M1A
25.08.08,09:38
Ahojte poraďáci :)

..už ste mi tu pomohli a preto sa opäť s dôverou obraciam na Vás s prosbou o radu a informáciu.. Hľadala som aj v starších témach ohľadne dovolenky, ale to skôr bolo zamerané na oddych a rekreáciu..

A teraz k môjmu problému s dovolenkou:
Ako by som mala postupovať, keď mi nechce dať moja priama nadriadená (poverená riadením odboru kde pracujem) dovolenku??
Mám ešte starú dovolenku 12,5 dňa z minulého roka 2007, tohtoročnú som ešte vôbec nečerpala, nakoľko mám ešte starú (nárok ročne mám na 25dní dovolenky).
Na porade (máj 2008, júl 2008) nášho odboru šéfka spomenula len tak mimochodom, že vedenie informovalo, že si starú dovolenku-kto zo zamestnancov má, majú čerpať, ale keď som si dovolenku od šéfky pýtala, tak povedala, že nech s tým nepočítam. Tak som si ju vôbec ani nevypisovala-keďže povedala, že mi ju jednoducho nepodpíše.
Keď som sa pýtala na dôvod, tak mi bolo šéfkou povedané, že na odbore je veľa roboty. Ale veľa roboty je predsa vždy..
A keď som ju prosila o dovolenku s tým, že to mám ešte starú-minuloročnú, tak mi povedala, že či si myslím, že som jediná so starou dovolenkou..

Nechcem šéfku obísť a dať si podpísať dovolenku vrchnosti, lebo tak či tak sa to okamžite šéfka dozvie a nechcem zbytočne "provokovať" a viem, že vedenie bude stáť za mojou šéfkou..
Len ma mrzí, že ostatní kolegovia si čerpali dovolenky počas leta - tohtoročné, a mne šéfka nechce umožniť čerpanie dovolenky ani z minulého roka.
A pritom stále chodím do práce, robievam často aj nadčasy. A keď spomeniem slovo dovolenka - tak mi jednoducho šéfka naloží ešte viac práce (aj nadrámec toho čo mám v prac.naplni)..len aby som bola zavalená robotou a "nevymýšlala" nad dovolenkou.
Ako by som mala riešiť danú situáciu, keďže napr. v prvý septembrový týždeň tú dovolenku budem nutne potrebovať??
Dohodnúť sa so šéfkou je ťažké, tak neviem čo robiť a ako si uplatniť dovolenku, na ktorú mám nárok (už aj zo zdravotného hľadiska cítim potrebu oddychu, proste vypnúť - lebo som zdravotne na tom dosť zle).

Ďakujem Vám..
bobino38
25.08.08,07:49
...ja by upozornil šefku najprv po dobrom, že máš na to v zmysle zákona nárok, ak to nepomôže, tak jej oznám, že podáš žiadosť o dovolenku jej šefovi s oddôvodnením, že tvoja šefka tvoj nárok neakceptovala viackrát...ak ani tak nepochodíš daj to na inšpektorát práce....dnešná doba je síce taka že kto robí u súkromníka môže maximálne držať hubu a krok, ale keď to nejde ľudsky musí to vždy aj ináč ísť.
veronikasad
25.08.08,07:53
Pozri § 111 a nasl. Zákonníka práce :

§ 111
Na začiatok

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

§ 112
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky.

(2) Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď zamestnanec vykonáva základnú službu, náhradnú službu, zdokonaľovaciu službu, civilnú službu alebo civilnú službu namiesto zdokonaľovacej služby, keď je zamestnanec uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.

(3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.

(4) Ak zamestnávateľ určí zamestnancovi náhradné voľno za prácu nadčas alebo za prácu vo sviatok tak, že by pripadlo do dovolenky, je povinný určiť mu náhradné voľno na iný deň.

§ 113
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

(2) Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok a ak určeniu dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky. Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

§ 114
Na začiatok

Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách alebo civilnú službu, ak bol uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1).

§ 115
Na začiatok

Ak bol zamestnanec dočasne pridelený na výkon práce pre iného užívateľského zamestnávateľa, poskytne mu dovolenku alebo jej časť tento zamestnávateľ. Ak nevyčerpá zamestnanec dovolenku pred skončením dočasného pridelenia, poskytne mu ju zamestnávateľ, ktorý zamestnanca dočasne pridelil.

§ 116
Na začiatok

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

(3) Za dovolenku alebo jej časť, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
Chobot
25.08.08,07:57
Ahojte poraďáci :)

..už ste mi tu pomohli a preto sa opäť s dôverou obraciam na Vás s prosbou o radu a informáciu.. Hľadala som aj v starších témach ohľadne dovolenky, ale to skôr bolo zamerané na oddych a rekreáciu..

A teraz k môjmu problému s dovolenkou:
Ako by som mala postupovať, keď mi nechce dať moja priama nadriadená (poverená riadením odboru kde pracujem) dovolenku??
Mám ešte starú dovolenku 12,5 dňa z minulého roka 2007, tohtoročnú som ešte vôbec nečerpala, nakoľko mám ešte starú (nárok ročne mám na 25dní dovolenky).
Na porade (máj 2008, júl 2008) nášho odboru šéfka spomenula len tak mimochodom, že vedenie informovalo, že si starú dovolenku-kto zo zamestnancov má, majú čerpať, ale keď som si dovolenku od šéfky pýtala, tak povedala, že nech s tým nepočítam. Tak som si ju vôbec ani nevypisovala-keďže povedala, že mi ju jednoducho nepodpíše.
Keď som sa pýtala na dôvod, tak mi bolo šéfkou povedané, že na odbore je veľa roboty. Ale veľa roboty je predsa vždy..
A keď som ju prosila o dovolenku s tým, že to mám ešte starú-minuloročnú, tak mi povedala, že či si myslím, že som jediná so starou dovolenkou..

Nechcem šéfku obísť a dať si podpísať dovolenku vrchnosti, lebo tak či tak sa to okamžite šéfka dozvie a nechcem zbytočne "provokovať" a viem, že vedenie bude stáť za mojou šéfkou..
Len ma mrzí, že ostatní kolegovia si čerpali dovolenky počas leta - tohtoročné, a mne šéfka nechce umožniť čerpanie dovolenky ani z minulého roka.
A pritom stále chodím do práce, robievam často aj nadčasy. A keď spomeniem slovo dovolenka - tak mi jednoducho šéfka naloží ešte viac práce (aj nadrámec toho čo mám v prac.naplni)..len aby som bola zavalená robotou a "nevymýšlala" nad dovolenkou.
Ako by som mala riešiť danú situáciu, keďže napr. v prvý septembrový týždeň tú dovolenku budem nutne potrebovať??
Dohodnúť sa so šéfkou je ťažké, tak neviem čo robiť a ako si uplatniť dovolenku, na ktorú mám nárok (už aj zo zdravotného hľadiska cítim potrebu oddychu, proste vypnúť - lebo som zdravotne na tom dosť zle).

Ďakujem Vám..

U vás sa nerobí plán dovoleniek? Nemáte odbory alebo zástupcov zamestnancov?

Spýtaj sa šéfky, kedy si budeš môcť vyčerpať dovolenku, keďže koniec roka sa blíži.:rolleyes:
M1A
25.08.08,08:03
Ahojte a ďakujem za rady..
Áno, u nás sa robí plán dovolenie - hlavne čo sa leta týka.
Mala som už teraz 2týždne dovolenkovať podľa tohto plánu, lebo som si do plánu dala posledné dva augustové týždne, + 1septembrový týždeň.
Spolu to malo byť 13 dní, a starej dovolenky mám 12,5dňa.
Dovolenku som si pýtala riadne podľa rozpisu a bolo mi šéfkou povedané, čo som už v úvodnom príspevku popísala (veľa práce ap.)
M1A
25.08.08,08:09
Viete-toto isté s dovolenkou som mala so šéfkou aj minulý rok. Keď som si pýtala dovolenku, tak stále som počúvala to isté - že je veľa roboty..tak som stále ťahala,nadčasy,žiadne voľno.
Napokon sa mi vzbúrilo zdravie a vypadla som na 2mesiace z práce,bola som PN.Musela som chodiť na rehabilitácie,využívala som veľa antibiotík.
A tento rok sa situácia opakuje zas.A už vážne zdravotne cítim,že potrebujem vypnúť a preto tú dovolenku potrebujem
jaja99
25.08.08,08:13
Pre M1A:
Skús si zohnať záznam z porady vedenia, ak sa také u Vás robí a odvolaj sa naň v PÍSOMNEJ žiadosti o dovolenku.
Keď Ti na ňu nebude reagovať, tak potom choď za jej šéfom.
Možno už je neskoro a chcela si byť doma cez prázdniny, ale možno využiješ nabudúce.
M1A
25.08.08,08:18
Ďakujem jaja99.
Áno,viem že záznamy vedenia z porád sa robia,ale pre náš odbor sú "nedostupné". Jedine, že by som si to zabezpečila cez iný odbor,kde tieto záznamy z porád sú bežne zamestnancom poskytované.
A požiadať vedenie,ktoré je nad šéfkou,je dosť zložité-lebo vedenie výhradne stojí za šéfkou (bolo na ňu už veľa sťažností aj z najvyšších miest ap.,ale vedenie ju bezhranične podporuje-možno aj preto je aká je,že si to môže dovoliť,že ju vedenie vždy podrží a podporuje..)