fero000
25.08.08,14:04
Chcem sa opytat chceli by sme usporiadat ako OZ beneficny koncert, pocas koncertu by sme radi vyberali dobrovolny prispevok - peniaze ako dar pre vybrany ucel, za ktorym by bola cela akcia zorganizovana. Tato akcia by bola realizovana v kostole. Je nutne aby bola tato zbierka ohlasena ako verejna zbierka? Je totozny pojem zbierka a dobrovolny prispevok?? Dakujem
Miro
victoria
01.09.08,10:54
Zbierka by mala byt podla zakona z verejnych zbierkach. Verejnou zbierkou je taká zbierka, ktorá sa usporiada na vopred určený verejnoprospešný účel na získanie finančných prostriedkov od fyzických osôb a právnických osôb dobrovoľným poskytovaním príspevkov.

Za verejnoprospešný účel sa považuje najmä pomoc v oblasti zdravotníctva, školstva, športu, ochrany kultúrnych pamiatok, životného prostredia a ochrany prírody, ale aj humanitárna a charitatívna pomoc doma a v zahraničí, pre skupiny sociálne alebo zdravotne postihnutých a ohrozených osôb.

Verejnú zbierku môže na území Slovenskej republiky usporiadať len právnická osoba, ktorá vznikla alebo pôsobí podľa právnych predpisov Slovenskej republiky a má sídlo na jej území.

Konanie verejnej zbierky môže povoliť formou rozhodnutia len miestne príslušný orgán štátnej správy. Na vydanie rozhodnutia o povolení konania verejnej zbierky sa vzťahujú ustanovenia všeobecného predpisu o správnom konaní – zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov.
Za verejnú zbierku sa nepovažuje:

zbierka konaná politickými stranami, spolkami, občianskymi združeniami a ďalšími spoločenskými organizáciami a združeniami medzi ich členmi vyberaním príspevkov, predajom známok, odznakov a podobných predmetov, ktorej výnos má byť použitý na plnenie ich úloh;
zbierky konané v kostoloch, modlitebniach a iných miestnostiach určených na kultové obrady, ktorých výnos je určený na podporu činnosti cirkví a štátom uznaných náboženských spoločností;

Takze zbierka konana v kostole ktorej vynos je urceny na podporu cinnosti cikrvi alebo ak je to zbierka konana OZ na podporu jeho cinnosti netreba ju povazovat ze verejnu zbierku a ohlasovat. Rozdiel medzi zbierkou a dobrovolnym prispevkom ja asi taky, ze vynos zo zbierky by mal byt pouzity na jeden konkretny ucel kdezto dobrovolny prispevok byva vacsinou poskytnuty hocikedy nielen pocas nejakej akcie alebo odbobia a vacsinou sluzi na uhradu rezijnych nakladov a cinnosti organizacie.
fero000
02.09.08,09:01
Dakujem velmi pekne
V nasom pripade sa vsak nejedna o zbierku pre cirkev. Akcia sa bude sice konat v kostole ale vyzbierane peniaze sa pouziju na ucel beneficie pre vybranu skupinu zdravotne postihnutych. Je nutne aj v takomto pripade ohlasovat tuto zbierku? Alebo je lepsie vyberat na tento ucel dobrovolny prispevok - jedna sa totiz o koncertne vystupenie, ktory usporaduvame ako OZ. Dakujem este raz
victoria
02.09.08,09:47
Ja by som to klasifikovala ako vyber dobrovolneho prispevku alebo to nazvite ako dobrovolne vstupne.
lorenc
03.09.08,05:33
Ja by som sa chcela spítať na pár otázok....
Sme nezisková organizácia i zapísaná právne.....
No ako to je , ked nezisková organizácia si požičia kultúrný dom ?Počula som , že neziskové org. majú mať prenájom Kult.domu bez poplatku!
victoria
03.09.08,06:15
No pochybujem ze toto tvrdenie ma niekde nejaku oporu v zakone. My sme tiez neziskova organizacia a par ich aj uctujem ale s tymto som sa este nestretla. Pokial vam niekto ponuknu prenajom kulturneho domu zadarmo je to len a len na jeho dobrej voli.