raynita
29.04.05,12:49
Prosim, poradte mi.
1. Zamestnala som predavacku v obchode. Pracovná zmluva, nerovnomerne rozvrhnuty pracovny cas(max 100 hod.mesacne), hodinova mzda 44,90. Mame aj harmonogram. Ona vyslovene len vyplni cas, ked ja nie som v obchode. Ked napriklad za mesiac odrobi 50 hod x 44,90=2245,-Sk. V odvodoch mam jasno. Moj problem je v tom, ze neviem ci moze niekto zarobit v hrubom 2245,-. Počula som, ze musi mat aspon polovicu minimalnej mzdy t.j. 3250,-. Dakujem za pomoc, treba mi urobit vyplatu za april a ja si neviem poradit.

2. Co sa tyka sosialneho fondu v tomto pripade. Musim ho tvorit? Kolko %?
Kde sa odvadza? Musím na to mať podúčet v banke alebo existuje aj nejaký iný sposob, napr. evidovat to ako hotovost? Vazne neviem, je to moj prvy zamestnanec, nikdy som s tym neprisla do styku? Čerpanie sociálneho fondu???? Na čo ho možem čerpať, keď ho budem tvoriť vo výške pr. 32,-Sk mesačne? Na dopravu nedáva ani korunu, pretože býva o 5 metrov od obchodu. Stravuje sa doma. Ale dobre, aj keď tam za rok vytvorim 384,-Sk, co mám s nimi urobiť, ako a na čo ich može čerpať tentto zamestnanec.
martinala
29.04.05,11:05
reagujem iba na SF : tvorba je vo výške 0,6 % zo zúčovanej mzdy. neodvádza sa nikam, iba sa eviduje - v JU vo výdavkoch, v PU na 472, nie je potrebné držať tieto finančné prostriedky na účte v banke. čerpanie SF slúži na regeneráciu pracovnej sily, tzn. napr. príspevky na rekondičné pobyty, plavárne, posilovne, na kultúrne vyžitie, na stravovanie a pod. čo sa týka stravovania, zamestnávateľ je zo zákona povinný zabezpečiť zamestnancovi stravovanie, ak pracovná zmena trvá viac ako 6 hodín.
lenkak
29.04.05,11:09
Ak má uzatvorenú pracovnú zmluvu na kratší pracovný úväzok potom podľa zmluvy môže zarobiť aj menej ako je minimálna mzda, Aj tých 2245 Sk.
Martina80
29.04.05,11:11
Takže podľa mňa:

Z minimálneho vymeriavacieho základu sa vychádza vtedy, ak má zamestnanec týždenný pracovný fond 40 resp. 20 hod, tzn, že je zamestnaný na 8 resp. 4 hod. denne. V tvojom prípade má nerovnomerný čas, dostáva hodinovú mzdu. minimálna hod. mzda je momentálne 37,40 čiže to si splnila. Odvody robiš zo sumy 2.245,- . :) :) :)




Prosim, poradte mi.
1. Zamestnala som predavacku v obchode. Pracovná zmluva, nerovnomerne rozvrhnuty pracovny cas(max 100 hod.mesacne), hodinova mzda 44,90. Mame aj harmonogram. Ona vyslovene len vyplni cas, ked ja nie som v obchode. Ked napriklad za mesiac odrobi 50 hod x 44,90=2245,-Sk. V odvodoch mam jasno. Moj problem je v tom, ze neviem ci moze niekto zarobit v hrubom 2245,-. Počula som, ze musi mat aspon polovicu minimalnej mzdy t.j. 3250,-. Dakujem za pomoc, treba mi urobit vyplatu za april a ja si neviem poradit.

2. Co sa tyka sosialneho fondu v tomto pripade. Musim ho tvorit? Kolko %?
Kde sa odvadza? Musím na to mať podúčet v banke alebo existuje aj nejaký iný sposob, napr. evidovat to ako hotovost? Vazne neviem, je to moj prvy zamestnanec, nikdy som s tym neprisla do styku? Čerpanie sociálneho fondu???? Na čo ho možem čerpať, keď ho budem tvoriť vo výške pr. 32,-Sk mesačne? Na dopravu nedáva ani korunu, pretože býva o 5 metrov od obchodu. Stravuje sa doma. Ale dobre, aj keď tam za rok vytvorim 384,-Sk, co mám s nimi urobiť, ako a na čo ich može čerpať tentto zamestnanec.
raynita
29.04.05,11:21
Ďakujem velmi pekne za vaše odozvy