Lubica12
24.08.08,13:35
Som FO poskytujúca sociálne služby v zmysle Zákona 195/1998 Z.z. Zriaďovateľom som ja - FO, tak znie registrácia na VUC-ke. Môžem zamestnancov zaradiť podľa funkcie v zmysle zákona o výkone práce vo verejnom záujme? ... a robiť jednoduché účtovníctvo?
Vopred vďaka za odpoveď.
wagner
24.08.08,15:37
Zákon o prácach vo verejnom záujme č. 552/2003 presne špecifikuje, kto je zamestnávateľom a zamestnancom podľa tohto zákona. Pokiaľ spĺňaš podmienky tohto zákona tak zamestnancov môžeš platiť podľa tohto zákona.
§ 1
Predmet a pôsobnosť zákona


(1) Tento zákon upravuje práva a povinnosti zamestnancov a zamestnávateľov pri výkone práce vo verejnom záujme.

(2) Tento zákon sa vzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme k zamestnávateľom, ktorými sú

a) štátne orgány, obce, vyššie územné celky a právnické osoby, ktorým zákon zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb alebo právnických osôb v oblasti verejnej správy,
b) právnické osoby zriadené zákonom a právnické osoby zriadené štátnym orgánom, obcou alebo vyšším územným celkom podľa osobitného zákona, 1)
c) právnické osoby založené štátnym orgánom, Fondom národného majetku Slovenskej republiky, obcou alebo vyšším územným celkom, ak majetková účasť alebo súčet majetkovej účasti štátu, Fondu národného majetku Slovenskej republiky, obce alebo vyššieho územného celku je viac ako 67 %,
d) iné právnické osoby založené štátnym orgánom, obcou alebo vyšším územným celkom, u ktorých väčšinu členov riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánov navrhuje štátny orgán, obec alebo vyšší územný celok.

(3) Na pracovnoprávne vzťahy zamestnancov právnickej osoby podľa odseku 2 písm. c) sa nevzťahujú ustanovenia tohto zákona, ak majetková účasť alebo súčet majetkovej účasti štátu, Fondu národného majetku Slovenskej republiky, obce alebo vyššieho územného celku sa zníži pod úroveň 67 %, a to odo dňa prevodu majetkovej účasti.

(4) Na pracovnoprávne vzťahy zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme sa vzťahuje Zákonník práce, ak tento zákon alebo osobitný predpis2) neustanovuje inak. Pracovnoprávne vzťahy zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme sú pracovnoprávne vzťahy zamestnancov pri výkone verejnej služby podľa § 3 ods. 1 Zákonníka práce.

(5) Tento zákon sa nevzťahuje na zamestnancov, ktorí vykonávajú pracovné činnosti remeselné, manuálne alebo manipulačné s prevahou fyzickej práce.
Lubica12
24.08.08,19:57
Srdečná vďaka. Som síce FO (nie právnická osoba), nezriadil ma žiadny štátny orgán, ale registrácia poskytovania soc. služieb sa uskutočnila na VUC - čo by mohlo spĺňať ustanovenie bodu 2a/. Ak tak nie je, prosím opravte môj mýlny názor. Vďaka
wagner
25.08.08,11:21
Registrácia neznamená, že Ťa zriadil VUC. Pokiaľ by si bola príspevková alebo rozpočtová organizácia VUC tak áno. Pokiaľ nie si a podnikáš ako FO tak žiaľ nie. Nemôžeš ich zaradiť ako zamestnancov verejnej správy. Musíš ich platiť a postupovať pri nich podľa ZP.