mercy
24.08.08,14:23
Ahojte
mam takuto otazku. som SZCO na RD (dieta ma 1 rok), mam nejaky limit na prijem, aby som bola poistencom statu aj nadalej??? kolko mozem zarobit, aby som nemusela platit odvody do SP (jasne mi je - plati pre vsetkych 12x8100) ale pre poistencov statu tam nie je este mensi ten limit??? :confused:
mercy
26.08.08,18:25
???? marne cakam na odpoved???? prosim.
veronikasad
26.08.08,18:28
???? marne cakam na odpoved???? prosim.
Pre povinné platenie odvodov do SP platia rovnaké podmienky pre všetkých poistencov - presiahnutie príjmu vo výške 12-násobku min.mzdy platnej k 1,1.nasl. roka /výška min.mzdy ešte nie je známa, ale nebude to 12x8100/
mercy
26.08.08,18:37
a nevies ako je to so zdravotnym poistenim??? tiez tak?
veronikasad
26.08.08,18:49
a nevies ako je to so zdravotnym poistenim??? tiez tak?
Poistencom štátu na zdr.poistenie v r.2008 budeš v prípade, ak tvoj vymeriavací základ na zdr.poistenie nepresiahne sumu 64332,-sk /12x5361sk/.
Pokial nemáš pozastavenú živnosť, väčšina zdr.poisťovní trvá na platení preddavkov ako SZČO /t.č.1134sk/, ak splníš podmienky, zaplatené predavky sa ti po podaní RZZP vrátia
mercy
26.08.08,18:51
dakujem veronikasad. velmi si mi pomohla. ja som momentalne tak vsetko v jednom - zamestnanec na rodicovskej dovolenke s nepozastavenou zivnostou :-)
veronikasad
26.08.08,18:56
dakujem veronikasad. velmi si mi pomohla. ja som momentalne tak vsetko v jednom - zamestnanec na rodicovskej dovolenke s nepozastavenou zivnostou :-)
Pokial si súčasne zamestnancom aj SZČO, nemusíš platiť preddavky 1134,-sk, môžeš si určiť vymeriavací základ 0 a preddavky neplatíš. Ak však nesplníš podmienky poistenca štátu, rozdiel musíš doplatiť v RZZP /neplatíš však z min. vymer.základu, ale len v skutočnej výške/
Zuzana110
27.08.08,18:21
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať, mám osobu SZČO - teda žena, ktorá nastupuje na materskú dovolenku v tomto roku cca október 2008, má živnosť pozastaviť, alebo ako má postupovať? Moc ďakujem.
veronikasad
27.08.08,20:52
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať, mám osobu SZČO - teda žena, ktorá nastupuje na materskú dovolenku v tomto roku cca október 2008, má živnosť pozastaviť, alebo ako má postupovať? Moc ďakujem.
ak je vznikla od 1.7.2008 povinnosť platiť odvody do SP a má nárok na materské, počas poberania materského odvody do SP platiť nebude. Keď nastúpi na rodičovskú dovolenku a nebude mať pozastavenú živnosť, odvody do SP platiť musí.
Vranová
27.08.08,21:46
ak je vznikla od 1.7.2008 povinnosť platiť odvody do SP a má nárok na materské, počas poberania materského odvody do SP platiť nebude. Keď nastúpi na rodičovskú dovolenku a nebude mať pozastavenú živnosť, odvody do SP platiť musí.

Ide mi o to, že takýto problém mám aj ja, ale stým, že dieťatko sa už narodilo a nemala nárok na materskú, tak hneď po narodení nastúpila na rodič.dovolenku a teraz podľa toho čo čítam tak má platiť odvody?
Keď som sa pýtala v SP, tak povedali, že ma dať vyhlásenie, že nebude maž žiadny príjem a nebude vykonávať SZČO a nebude platiť odvody...dúfam, že tá pani čo mi dala takého informácie mi povedala blbosť! prosím o odpoveď je to fakt v tomto prípade súrne...srdečná vďaka.
Klára2
28.08.08,07:36
Aj na Soc. poist. v Košiciach stačilo vyhlásenie, dokonca nie že nebude mať žiadny príjem ( SZČO na materskej má zamestnancov, ktorí naďalej pracujú), vyhlásenie bolo a tom, že nebude vykonávať činnosť a vďaka tomu neplatí odvody do SP.
brčko
28.08.08,08:16
[/color]

Ide mi o to, že takýto problém mám aj ja, ale stým, že dieťatko sa už narodilo a nemala nárok na materskú, tak hneď po narodení nastúpila na rodič.dovolenku a teraz podľa toho čo čítam tak má platiť odvody?
Keď som sa pýtala v SP, tak povedali, že ma dať vyhlásenie, že nebude maž žiadny príjem a nebude vykonávať SZČO a nebude platiť odvody...dúfam, že tá pani čo mi dala takého informácie mi povedala blbosť! prosím o odpoveď je to fakt v tomto prípade súrne...srdečná vďaka.

pozri napr. túto tému. je tam aj názor p. MIhála:

http://www.porada.sk/t86220-p2-odvody-do-socialnej-poistovne-pocas-md.html