zetta
24.08.08,18:01
Dobrý deň
Kto vie prosím poradte.
Potrebujem spevniť základy pod Rodinným domom, stavba je cca z roku 1926.
Dom základy prakticky nemá v hĺbke 60cm pod zemou začína prvý rad plných pálených tehál, pod nimi je iba zem, žádne základy z betonu alebo kamenov.
Hrúbka obvodových múrov je 45cm, výška cca 380cm od terenu, dom má vysokú sedlovú strechu.
Potreboval by som poradiť že ako sa dáju spevniť takéto základy. Prípadne kontakt na nejakých ludí čo sa tým zaoberajú.

Dakujem každému zaradu
Horváth Erik 093 657 606
chlap
24.08.08,19:08
A prečo ich chceš spevňovať ? Praskajú ti múry ? Alebo nejaký iný dôvod ?

Ja tiež rekonštrujem chalupu - z roku 1921 - tiež bez základov a z pálených tehál - a navyše celá chalupa stojí na záhoráckych pieskoch. A nechystám sa spevňovať základy, lebo stavba stojí dobre, nepraská. Jediné, čo som pre chalupu urobil, bolo to, že som ju odľahčil o 5 ton pálenej škridly, ktorú idem nahradiť plechom.
misomiso
24.08.08,19:27
A prečo ich chceš spevňovať ? Praskajú ti múry ? Alebo nejaký iný dôvod ?

Ja tiež rekonštrujem chalupu - z roku 1921 - tiež bez základov a z pálených tehál - a navyše celá chalupa stojí na záhoráckych pieskoch. A nechystám sa spevňovať základy, lebo stavba stojí dobre, nepraská. Jediné, čo som pre chalupu urobil, bolo to, že som ju odľahčil o 5 ton pálenej škridly, ktorú idem nahradiť plechom.

Pozor - toto odlahcenie moze byt niekedy osudne. Nam stara chalupa stala az dovtedy, ked sme nespravili to iste. Potom sa zacal odklanat zadna stena. Pred tym to totiz drzali hrady, ktore boli zatazene, ked sa to odlahcilo, zadny mur sa pod tymi hradami zacal smykat dozadu.
chlap
25.08.08,18:23
Pozor - toto odlahcenie moze byt niekedy osudne. Nam stara chalupa stala az dovtedy, ked sme nespravili to iste. Potom sa zacal odklanat zadna stena. Pred tym to totiz drzali hrady, ktore boli zatazene, ked sa to odlahcilo, zadny mur sa pod tymi hradami zacal smykat dozadu.

Súčasťou výmeny strešnej krytiny je výmena celého krovu a pri tejto príležitosti idem práve zajtra klásť Ytongový "U" profil pre zabetónovanie strešného venca, ktorý bude držať aj krov a vlastne aj steny.
misomiso
26.08.08,05:31
Súčasťou výmeny strešnej krytiny je výmena celého krovu a pri tejto príležitosti idem práve zajtra klásť Ytongový "U" profil pre zabetónovanie strešného venca, ktorý bude držať aj krov a vlastne aj steny.

Tak to je potom ine. My sme tolko nenasporili :)
Chobot
26.08.08,06:30
Dobrý deň
Kto vie prosím poradte.
Potrebujem spevniť základy pod Rodinným domom, stavba je cca z roku 1926.
Dom základy prakticky nemá v hĺbke 60cm pod zemou začína prvý rad plných pálených tehál, pod nimi je iba zem, žádne základy z betonu alebo kamenov.
Hrúbka obvodových múrov je 45cm, výška cca 380cm od terenu, dom má vysokú sedlovú strechu.
Potreboval by som poradiť že ako sa dáju spevniť takéto základy. Prípadne kontakt na nejakých ludí čo sa tým zaoberajú.

Dakujem každému zaradu
Horváth Erik 093 657 606

Áno, dá sa to, ale chvíľu to trvá. Robí sa to tak, že pozdĺž obvodových múrov sa vyhĺbi zákop cca 60 cm hlboký a ten sa zaleje betónom. Ale pozor, musí sa postupovať postupne, nemôžeš vykopať ten zákop po celej dĺžke steny - kamarát to tak urobil a padla mu stena. Treba postupovať po 0,5 - 1 metri. Pripadne môžeš opatrne aj trochu podkopať múr, vtedy treba ešte kratšie úseky vykopávať.

V každom prípade sa ale poraď so statikom, či ten múr taký postup vydrží.
petmar
30.08.08,02:49
je aj iný systém ale to je pre špecializovanú firmu. Vŕtajú sa šikmo dolu popri základoch diery oproti sebe, teda zvonku aj zvnútra po určitých úsekoch - čím hustejšie, tým lepšie, určí statik projektom. Potom sa to vyplní špeciálnou výplňou a aj železami..
60 cm hĺbka je ešte riziková na premrznutie, no vzhľadom ku globálnemu oteplovaniu nás iste dielo prežije...