Wlady
25.08.08,13:17
Ahojte poradaci. Zaujimal by ma kazdy Vas nazor na domocek LINEA z www domavdome sk (este nemozem pridava linky). Mam zaujem o projekt na jednoduchy dom, nakolko mam velmi obmedzeny rozpocet a ratam so svojpomocnou vystavbou.
Tiez by som sa chcel spytat na odhad nakladov na zaklady /aj s platnou/ k takemuto domceku /8,5x13m/
Za kazdu odpoved vopred dakujem.
koracik
26.08.08,03:56
Ahoj,
Je to skoro ten istý projekt ako Bungalov 567 od EUROLINESLOVAKIA. Tam nájdeš viac informácií a aj nejaké foto. My máme práve vytiahnuté múry a ideme robiť veniec.
Wlady
26.08.08,04:13
Ahoj, mas pravdu je skoro rovnaky a este ma navyse moznost pristavit garaz. Mozem byt zvedavy, kde tento domcek stavate?
koracik
26.08.08,13:45
Okres Nitra.
Wlady
26.08.08,16:03
Kolko ta za tial stavba stala /zaklady s platnou/? Z coho stavate? Inac ako strecha dokaze zmenit cely dom.....
koracik
27.08.08,03:22
Nemám pri sebe všetky údaje. Keď budem môcť písať súkromné správy tak ti to pošlem. Ale musíš počítať, že tam ide viacej betónu a my sme ho ešte zdvihli o 1 m (4 debniace tvárnice).
Wlady
27.08.08,04:05
tak este jeden prispovek a mozes pisat sukromne spravy a ja tiez :-))))
skmaros
31.08.08,17:18
mne momentalne robi zakladovu dosku firma za 400tis
ide o rozmer 22m x 7,6m. Ide zakladovu dosku pod dvojdom preto az 22m.
jeden dom ma 11 x 7,6.
Robi to firma z Nitry.
Wlady
07.11.08,13:17
Ahojte, nikdo nestava alebo uz nedstaval spominanu LINEU?
arija14
27.10.10,13:40
ahojte viete mi poradit nejaký pekný dvojdom za rozumnú cenu...dakujem
hore aspon 3 izby :)
fetya
27.10.10,14:48
cena zakladov zavysi od vela veci: hlbka, sirka, vystuz, o kolko zdvihnete dom, aku kari siet, izolacia. Pri katalogovych domoch casto nie je uvedena vystuz. Bez vystuze vsak by si nemal stavat. Beton mozes bez papierov, ale aj s dph. Mozno potrebujes pumpu, mozno to spravi sikovny sofer domiesavaca.
Ja mam zaklady 20x10,4 m, sirka pasu 70, hlbka 80 cm, vystuz a siet mam za kamaratsku cenu 1200 eur, z betonu to bude asi 50m3+dekel, debniace tvarnice 2 rady, t.j.400 ks, potrebujem aj pumpu, takze ratam s nakladmi cca 7-8000 eur.
bjuty smis
27.10.10,15:28
takze ratam s nakladmi cca 7-8000 eur.

to si budeš robiť svojpomocne ?
fetya
27.10.10,17:55
ano, svojpomocne. Najprv musim spravit vystuz,te cez zimu ohybem strmienka, vykopat bude stroj, vlozime vystuz, este to pospajam, a bude vyliate betonom az k urovni zemi. Ked to stvrdne, tak pridu DTcka, a polozi sa este lezata kanalizacia, dam tam ruru na privod vody a chranicku pre elektriku, a samozrejme bleskozvody. Potom to oblepim styrodurom+salovanie, aby to neroztlacilo, potom poriadne zhutnim platnu, strk, siet, a moze prist beton. Skratka tolko. Da sa usetrit pri zeleze, napr projektant vzdy predimenzuje ajtak predimenzovane STN, nemusis tam tolko davat, strk nekupuj s papierom, a ked vypocitaz kolko budes potrebovat na celu stavbu, tak do bude o nieco lacnejsie, aj s betonrkami sa da rozumne dohohnut.
day
27.10.10,18:07
fetya ake kari (roxory) pouzijes, rozmer? a do platne?
fetya
27.10.10,18:19
No, roxory som ma pisane takto: podlzne 6xfi16, hore3 a dole3, a este bokom 2x fi12, strmienka z fi10, ale uvazoval som, ze nestaviam atomovy bunker, aj ked to nebol katalogovy projekt, zvlast to pocital statik, uvazoval som, a nakoniec to bude 6xfi12, bokom 2x10, strmienka fi8. Siet som mal ky14, t.j. 8x8/15x15/6mx2,4m, to som aj nechal tak, a hoci ma 1 siet 75 kg, ale vyslo to cenovo lepsie, akoby som bral 8x8/15x15/3mx2m. Asi 2 eurá na kazdej sieti. Viem, ze sa to da prehnane fi8 siet, ale nechcem, aby to praskalo. Pocul som od jedneho statika, ze najlepsie riesenie by bolo dat dvojitu siet, jedn na druhy, medzerou asi 2-3cm, ale technicky aj financne by to bolo narocne. Neviem, ze to aky vyznam by mal, mozno 220870 by so k tomu vedel odbornejsie sa vyjadrit.
radek666
28.10.10,18:13
No, roxory som ma pisane takto: podlzne 6xfi16, hore3 a dole3, a este bokom 2x fi12, strmienka z fi10, ale uvazoval som, ze nestaviam atomovy bunker, aj ked to nebol katalogovy projekt, zvlast to pocital statik, uvazoval som, a nakoniec to bude 6xfi12, bokom 2x10, strmienka fi8. Siet som mal ky14, t.j. 8x8/15x15/6mx2,4m, to som aj nechal tak, a hoci ma 1 siet 75 kg, ale vyslo to cenovo lepsie, akoby som bral 8x8/15x15/3mx2m. Asi 2 eurá na kazdej sieti. Viem, ze sa to da prehnane fi8 siet, ale nechcem, aby to praskalo. Pocul som od jedneho statika, ze najlepsie riesenie by bolo dat dvojitu siet, jedn na druhy, medzerou asi 2-3cm, ale technicky aj financne by to bolo narocne. Neviem, ze to aky vyznam by mal, mozno 220870 by so k tomu vedel odbornejsie sa vyjadrit.

ty máš nejaké komplikované podložie alebo ideš stavať činžiak. tolko železa do základov?
fetya
28.10.10,18:40
:) projektant to vypocital takto, vlastne projektantka. Preto som menil fi16nafi12, lebo sa my to zdalo nejako vela. Napr. stykovanie siete napisala na 3 oka, v praxi sa to dava na 1 oko. Neviem, ci to na vyske takto ucia? Na druhej strane pozemok pred vyse 100-150 rokmi bol mociar, alebo nieco podobne. Ale davno sa to vyuziva ako zahrada, su tam stromy, ale ziadne sadanie, alebo podobne tam nie je. Takto som uvazoval, a myslim si, ze to bude OK.
220870
28.10.10,18:58
Tiež som sa čudoval načo do základov železo.Ten močiar bude asi ten dôvod.Lepšie povedané zlé podložie.Na klasický dom by to bolo nenormáne predimenzované.
day
28.10.10,19:11
znamy mi dnes hovoril, prave dokoncil platnu, ze mu "pomocnici" otec/svokor povedali, ze pasov musi ist zelezo tak utekal kupit :)
Harris
28.10.10,19:12
Napr. stykovanie siete napisala na 3 oka, v praxi sa to dava na 1 oko. Neviem, ci to na vyske takto ucia?

No vidis, ona dala tri oka, a vraj prax je 1 oko. A pravda je nasledovna. (možno to niekomu pomoze)

fí 6 a menej - 150mm a viac ( najmenej však jedno oko)

fi 7až8 - 250mm a viac (najmenej však dve oka! )

fi 9až10 - 350mm a viac (najmenej však dve oka)

Takže pri KY14 najmenej dve oká. Toť norma STN EN 1992-1. Kto robí inak, môže (jeho vec), ale prebera na seba zodpovednosť.

Pre uplnost dodam, že vyššie vypísané tabuľkové hodnoty platia pre dlžky presahov sietí v nenosnom smere. Pre naše účely podkladnej základovej dosky to samozrejme plne postačuje. Avšak nie aby niekoho napadlo takymto sposobom stykovať siete v nosnom smere v stropnej doske :D.

Update: Aha, ešte jedna vec ma zaujala. Prečo mysliš ze je technicky naročné do podkladnej dosky dať siete do dvoch úrovniach? (Tj horna aj dolna vystuz) Priklanam sa k nazoru toho statika a virtualne hlasujem za dve vrstvy. Avšak nie KY14 ale KD37 poprípade Q131. Roztec tiez 15cm ale profil 5mm. Tie osmičky v KY14 su podľa mna zbytočné. A prepočítaj si to, zistíš ze ked aj dáš k obom povrchom KD37, tak to má menej kíl na štvorec ako KY14. A bude stačiť aj to stykovanie na jedno oko :D.
ciners
28.10.10,19:42
:) projektant to vypocital takto, vlastne projektantka. Preto som menil fi16nafi12, lebo sa my to zdalo nejako vela. Napr. stykovanie siete napisala na 3 oka, v praxi sa to dava na 1 oko. Neviem, ci to na vyske takto ucia?

Ta stykovacia dlzka znamena, ze vystuz sa pri maximalnom pripustnom zatazeni nesmie z betonu vytrhnut. Maximalne zatazenie verzus unosnost prvku predstavuje ze k poruche moze prist s pravdepodobnostou 7,2x10-5 ak si dobre pamatam. Cize tu sa nehra na moznost poruchy jedna k jednej, kedy by stacilo aj to jedno oko. Tato poziadavka moznosti poruchy je spolocensky dana, to si nevymysla niekto v skole, na to su zakony, normy a vyhlasky. A kedze je pravdepodobnost 7,2x10-5 a nizsia, ze nastane porucha, tak je skoro jasne, ze take zatazenie sa "nikdy" nevyskytne. Ale opakujem: ta poziadavka poruchy je dana ludmi, spolocnostou, nie skolami. Ten, kto stykuje na 1oko porusuje sice nezavezne normy, ale ak sa nieco stane, tak uz su zavazne.
ciners
28.10.10,19:48
:) projektant to vypocital takto, vlastne projektantka. Preto som menil fi16nafi12, lebo sa my to zdalo nejako vela. Napr. stykovanie siete napisala na 3 oka, v praxi sa to dava na 1 oko. Neviem, ci to na vyske takto ucia? Na druhej strane pozemok pred vyse 100-150 rokmi bol mociar, alebo nieco podobne. Ale davno sa to vyuziva ako zahrada, su tam stromy, ale ziadne sadanie, alebo podobne tam nie je. Takto som uvazoval, a myslim si, ze to bude OK.

Otazne je, ci tie fi12 splnaju poziadavky na minimalny stupen vystuzenia.
220870
29.10.10,03:42
znamy mi dnes hovoril, prave dokoncil platnu, ze mu "pomocnici" otec/svokor povedali, ze pasov musi ist zelezo tak utekal kupit :)
Do neba volajúca sprostosť.:mee:Ak to tam len naválali ,ako seno tak základom skôr ublížia.Keď len tipovali, že tam má ísť ocel tak nič iné ani nepredpokladám.Všetky tieto nehanebné sprostosti sa v slovenskom stavebníctve vyskytujú v poslednom čase ,ako huby po daždi.Je to dôsledok toho ,že po stavbách sa pohybujú miesto vyškolených ľudí z dlhou praxou samozvaný odborníci na všetko .Chýba tu prechod generácií ,keď sa mladý stavbári uťčili od starších skúsenejších, stavalo sa z rozumom nie podľa toho čo nejaký vôl počarbal po papieri.Za druhé je tu akýsi finančný magorizmus ,alebo ako to nazvať.Šíri sa to z Bratislavi ako mor, mám nakradnuté kopu peňazí všetko zosilte dajte trikrát toľko železa pol metra polystyrénu ,vrchol všetkého sú pasívne domy nikdy nenávartná investícia o ktorých chudoba na slovensku počula ,aj o tom že bratislavčani si ako módny hit stavajú pasívne domi a hneď to chcú všetci,pritom je to len nástoj firiem ako vytiahnuť z investora čo najviac financíí ,na nič iné to nieje dobré.
Pred 50-60 rokmi sa do rodinných dom vôbec žiadne železo nedávalo.V tom mojom ktorý má cez 60 nenájdete ani jeden kúsok a predsa tu stojí a bude stáť ,či sa to nejakej projetantke čo ho do jednej deky naválala za tri vagóny páči ,alebo nie.
Dobré ráno .
ciners
29.10.10,06:09
Do neba volajúca sprostosť.:mee:Ak to tam len naválali ,ako seno tak základom skôr ublížia.Keď len tipovali, že tam má ísť ocel tak nič iné ani nepredpokladám.Všetky tieto nehanebné sprostosti sa v slovenskom stavebníctve vyskytujú v poslednom čase ,ako huby po daždi.Je to dôsledok toho ,že po stavbách sa pohybujú miesto vyškolených ľudí z dlhou praxou samozvaný odborníci na všetko .Chýba tu prechod generácií ,keď sa mladý stavbári uťčili od starších skúsenejších, stavalo sa z rozumom nie podľa toho čo nejaký vôl počarbal po papieri.Za druhé je tu akýsi finančný magorizmus ,alebo ako to nazvať.Šíri sa to z Bratislavi ako mor, mám nakradnuté kopu peňazí všetko zosilte dajte trikrát toľko železa pol metra polystyrénu ,vrchol všetkého sú pasívne domy nikdy nenávartná investícia o ktorých chudoba na slovensku počula ,aj o tom že bratislavčani si ako módny hit stavajú pasívne domi a hneď to chcú všetci,pritom je to len nástoj firiem ako vytiahnuť z investora čo najviac financíí ,na nič iné to nieje dobré.
Pred 50-60 rokmi sa do rodinných dom vôbec žiadne železo nedávalo.V tom mojom ktorý má cez 60 nenájdete ani jeden kúsok a predsa tu stojí a bude stáť ,či sa to nejakej projetantke čo ho do jednej deky naválala za tri vagóny páči ,alebo nie.
Dobré ráno .

:D Ale zase uznaj, ze ten stary dom deku nema :D Inak celkom suhlasim. Staci si pozriet nejaky casak a plno pasivity a pol metra polystyrenu.
Inak ten vagon zeleza ma iny zaklad: kazdy projektant si drzi urcitu hodinovu sadzbu. A ti, co naoko kreslia za 5€, ti nekreslia lacnejsie, len tomu venuju menej casu. Potom tam mame paradoxy ako vagon zeleza....
fetya
29.10.10,10:55
Mne projekt domu a statiku robili zadarmo priatelia.
day
30.10.10,05:35
Mne projekt domu a statiku robili zadarmo priatelia.

fetya preco potom menis rozmery od statika?
ciners
30.10.10,10:21
Dnes sa uz kamaratom nedoveruje :D
220870
30.10.10,17:27
Ja od kamarátov zásadne nechcem nič ani zadarmo ani za peniaze .Radšej sa budem s nimi kamarátiť ďalej.:D
fetya
30.10.10,17:35
lebo nemam este 2000 eur na zelezo
ciners
31.10.10,12:06
lebo nemam este 2000 eur na zelezo

Sak a kamarat to nedimenzoval?
fetya
31.10.10,16:17
ona to vypracovala podla platnych stn, co je ine, ako realita a prax
Harris
31.10.10,17:52
ona to vypracovala podla platnych stn, co je ine, ako realita a prax
Akú realitu a prax máš na mysli?
Nemyslíš, že ak je rozpor medzi projektom a tou Tebou spomínanou realitou/praxou, tak je na niektorej strane (alebo na oboch) zjavne chyba?
220870
31.10.10,19:05
Miesto platných by som napísal preplatených.
ciners
01.11.10,06:14
ona to vypracovala podla platnych stn, co je ine, ako realita a prax

Co je to prax? Za sused a dvaja kamosi dali ine zelezo? Tak to teda prax nie je. Prax je odzrkadlena a rokmi zozbierana do tych predpisov, kde sa kazdy prvok posudzuje individualne a nie podla toho,ze sused ma cosi podobne.
Staci,ked si typek postavil domek vedla potoka, zdvyhlo mu "zakladovu platnu" (tak sa to tu na porade vola) a co teraz akoze s tym? Vies si predstavit ako sa ta spodna stavba (zaklady) tazko a draho sanuje?
ciners
01.11.10,06:18
Miesto platných by som napísal preplatených.
Tvorba EN noriem, to je vzdy boj krajin, kto bude ten viditelnejsi, to je proste ludska jesitnost :)

mimotemyTo predimenzovavanie je urcene sucinitelmi a to anpriklad zahrna aj to, ze ked bude okolo domu jazdit kamion,tak s nim nezakyve a podobne tazko predvidatelne vplyvy. Zato treba veci posudzovat individualne, mozno 70 percent domov je o nicom podobnych, ale to dopredu clovek nevie.
day
01.11.10,06:57
Tvorba EN noriem, to je vzdy boj krajin, kto bude ten viditelnejsi, to je proste ludska jesitnost :)

mimotemyTo predimenzovavanie je urcene sucinitelmi a to anpriklad zahrna aj to, ze ked bude okolo domu jazdit kamion,tak s nim nezakyve a podobne tazko predvidatelne vplyvy. Zato treba veci posudzovat individualne, mozno 70 percent domov je o nicom podobnych, ale to dopredu clovek nevie.

v poslednej dobe nepredvidatelnost pocasia, rozne klimaticke a ine zmeny (rozsirujuca sa vystavba) nas asi donutia "predimenzovat", zaplavy, zosuvy pody atd. nam mozu narobit velke problemy.
msstudio
02.11.10,15:28
Zdravím
Ohľadom domčeka LINEA :
Je to menší rodinný dom, takýto podobný sme stavali v r. 2008. Náklady na základy s komplet platňou vyšli zhruba cca 7000 euro ale záleží od firmy. Bratislavské stavebné firmy Vám to zhotovia zhruba o 2000 eur viac :-( Pozor na výber betónu, nie všetko lacné je dobré. Hrubá stavba tohto domu sa dá zrealizovať za 30 000 euro ( materiál + práca )
Držím palce ;)
Wlady
03.11.10,12:35
Zdravím
Ohľadom domčeka LINEA :
Je to menší rodinný dom, takýto podobný sme stavali v r. 2008. Náklady na základy s komplet platňou vyšli zhruba cca 7000 euro ale záleží od firmy. Bratislavské stavebné firmy Vám to zhotovia zhruba o 2000 eur viac :-( Pozor na výber betónu, nie všetko lacné je dobré. Hrubá stavba tohto domu sa dá zrealizovať za 30 000 euro ( materiál + práca )
Držím palce ;)

Tak zatial sa drzime v lepsich cislach. Zaklady 4.000Eur /3rady salovaciek/, hruba stavba /porfix 30, krov, bramac/ 17.000Eur