pagacu
25.08.08,00:03
zdravim sme spoločenstvo vlastníkov bytov a chcem sa spítať na konkrétny prípad (lešenie okolo baráku nám stavaly kamarati ako fušku tj. nije firma môžem ich vyplatit na výdavkové bločky a tie viesť v účtovníctve?)
Janiela
25.08.08,05:08
To by som viac nerobila. Pri rekonštrukcii na našej bytovke to chlapi tiež tak chceli, vraj bez papiera to bude lacnejšie. Zbytočné boli moje slová o záruke bezpečnosti. Dokonca jeden povedal, že keď niekto nevie chodiť po lešení, tak nech tam nelezie. Neprešlo 24 hod a práve ten dotyčný spadol z tretieho poschodia. Je na vozíčku a čo myslíš, na koho chcel hodiť zodpovednosť? Najprv na lešenárov, ale keďže tí nič (nebolo toho, čo postavil), tak potom na správcu domu, ktorý mal zabezpečiť ochranu pred pádom.
Zuzy
03.09.08,15:55
Dobrý večer prajem, mám nasledovnú otázku: sme malé spoločenstvo s 10 bytmi a chceli by sme vymeniť vodomery na studenú vodu. Spoločenstvo nakúpi merače a potrebný materiál k tomu, otázka je, či môžeme platiť za práce montérovi, /ktorý nie je živnostník/ cez PPD, ktorý podpíše, že peniaze prevzal? Ďakujem za jodpovede
Zuzy
03.09.08,15:59
Prepáčte, cez VPD. Sorry
Lotarka
03.09.08,17:27
A ten montér, kedže nie je živnostník, tak by Vám to urobil len tak, žeby si to nezdanil?
To by som radšej s ním spísala nejakú pracovnoprávnu dohodu. To je len môj názor účtovníčky, neviem ako to zvyknú riešiť spoločenstvá. Čakaj na ďalšie názory.
lubica_02
03.09.08,18:09
Len jedna otázka - kto vodomery zaplombuje? mal by to byť človek, ktorý má oprávnenie na túto pracu a vlastní vlastné číslo pre plobu na vodomeroch.
Orim
03.09.08,18:44
My sme mali montéra, ktorý nám dal oprávnenie na montáž príslušného typu vodomerov (to sme založili) a aj ich zaplomboval. Spísali sme s ním dohodu a príslušné dane sme odviedli.
lubica_02
04.09.08,06:26
Aj tak sa dá ako píše Orim - nemôže to robiť hocikto bez oprávnenia.
Elena Navrátilová
04.09.08,06:43
zdravim sme spoločenstvo vlastníkov bytov a chcem sa spítať na konkrétny prípad (lešenie okolo baráku nám stavaly kamarati ako fušku tj. nije firma môžem ich vyplatit na výdavkové bločky a tie viesť v účtovníctve?)

Všetky práce na bytovom dome sa majú prevádzať buď na dohodu o vykonanej práce, resp. o pracovnej činnosti pokiaľ to nie je živnostník, firma. Bytový dom ktorý má založené SVBje PO založená za iným účelom ako je zisk. Je teda nezisková právnická osoba.
Chobot
04.09.08,06:47
Aj tak sa dá ako píše Orim - nemôže to robiť hocikto bez oprávnenia.

Samotné inštalatérkse práce môže robiť aj neprofesionálny inštalatér, len to zaplombovanie musí urobiť niekto s certifikátom.

Ja som tak prerábal WC a všetko som porobil. Potom mi ešte niečo robili inštalatéri v kúpeľni (aj tam je samostatný vodomer) a ten vodomer, čo som montoval na WC mi len zaplombovali.
Julian
04.09.08,07:04
Samotné inštalatérkse práce môže robiť aj neprofesionálny inštalatér, len to zaplombovanie musí urobiť niekto s certifikátom.

Ja som tak prerábal WC a všetko som porobil. Potom mi ešte niečo robili inštalatéri v kúpeľni (aj tam je samostatný vodomer) a ten vodomer, čo som montoval na WC mi len zaplombovali.

Ak by sa to ale prevalilo, tak "plombér" by asi prišiel o oprávnenie.
Zuzy
10.09.08,05:49
Dobrý deň, dozvedela som sa od jedného montéra, ktorý robí u Vod. spol., že ani nie je potrebné naše merače vymeniť. Jedná sa o to, že naše bytové merače Vod. spol. neuznáva, len ten hlavný vodomer, čo máme spoločný pre celý dom. Bytové vodomery máme len na vlastnú spotrebu, aby som vedela rodinám vyúčtovať vodu. Aký je Váš názor? Za odpovede ďakujem
Elena Navrátilová
10.09.08,06:14
A načo iné by tie bytové vodomery mali slúžiť ak nie na rozúčtovanie vody? Samozrejme že bytové vodomery podliehajú pravidelnej kalibrácii, resp. výmene. Treba sa pýtať kompetentných a nie pracovníkov vodárenských spoločností. Tí vedia čo majú urobiť. To je ich práca ale myslím, že legislatíva nie je ich silnou stránkou. ;) Fakturačný merač ktorý je na vstupe do domu je majetkom vodárov. Aj ten podlieha povinnosti kalibrácie, resp. výmeny.
Chobot
10.09.08,07:02
Dobrý deň, dozvedela som sa od jedného montéra, ktorý robí u Vod. spol., že ani nie je potrebné naše merače vymeniť. Jedná sa o to, že naše bytové merače Vod. spol. neuznáva, len ten hlavný vodomer, čo máme spoločný pre celý dom. Bytové vodomery máme len na vlastnú spotrebu, aby som vedela rodinám vyúčtovať vodu. Aký je Váš názor? Za odpovede ďakujem

Pravda je zase, ako býva zvykom, niekde uprostred.

Na jednej strane majú vodárne pravdu v tom, že z ich pohľadu je skutočne podstatný len ten fakturačný merač, lebo ten je ich majetkom. Pomerové merače ich skutočne nezaujímajú, tie slúžia len pre správcu (spoločenstvo, vlastníkov bytov), aby na základe uvedenej spotreby vedeli spravodlivo rozúčtovať spotrebu vody. Vodárne vám budú faktúrovať spotrebu či máte pomerové merače alebo nie. Takže z ich pohľadu treba kalibrovať len tento merač.

Ak ale máte pomerové merače, tak tie tiež podliehajú opotrebeniu, preto ich tiež treba po nejakom čase vymeniť alebo preveriť. Vyhláška 210/2000 o meradlách a metrologickej kontrole v prílohe č. 1 bod 1.3.15 hovorí, že platnosť overenia vodomerov je nasledovná:

Merače pretečeného množstva vody:
a) na studenú vodu - 6 rokov
b) na teplú vodu - 4 roky
c) bubnové vodomery - 2 roky

Pokiaľ však neurobíte v uvedej lehote kalibráciu, dodávateľa vody to nebude vôbec trápiť ani zaujímať. On sa stará len o ten fakturačný vodomer. Vy si môžete kľudne rozpočítavať vodu aj s vodomerom, ktorý ste nemenili 10 rokov, nikto vás za to nebude sankcionovať ani voči tomu namietať. Teda namietať by mali samotní majitelia bytov, lebo sa môže stať, že po dlhšom čase sa z dôvodu opotrebenia niekomu ten vodomer zasekne a bude mu merať nulovú spotrebu. Preto je v záujme samotných majiteľov dať si tie vodomery vymneiť alebo preveriť. Ale tá vyhláška to nedáva ako povinnosť, len určuje, že overeni, ktoré vykoná úrad metrológie je platný 6/4 rokov. Po tomto čase už úrad nezodpovedá za presnosť meradla.

Takže ak máte záujem vymeniť si merače, tak si ich vymeňte. Ak je väčšina proti tomu, tak si ich môžete bez rizka postihu ponechať a používať aj staré.
Elena Navrátilová
10.09.08,07:23
Dobrý deň, dozvedela som sa od jedného montéra, ktorý robí u Vod. spol., že ani nie je potrebné naše merače vymeniť. Jedná sa o to, že naše bytové merače Vod. spol. neuznáva, len ten hlavný vodomer, čo máme spoločný pre celý dom. Bytové vodomery máme len na vlastnú spotrebu, aby som vedela rodinám vyúčtovať vodu. Aký je Váš názor? Za odpovede ďakujem

http://www.smu.gov.sk/zom142.pdf

Prikladám link k zákonu o metrologii. Z tohto dôvodu musíš meniť aj bytové merače. Fakturačný merač patrí vodárom a Tí sú povinní ho meniť a kalibrovať podľa uvedeného zákona.