Kikuša
25.08.08,10:19
Mala by som nejaké otázočky ohľadom 12-tiek, od 1.septembra prechádzame na 12-stky a mám z toho volaký chaoz,
1.Ked zamest. padne smena na sviatok platí sa mu príplatok, lebo niekde som čítala , že sa to neberie ako sviatok?
2. ako s dovolenkou ked smena mu padne na sviatok, čerpá si dovolenku alebo sa to berie ako sviatok, lebo firma stanovila od 22.12-01.01 dovolenku
a niektorým zamestnacom padnú smeny cez sviatok

Zatial dakujem za pomoc
milagros208
25.08.08,08:33
1. Príplatok za sviatok patrí zamestnancovi, ak sviatok odpracuje. Ak ho neodpracuje, pretože má na tento deň voľno, tak sa mu za tento deň neplatí.
2. Ak mu smena vyjde na sviatok, buď tento deň odpracuje a patrí mu aj príplatok za sviatok alebo si na tento deň vezme dovolenku a teda sa mu tento deň preplatí dovolenkovým priemerom ako dovolenka.
Marína
25.08.08,09:46
Kikuša
25.08.08,11:41
Nedá sa dovolenka aj nejako inak vypočítať, nemôžem mu odrátať 1,5 dna ked robí jednu 12-tku,
Kikuša
25.08.08,11:43
ten prepočet podľa smien je strašne zložitý
Marína
25.08.08,13:01
Nemôžeš zamestnancovi odpočítať 1,5 dňa za 1 deň vyčerpanej dovolenky. Neboj, nie je to také zložité, len musíš vedieť, koľko zmien má zamestnanec v danom roku odpracovať. Každému zamestnancovi pripravíš pracovný kalendár a keď budeš vedieť, koľko má naplánovaných zmien na rok, dosadíš ich do tabuľky, ktorú nájdeš v tomto http://www.porada.sk/319206-post4.html príspevku. Celá téma - http://www.porada.sk/t34872-nerovnomerny-pracovny-cas-v-kocke.html
Ďalšie témy:
http://www.porada.sk/t24428-dovolenka-vypocet-pri-nerovn-rozvrh-prac-case.html
http://www.porada.sk/t87681-stanovenie-pracovneho-casu.html
http://www.porada.sk/t82685-nepretrzita-prevadzka-nerovnomerne-rozvrhnuty-prac-cas.html
Kikuša
25.08.08,13:24
Díky moc za pomoc idem sa s tým nejako pohrať, keby niečo tak sa určite napíšem
KEJKA
15.09.08,13:56
Nemala som doteraz 12-károv a nejde mi do hlavy počet smien.
Lebo smena je 12 hod., ALE je v tom prestávka 45 min.
odpracovaný čas je 11,25 smeny.
Fond pracovného času je podľa pracovného kalendára 2008 kolko? 2000 hod alebo 2096 hod? Pracovník pracuje aj cez sviatky, ak mu na ne vyjde smena.
V pracovnej zmluve má žiaľ stanovenú mesačnú mzdu, čo mi komplikuje výpočet.
Alebo inak:
zamestnanec s úväzkom 8*5=40 hod. týždenne odpracuje 250 smien plus v roku 2008 je 12 sviatkov. Pri mesačnom plate sviatky neodrobí. ale ich má zaplatené a počíta sa to, akoby odpracoval plný fond, aj ked reálne mu to na 2096 hod nevyjde.12ár má zaplatený len odpracovaý sviatok, teda musí mať v roku 2008 186*11,25 hod. alebo 182*11,5 hod. odrobené?
Vtedy má priemer 40 hod. na týždeň (3,488 smeny)
Vtedy má nárok na 14 dní dovolenky

a čo s tými sviatkami?
azuz
16.09.08,06:32
Nemala som doteraz 12-károv a nejde mi do hlavy počet smien.
Lebo smena je 12 hod., ALE je v tom prestávka 45 min.
odpracovaný čas je 11,25 smeny.
Fond pracovného času je podľa pracovného kalendára 2008 kolko? 2000 hod alebo 2096 hod? Pracovník pracuje aj cez sviatky, ak mu na ne vyjde smena.
V pracovnej zmluve má žiaľ stanovenú mesačnú mzdu, čo mi komplikuje výpočet.
Alebo inak:
zamestnanec s úväzkom 8*5=40 hod. týždenne odpracuje 250 smien plus v roku 2008 je 12 sviatkov. Pri mesačnom plate sviatky neodrobí. ale ich má zaplatené a počíta sa to, akoby odpracoval plný fond, aj ked reálne mu to na 2096 hod nevyjde.
12ár má zaplatený len odpracovaý sviatok, teda musí
mať v roku 2008 186*11,25 hod. alebo 182*11,5 hod. odrobené?
Vtedy má priemer 40 hod. na týždeň (3,488 smeny)
Vtedy má nárok na 14 dní dovolenky

a čo s tými sviatkami?
V prvom rade musíš určiť, aký týždenný úväzok má zamestnanec - 40 hod, 38,75 hod a lebo 37,5 hod. (podľa zmennosti).
Potom podľa prac. kalendára zistíš, koľko hodín ročne má odrobiť. Ak má napr. 40 hod . týždeň, tak je to 2096 hodín ročne. Potom musíš zamestnancovi rozvrhnúť zmeny tak, aby ročne odrobil tých 2096 hodín.
Podľa rozvrhnutých zmíen zistíš priemerný počet pracovných dní v týždni a podľa toho zistíš koľko dní dovolenky pripadá na jeden týždeň. Z toho zistíš celkový nárok na dovolenku v dňoch.
KEJKA
16.09.08,15:09
Nemala som doteraz 12-károv a nejde mi do hlavy počet smien.
Lebo smena je 12 hod., ALE je v tom prestávka 45 min.
odpracovaný čas je 11,25 smeny.
Fond pracovného času je podľa pracovného kalendára 2008 kolko? 2000 hod alebo 2096 hod? Pracovník pracuje aj cez sviatky, ak mu na ne vyjde smena.
V pracovnej zmluve má žiaľ stanovenú mesačnú mzdu, čo mi komplikuje výpočet.
Alebo inak:
zamestnanec s úväzkom 8*5=40 hod. týždenne odpracuje 250 smien plus v roku 2008 je 12 sviatkov. Pri mesačnom plate sviatky neodrobí. ale ich má zaplatené a počíta sa to, akoby odpracoval plný fond, aj ked reálne mu to na 2096 hod nevyjde.
12ár má zaplatený len odpracovaý sviatok, teda musí
mať v roku 2008 186*11,25 hod. alebo 182*11,5 hod. odrobené?
Vtedy má priemer 40 hod. na týždeň (3,488 smeny)
Vtedy má nárok na 14 dní dovolenky

a čo s tými sviatkami?
to sme sa nepochopili. Otázka znela tak, ako je teraz v citácii zvýraznené.
kedže všetky výpočty odvíjam od 2096 hodín, je nespravodlivé, ked pracovník v 11,5 smene a s mesačnoui mzdou odrobiť aj sviatok, aby ho mal zaplatený, pričom iný pracovník na 8-hod. tiež s mesačnou mzdou odrobí iba 2000 hodín a tie sviatky má zaplatené.
Skôr mi šlo o porovnanie dvoch pracovníkov v jednej firme, ked obaja majú 40 hod. týždenné uväzky, obaja majú mesačný plat, ale jeden z nich musí s tými 96 hodinami vlastne nadrobiť viac ako 2 týždne.
Čo vy na to?
brčko
17.09.08,09:06
1. Príplatok za sviatok patrí zamestnancovi, ak sviatok odpracuje. Ak ho neodpracuje, pretože má na tento deň voľno, tak sa mu za tento deň neplatí.
2. Ak mu smena vyjde na sviatok, buď tento deň odpracuje a patrí mu aj príplatok za sviatok alebo si na tento deň vezme dovolenku a teda sa mu tento deň preplatí dovolenkovým priemerom ako dovolenka.

s červene vyznačením nesúhlasím. Ak nepracuje cez sviatok a vychádzala mu na tento den smena, tak ho má preplatený ako sviatok.

vid zákonník práce § 112 ods.3
Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na den, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dnom, nezapočítava sa mu do dovolenky.

manžel pracuje na 12-ky v nepretržitej prevádzke a viem, že v prípade, že im vychádza dovolenka v čase ked mali pracovať cez sviatok si ušetria nejaký den dovolenky.

VID OPRAVA nižšie
milagros208
17.09.08,09:37
s červene vyznačením nesúhlasím. Ak nepracuje cez sviatok a vychádzala mu na tento den smena, tak ho má preplatený ako sviatok.

vid zákonník práce § 112 ods.3
Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na den, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dnom, nezapočítava sa mu do dovolenky.

manžel pracuje na 12-ky v nepretržitej prevádzke a viem, že v prípade, že im vychádza dovolenka v čase ked mali pracovať cez sviatok si ušetria nejaký den dovolenky.
Nechcem sa hádať a ani nie som expert na zákonník práce. Ale nezdá sa mi, že zamestnanec má nastúpiť na smenu, on nenastúpi a my mu ešte za tento deň zaplatíme ako za sviatok?
Ten odstavec 3 par. 112 si ja vysvetľujem takto : ak má zamestnanec pracovný čas od pondelka do piatka a v utorok je sviatok, tak tento deň sa mu nepočíta do dovolenky, ale sa berie ako sviatok.
brčko
17.09.08,09:46
Nechcem sa hádať a ani nie som expert na zákonník práce. Ale nezdá sa mi, že zamestnanec má nastúpiť na smenu, on nenastúpi a my mu ešte za tento deň zaplatíme ako za sviatok?
Ten odstavec 3 par. 112 si ja vysvetľujem takto : ak má zamestnanec pracovný čas od pondelka do piatka a v utorok je sviatok, tak tento deň sa mu nepočíta do dovolenky, ale sa berie ako sviatok.

Asi máš pravdu. Som to úplne nedomyslela. :o :rolleyes: Nemám tu teraz manžela, ten by to určite vedel. Ono to súvisí s tou dovolenkou. Ak predtým alebo potom čerpal dovolenku, vtedy je to tak.
Ak by len tak neprišiel, samozrejme, neplatíte (ale tak som to veru napísala :cool:). Takže presne ako píšeš. Dakujem za opravenie :)
Som sa viackrát chcela vyznať v tých ich výplatných páskach, no by som tomu musela venovať viac času a prepočtov.
milagros208
17.09.08,09:54
Ešte doplním:
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.
Kikuša
24.09.08,10:27
Chcem sa len opýtať, lebo som z tých 12-tiek úplne domýlená. zamestnanci robia Ranná, nočná a dva dni volno a takto do konca mesiaca. To im počet smien do konca mesiaca vychádza 16 čo je 184 hodin (11,5hod), ustanovený týžd. čas je 37,5 h (22x7,5h -165), teda za ten jeden mesiac mu vznikne nadčas 19 hodín. Ako to správne nahodiť do účtovného softveru, robím v datalocku W, a dneska mi ich pracovníčka robila kalendár na dvanástky a prac. fond mi stanovila za september 184hod, ako im mám potom preplatiť ten vzniknutý nadčas 19hod? Zamestnanci majú mesačnú mzdu. Neviem či som to jasne napísala, ale strašne ťažko sa mi to vysvetluje.
Kikuša
25.09.08,06:13
nevie mi nikto poradiť
jales
25.09.08,08:18
Ty by si nemala v rozvrhu pracovných zmien naplánovať viac hodín práce ako je mesačný pracovný fond. Ak Ti vychádza viac mala by si naplánovať zmenové voľno. Ak potrebuješ aby vtedy robil mala by si mu dať príkaz na prácu nadčas.
Pozri si aj § 87 ods. 2, ak Ti to nevychádza v jednom mesiaci môžeš rozvrhnúť pracovný čas tak, aby sa Ti to vyrovnalo za obdobie 4 mesiacov, najviac 12 mesiacov.
Ešte k tej dovolenke cez sviatok:
§ 112 ZP ods.3)
Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.