petra818
24.08.08,21:05
Dobrý deň,
Rada by som sa s vami poradila na danú tému... Môj otec získal darovacou zmluvou na seba rodičovský dom pričom jeho rodičia získali právo doživotného užívania. Dedko ale pred 3 mesiacmi zomrel a babka v dome nechce bývať sama. Vyriešili sme to tak že býva s nami v 2 izbovom byte. Problém je len v tom že s babkou sa nedá vísť. Chcela by som sa teda spýtať či sa umiestneným babky v domove dôchodcou neporuší naše vlastnícke právo na dom, alebo či je možné od babky žiadať časť nájmu na byt, alebo na náklady spojené s udržiavaním rodinného domu ak podľa darovacej zmluvy: " Obdarovaní sa zaväzujú bezplatne opatrovať v starobe a chorobe darcou, pričom sa zaväzujú poskytnúť im pomoc v prípade, že sami nebudú schopní sa o seba postarať a to najmä vo forme zabezpečenia liekov, potravín..."
Halli
24.08.08,19:24
Pokiaľ babke niekto nedá "rozumy" a nenapadne zmluvu /ale neboj nieje to až také jednoduché/ tak sa nič nedeje.
Chobot
25.08.08,10:15
Dobrý deň,
Rada by som sa s vami poradila na danú tému... Môj otec získal darovacou zmluvou na seba rodičovský dom pričom jeho rodičia získali právo doživotného užívania. Dedko ale pred 3 mesiacmi zomrel a babka v dome nechce bývať sama. Vyriešili sme to tak že býva s nami v 2 izbovom byte. Problém je len v tom že s babkou sa nedá vísť. Chcela by som sa teda spýtať či sa umiestneným babky v domove dôchodcou neporuší naše vlastnícke právo na dom, alebo či je možné od babky žiadať časť nájmu na byt, alebo na náklady spojené s udržiavaním rodinného domu ak podľa darovacej zmluvy: " Obdarovaní sa zaväzujú bezplatne opatrovať v starobe a chorobe darcou, pričom sa zaväzujú poskytnúť im pomoc v prípade, že sami nebudú schopní sa o seba postarať a to najmä vo forme zabezpečenia liekov, potravín..."

Vlastnícke právo sa nenaruší, pretože už ste vlastníkmi domu. Ako pozerám, tak v zmysle toho citovaného nemá doživotné právo užívania domu, len právo na opatrovanie. A je jedno, či ju opatrujete doma či jej zabezpečíte miesto v nejakom domove pre seniorov. Nie je tam záväzok, že sa o ňu budete osobne starať.

Takže napadnúť darovaciu zmluvu asi ťažko napadne - navyše dom darovali dvaja. Takže ju môžete umiestniť do domova dôchodcov.
arizona
26.08.08,18:54
Dobrý deň,
Rada by som sa s vami poradila na danú tému... Môj otec získal darovacou zmluvou na seba rodičovský dom pričom jeho rodičia získali právo doživotného užívania. Dedko ale pred 3 mesiacmi zomrel a babka v dome nechce bývať sama. Vyriešili sme to tak že býva s nami v 2 izbovom byte. Problém je len v tom že s babkou sa nedá vísť. Chcela by som sa teda spýtať či sa umiestneným babky v domove dôchodcou neporuší naše vlastnícke právo na dom, alebo či je možné od babky žiadať časť nájmu na byt, alebo na náklady spojené s udržiavaním rodinného domu ak podľa darovacej zmluvy: " Obdarovaní sa zaväzujú bezplatne opatrovať v starobe a chorobe darcou, pričom sa zaväzujú poskytnúť im pomoc v prípade, že sami nebudú schopní sa o seba postarať a to najmä vo forme zabezpečenia liekov, potravín..."
Petra, píšeš, že sa s babkou "nedá vísť"! Zároveň sa pýtaš, či je možné od babky žiadať časť nájmu... Neprorečíš si trochu?
Nie je to voči babke nefér? Ona Vám tiež svoj majetok darovala a chcela za to iba opateru,keď bude stará a odkázaná na vašu pomoc.

Bojíš sa o majetok,ktorý vám darovala... a namiesto vďaky ju chcete šupnúť niekde do domova,lebo neprispieva na náklady?

Takejto "vďaky" by som sa nechcela na staré kolená dožiť:mee:
Petra Nová
27.08.08,07:41
Dobrý deň,
Rada by som sa s vami poradila na danú tému... Môj otec získal darovacou zmluvou na seba rodičovský dom pričom jeho rodičia získali právo doživotného užívania. Dedko ale pred 3 mesiacmi zomrel a babka v dome nechce bývať sama. Vyriešili sme to tak že býva s nami v 2 izbovom byte. Problém je len v tom že s babkou sa nedá vísť. Chcela by som sa teda spýtať či sa umiestneným babky v domove dôchodcou neporuší naše vlastnícke právo na dom, alebo či je možné od babky žiadať časť nájmu na byt, alebo na náklady spojené s udržiavaním rodinného domu ak podľa darovacej zmluvy: " Obdarovaní sa zaväzujú bezplatne opatrovať v starobe a chorobe darcou, pričom sa zaväzujú poskytnúť im pomoc v prípade, že sami nebudú schopní sa o seba postarať a to najmä vo forme zabezpečenia liekov, potravín..."
Petra, túto tému som objavila až dnes a som Ti za ňu vďačná. Dozvedela som sa totiž odpovede na naše otázky. Zdá sa, že nemáme len rovnaké meno, ale aj problémy. Aj moji rodičia, konkrétne matka, získala darom rodinný dom po rodičoch, z ktorých žije len babka. Má v dome tiež právo doživotného užívania, zapísané do katastra. Babka nechce žiť sama v dome, pretože je jej priveľký, takže babka žije s nami. Síce v trojizbovom byte, ale členom rodiny je aj pes. Ten si veľmi obľúbil babkinu izbu a hoci je zlatý, za svet s ním babka nechce spať v jednej posteli. No a vysvetľujte šteniatku, že nesmie. :) Ale ani inak sa s babkou nedá. A nielenže vísť, ale ani vyjsť. Takže tiež uvažujeme, žeby sme babku presvedčili o tom, aby išla do domu dôchodcov. Lenže sme nevedeli , čo bude s vlastníctvom darovaného domu. No, ale zdá sa, že sa nemusíme ničoho obávať, tak na babku zatlačíme.;) A nebudeme od nej chcieť ani nájomné za doterajší pobyt, a ani príspevok na prevádzku už teraz nášho rodinného domu. Ešte keby nám niekto poradil, ako babku presvedčiť, že jej tam bude lepšie ako u nás.:rolleyes:

Petra, píšeš, že sa s babkou "nedá vísť"! Zároveň sa pýtaš, či je možné od babky žiadať časť nájmu... Neprorečíš si trochu?
Nie je to voči babke nefér? Ona Vám tiež svoj majetok darovala a chcela za to iba opateru,keď bude stará a odkázaná na vašu pomoc.
Bojíš sa o majetok,ktorý vám darovala... a namiesto vďaky ju chcete šupnúť niekde do domova,lebo neprispieva na náklady?
Takejto "vďaky" by som sa nechcela na staré kolená dožiť:mee:
Arizona, dovoľ mi jednu poznámku k Tvomu príspevku. Nezdá sa Ti, že porušuješ Etiketu. Odpovedajúci nemá komentovať pohnútky, .... pýtajúceho sa, má len nezaujate poradiť.:eek:;):)
Chobot
27.08.08,07:47
Ešte keby nám niekto poradil, ako babku presvedčiť, že jej tam bude lepšie ako u nás.:rolleyes:



Sú domovy dôchodcov, ktoré umožňujú návštevu ešte pred umiestnením. Skúste dohodnúť s niektorým domovom, že tam babku zoberiete, poukazujete jej to tam a možno uvidí, že to nie je žiadna mučiareň. Z okolia som už neraz počul, že starí rodičia mali obavy ísť do domova a nakoniec tam boli spokojní. Jasné, že to neplatí univerzálne, veď každý je iná povaha a inak sa znesie s druhými, ale za pokus to stojí.
Barbara
27.08.08,07:59
mimotemy dievčatá, dievčatá, len jedna otázka, dúfam, že tiež poruším Etiketu, ale mi to nedá, Vy máte rodinu? teda deti? a Vy nebudete staré? len aby ste tiež nedopadli tak, ako to chcete riešiť Vy teraz s babkami ! darujete deťom dom, byt a potom Vás šupnú do starobince, lebo s Vami nebudú vedieť vyjsť....... hlavne aby mali darovaný dom, byt.:rolleyes: a Vám bude lepšie tam ako medzi svojími blízkymi


ale pravda je to iné, keby tam chceli ísť ony samy

toť je to iba môj názor
Chobot
27.08.08,08:15
mimotemy dievčatá, dievčatá, len jedna otázka, dúfam, že tiež poruším Etiketu, ale mi to nedá, Vy máte rodinu? teda deti? a Vy nebudete staré? len aby ste tiež nedopadli tak, ako to chcete rišiť Vy teraz s babkami ! darujete deťom dom, byt a potom Vás šupnú do starobince, lebo s Vami nebudú vedieť vyjsť....... hlavne aby mali darovaný dom, byt.:rolleyes: a Vám bude lepšie tam ako medzi svojími blízkymi

Barbara, svet nie je čierno-biely (ale to už som viackrát písal, takže dúfam, že to nebude vyznievať ako klišé).

Ľudia sú rôzni, nevynímajúc starších ľudí. Sú starkí, s ktorými sa dá dobre vychádzať po stránke spolužitia, sú mobilní, samostatní. Ale sú aj hašteriví, takí, ktorí potrebujú intenzívnu opateru a pod.

Preto aj keď si niekto váži starých rodičov a je vďačný za darovaný dom či byt, tak niekedy inú možnosť nemá, ako umiestniť ich do ústavu. Poznám z okolia veľa prípadov, kedy rodičia dali deťom byt, nejaký čas v tom byte sami bývali. Ak staršiemu človeku zomrie partner, zostane sám a videl som, že v takomto stave sa strašne ten preživší spustí (prestane mať záujem o seba samého). Takže v byte vydrží nejaký ten čas aj s opaterou detí (nosili jej - išlo o babku- večere každý druhý deň, cez víkendy ju navštevovali), ale zistili, že to nestačí. Tá babka tú stravu ani nezjedla, splesnivelo to v obedári. Tí známi bývajú štyria v trojizbovom byte, takže zobrať ju k sebe bolo nemožné (teoreticky áno, ale prakticky by to bolo hrozné). Preto ju umiestnili do domova dôchodcov v Stupave. Tam bolo o babku dobre postarané, mala stravu pravidelne a mala aj stálu spoločnosť. Takže umiestnenie v ústave bolo pre ňu pozitívnym riešením a nevidím dôvod, prečo by to mal tým deťom niekto vyčítať či zazlievať.

Iste, sú aj iné prípady nevďačných detí, ktoré nasilu umiestnia starkých do domova. Preto hovorím, že netreba vidieť len tie extrémne prípady a v každom jednom prípade záleží od daných okolností, ako sa rodina rozhodne. A tie okolnosti vidí len tá rodina, preto ja si nedovolím nikoho odsudzovať, ak sa akokoľvek rozhodne. Ak je to v zlom úmysle, nech svedomie trápi toho, kto tak rozhodol.

Preto ak sa petry rozhodnú umiestniť babky do domova dôchodcov, netreba im to vyčítať. Je to ich rozhodnutie a my nevieme, prečo sa tak rozhodli.
hanelie
27.08.08,08:24
prepáčte, ale otvára sa mi nožík vo vrecku......:eek:

nemám ani nič prepísané, ani nič sľúbené, ani neberiem korunu ........ale:
starám sa o imobilnú svokru / je na vozíku /
cez deň má opatrovateľku, ja prichádzam po práci do večerných hodín, kým ju neuložím na spánok / takto sa striedame so švagrom po týždňovkách /

čo ma irituje - bezmocnosť tých, ktorí sa nedokážu brániť
Barbara
27.08.08,08:25
jasne Chobot máš na 100% pravdu, ja neodsudzujem nikoho iba som napísala môj názor.
už veľakrát to tu bolo na Porade spomínané, že každý má právo napísať svoj názor a že zato nemá byť ukameňovaný keď má nejaký taký , či onaký názor.
nikoho som uraziť nechcela, iba som napísala to, čo som cítila.
Chobot
27.08.08,08:29
jasne Chobot máš na 100% pravdu, ja neodsudzujem nikoho iba som napísala môj názor.
už veľakrát to tu bolo na Porade spomínané, že každý má právo napísať svoj názor a že zato nemá byť ukameňovaný keď má nejaký taký , či onaký názor.
nikoho som uraziť nechcela, iba som napísala to, čo som cítila.

;)Veď ja ti to neberiem, ani sa nehádam. Tiež som len napísal názor. Všetko v rámci slušnosti - veď sme (snáď) inteligentní ľudia a vieme sa porozprávať.:rolleyes: - ...aspoň väčšina z nás... (myslím tým tie "zvláštne" témy spred pár dní).

Takže neber môj príspevok ako útok na teba, ale ako debatu.:)
Barbara
27.08.08,08:29
Hanelie toto je pre Teba, si človek s veľkým Č, a ešte aj pre ostatných tých , ktorí sa starajú o starých chorých ľudí


http://www.tutikepeslapok.hu/kepeslapok/0000079947i.jpg (javascript:kep()
Lídia
27.08.08,08:51
Obdarovaní sa zaväzujú bezplatne opatrovať v starobe a chorobe darcou, pričom sa zaväzujú poskytnúť im pomoc v prípade, že sami nebudú schopní sa o seba postarať a to najmä vo forme zabezpečenia liekov, potravín..."
================================================
Nikto si dopredu neuvedomí, čo je dostať dar aj s "vecným bremenom", a málokto z nás vrátane mňa si spomína na naše detstvo, kedy tí naši starí rodičia museli vydržať s nami hyperaktívnymi vnúčatami, čo zanechávali veci nezničiteľné=zničené.
Že vraj si len požičiavame.
Možno je domov dôchodcov dobré riešenie pre obe strany, ak sa náhodou nájde dobrá spolubývajúca pre babku, tak to bude výhra. Pýtať peniažky od dôchodkyne, ktorej asi veľa neostane po úhrade domova dôchodcov, liekov...no neviem, zdá sa, že naopak, by bolo potrebným prispievať jej.
Petra Nová
27.08.08,11:12
prepáčte, ale otvára sa mi nožík vo vrecku......:eek:
... čo ma irituje - bezmocnosť tých, ktorí sa nedokážu brániť
Hanelie, bol by sa Ti otváral nožík aj bez môjho príspevku? Veď naše príspevky s Petrou818 boli skoro totožné. Ona graficky zvýraznila pre ňu dôležitý text, a ja som zas zdôraznila psíka a oželenie nájomného. Rozdiel bol v tom, že jej bol spred štyroch dní. Ako prvej sa nožík otvoril Arizone.
hanelie
27.08.08,11:33
peťka,
tvoj príspevok som vnímala ako iróniu na petrin príspevok -
najmä túto časť -


Ale ani inak sa s babkou nedá. A nielenže vísť, ale ani vyjsť. Takže tiež uvažujeme, žeby sme babku presvedčili o tom, aby išla do domu dôchodcov. Lenže sme nevedeli , čo bude s vlastníctvom darovaného domu. No, ale zdá sa, že sa nemusíme ničoho obávať, tak na babku zatlačíme.;) A nebudeme od nej chcieť ani nájomné za doterajší pobyt, a ani príspevok na prevádzku už teraz nášho rodinného domu. Ešte keby nám niekto poradil, ako babku presvedčiť, že jej tam bude lepšie ako u nás

som sa však zmýlila -

ale mne neprináleží súdiť niekoho - proste bola to taká podvedomá reakcia - čo ma irituje: bezmocnosť bezbranných / opakujem sa:) /
Barbara
27.08.08,11:33
;)Veď ja ti to neberiem, ani sa nehádam. Tiež som len napísal názor. Všetko v rámci slušnosti - veď sme (snáď) inteligentní ľudia a vieme sa porozprávať.:rolleyes: - ...aspoň väčšina z nás... (myslím tým tie "zvláštne" témy spred pár dní).

Takže neber môj príspevok ako útok na teba, ale ako debatu.:)

:---
Ale prosím Ťa Chobot, ako si môžeš myslieť a ako ťa mohlo napadnúť, že tvoj príspevok som brala ako útok, v žiadnom prípade, a akurát od TEBA, keď som tu už veľakrát písala, že si Ťa velice vážim a obdivujem zato , že každému trpezlivo a odborne radiš a pomáhaš . ešte som od Teba nečítala žiadny príspevok kde by si útočil na niekoho , fakt.

:) rada s Tebou debatujem a čítam Tvoje príspevky

p.s. no a tie " zvláštne témy"""", hmmm no čo už.....keď sa nevedia a nedokážu ináč radovať, .....čo s nimi:rolleyes:
Petra Nová
27.08.08,12:03
peťka,
tvoj príspevok som vnímala ako iróniu na petrin príspevok -
najmä túto časť ......,
som sa však zmýlila -
ale mne neprináleží súdiť niekoho - proste bola to taká podvedomá reakcia - čo ma irituje: bezmocnosť bezbranných / opakujem sa:) /
Ospravedlňujem sa. Inak hanelie, rozumiem Ti až príliš dobre.
lubica_02
27.08.08,12:20
Aj ja som starala o manželovu babku,lebo ju jej deti nechceli, nebolo to ružové, ale sama zostať nemohla, tak sme sa navzájom nejako tolerovali, niekedy sme sa trochu povadili a išli sme ďalej zostala až do smrti a zdedili sme po nej vypratanie nájomného bytu, ale bola som spokojná,že sa mal kto o ňu v posledných rokoch jej života postarať a odišla z tohoto sveta pokojne.
Zdieľam názor hanelie a Barbary.
Barbara
27.08.08,14:57
Aj ja som starala o manželovu babku,lebo ju jej deti nechceli, nebolo to ružové, ale sama zostať nemohla, tak sme sa navzájom nejako tolerovali, niekedy sme sa trochu povadili a išli sme ďalej zostala až do smrti a zdedili sme po nej vypratanie nájomného bytu, ale bola som spokojná,že sa mal kto o ňu v posledných rokoch jej života postarať a odišla z tohoto sveta pokojne.
Zdieľam názor hanelie a Barbary.

Ľubka a zostal Ti hrejivý pocit, že si sa o ňu postarala :) a umrela v kruhu blízkych a cítila, že nebola sama.:)
arizona
27.08.08,15:24
Petra, túto tému som objavila až dnes a som Ti za ňu vďačná. Dozvedela som sa totiž odpovede na naše otázky. Zdá sa, že nemáme len rovnaké meno, ale aj problémy. Aj moji rodičia, konkrétne matka, získala darom rodinný dom po rodičoch, z ktorých žije len babka. Má v dome tiež právo doživotného užívania, zapísané do katastra. Babka nechce žiť sama v dome, pretože je jej priveľký, takže babka žije s nami. Síce v trojizbovom byte, ale členom rodiny je aj pes. Ten si veľmi obľúbil babkinu izbu a hoci je zlatý, za svet s ním babka nechce spať v jednej posteli. No a vysvetľujte šteniatku, že nesmie. :) Ale ani inak sa s babkou nedá. A nielenže vísť, ale ani vyjsť. Takže tiež uvažujeme, žeby sme babku presvedčili o tom, aby išla do domu dôchodcov. Lenže sme nevedeli , čo bude s vlastníctvom darovaného domu. No, ale zdá sa, že sa nemusíme ničoho obávať, tak na babku zatlačíme.;) A nebudeme od nej chcieť ani nájomné za doterajší pobyt, a ani príspevok na prevádzku už teraz nášho rodinného domu. Ešte keby nám niekto poradil, ako babku presvedčiť, že jej tam bude lepšie ako u nás.:rolleyes:

Arizona, dovoľ mi jednu poznámku k Tvomu príspevku. Nezdá sa Ti, že porušuješ Etiketu. Odpovedajúci nemá komentovať pohnútky, .... pýtajúceho sa, má len nezaujate poradiť.:eek:;):)

Petra Nová,ver, že etiketu sa snažím dodržiavať a nechcela som sa nikoho dotknúť.Ak som niekoho urazila, tak sa ospravedlňujem.
Ale mám na vec opačný názor, lebo poznám podobný príbeh ,ibaže z opačnej strany.
Dvoch starčekov jedno z ich detí presvedčilo(dcéra),že nech na ňu prepíšu dom, veď na starobu budú potrebovať pomoc,opateru...bla,bla...
Starček a starenka uverili dcérenke, ako im bude spolu na starobu dobre.Veď kto by neveril vlastnému dieťaťu?
Ibaže situácia sa po prepísaní domu zmenila, starčekovia zostali v jednej izbičke,s vypínaním elektriny,kúrenia a pod., lebo málo prispievali...
To, že dcéra prišla zdarma k veľkému domu i pozemku už bolo zabudnuté,stále chceli viac.
Tým starčekom boli zakázané návštevy ostatných detí a vnúčat,lebo to už nebol ich dom.Trpeli tým všetci,ale najviac tí starí ľudia, ktorí celý život rozdávali lásku a dobrotu celej rodine.
Nakoniec ich dcéra potrebovala aj tú "ich" izbičku...Skončili v ústave, kde pár dní po sebe zomreli od žiaľu a ľútosti:mee::mee::mee:

Keď som čítala príspevok od Petry 818,spomenula som si na "vidinu šťastnej staroby" a nakoniec obrovský žiaľ v očiach tých dvoch staručkých ľudí...Preto som napísala to,čo som napísala.
A stojím si za tým. Keď niekto príjma ako dar od niekoho jeho vlastnú strechu nad hlavou a jeho celoživotný majetok, mal by si to rozmyslieť a počítať aj s problémami a chorobami tých, ktorí ich obdarovali ,nie sa ich pri prvých problémoch zbaviť. Nič v živote nie je zadarmo! Nemôžme len príjmať,ale aj dávať...
arizona
27.08.08,16:07
:eek:
ale členom rodiny je aj pes. Ten si veľmi obľúbil babkinu izbu a hoci je zlatý, za svet s ním babka nechce spať v jednej posteli. No a vysvetľujte šteniatku, že nesmie. :) Ale ani inak sa s babkou nedá. A nielenže vísť, ale ani vyjsť. Takže tiež uvažujeme, žeby sme babku presvedčili o tom, aby išla do domu dôchodcov. [/B]Lenže sme nevedeli , čo bude s vlastníctvom darovaného domu. No, ale zdá sa, že sa nemusíme ničoho obávať, tak na babku zatlačíme.;) A nebudeme od nej chcieť ani nájomné za doterajší pobyt, a ani príspevok na prevádzku už teraz nášho rodinného domu. Ešte keby nám niekto poradil, ako babku presvedčiť, že jej tam bude lepšie ako u nás.:rolleyes:


Petra,tiež milujem zvieratká, mám ich plný dvor-aj dom...
Ale hnevať sa na babku preto,že nechce spať so psom v jednej posteli???:eek::mee:
A čo tak nechať babku v pokoji oddýchnuť a psovi "vysvetliť", že jeho miestečko je niekde inde?:rolleyes:
Petra Nová
27.08.08,17:44
Barbara, hanelie, arizona, tak ste mi to pekne naložili. A urobili ste to pokojne a kultivovane. Ja to neviem v takýchto témach. Preto som trochu „upravila“ príbeh prvej Petry, a vy ste povedali to, čo bolo treba. Je však zaujímavé, že prvá Petra za štyri dni do témy ani „nepáchla“, napriek ozrutným písmenám kukajúcim z jej zadania.
Lubica12
27.08.08,18:06
Neviem kto nazval v tejto téme "Domov dôchodcov" - starobinec. Znie to hanlivo, ale pravdivo. Mladého človeka tam niet a preto si veľmi veľa starkých zvykne veľmi rýchlo a je im tam v celku dobre. Adaptačný proces trvá tak do 3-4 týždňov. Sú si všetci rovní - keď nie mysľou- tak vekom určite. Nie je hanba rodičom takto pomôcť. Skôr sa mi zdá nedôstojné, aby babička spávala so psom v posteli. Určite by sa to nestalo v tom starobinci. A ak sú deti súce, vyberú im zariadenie, ktoré je primerané ich temperamentu a záľubám. Niekedy je treba aj doplatiť, služby sú drahé a v tomto prípade si to všetci uvedomujeme, že aj náročné... ale stojí to zato. Deti sú spokojné a časom aj starčekovia pochopia, že v tejto dobe iného riešenia niet.