pillot
25.08.08,21:43
Prajem všetkým pekný deň. Potreboval by som poradiť, nechal som si zaslať tovar dobierkou. Dobierku som na pošte vyplatil a prevzal som si tovar. Doma som balíček otvoril, bola v ňom priložená faktúra na sumu dobierky, ale žiadny príjmový doklad. Faktúru som zaradil do záväzkov a v peňažnom denníku vystavil výdavkový doklad, ktorý ale nemám čím podložiť, nakoľko pošta mi žiadne potvrdenie nedala a mňa ani nenapadlo nejaké požadovať. Vlastne jediné doklady čo mám, okrem FA je predná strana obalu z balíčka a poštovú sprievodku, kde je uvedené že sa jedná o dobierku a v akej výške, ale nieje tam uvedený odosielateľ. Ten je našťastie uvedený na obale zo zásielky aj s výškou dobierky.
Faktúru som vložil k záväzkom a k nej som priložil obal z balíka, a k výdajke som priložil poštovú sprievodku.
Toto som síce spravil, ale nejak z toho nemám dobrý pocit. Viete mi poradiť čo mám s tým spraviť?
Rozalka
25.08.08,19:45
Na faktúre nie je uvedený spôsob úhrady "dobierka"?

Napíš dodávateľovi a požiadaj o duplikát dokladu o úhrade.
jaja99
25.08.08,19:48
Pýtaj na pošte doklad o úhrade dobierky.
pillot
25.08.08,19:52
Na faktúre nieje uvedený ani spôsob dopravy, ani forma úhrady, ani to že faktúra je zároveň príjmovým dokladom, či to že bola uhradená.
Tak mi asi zostáva iba požiadať dodávateľa o ten doklad o úhrade. Diki za radu.
Andyke
25.08.08,19:55
Pýtaj na pošte doklad o úhrade dobierky.

To potvrdenie bolo treba hneď pýtať na pošte pri prevzatí zásielky. Ale určite dajú aj dodatočne.
pillot
25.08.08,19:57
To už mi došlo, vydá pošta doklad aj dodatočne?

Skúsim teda najprv tú poštu a v najhoršom prípade dodávateľa. Pôvodne som myslel že príjmový doklad bude priložený v balíčku pri faktúre.
Rozalka
25.08.08,20:07
Vezmi so sebou všetko, čo si tu popísala. Ak na pošte nepochodíš, ešte stále môžeš požiadať dodávateľa o duplikát.
Andyke
25.08.08,20:09
Nám do firmy nosí poštárka niekedy zásielku na dobierku (a doklad donesie až na 2. deň - keď ráno zrejme zabudne vypýtať doklad na pošte)
pillot
25.08.08,20:19
Ďakujem všetkým za radu.

Už som sa bál, že zajtra budem mať kľudný deň. :-)
VladoaKatka
26.08.08,02:53
Prajem všetkým pekný deň. Potreboval by som poradiť, nechal som si zaslať tovar dobierkou. Dobierku som na pošte vyplatil a prevzal som si tovar. Doma som balíček otvoril, bola v ňom priložená faktúra na sumu dobierky, ale žiadny príjmový doklad. Faktúru som zaradil do záväzkov a v peňažnom denníku vystavil výdavkový doklad, ktorý ale nemám čím podložiť, nakoľko pošta mi žiadne potvrdenie nedala a mňa ani nenapadlo nejaké požadovať. Vlastne jediné doklady čo mám, okrem FA je predná strana obalu z balíčka a poštovú sprievodku, kde je uvedené že sa jedná o dobierku a v akej výške, ale nieje tam uvedený odosielateľ. Ten je našťastie uvedený na obale zo zásielky aj s výškou dobierky.
Faktúru som vložil k záväzkom a k nej som priložil obal z balíka, a k výdajke som priložil poštovú sprievodku.
Toto som síce spravil, ale nejak z toho nemám dobrý pocit. Viete mi poradiť čo mám s tým spraviť?

Príjmový pokladničný doklad nemôže dodávateľ tovaru priložiť k faktúre, ak sumu za dobierku mu pošta pripisuje na účet. Ak nepochodíš na pošte, ešte stále máš možnosť sa obrátiť na dodávateľa tovaru, aby Ti listom potvrdil prijatie dobierkovej sumy. Záleží na ich ochote.

V prílohe Ti prikládam list, ktorý v takýchto prípadoch zasielam ja, zatiaľ nemala ani jedna kontrola výhradu u mojich odberateľov voči tomuto potvrdeniu.
slabikar
24.11.08,10:01
ale ved ked pre prijemcu dobierky je potvrdenim o zaplateni ten papierik co mu da postarka pri preberani zasielky nie? (teraz neberiem to, ze firma si dava posielat na ucet od posty)
Ildigo
24.11.08,11:20
Ja som bola na pošte pýtať doklad o zaplatení dobierky, lebo som zistila, že mi chýba z apríla 2008. Pani mi ho nechcela dať, lebo už majú nové potvrdenky /väčší formát!!!/ a v apríli boli iné. Tak som volala do firmy /stravné lístky/ a tam som sa dozvedela, že mi tiež nič nepošlú, že pre mňa je dokladom o zaplatení ich fa, na ktorej je uvedená platba dobierkou, presvedčila ma, že na daňové účely to stačí. Teraz po prečítaní tejto témy som zmätená a neviem, či to môžem nechať tak.
jess
24.11.08,11:36
Ja som stratila doklad o zaplatení dobierky prepravnej spoločnosti. Faktúru som dostala od pôvodnej firmy, ale tam nie je žiadna formulka, že to bolo platené dobierkou. Písala som e-mail do prepravnej spoločnosti, nech mi pošlú duplikát o zaplatení dobierky, ale napriek tomu, že mi prišlo potvrdenie o prečítaní mailu až od dvoch pracovníčok, tak dodnes nemám ten duplikát. Je to na sumu 13.000, - tak neviem, či im mám napísať oficiálny list s prosbou o zaslanie duplikátu, alebo mi to prejde pri daň.kontrole aj tak.
kovacik26
13.12.08,10:25
Dobry den,

mam podobny problem, tovar spolu s fakturou, dodacim a zarucnym listom som zaslal odoberatelovi kurierom DPD na dobierku, odoberatel (firma) tovar prevzala a zaplatila v hotovosti kurierovi, prepravna spolocnost mi potom zaslala sumu dobierky na moj podnikatelsky ucet..

Ako postupovat v tomto pripade? od prepravcu DPD nemam ziaden doklad ktory by som mohol zaslat odoberatelovi ako v pripade posty
Odoberatel po mne ziada prijmovy dolad, ako mu ho mozem vystavit ked islo o dobierku?

Dakujem


Príjmový pokladničný doklad nemôže dodávateľ tovaru priložiť k faktúre, ak sumu za dobierku mu pošta pripisuje na účet. Ak nepochodíš na pošte, ešte stále máš možnosť sa obrátiť na dodávateľa tovaru, aby Ti listom potvrdil prijatie dobierkovej sumy. Záleží na ich ochote.

V prílohe Ti prikládam list, ktorý v takýchto prípadoch zasielam ja, zatiaľ nemala ani jedna kontrola výhradu u mojich odberateľov voči tomuto potvrdeniu.
kovacik26
16.12.08,07:56
nikto nevie poradit? :(
kovacik26
07.01.09,16:05
haloooo?
emily 2
30.10.09,06:06
Ked predáme nejaký tovar na dobierku tak som doteraz vystavila faktúru , kde som prirátala sumu za poštovné a úhrada nám prišla na účet.
Faktúru sme priložili do balíka .

Mohli by sme to predávať cez ERP, s tým že do balíka by sme vložili doklad o zaplatení z ERP. Vraj tak robia niektoré firmy .
Je v tom nejaký problém s účtovaním , resp. sa niečo poruší. Máte niekto s týmto skúsenosti ?

Vďaka

emily2
Zlata
30.10.09,06:17
Ja som stratila doklad o zaplatení dobierky prepravnej spoločnosti. Faktúru som dostala od pôvodnej firmy, ale tam nie je žiadna formulka, že to bolo platené dobierkou. Písala som e-mail do prepravnej spoločnosti, nech mi pošlú duplikát o zaplatení dobierky, ale napriek tomu, že mi prišlo potvrdenie o prečítaní mailu až od dvoch pracovníčok, tak dodnes nemám ten duplikát. Je to na sumu 13.000, - tak neviem, či im mám napísať oficiálny list s prosbou o zaslanie duplikátu, alebo mi to prejde pri daň.kontrole aj tak.
Ak učtuješ v JU, tak pravdepodobne nie.
Zoltán Kovács
30.10.09,06:19
Ak učtuješ v JU, tak pravdepodobne nie.

A v PU áno?

P.S. Je to reakcia na rok starý príspevok. ;)
Zlata
30.10.09,06:24
Ked predáme nejaký tovar na dobierku tak som doteraz vystavila faktúru , kde som prirátala sumu za poštovné a úhrada nám prišla na účet.
Faktúru sme priložili do balíka .

Mohli by sme to predávať cez ERP, s tým že do balíka by sme vložili doklad o zaplatení z ERP. Vraj tak robia niektoré firmy .
Je v tom nejaký problém s účtovaním , resp. sa niečo poruší. Máte niekto s týmto skúsenosti ?

Vďaka

emily2
To nie je správne riešenie. keď vystavíte doklad ERPž - to je hotovostný príjem do pokladne. Takže ak tovar posielate na dobierku, peniaze vam prídu na účet. To by ste učtovala o príjme 2x, a to je nesprávne.
emily 2
30.10.09,06:25
Ked predáme nejaký tovar na dobierku tak som doteraz vystavila faktúru , kde som prirátala sumu za poštovné a úhrada nám prišla na účet.
Faktúru sme priložili do balíka .

Mohli by sme to predávať cez ERP, s tým že do balíka by sme vložili doklad o zaplatení z ERP. Vraj tak robia niektoré firmy .
Je v tom nejaký problém s účtovaním , resp. sa niečo poruší. Máte niekto s týmto skúsenosti ?

Vďaka

emily2

ja som nechcela otvárať novú tému,tak som to sem zaradila, vie mi niekto poradiť ? Účtujem JU. Majiteľ hovorí, že to je podobné ako keď niekto zaplatí kartou, ale mne sa to nezdá...
Zlata
30.10.09,06:38
A v PU áno?

P.S. Je to reakcia na rok starý príspevok. ;)
Predpokladala, som že zadávateľovi sa jedná o zistenie základadu dane. A to by v prípade vedenia JU problém mohol byť. V PU to môže vyriešiť interným dokladom , a to nevidim dôvod, prečo by to mal DU vyhodiť.

Prepač, nevšimla som si dátum, nevidela som reakciu na otázku, tak som sa pokúsila,
škoda , tá ironia mi celkom vhod nepadla, ešte že je krásny slnečný deň
emily 2
30.10.09,06:52
To nie je správne riešenie. keď vystavíte doklad ERPž - to je hotovostný príjem do pokladne. Takže ak tovar posielate na dobierku, peniaze vam prídu na účet. To by ste učtovala o príjme 2x, a to je nesprávne.


Ja si to tiež myslim, ale ako píšem ´dalej v pr. 21 ( asi sme sa minuli v písaní ) , je to nápad majiteľa a argumentuje s tým, že tak robia niektoré firmy, že mu príde v balíku doklad z ERP. Podĺa neho je to podobné ako platba kartou. No neviem, podľa mňa nemôžem zadať v ERP platbu kartou aj pri dobierke.
Musela by som to sledovať ako pohľádávku , kým to nepríde na účet a to sa mi nezdá- je to prácnejšie - to mi až tak "nemôže" vadiť - ale či sa to tak môže...
Ide mu asi o to aby sme to nemuseli presúvať medzi skladmi - totiž ked to predá cez ERP hned nám to odpíše zo skladu( sklad 1 -pred. ).
AK nie musí to presunúť z predajne ( sklad 1) do skladu druhého, kde robím faktúry a výdaje ja.
Dúfam, že som to moc nedomotala...(som sa nejako rozpísala )
vďaka
emily2
Zlata
30.10.09,07:43
Ja si to tiež myslim, ale ako píšem ´dalej v pr. 21 ( asi sme sa minuli v písaní ) , je to nápad majiteľa a argumentuje s tým, že tak robia niektoré firmy, že mu príde v balíku doklad z ERP. Podĺa neho je to podobné ako platba kartou. No neviem, podľa mňa nemôžem zadať v ERP platbu kartou aj pri dobierke.
Musela by som to sledovať ako pohľádávku , kým to nepríde na účet a to sa mi nezdá- je to prácnejšie - to mi až tak "nemôže" vadiť - ale či sa to tak môže...
Ide mu asi o to aby sme to nemuseli presúvať medzi skladmi - totiž ked to predá cez ERP hned nám to odpíše zo skladu( sklad 1 -pred. ).
AK nie musí to presunúť z predajne ( sklad 1) do skladu druhého, kde robím faktúry a výdaje ja.
Dúfam, že som to moc nedomotala...(som sa nejako rozpísala )
vďaka
emily2
Platba kartou je niečo celkom iné. Platba kartou sa definuje ako platba hotovosti, predstav si, že ak by karta nebola krytá, tak platba neprebehne.
Pri dennej uzávierke sa analyticky rozdelí, čo je hotovosť v priečinku a čo je hotovosť kartou a tá sa následne v účtovaní spárováva s pripísanými čiastkami na účet. Ja to robím cez priebežné položky alebo cez účet 261 v PU.
V praxi sa tiež môže stať, že odberateľ dobierku neprevezme a vráti sa vám, a čo potom s dokladom z ERP. Na dobierkovú faktúru vystavíš dobropis a je to v obligu.
S tým,ako to robíte v sklade neporadím.
emily 2
30.10.09,07:59
ďakujem, zatiaľ budem trvať na faktúrach, ale ak má niekto skúsenosti, ako by sa to dalo cez ERP budem rada.
emily 2
Zoltán Kovács
30.10.09,08:08
Predpokladala, som že zadávateľovi sa jedná o zistenie základadu dane. A to by v prípade vedenia JU problém mohol byť. V PU to môže vyriešiť interným dokladom , a to nevidim dôvod, prečo by to mal DU vyhodiť.

Prepač, nevšimla som si dátum, nevidela som reakciu na otázku, tak som sa pokúsila,
škoda , tá ironia mi celkom vhod nepadla, ešte že je krásny slnečný deň

Myslím si, že zadávateľovi skôr išlo o úhradu, a nie o uznanie nákladov, resp. výdavkov.
Zlata
30.10.09,08:51
Myslím si, že zadávateľovi skôr išlo o úhradu, a nie o uznanie nákladov, resp. výdavkov.
Nerada sa dohadujem, veď ide o úhradu a tá v JU ide do výdavkov ovplyvňujúcich alebo neovplyvňujúcich zákl. dane. Ak by sa malo jednať o výdavky neovplyvňujúce základ dane, tak prečo by sa trápil, či mu ich DU vyhodi.
Zoltán Kovács
30.10.09,08:59
Nerada sa dohadujem, veď ide o úhradu a tá v JU ide do výdavkov ovplyvňujúcich alebo neovplyvňujúcich zákl. dane. Ak by sa malo jednať o výdavky neovplyvňujúce základ dane, tak prečo by sa trápil, či mu ich DU vyhodi.

Nepochopili sme sa. Ja zadanie chápem nasledovne: Mám faktúru, uhradil som v hotovosti, len nemám doklad. Môžem takúto úhradu zaznačiť v účtovníctve?
Nemôžem ani v JU ani v PU.
adrika
02.12.10,11:52
ahojte, mám fa z ČR, kde je uvedená platba dobierkou - suma na fa je 777 eur. Klient ked na pošte platil danú fa, zaplatil až 796,49 eur - pričom na lístku z pošty nie je rozčlenené, či táto suma obsahuje nejaký poplatok pošty...alebo čo. Myslíte, že 19,49 eur môže byť poplatok pošty ? mne sa to zdá príliš vysoké.....dakujem
adrika
03.12.10,07:48
ahojte, mám fa z ČR, kde je uvedená platba dobierkou - suma na fa je 777 eur. Klient ked na pošte platil danú fa, zaplatil až 796,49 eur - pričom na lístku z pošty nie je rozčlenené, či táto suma obsahuje nejaký poplatok pošty...alebo čo. Myslíte, že 19,49 eur môže byť poplatok pošty ? mne sa to zdá príliš vysoké.....dakujem

nemáte nikto skúsenosť ? dakujem