:36
Ja som presietkoval a je to v pohode, suseda oproti nie a je tam vidiet prasklinky. mne murar co to robil hovoril, ze to treba sietkovat, ak nie tak to popraska. (zatial urobil stale dobru robotu, tak mu verim)
Ani ja nemám žiednu prasklinu tak že je to asi OK. Na streche som mal raz dokonca možno aj 60cm snehu.
pivko
04.07.11,17:40
Tak prečítal som celé vlákno a kopec som sa dozvedel ale neviem či treba použit OSB lakovanú alebo nie? Či treba penetrovať OSB ked nechcem dávat polystyrén na nu? Aká je ideálna hrpbka OSB? a ako má vyzerať taká koník?
OSB nelakovanú napenetruješ ĎABLOM:D multigrund PPB od f. Basf, nato nalepíš lepidlom 3cm EPS + ho ukotvíš tanierovými hmoždinkami. Presieťkuješ a natiahneš fasádu - máš do smrti pokoj ;)ak máš 88r.:D
A koník ti vysvetlí tesár to je ak by si chcela mať pri sedlovej streche na podhľade/štablone/ pravý uhol so stenou.
Generalissimus
04.07.11,17:57
Tak prečítal som celé vlákno a kopec som sa dozvedel ale neviem či treba použit OSB lakovanú alebo nie? Či treba penetrovať OSB ked nechcem dávat polystyrén na nu? Aká je ideálna hrpbka OSB? a ako má vyzerať taká koník?

A čo tak dať iba polystyren bez OSB dosky a naň naniesť lepidlo, sieťku a fasadu? Už som to tak videl robiť a celkom sa mi to pozdavalo.
pivko
05.07.11,03:12
možno by sa to aj dalo keby si dal XPS v dostatočnej hrúbke ,ale nepočul som ešte o takom postupe.
220870
05.07.11,03:27
Pod polystyrénom musia byť dosky.Je jedno či OSB alebo klasika,musia byť suché.Na dosky prichytiť polystyrén tanierovými kotvami ,nemusí byť prilepený ani penetrovaný.....Doska pod polystyrénom roznáša tlak zo schnutia krovov a kmitanie zaťažovanie strechy pri vetroch a snehu..
alltracboy
05.07.11,05:16
ako je to s podbitim a XPS, lebo ked som robil sokel tak na duokontakte bolo pisane ze nieje vhodny na XPS. Tak som to robil s flexi lepidlom.
TomasHC
05.07.11,12:41
ako je to s podbitim a XPS, lebo ked som robil sokel tak na duokontakte bolo pisane ze nieje vhodny na XPS. Tak som to robil s flexi lepidlom.

Ja mam podhlady z 2cm XPS, na tom DuoContact, bolo to tam rok a ziaden problem, pred tyzdnom dokoncili fasadu, uvidim za par rokov ;)

Nedaval som OSB dosky, len priamo na podbitie ten XPS Styrodur (BASF), prichyteny dokonca len klasickymi samorezkami do dreva, nejakych 5x45? Na jednu dosku cca 15-20 ks, drzalo to ako pribite - skus si kusok XPS takto priskrutkovat o dosku a odtrhnut, drzi to bohovsky. Davat OSB, EPS a tanierove hmozdiny mi pride zbytocne zlozite...
220870
05.07.11,13:13
Duo contact nieje vhodný na sokel nie na styrodur.
220870
05.07.11,13:17
Ja mam podhlady z 2cm XPS, na tom DuoContact, bolo to tam rok a ziaden problem, pred tyzdnom dokoncili fasadu, uvidim za par rokov ;)

Nedaval som OSB dosky, len priamo na podbitie ten XPS Styrodur (BASF), prichyteny dokonca len klasickymi samorezkami do dreva, nejakych 5x45? Na jednu dosku cca 15-20 ks, drzalo to ako pribite - skus si kusok XPS takto priskrutkovat o dosku a odtrhnut, drzi to bohovsky. Davat OSB, EPS a tanierove hmozdiny mi pride zbytocne zlozite...
Takôto čosi ti tam chýba.
http://www.stroje-naradie.sk/nove/stroje_katalog/9/26235725plastove-tanierove-podlozky.jpg
stavbar69
05.07.11,15:16
Zdravim...nechcem zakladat novu temu,iba sa spytat kto ma skusenost,zistil som,ze mi lepili perimeter 5cm na sokel s Duocontact-om a citam tu ze nieje prave vhodny na toto,aj je to zasietkovane,ale aj kotvene o zaklad,tak neodpadne,tak aky je v tom rozdiel,ci duocontact slabo drzi XPS,alebo ho rozoziera,alebo co.mal byt spravne pouzity Starcontact.Dik
220870
05.07.11,19:58
V oblasti sokla je zvýšená vlhkosť.Duo contact sa nemôže používať v takýchto miestach,nieje na to stavaný.DC má pomerne vysokú nasiakavosť.Preto je určený na suché steny, nie na mokré sokle.
alltracboy
05.07.11,20:19
Duo contact nieje vhodný na sokel nie na styrodur.
je to pisane v technickom liste http://www.baumit.sk/upload/pimdam/pdb/PDBL_DuoContact.pdf
220870
06.07.11,03:50
No to sa už musíš opýtať básnika prečo to napísal do svojho technického listu.Ale zrejme len preto že nepredpokladal že by niekto používal styrodur na podbitie strechy.Styrodur je primárne určený do vlhkého prostredia .
day
29.08.12,18:51
ahojte,

podbitie mi poradil 220870, budem robit EPS priamo na laty, ale chcem do podbitia umiestnit svetla (bodovky), realizoval niekto nieco podobne?

TomasHC samozrejme vzdy krok pred ostatnymi :), co Vectra vydrzala stavbu?

.... uz som to nasiel, budem to mat takto :)
TomasHC
30.08.12,08:55
ahojte,

podbitie mi poradil 220870, budem robit EPS priamo na laty, ale chcem do podbitia umiestnit svetla (bodovky), realizoval niekto nieco podobne?

TomasHC samozrejme vzdy krok pred ostatnymi :), co Vectra vydrzala stavbu?

.... uz som to nasiel, budem to mat takto :)

Ahoj, Vectru som posunul synovcovi, ešte funguje :) Nad bodovkami som uvažoval, len sa do podhľadov už nedostanem - musel by som to neviem ako dočahovať ponad pomúrnicu a miesta je tam zúfalo málo :( Ešte aj káble ťahať. Ale nevzdal som sa tej myšlienky, možno by som tam dal len nejaké LEDkové na orientačné osvetlenie, plánujem chodník z jednej strany domu. Musím vyliezť na povalu a pozrieť prístup.
day
30.08.12,18:40
Ahoj, Vectru som posunul synovcovi, ešte funguje :) Nad bodovkami som uvažoval, len sa do podhľadov už nedostanem - musel by som to neviem ako dočahovať ponad pomúrnicu a miesta je tam zúfalo málo :( Ešte aj káble ťahať. Ale nevzdal som sa tej myšlienky, možno by som tam dal len nejaké LEDkové na orientačné osvetlenie, plánujem chodník z jednej strany domu. Musím vyliezť na povalu a pozrieť prístup.

:) myslis, ze by to malo vydrzat? myslim XPS a bodovky
220870
30.08.12,18:45
V miestach bodoviek je treba dať sklennú vatu .Vyrezať kruh štvorec to je jedno aký tvar aspoň o priemere 30cm.
TomasHC
31.08.12,07:09
V miestach bodoviek je treba dať sklennú vatu .Vyrezať kruh štvorec to je jedno aký tvar aspoň o priemere 30cm.

Len v prípade halogénových bodoviek, LEDkové takmer nehrejú :)
day
01.09.12,09:57
Len v prípade halogénových bodoviek, LEDkové takmer nehrejú :)

mas aj neaky tip na LEDky?
TomasHC
01.09.12,12:01
mas aj neaky tip na LEDky?

Podľa toho čo od toho očakávaš. Ak chceš orientačné/designové osvetlenie, tak stačia nejaké lacné čínske z ebay alebo dealextreme, napr. http://s.dealextreme.com/search/MR16+LED.html?sort=Price , ak chceš niečo solídne, tak vyberaj značkové bodovky (Phillips, Osram...). Ja osobne som aj do kuchyne nakúpil telá KANLUX za pár šupov, tam nie je čo pokaziť a najlacnejšie halogény - mám to len na kuchynským a barovým pultom. Von do podhľadov by išli ale LED.
alltracboy
08.10.12,07:23
No to sa už musíš opýtať básnika prečo to napísal do svojho technického listu.Ale zrejme len preto že nepredpokladal že by niekto používal styrodur na podbitie strechy.Styrodur je primárne určený do vlhkého prostredia .
a co potom pouzit na sokel? ja som daval keratmel flex a uz sa droli.. treba to niecim este pretiahnut. Dam cez siet kotvy a potom tam pojdu kachlicky.
day
13.10.12,08:34
podbitie mam za sebou, nakoniec bez LED, osvetlenie bude riesit inym sposobom,
keby niekto potreboval kontakt na majstrov, zapadne slovensko, viem poslat,
super pristup, praca, upratane po sebe, seriozna cena
pepa78
13.10.12,10:52
Zdravím, robí sa prvá omietka a potom podbitie alebo prvé "koníky" podbitie a omietka? Ďakujem za odpoveď
day
13.10.12,12:49
Najskor podbitie
marleau
13.10.12,16:30
Zdravím, robí sa prvá omietka a potom podbitie alebo prvé "koníky" podbitie a omietka? Ďakujem za odpoveď

Najskor podbitie,ako píše day,ale nezabudnite zatepliť aj nad koníkmi.
vecernicek
05.07.13,07:41
koľko stojí práca na štablóne? chcem dávať OSB dosku, na to 2 cm EPS, sieťka, omietka. mám toho asi 70 m2, z toho min 35 m2 je prístrešok na auto, takže z mojho pohľadu jednoduchá práca - veľká rovná plocha
Marián Gaľo
10.11.15,11:02
Tento je bezúdržbový PVC s UV ochranou a vernou napodobeninou dreva.