Alena 18
25.08.08,11:03
Ahojte, potrebovala by som poradiť ako správne účtovať prevody medzi vútropodnikovými skladmi. Firma má dva sklady - obchod a učebňa.Prevod zo skladu obchdu do učebne (materiál potom zapožičiava účastníkom kurzu). Neviem, či to správne účtujem cez aktiváciu materiálu.

nákup tovaru 132/321
prevod-zníženie st. zásob tovaru 504/132
príjem ako materiál na sklad II. 112/621
zapožičanie mat. - spotreba 501/112
úhrada za zapožičanie 211/602

Ďakujem
Šadar
25.08.08,20:10
Ahojte, potrebovala by som poradiť ako správne účtovať prevody medzi vútropodnikovými skladmi. Firma má dva sklady - obchod a učebňa.Prevod zo skladu obchdu do učebne (materiál potom zapožičiava účastníkom kurzu). Neviem, či to správne účtujem cez aktiváciu materiálu.

nákup tovaru 132/321
prevod-zníženie st. zásob tovaru 504/132
príjem ako materiál na sklad II. 112/621
zapožičanie mat. - spotreba 501/112
úhrada za zapožičanie 211/602

Ďakujem

Podla mna je hlupost uctovat to do nakladov, vsak to nepredavate.
ja by som to uctovala inak:

nákup tovaru 132/321
prevod-zníženie st. zásob tovaru 112/132
úhrada za zapožičanie 211/602

aby bol vacsi prehlad co je v ucebni a co je pozicane, potom viest analytiku
112 001 - ucebna
112 002 - pozicane

potom cez ID

pozicane 112 002/ 112 001
vratene 112 001/ 112 002

Moj nazor
Alena 18
26.08.08,11:01
Ďakujem za odpoveď, len práve v tom som mala problém či účtovať prevod cez NaV, alebo tento prevod zaúčtovať 112/132. Neviem čo je správne
Gabi03
26.08.08,11:27
Ďakujem za odpoveď, len práve v tom som mala problém či účtovať prevod cez NaV, alebo tento prevod zaúčtovať 112/132. Neviem čo je správne

Prevod zo skladu na sklad sa netýka naozaj nákladov (a v podstate ani výnosov).
Len by som upravila prevod ako 132 B/ 132 A.
Prečo účtovať raz tovar, raz materiál? :eek:
Šadar
27.08.08,20:51
Ďakujem za odpoveď, len práve v tom som mala problém či účtovať prevod cez NaV, alebo tento prevod zaúčtovať 112/132. Neviem čo je správne

prevod medzi skladmi neovplyvnuje HV, nevidim dovod preco by to malo ist cez nakladove resp. vynosove ucty, vystavis prevodku a zauctujes tak ako som napisala vyssie...


...Prečo účtovať raz tovar, raz materiál? :eek:

Asi preto, ze kedze to nesluzi na priamy predaj, nie je to tovar, ale tym, ze to zacnu poziciavat, stava sa to ich majetkom ( a kedze predpokladam, ze su to drobnosti, a nic nie je drahsie ako 30 000,-) bude to na materialovom sklade...
Gabi03
28.08.08,06:21
Asi preto, ze kedze to nesluzi na priamy predaj, nie je to tovar, ale tym, ze to zacnu poziciavat, stava sa to ich majetkom ( a kedze predpokladam, ze su to drobnosti, a nic nie je drahsie ako 30 000,-) bude to na materialovom sklade...

Bohužiaľ nesúhlasím.
Keď už to nie je tovar, tak materiál už vôbec nie.
Predpokladajme, že ide o nejaké učebnice, ktoré firma nakúpi a následne ich požičiava.
Ja by som to účtovala ako tovar na 132, kvôli evidencii. Veď nakoniec sa nedá vylúčiť, že z nejakého dôvodu budú tieto učebnice ďalej predané.
Ale keď už nie tovar, tak krátkodobý majetok, pri nákupe hneď do spotreby a následne mimoúčtovnú evidenciu. :rolleyes:
V každom prípade nie materiál. Lebo materiál sa používa na výrobu nejakého výrobku.

Odvolávam sa na § 17 postupov účtovania. ;)
Šadar
28.08.08,13:37
Bohužiaľ nesúhlasím.
Keď už to nie je tovar, tak materiál už vôbec nie.
Predpokladajme, že ide o nejaké učebnice, ktoré firma nakúpi a následne ich požičiava.
Ja by som to účtovala ako tovar na 132, kvôli evidencii. Veď nakoniec sa nedá vylúčiť, že z nejakého dôvodu budú tieto učebnice ďalej predané.
Ale keď už nie tovar, tak krátkodobý majetok, pri nákupe hneď do spotreby a následne mimoúčtovnú evidenciu. :rolleyes:
V každom prípade nie materiál. Lebo materiál sa používa na výrobu nejakého výrobku.

Odvolávam sa na § 17 postupov účtovania. ;)

Neuctuje sa nahodou o drobnom majetku na ucte 501??? To je material, preto som uvadzala sklad materialu s analytikou, kde budem vidiet co je to...
Gabi03
28.08.08,13:38
Neuctuje sa nahodou o drobnom majetku na ucte 501??? To je material, preto som uvadzala sklad materialu s analytikou, kde budem vidiet co je to...

Nie je to materiál!
betka
28.08.08,18:39
Viedla by som iba jeden sklad. Obchod, sklad A.
Výdaj do účebne z hlavného skladu by som na základe výdajky zaúčtovala do spotreby: 501/112-spotreba materiálu.

Všetko, čo mám v učebni, všetky knihy, by som viedla na podsúvahových účtoch. Prečítajme si znenie par.:

§ 85
Podsúvahové účty

(1) Na podsúvahových účtoch v účtových skupinách 75 až 79 sa sledujú skutočnosti, o ktorých sa neúčtuje v účtovných knihách a ktorých znalosť je podstatná na posúdenie majetkoprávnej situácie účtovnej jednotky a jej ekonomických zdrojov, ktoré možno využiť.

(2) Na podsúvahových účtoch sa sledujú najmä
a) prijaté depozitá a hypotéky,
b) prenajatý majetok,
c) majetok prijatý do úschovy,
d) zásoby prijaté na spracovanie,
e) zmenky na inkaso použité na úhradu do doby ich splatnosti,
f) prísne zúčtovateľné tlačivá,
g) materiál v skladoch civilnej obrany a ostatný materiál špecifického použitia,
h) program 222,
i) záväzky z lízingu,
j) pohľadávky z lízingu,
k) pohľadávky z opcií,
l) záväzky z opcií,
m) odpísané pohľadávky.

(3) V účtovníctve účtovnej jednotky sa môže vytvoriť zúčtovací účet na zabezpečenie účtovného záznamu na podsúvahových účtoch.

g- mi hovorí o materiáloch v CO a ostatnom materiáli špecifického použitia. Ide o materiál špecif. použitia? Možno.
Keby sa týkalo konkrétne CO, znenie by vyzeralo nasledovne:
- materiál v skladoch a ostatný materiál špecifického použitia v CO
- materiál v skladoch CO a ostatný mater.......v CO.
Spojka a mi spája dve rôznorodé "vety"

môžeme sa zamerať i na písmeno b-prenajatý majetok

Čo je majetok? Napr. par. 12/1 postupov-majetok UJ sa z časového hľadiska delí na krátky a dlhý. Takže tieto knihy môžu predstavovať v podsúvahe i prenajatý majetok.

Potom samotný "prenájom kníh":31x/602
A samotný predaj knihy po urč. období: 315/642-FA za predané zásoby

Môže byť??:) (opravte ma ak sa mýlim)
Šadar
28.08.08,19:08
priznam sa ze toto som nikdy nestudovala, nikdy som podsuvahove ucty nepouzivala a ani o tom nic neviem...
Šadar
28.08.08,19:09
Nie je to materiál!

Ucet 501 nie je spotrebovany material? A odkedy?
betka
28.08.08,19:13
priznam sa ze toto som nikdy nestudovala, nikdy som podsuvahove ucty nepouzivala a ani o tom nic neviem...

Často sa berú tak, ako keby ani neexistovali :);)
Gabi03
29.08.08,11:04
Neuctuje sa nahodou o drobnom majetku na ucte 501??? To je material, preto som uvadzala sklad materialu s analytikou, kde budem vidiet co je to...


Nie je to materiál!


Ucet 501 nie je spotrebovany material? A odkedy?

1. Kto nechce pochopiť, ten to ani nepochopí.
2. Spomínala som, že by som to účtovala ako drobný hmotný majetok. :mad:
3. Sklad materiálu je účet 112, nie 501.
4. Učebnice nie sú materiál. Nie sú vstupnou surovinou na výrobu nejakého výrobku.