Monika C.
24.08.08,11:39
Ahojte poradáci potrebovala by som si radu. Obdržala som od majiteľa FA vyšlú do Čiech za tovar na sumu 2 086 774,- sk s dátumami vyhotovenia dodania a splatnosť 24.07.2008 zároveň od prepravnej spoločnosti taký istý dátum vývoz tovaru 24.07.2008.Zároveň príjmový pokl. doklad na tú istú sumu 2 086 774,- sk na ten istý deň v slovenských korunách. Nezdá sa mi že je to v poriadku alebo môže to takto byť. Viete mi v tom poradiť robím 1x vývoz .
Paula
24.08.08,10:00
Ak sa všetko udialo v ten istý deň, nevidím problém.
Monika C.
24.08.08,10:10
Ďakujem Paula za pomoc čiže odb. môže platiť v hotovosti aj v slov. korunách ? Teraz nie som si istá ohľadom DPH zaúčtujem FA nepoužívam cudziu menu keď ju vlastne nemám som z toho zmätená nevieš mi ešte poradiť prosím . Vďaka
Paula
24.08.08,10:42
Odberateľ môže uhradiť záväzok v akejkoľvek mene, na ktorej sa s dodávateľom dohodli. Zaúčtuješ /zaeviduješ v Sk v knihe zahr.odb. faktúr .Žiaľ nemám skúsenosť s nimi a teda neporadím, ako sa evidujú ohľadom DPH. Iste niekto príde poradiť , počkáme:).
veronikasad
24.08.08,10:45
Odberateľ môže uhradiť záväzok v akejkoľvek mene, na ktorej sa s dodávateľom dohodli. Zaúčtuješ /zaeviduješ v Sk v knihe zahr.odb. faktúr .Žiaľ nemám skúsenosť s nimi a teda neporadím, ako sa evidujú ohľadom DPH. Iste niekto príde poradiť , počkáme:).
Nepoznám SW POHODA, ale napr. v ALFe sa dá aj SK nastaviť ako cudzia mena, kurz 1,00. S odberateľskými fa nemám skúsenosť, ale mali sme dodávateľa z ČR, ktorý si zriadil účet na Slovensku a fa vystavoval v SK.
Monika C.
24.08.08,11:28
Ďakujem za odpovede skúsm ešte počkať zajtra musím odovzdať DPH . Ešte raz dík.
Monika C.
24.08.08,16:52
Poradáci neviete poradiť ?
betka
24.08.08,17:06
FA znie na slovenskú menu. Úhrada by mala byť v slov. mene. Ak Vám vystavil PPD v slov. mene, mali by ste slov. menu prijať.
PPD môže byť i v inej mene. (napr. v CZK, EUR) ako sa dohodnete. Potom prepočítate kurzom NBS dňa 24.7.2008: 2086774/30.349 EUR, alebo CZK 1,278. Túto sumu prijmete v hotovosti do pokladne, pričom je potrebné viesť valutovú pokladňu.

kniha VFA: úhradu pohľadávky v Sk. V PD účtujete len v SK. Pričom vo valutovej budete mať EUR, ZCK. Kurzový rozdiel Vám nevznikne. Potom môžete robiť úhrady voči svojim dodavateľom v cudzej mene........ (kolobeh)

S DPH to nemá nič spoločné.
Ak ste platiteľom DPH a tovar dodávate platitelovi DPH ide o dodanie podľa par. 43 zákona, teda bez DPH. Je potom potrebný súhrnný výkaz k 30.9.
Monika C.
24.08.08,17:15
Ďakujem Betka a aj ostatným DPH už mám vypísaný ale vždy je to lepšie keď to mám potvrdené máme tam dosť veľký nadmerák a strach je strach. Ešte raz ďakujem všetkým. Prajem každému pekný večer.