Danka33
26.08.08,08:26
Ahojte, som milovnička georgín. Niekde som sa dočitala, že je možné georgíny dopestovať aj z odrezkov? Ma niekto z vás s tým skúsenosti? Ak áno, budem rada, ak mi pošle postup ako a kedy na to? Ďakujem
Danka.
arizona
26.08.08,15:26
O rozmnožovaní odrezkami som nepočula ani ja. Ale ľahko sa rozmonžujú rozdelením hľúz. Keď sa pred zimou vyberú zo zeme ,okolo hlavnej hľuzy je vždy dosť menších,ktoré sa na jar zasadia.
fusta
26.08.08,19:41
Ja som o takomto množení počul, len som ho zatiaľ neskúšal, keďže je to naozaj najjednoduchšie tými hľuzami. Tiež pestujem mimo iné aj georgíny a som rád, že sa tu konečne objavil niekto, komu tiež učarila krása týchto kvetov, aj napriek pomerne značnej prácnosti pri ich pestovaní.
Čo sa týka toho množenia, malo by sa s tým začať skoro zjara. Vyberieme peknú zdravú hľuzu, dáme ju do kvetináča s vlhkou rašelinou a dáme ju do tepla - 18-20 stupňov. Staráme sa o to, aby rašelina nevyschla, ale ani nesmieme premokriť. Po čase nám hľuza pekne napučí a vyženie viacero výhonkov. Tie by sa mali po vybratí hľuzy z rašeliny opatrne pooddeľovať aj s koreňovým systémom a proste presadiť do malých kvetináčov do záhradníckeho substrátu, dať na svetlé a teplé miesto až do doby, kedy ich je možné vyložiť vonku. Počas leta pri správnej starostlivosti by sa mala na každej rastlinke pri prihnojovaní hnojivom na plod a kvet vytvoriť životaschopná hľuza, z ktorej už na druhý rok po prezimovaní vyrastie pekná kvitnúca georgína.
Takže až budeš mať chuť, tak to na budúcu jar vyskúšaj.:)
Ak máš nejaké zaujímavé georgíny, skús nafotiť a dať to tu na plochu. Ja teraz pridám pár snímkov tých mojich, ktoré teraz kvitnú v plnej kráse.
Danka33
03.09.08,06:12
Ahoj, dakujem za radu. Tvoje georginy su fakt velmi pekne, hlavne tie kaktusovite ja nemam. Pestujem georginy asi 3-4 roky, ale prezimovat v pivnici sa mi podari len mala cast. Asi nemame v hodnu pivnicu.Zaujimalo by ma konkretne ako prezimujes georginy, t.j. kde ?, v com ich mas ulozene,? ci ich v priebehu zimy polievas atd ? Dakujem
Danka
81janka
10.04.13,14:34
Ahojte, poraďáci,
obnovila som túto tému, pretože potrebujem poradiť. Včera som kúpila hľuzy georgíny a chcela by som ich vysadiť. Potrebujem však poradiť, či ich vysadiť priamo do črepníka alebo ich nechať najskôr napučať, a potom presadiť. V „Záhradkári“ som našla takúto inštrukciu: „Rozdelené hľuzy uložte na plytké podložky s rašelinou a umiestnite ich na teplé a svetlé miesto, kde začnú klíčiť. Naklíčené hľuzy potom vysaďte do črepníkov alebo debničiek na vzdialenosť asi 20 cm.“ Chcela som sa preto spýtať, či tie hľuzy mám rovno, také, aké sú, zasadiť do kvetináča, v ktorom majú zotrvať počas leta a polievať, alebo ich mám rozložiť na misku z kvetináča naplnenú zeminou, rosiť a čakať, kým napučia, alebo ich rozložiť na takúto misku, zasypať zeminou, rosiť a čakať, kým napučia? Poraďte, prosím...