SachMat
25.08.08,13:50
Ahojte,

vie mi niekto poradit ako sa maju spravne klast obrubniky k chodnikom zo zamkovej dlazby? Firma co by mi to mala robit chce pouzit nasledovny postup: najskor vykopat ryhu na celu sirku buduceho chodnika, naviezt makadam, zhutnit a na takyto podklad ulozit obrubniky do sucheho betonu. Ja som vsak zatial videl na inych stavbach len taky postup, ze sa urobila ryha na 'zaklad' pre obrubniky ktore sa do nej ulozili do betonu a az potom sa daval medzi hotove obrubniky makadam co sa mi viac pozdava kedze u mna je ten problem, ze uz teraz mam teren cca 30cm pod buducou urovnou chodnika. Neda sa teda dost dobre este skopavt ryha aby bolo kam makadam navozit a zhotnit. Ked ale nebude ryha, neviem si predstavit ze by najskor navozili a zhutnili makadam a az potom kladli obrubniky. Co vy na to? Najde sa odbornik ktory sa vyzna?
Dik.
SachMat
26.08.08,12:12
To nikto nema skusenosti s kladenim obrubnikov? :mee:
iv@n
29.09.08,13:18
videl som to robiť oboma spôsobmi, ja som to robil tak, že obrubníky išli do ryhy, obsypané suchým betónom
alltracboy
08.06.14,11:07
videl som chodniky aj bez obrubnikov, a v postupe sa pise ze take chodniky musia byt akurat spevnen z boku pred vibrovanim aby sa nerozisli. Chcel som si to overit na infolinke vyrobcu, ale zatial som sa nedovolal. v kazdom pripade v showroome maju chodniky bez obrubnikov uz x rokov a vyzera to dobre. A to tam chodia aj vysokozdvizne voziky.
ipg
08.06.14,19:15
Obrubník a obrubník je rozdiel,asi sa hovorí o chodníkových aj cestných obrubníkoch. Ak sa chce,vždy sa spôsob ako to urobiť dobre nájde,iba treba o tom trocha porozmýšľať.
Indeed
09.06.14,04:28
Najpodstatnejšie je ULOŽENIE obrubníka do určitej výškovej roviny..
na to služi ten natiahnutý špagát :-))))

Dá sa to robiť obidvoma sposobmi , aj najprv uložiť obrubníky a potom urobiť chodník
aj opačne to znamená najprv urobiť chodník a potom dorobiť obrubníky
ten druhy sposob je však pracnejší , preto sa väčšinou v praxi využíva ten prvý sposob