siia
25.08.08,11:24
Dobry den,

sme stavebna firma, ktora poskytuje pomocne stavebne prace firme v cechach a sme mesacni platcovia DPH. Ked vystavujem fakturu za sluzby poskytnute to CZ, tato faktura sa taktiez vystavuje bez DPH? alebo sa za nejakych podmienok stavame platcami DPH v cechach?

Taktiez sme teraz obdrzali fakturu z ciech za ubytovanie s DPH 9%. Je tato faktura spravna? Ako postupovat pri jej zahrnuti do danoveho priznania?

Za odpoved voprad velmi pekne dakujem.
felama
26.08.08,03:49
Ahoj, myslím si, že faktúra z ČR má byť bez DPH českej, je to samozdanenie u Teba, Ty vystavuješ faktúru do ČR bez DPH a dávaš to do súhrnného výkazu.
Vladimír Ozimý
26.08.08,05:43
Dobry den,

sme stavebna firma, ktora poskytuje pomocne stavebne prace firme v cechach a sme mesacni platcovia DPH. Ked vystavujem fakturu za sluzby poskytnute to CZ, tato faktura sa taktiez vystavuje bez DPH? alebo sa za nejakych podmienok stavame platcami DPH v cechach?

Taktiez sme teraz obdrzali fakturu z ciech za ubytovanie s DPH 9%. Je tato faktura spravna? Ako postupovat pri jej zahrnuti do danoveho priznania?

Za odpoved voprad velmi pekne dakujem.

Dôležité pri dodaní tovaru alebo poskytnutí služby je vždy určiť miesto dodania a tým pádom sa urči krajina kde je dodanie predmetom dane. Vo vašom prípade ide o stavebné práce, ktoré sa viažu na nehnuteľnosť. Podľa § 15 ods. 2 zákona 222/2004 je miesto dodania tam kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. česká republika. Začínate tam vykonávať podnikatľskú činnosť ktorá je predmetom dane v ČR ale nie vždy vám vzniká povinnosť registrácie. Sú výnimky kedy sa registrovať nemusíte. A jednou z nich je aj prenos daňovej povinnosti na odberateľa, kedy zdaniteľná osoba je povinná platiť daň. Vy dodávate stavebné práce firme, t.j. zdaniteľnej osobe. Takže fa je vystavená správne bez DPH a povinnosť zdaniť túto službu má prijemca tejto služby. Do daňového priznania to neuvádzate a uvediete to len do evidencie podľa § 70 zákona 222/2004.

Ubytovanie je takisto služba viazaná na nehnuteľnosť a tým pádom postupovala spoločnosť čo vám vystavovala faktúra správne pretože oni ako platiteľ dane v ČR boli povinní vystaviť a zdaniť faktúru v ČR takže s DPH. Pre vás nevznikajú žiadne povinnosti z pohľadu DPH v plnej výške si ju zahrniete do daňových nákladov.
SAIVI
03.09.08,11:36
..slovenský platca DPH vystavuje faktúru za ubytovanie na uzemí SR českému platcovi DPH , vystavuje ju s 19% DPH... Je to správne?
Vladimír Ozimý
03.09.08,11:53
..slovenský platca DPH vystavuje faktúru za ubytovanie na uzemí SR českému platcovi DPH , vystavuje ju s 19% DPH... Je to správne?

je to správne...miesto dodania je tuzemsko nie je možné preniesť daňovú povinnosť na ČR odberateľa...takže s DPH
felixh
04.09.08,13:23
Mám k danej teme /snad to tu patri ?/ este nasledovnu otazku :
Odberatel A zo SR si u nas fy zo SR objednal montazne prace/montaz zeriavovej drahy/ v CR.My sme si danu cinnost objednali nasledne u firmy B zo SR.
Kto bude ako fakturovat ???

Ja rozmyslam nasledovne : My odberatelovi A zo SR/platca DPH/ s DPH 19%. Nam dodavatel B /platca DPH/ s DPH 19%.
Nas odberatel ceskej firme kde je umiestena montovana zeriav.draha bez DPH nakolko sa prenasa DPH na ceskeho odberatela platcu DPH ???
Opravte ma ak alebo mi potvrdite moje myslenkove pochody Dakujem
felixh
05.09.08,05:39
Mám k danej teme /snad to tu patri ?/ este nasledovnu otazku :
Odberatel A zo SR si u nas fy zo SR objednal montazne prace/montaz zeriavovej drahy/ v CR.My sme si danu cinnost objednali nasledne u firmy B zo SR.
Kto bude ako fakturovat ???

Ja rozmyslam nasledovne : My odberatelovi A zo SR/platca DPH/ s DPH 19%. Nam dodavatel B /platca DPH/ s DPH 19%.
Nas odberatel ceskej firme kde je umiestena montovana zeriav.draha bez DPH nakolko sa prenasa DPH na ceskeho odberatela platcu DPH ???
Opravte ma ak alebo mi potvrdite moje myslenkove pochody Dakujem

Posuvam nepomoze nikto ???
ekovm
05.09.08,06:04
Ahojte poraďáci, ak spostredkúvam predaj produktov pre maďarského partnera tu na Slovensku fakturujem mu sprostredkovanie s DPH alebo bez.
felixh
05.09.08,11:15
Mám k danej teme /snad to tu patri ?/ este nasledovnu otazku :
Odberatel A zo SR si u nas fy zo SR objednal montazne prace/montaz zeriavovej drahy/ v CR.My sme si danu cinnost objednali nasledne u firmy B zo SR.
Kto bude ako fakturovat ???

Ja rozmyslam nasledovne : My odberatelovi A zo SR/platca DPH/ s DPH 19%. Nam dodavatel B /platca DPH/ s DPH 19%.
Nas odberatel ceskej firme kde je umiestena montovana zeriav.draha bez DPH nakolko sa prenasa DPH na ceskeho odberatela platcu DPH ???
Opravte ma ak alebo mi potvrdite moje myslenkove pochody Dakujem

Naozaj mi nikto nepomoze ???
Katarína Cigánová
05.09.08,11:38
Mám k danej teme /snad to tu patri ?/ este nasledovnu otazku :
Odberatel A zo SR si u nas fy zo SR objednal montazne prace/montaz zeriavovej drahy/ v CR.My sme si danu cinnost objednali nasledne u firmy B zo SR.
Kto bude ako fakturovat ???

Ja rozmyslam nasledovne : My odberatelovi A zo SR/platca DPH/ s DPH 19%. Nam dodavatel B /platca DPH/ s DPH 19%.
Nas odberatel ceskej firme kde je umiestena montovana zeriav.draha bez DPH nakolko sa prenasa DPH na ceskeho odberatela platcu DPH ???
Opravte ma ak alebo mi potvrdite moje myslenkove pochody Dakujem

Nerozumiem dost dobre tvojej samoodpovedi .´, ale pokusim sa vniest do toho trochu mojich myšlienok :
Ak to bude montovať slovenská firma B v českej republike , miesto ZP bude v ČR. Keďže nemá na koho preniesť českú daňovú povinnosť - /zadávateľ je slovenská firma / , tak firma B ako vykonávateľ prác by sa mala zaregistrovať v ČR za platiteľa DPH v čechách a vám ako objednávateľovi to fakturovať s českou DPH. V tomto prípade Vy nemáte nárok na odpočet celé Vám to ide do nákladov. Následne to Vy ešte fakturujete firme A - / táto si to celé objednala / a Vy to fakturujete bez dph , nakoľko miesto ZP nebolo v SR .
Toto sú zasa moje myšlienkové pochody .
felixh
05.09.08,11:49
Takze ten kto naozaj fyzicky v tomto retazci / tu moze byt aj viac ako dve firmy platcovia DPH zo SR/ vykona tie montazne prace v CR sa musi registrovat za za platcu DPH v CR ?
A firmy medzi sebou v ramci retazca si to fakturuju bez DPH ? a nemaju narok na odpocet DPH/ ak nemaju ceske IC DPH/ ?
felixh
06.09.08,19:17
Takze ten kto naozaj fyzicky v tomto retazci / tu moze byt aj viac ako dve firmy platcovia DPH zo SR/ vykona tie montazne prace v CR sa musi registrovat za za platcu DPH v CR ?
A firmy medzi sebou v ramci retazca si to fakturuju bez DPH ? a nemaju narok na odpocet DPH/ ak nemaju ceske IC DPH/ ?

rozmyslam spravne prosim vas moderatori povrdte mi to ?
felixh
08.09.08,05:05
Nikto nepomoze ...
Vladimír Ozimý
08.09.08,06:07
Mám k danej teme /snad to tu patri ?/ este nasledovnu otazku :
Odberatel A zo SR si u nas fy zo SR objednal montazne prace/montaz zeriavovej drahy/ v CR.My sme si danu cinnost objednali nasledne u firmy B zo SR.
Kto bude ako fakturovat ???

Ja rozmyslam nasledovne : My odberatelovi A zo SR/platca DPH/ s DPH 19%. Nam dodavatel B /platca DPH/ s DPH 19%.
Nas odberatel ceskej firme kde je umiestena montovana zeriav.draha bez DPH nakolko sa prenasa DPH na ceskeho odberatela platcu DPH ???
Opravte ma ak alebo mi potvrdite moje myslenkove pochody Dakujem

Rozoberme si to na príklade ako píšete:

Všetky firmy sú platiteľmi DPH a stavebné práce sa vykonávajú v ČR.
Firma A objedná práce u Firmy B a tá objedná služby u Firmy C. Všetko sú SR spoločnosti alebo živnostníci.
Firma C bude faktúrovať Firme B práce vykonané v ČR s českou DPH keďže sa má povinnosť registrovať
Firma B bude faktúrovať Firme A práce vykonané v ČR bez slovenskej DPH. Problém je v tom že aj pri refakturácii sa pozeréme na služby ako by sme ich sami poskytli t.j. miesto dodania je aj v tomto prípade v ČR a znova nie je na koho preniesť daňovú povinnosť. Takže vystáva otázka či vznikne povinnosť registrácie aj v takomto prípade alebo stačí faktúrovať bez SK DPH keĎže predmet dane je v ČR. Na druhej strane môj názor je ten že povinnosť by mala vzniknúť pretože je len to súčasť reťazca v rámci poskytnutia stavebných prác. Môj názor registrácia v ČR a firmy B faktúruje firme A takisto s českou DPH.
NO a firma A bude českej firme registrovanej za platiteľa faktúrovať bez DPH a bude prenášať daňovú povinnosť na ČR firmu.
felixh
08.09.08,06:39
Rozoberme si to na príklade ako píšete:

Všetky firmy sú platiteľmi DPH a stavebné práce sa vykonávajú v ČR.
Firma A objedná práce u Firmy B a tá objedná služby u Firmy C. Všetko sú SR spoločnosti alebo živnostníci.
Firma C bude faktúrovať Firme B práce vykonané v ČR s českou DPH keďže sa má povinnosť registrovať
Firma B bude faktúrovať Firme A práce vykonané v ČR bez slovenskej DPH. Problém je v tom že aj pri refakturácii sa pozeréme na služby ako by sme ich sami poskytli t.j. miesto dodania je aj v tomto prípade v ČR a znova nie je na koho preniesť daňovú povinnosť. Takže vystáva otázka či vznikne povinnosť registrácie aj v takomto prípade alebo stačí faktúrovať bez SK DPH keĎže predmet dane je v ČR. Na druhej strane môj názor je ten že povinnosť by mala vzniknúť pretože je len to súčasť reťazca v rámci poskytnutia stavebných prác. Môj názor registrácia v ČR a firmy B faktúruje firme A takisto s českou DPH.
NO a firma A bude českej firme registrovanej za platiteľa faktúrovať bez DPH a bude prenášať daňovú povinnosť na ČR firmu.

Tak podla Vasho nazoru budeme mat na Slovensku vela ceskych platcov DPH /hlavne zivnostnikov ktori robia montazne prace v CR pre slov.firmy/.
A este jedna moznost : co keby sme fakturovali nie montazne prace , ale "sprostredkovanie montaznych prac" vtedy by DPH bola slovenska ???
Vladimír Ozimý
08.09.08,07:04
Tak podla Vasho nazoru budeme mat na Slovensku vela ceskych platcov DPH /hlavne zivnostnikov ktori robia montazne prace v CR pre slov.firmy/.
A este jedna moznost : co keby sme fakturovali nie montazne prace , ale "sprostredkovanie montaznych prac" vtedy by DPH bola slovenska ???

sprostredkovanie je jasne zadefinované v § 16 ods. 6. V tomto prípade by bol predmet dane jednoznačne v tuzemsku t.j. fakturácia s DPH.
no bohužial zákon nehovorí o tom že máme rozdielne posudzovať živnostníkov a inak právnické osoby. Dôležité je pri DPH určiť vždy miesto dodania služby a následne osobu ktorá je povinná platiť daň. Bol chvíľu živený názor subdodávkach ale akosi došlo k jeho vyvráteniu a každý vzťah sa posudzuje individuálne. To znamená že ak mám dve osoby, ktoré sú zdaniteľnými osobami v SR a vykonajú práce ktoré majú predmet dane v ČR nezostáva poskytovateľovi nič iné ako sa registrovať a odviesť daň v ČR. Z pohľadu slovenského zákona ak vystavia faktúru bez DPH nič neporušia pretože predmet dane je mimo Slovenska ale problém nastáva voči ČR rozpočtu...
felixh
08.09.08,09:55
Dakujem za odpovede. Ale este by ma naozaj zaujimalo aka je skutocna prax, lebo vsak montaznikov pracujucich na zivnost v EU/nielen v CR/ je u nas dost a vacsinou to nerobia na priamo , ale cez slov.firmy. Vsetkym vznika naozaj povinnost za registrovat za platcu DPH v CR/alebo inde v EU/ aj ked u nas nie su platcami DPH ??? A naozaj sa aj v praxi registruju ?, prosim zapojte sa viaceri ake mate s tymto skusenosti ?
sjuzn
16.11.12,18:22
ahojte poraďaci moji zlatí, prosím Vás, mohli by ste mi poradiť v tomto prípade???...slovenská s.r.o. (neplatca dph) vykonáva VZT na nehnuteľnostiach. Má zákazku na Slovensku, kde pri tejto činnosti im vypomáha aj jedna česká firma (platca dph) a druhá česka firma (neplatca dph)...má nejaké povinnosti týkajúce sa prihlásenia dph alebo nie???...ďakujem Vám pekne za ochotu, radu a Váš čas mi odpovedať....ďakujeeemm-:)))