maja761
26.08.08,08:37
prosim Vas ako postupovat pri dokladoch v pokladni, ktore uz po mesiaci
v miestach ako bolo lepidlo vobec nevidno text?
Co na to danova kontrola povie? Alebo co s dokladmi co po 2rokoch uplne vybledli,..
Paula
26.08.08,06:42
prosim Vas ako postupovat pri dokladoch v pokladni, ktore uz po mesiaci
v miestach ako bolo lepidlo vobec nevidno text?
Co na to danova kontrola povie? Alebo co s dokladmi co po 2rokoch uplne vybledli,..


http://www.porada.sk/t12207-ofotene-blocky.html?highlight=ofoten%E9+blo%E8ky
maja761
26.08.08,06:50
nie, normalne z reg.pokladne neprefotene zatial a uz sa ani nedaju
Agneša
26.08.08,06:51
Mne audítor povedal,že aby som všetky bločky ofotila a tak odložila.Tak to robím ale nie som presvedčená, že pre daňový úrad by to takto stačilo.Ale zatiaľ neviem lepšie.
Halli
26.08.08,06:53
Paula
26.08.08,06:53
Klikni na ten link, čo som Ti dala, sú tam myslím aj návody, ako zobraziť neviditeľné.
maja761
26.08.08,06:54
dakujem
jess
26.08.08,06:55
Mne audítor povedal,že aby som všetky bločky ofotila a tak odložila.Tak to robím ale nie som presvedčená, že pre daňový úrad by to takto stačilo.Ale zatiaľ neviem lepšie.

Všetky doklady hneď fotím. Prešlo mi to aj daňovou kontrolou. Akurát jeden som nestihla a ten mi neuznali. Daňováci vedia, že na jednej strane odsúhlasili používanie takýchto "úžasných" ERP s termopáskami, na druhej strane nás nútia prefocovať doklady, ale ťažko vraj niekomu dokážu, že si napr. dvaja podnikatelia neprefotia rovnaký doklad.
Paula
26.08.08,07:01
Mne audítor povedal,že aby som všetky bločky ofotila a tak odložila.Tak to robím ale nie som presvedčená, že pre daňový úrad by to takto stačilo.Ale zatiaľ neviem lepšie.


stačilo, uvádzam zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk):

Podľa § 1 ods. 3 vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov daňový subjekt pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb vydáva kupujúcemu doklad vyhotovený pokladnicou, ktorého kópia sa uchováva na kontrolnej páske v pokladnici a ktorého údaje sú ustanovené v § 2 písm. j) cit. vyhlášky. Doklady vyhotovené podľa vyššie cit. ustanovení vyhlášky a vydané zákazníkovi, musia byť vyhotovené tak, aby tieto boli čitateľné a aby si zákazník, ktorý je účtovnou jednotkou mohol zabezpečiť trvalosť účtovných záznamov v zmysle ustanovenia § 8 ods.1 a 6 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Z uvedeného vyplýva, že daňový subjekt je zodpovedný, aby ním používaná elektronická registračná pokladnica vydávala také doklady, aby mohli byť splnené podmienky vyplývajúce z cit. ustanovenia zákona, t j. elektronickú registračnú pokladnicu zabezpečiť takou páskou, u ktorej výrobca garantuje uchovanie údajov. V prípade, že daňový subjekt, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu vydá doklad, u ktorého je predpoklad, že údaje z neho budú po čase stratené, odporúčame z takéhoto dokladu vyhotoviť fotokópiu a archivovať túto fotokópiu, ktorá bude slúžiť pre daňové účely. K uvedenej problematike je takéto stanovisko zaujaté aj zo strany MF SR.
cactus
26.08.08,07:44
stačilo, uvádzam zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk):

Podľa § 1 ods. 3 vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov daňový subjekt pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb vydáva kupujúcemu doklad vyhotovený pokladnicou, ktorého kópia sa uchováva na kontrolnej páske v pokladnici a ktorého údaje sú ustanovené v § 2 písm. j) cit. vyhlášky. Doklady vyhotovené podľa vyššie cit. ustanovení vyhlášky a vydané zákazníkovi, musia byť vyhotovené tak, aby tieto boli čitateľné a aby si zákazník, ktorý je účtovnou jednotkou mohol zabezpečiť trvalosť účtovných záznamov v zmysle ustanovenia § 8 ods.1 a 6 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Z uvedeného vyplýva, že daňový subjekt je zodpovedný, aby ním používaná elektronická registračná pokladnica vydávala také doklady, aby mohli byť splnené podmienky vyplývajúce z cit. ustanovenia zákona, t j. elektronickú registračnú pokladnicu zabezpečiť takou páskou, u ktorej výrobca garantuje uchovanie údajov. V prípade, že daňový subjekt, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu vydá doklad, u ktorého je predpoklad, že údaje z neho budú po čase stratené, odporúčame z takéhoto dokladu vyhotoviť fotokópiu a archivovať túto fotokópiu, ktorá bude slúžiť pre daňové účely. K uvedenej problematike je takéto stanovisko zaujaté aj zo strany MF SR.

pekne povedané, ale mala som kontrolu DPH a prišla na pretras aj táto otázka a keď mi povedali, že okopírovať, že to uznajú, tak som ja argumentovala, že nakoľko je to hodnoverné?, pretože na niektorých bločkoch po nejakom čase ozaj, ale ozaj nič nie je vidieť a porovnať s oroginálom sa to potom vôbec nedá, nepovedali nič.
Záleží od kontrolórov, a čo je podstatné, tak pomôže nám naša čarodejka sviečka (si myslím v najnutnejšom prípade). Pravda?
rondos
26.08.08,08:08
Mala by si každý taký doklad prefotiť a založiť spolu s originálom
gogina
26.08.08,11:04
Mňa to vrcholne rozčuľuje, ked máme fotiť, prečo to naši zákonodárci nezakotvia do zákona nepoužívanie takýchto RP ,ktorých páska nevyhovuje. a stoja za prd. Ale to hodia na :mad:nás a my sme za to bití, a pokutovaní.Čím lacnejšia RP tým páska na figu. Ako môže kontrolor uznať prefotení doklad, ked už originál nevidno!!!!:mad::mad::mad:
MANAGERIA
26.08.08,11:20
štandartny postup-blok hneď vezmem a ofotím a archivujem aj originál, hoc. aj vybledne a aj kópiu...vychádzaš z usmernenia MF SR a DR SR.
Halli
26.08.08,11:22
Mňa to vrcholne rozčuľuje, ked máme fotiť, prečo to naši zákonodárci nezakotvia do zákona nepoužívanie takýchto RP ,ktorých páska nevyhovuje. a stoja za prd. Ale to hodia na :mad:nás a my sme za to bití, a pokutovaní.Čím lacnejšia RP tým páska na figu. Ako môže kontrolor uznať prefotení doklad, ked už originál nevidno!!!!:mad::mad::mad:

...presne tak ..a robiť si ešte z nákladov náklady a venovať tomu kopu času.
Nuž ako sme to už prebrali zľava aj zprava v podobnej téme, musíme si pod bločkami jedine opatrne zakúriť :D a to až vtedy, keď to bude treba.:rolleyes:
Paula
26.08.08,13:09
musíme si pod bločkami jedine opatrne zakúriť :D a to až vtedy, keď to bude treba.:rolleyes:


Po pravde, ja nie som odvážna školáčka na experiment so sviečkou a ľutujem toho, kto bude absolvovať kontrolu na staré roky s vyblednutými bločkami a pri tej príležitosti tráviť dni a noci s desiatkami, stovkami, nebodaj tisíckami dokladov a tonami sviečok. Najmä, ak s tými vyblednutými nemal kedysi nič do činenia, len ich ako účtovník "zdedil":).
gogina
27.08.08,10:19
Vážení, drže mi palce, mám kontrolu 8.9. a pri kontrole mojich pokladničných dokladov za rok 2007 - podotýkam rok 2007 t.j. len jeden rok som našla pokladinčné doklady, ktoré vybledli a pritom boli archivované v tme, neboli na svetle. Som zvedavá aký postoj zaujme kontrola. Kontrolu mám na DPH . Podám správu
japis
28.08.08,08:23
Myslím si, že by sme mali my-účtovníci- hlasnejšie a na kompetentných miestach vyjadriť svoju nespokojnosť s tým, že vlastne platiteľ je zodpovedný za kvalitu účtenky pri daňových kontrolách. Rezignovane ich prefocujeme, hoci každého postihnutého to max.vytáča a trasieme sa ako daniari zareagujú, ked objavia nečitateľnú účtenku. Pritom mne, napríklad, sa nepodarí zavše doklad skopírovať ani pri max.rozlíšení - už aj kópia je ťažko čitateľná. Rozhodla som sa,že napíšem na Dú a min.financii, nech s tým niečo robia. Snáď nebudem iba ojedinelý "hlas volajúci na púšti".
Halli
28.08.08,09:59
Vážení, drže mi palce, mám kontrolu 8.9. a pri kontrole mojich pokladničných dokladov za rok 2007 - podotýkam rok 2007 t.j. len jeden rok som našla pokladinčné doklady, ktoré vybledli a pritom boli archivované v tme, neboli na svetle. Som zvedavá aký postoj zaujme kontrola. Kontrolu mám na DPH . Podám správu

Goginka tak nech ti to dopadne bez závad ;) daj vedieť a nandaj im to :D
Maxinka
28.08.08,10:08
Ja to robím tak, že daný pokl. doklad si označím číslom (napr. červeným perom) a potom to prefotím. Takže na prefotenom je už aj to číslo a ak blok bledne tak číslo napísané perom nie.Takže nemajú námietky.
Lucy
28.08.08,10:09
K tým bločkom len toľko, že niekedy už keď účtujem bloček, tak je tak nekvalitný (predajcovi dochádza toner na pokladni, ale nevymení ho dovtedy, kým asi netlačí biele bločky :D:D), že ani čarovanie s kopírkou nepomôže. Včera som takto fotila doklad asi na 5 krát a priložila som všetky varianty fotokópií k originálu, lebo na žiadne kópii nie je poriadne vidieť údaje. A to prosím nebol ani termo papier, ale klasický, takže tomuto bločku už nepomôže nič. Som zvedáva, čo by povedali kontrolóri pri kontrole. :rolleyes:
Maxinka
28.08.08,10:11
K tým bločkom len toľko, že niekedy už keď účtujem bloček, tak je tak nekvalitný (predajcovi dochádza toner na pokladni, ale nevymení ho dovtedy, kým asi netlačí biele bločky :D:D), že ani čarovanie s kopírkou nepomôže. Včera som takto fotila doklad asi na 5 krát a priložila som všetky varianty fotokópií k originálu, lebo na žiadne kópii nie je poriadne vidieť údaje. A to prosím nebol ani termo papier, ale klasický, takže tomuto bločku už nepomôže nič. Som zvedáva, čo by povedali kontrolóri pri kontrole. :rolleyes:
Mne sa toto zopárkrát stalo ale ja som dotyčného predajcu požiadala o vystavenie nového dokladu, ktorý bude čitateľný. Síce sa mu to nepozdávalo ale zatiaľ mi vždy vyhovel.
gogina
01.09.08,07:39
Už sa mi to blíži, ale sa posnažím, a budem trvať na tom , aby ich uznali, a keď nie, pôjdem aj vyššie. Keď tí naši zákonodárci sa nevedia rozkývať. Dovolím si tvrdiť, že o tom vedia, ale lepšie je neuznať, zhrabnúť tučnú prémiu za nájdené chyby a nedostatky, ako ich riešiť. Daňový úrad by sa mal premenovať, na - Berný úrad .Vďaka za podporu.
milka1619
01.09.08,17:14
Pokladničné doklady vyblednú najmä tie, ktoré sú natlačené na hladkom papieri (podobný kriedovému papieru). Odporúčania daňových úradov boli také, že si treba urobiť z nich kópiu a priložiť ho k originálu.
Halli
01.09.08,17:23
Pokladničné doklady vyblednú najmä tie, ktoré sú natlačené na hladkom papieri (podobný kriedovému papieru). Odporúčania daňových úradov boli také, že si treba urobiť z nich kópiu a priložiť ho k originálu.

:D :D ešte si sa nerozkukala?
IvetaH
03.09.08,04:58
Strašne prestrašne ma rozčuľuje ani nie to fotenie alebo bločky, ale celý princíp, no čo je toto za štát. Tak musím mať originál alebo nemusím? Keď môžem mať fotokópiu s priloženým biely papierikom z ERP, prečo nemôžem mať len fotokópie. Aký je v tom rozdiel? Ak má DU fungovať na tom, ako sa nejaký úradník rozhodne alebo vyspí, tak to je des. Toto ma štve najviac. Urobíme zákon a potom špekulujeme, čo sa z neho nedá realizovať, tak sa to nechá len tak. Veď si pracujúci nejako pomôže, nepracujúcemu je to jedno a tým čo to vymysleli asi tiež.
Janiela
03.09.08,06:44
Už sa mi to blíži, ale sa posnažím, a budem trvať na tom , aby ich uznali, a keď nie, pôjdem aj vyššie. Keď tí naši zákonodárci sa nevedia rozkývať. Dovolím si tvrdiť, že o tom vedia, ale lepšie je neuznať, zhrabnúť tučnú prémiu za nájdené chyby a nedostatky, ako ich riešiť. Daňový úrad by sa mal premenovať, na - Berný úrad .Vďaka za podporu.

Súhlasím. Treba volať vyššie!! Brať niekoho na zodpovednosť!! Môj názor je taký, ak niekto vydá certifikát, tak by za pokladňu mal zodpovedať, ako za výrobok a samozrejme obchodník, ktorý pokladňu kúpi, by sa mal zaviaazať používať papier taký, aký pokladni prináleží podľa predpisov.
Mala som tiež kontrolu za rok 2006. Klientovi vyšiel nedoplatok na DPH niečo cez 27 tis. A kde je ešte daň z príjmu???? Radila som klientovi, nech sa obráti vyššie a odvolá sa. NO on radšej zaplatil. Mal strach. Ja osobne by som to tak nenechala.
Teraz trochu mimo témy: aké moje rozčarovanie bolo, keď mi minulý týždeň povedal, že je to moja chyba.
gogina
03.09.08,08:22
Tej poslednej vety sa bojím, Podnikateľ, ktorý tomu prd rozumie, to vždy zvalí na niekoho iného. A ten niekto sme mi.
Janurka
03.09.08,13:48
Ten nedoplatok na DPH vznikol len z toho dôvodu, že kontrolóri vyhodili vyblednuté bločky? Chcem sa opýtať, ako teda skutočne riešite tento problém? Neviem si predstaviť kopírovať desiatky, stovky bločkov. Veď je to náročné hlavne na čas, financie tiež nie sú zanedbateľné, o plytvaní papierom ani nehovorím. Vďaka za každý typ.
milka1619
03.09.08,16:49
Za všetko zlé, čo sa vo firme stane, je zodpovedná účtovníčka. Na to si musíme zvyknúť, aj keď je to ťazké a obrniť sa nejakou ľahostajnosťou, lebo sa človek zblázni. Ja som bola vo firme jediná zodpovedná za všetko - aj za to, že vznikla II. svetová vojna a po mojom chrbte sa zviezlo toho veľmi veľa. Súhlasím s príspevkom od goginy.
gogina
03.09.08,17:01
Mám otázku, hovorilo sa tu v predchádzajúcich príspevkoch o sviečke čarodejke. Ako to funguje, poučte ma chcem to vedieť a hádam aj vyskúšam, bude sranda,ked mi zhorí bloček .
Halli
04.09.08,13:51
Mám otázku, hovorilo sa tu v predchádzajúcich príspevkoch o sviečke čarodejke. Ako to funguje, poučte ma chcem to vedieť a hádam aj vyskúšam, bude sranda,ked mi zhorí bloček .


ofotené bločky?? (http://www.porada.sk/t12207-p13-ofotene-blocky.html)

príspevok 125 :D

...skušaj najprv na nepotrebnom bločku ;)
gogina
08.09.08,17:07
Tak kontrola prišla na čas. A kontroluje a kontroluje. Na moju otázku, že ked nájdu vyblednuté doklady, mi odpovedali, nekompromisne vyhadzujeme, a neuznávame. A neuznávajú ani prefocovanie. Takže im vravím sú tam aj vyblednuté čo včil? Musíme vyhodiť, neuznať, ale vnútorne s tým nesúhlasíme, že ich neuznávame.Počkám si na to, ked sa dostanú k tým dokladom čo sú vyblednuté, a čo budú chcieť napísať do protokolu o výsledku kontroly. Pokračovanie na budúce...
Heleč
09.09.08,08:39
Tak kontrola prišla na čas. A kontroluje a kontroluje. Na moju otázku, že ked nájdu vyblednuté doklady, mi odpovedali, nekompromisne vyhadzujeme, a neuznávame. A neuznávajú ani prefocovanie. Takže im vravím sú tam aj vyblednuté čo včil? Musíme vyhodiť, neuznať, ale vnútorne s tým nesúhlasíme, že ich neuznávame.Počkám si na to, ked sa dostanú k tým dokladom čo sú vyblednuté, a čo budú chcieť napísať do protokolu o výsledku kontroly. Pokračovanie na budúce...

som už zvedavá ako si dopadla....

čaká ma to isté, nech viem ako sa brániť.
Držím palce
liba2
09.09.08,09:37
................. ak ste si prečítali tému ofotené bločky - tak malo by pomôcť nahrievanie sviečkou :D :confused: :D .
Janurka
10.09.08,07:48
................. ak ste si prečítali tému ofotené bločky - tak malo by pomôcť nahrievanie sviečkou :D :confused: :D .
V niektorých prípadoch áno, ale napr. doklady o nákupe PH zo Slovnaftu nie je šanca.:mee:
Orsz
10.09.08,07:57
V niektorých prípadoch áno, ale napr. doklady o nákupe PH zo Slovnaftu nie je šanca.:mee:

Po pravde, v žiadnom prípade by som si to nenechala vyhodiť. Nemám ten článok k dispozícii, ale čítala som radu od nejakého daňového poradcu (asi to bolo v nejakej literatúre) nasledovne: v prípade takýchto bločkov, si treba v každom prípade robiť kópie. I keď kópie nie sú postačujúce, je tam čitateľne vidieť číslo dokladu z RP, dátum, sumu atď., a v prípade potreby vyžiadať dodávateľa o potvrdenie tohto bločku - väčšina dodávateľov, ktorá vydáva takéto bloky, má totiž nie fyzickú registračnú pásku na daňové účely, ale v počítači, a v prípade potreby to dokážu vytiahnuť. Daňová kontrola musí umožniť subjektu aj v čase kontroly, aby si svoje výdavky obhájil, a vyžiadal si to práve vtedy keď to potrebuje, a oni musia toto akceptovať a čakať. Držím päste, a rozhodne sa nedaj.... bojuj. My predsa za to nemôžeme, že sa stále tlačia bločky na úžasných papieroch .... nech to zákonom zakážu, a nebude problém.
gogina
10.09.08,09:37
Ale vážení, ked budeme stále len prefocovať a prefocovať, stále je to len na nás, ačo tí vyššie, mali bysme s tým prefocovaním skončiť . Mne kontrolorky povedali, že neuznávakjú ani ofotené, ved to nie je originál. KEBY SOM VšETKY FOtILA ako blbá a oni by mi to neuznali, tak sa s toho môžem zblázniť. Nie ešte raz nie - nefotím. A ako som napísala v predchádzajúcich príspevkoch počkám si na protokol z kontroly,. Ja za to " bitá" nechcem byť. Pošuškám Vám - ešte neodišli ešte kontrolujúúúúú.
liba2
10.09.08,09:57
V niektorých prípadoch áno, ale napr. doklady o nákupe PH zo Slovnaftu nie je šanca.:mee:
S týmto súhlasím, ale toto nie je o vyblednutých bločkoch, ale o opotrebovanej páske v ERP; a na tomto aj mnohí ďalší podnikatelia šetria - na náš úkor :mee: .
Zita5
10.09.08,10:25
Ale vážení, ked budeme stále len prefocovať a prefocovať, stále je to len na nás, ačo tí vyššie, mali bysme s tým prefocovaním skončiť . Mne kontrolorky povedali, že neuznávakjú ani ofotené, ved to nie je originál. KEBY SOM VšETKY FOtILA ako blbá a oni by mi to neuznali, tak sa s toho môžem zblázniť. Nie ešte raz nie - nefotím. A ako som napísala v predchádzajúcich príspevkoch počkám si na protokol z kontroly,. Ja za to " bitá" nechcem byť. Pošuškám Vám - ešte neodišli ešte kontrolujúúúúú.

Kontrolórka ak chce kontrolovať , nech okrem iných povinností si prezrie aj stránku www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) čo tam ich úrad má uverejnené resp. napísané . Potom nech zváži postup . Aspoň to je môj pohľad . V každom prípade musíme bojovať, nakoľko nie našou vinou sa deje s blokmi RP tak ako sa deje .
Prečo by mal niekto iný doplácať za druhého .

Tu dávam do pozornosti príspevok aj od Paula :
http://www.porada.sk/805462-post9.html

P.S. Aj ja mám vyblednuté dokl.zRP , kopírujem ich za čerstva , ale nejako ešte DK nenatrafila na taký . V prípade , že áno , tak nepociťujem strach z toho , nakoľko sa nedám .
Janiela
11.09.08,06:10
S týmto súhlasím, ale toto nie je o vyblednutých bločkoch, ale o opotrebovanej páske v ERP; a na tomto aj mnohí ďalší podnikatelia šetria - na náš úkor :mee: .
Ja by som navrhla brať na zodpovednosť brať práve tých, ktorí takého doklady púšťajú do sveta. Hneď by kupoval pásky také, aby ozaj vydržali. Neviem si predstaviť, aby moja vytlačená faktúra vybledla.Podporme kolegov, ktorí majú práve kontroly, možno budú prvými lastovičkami. Dodnes ľutujem,že som na klienta viac nezatlačila, aby sme sa sťažovali a dali pásky z RP vytlačiť (veď majú záložné kópie).
gogina
17.09.08,08:53
Po daňovej kontrole, aj ja zatlačím na klienta, a budem nekompromisná, nezúčtjem doklad, ktorý už na pohľad nebude vyzerať dobre. Repasované pásky do RP sú o ničom, sú síce lacné ale nevydržia. Dnešným dňom mi kontrola o 11,45 stredoeuropskeho času skončila výsledok všetko o.k. O vyblednutých dokladoch sa zmienili asi toľko. Ak je na doklade deň,základ dane ,daň ,a celková suma obtianutá perom , doklad uznajú. Neuznávajú prefotený doklad, nedá sa porovnať s originálom. Čo bude v protokole- uvidím za týždeň. Držím palce všetkým čo majú alebo budú mať kontrolu nech im to dopadne dobréééé.
IvetaH
17.09.08,09:12
No to ma podrž, to na základe akého zákona uznajú obtiahnuté perom?

K výsledku kontroly gratulujem.
Pekný deň
Paula
17.09.08,09:16
No to ma podrž, to na základe akého zákona uznajú obtiahnuté perom?


Veru, poprosila by som ich tíško , aby ho uviedli v protokole o kontrole;). Aby opakovaná kontrola (jeden nikdy nevie) tiež uznala.
gogina
17.09.08,10:59
No veď na to čakám, čo bude v protokole o to ide, nie čo oni povedia a o čom vnútorne nesúhlasia Potrebujem fakty a nie bláboly o tom čo a ako atď. Ďakujem IveteH za gratuláciu k výsledku kontroly.
dasa.hlasna
18.09.08,04:10
Keď sme my mali daň.kontrolu na DPH dostali sme týždeň na zaobstaranie si overených duplikátov dokladov, ktoré počas archivácie vybledli. Poviem Vám bola to "zábava".No a potom mi kontrolórka poradila, aby som na každý doklad dala pečiatku s naším IČ DPH a tak prefotila.A tak už 6 rokov pečiatkujem a fotím...
witch
18.09.08,07:31
Keď sme my mali daň.kontrolu na DPH dostali sme týždeň na zaobstaranie si overených duplikátov dokladov, ktoré počas archivácie vybledli. Poviem Vám bola to "zábava".No a potom mi kontrolórka poradila, aby som na každý doklad dala pečiatku s naším IČ DPH a tak prefotila.A tak už 6 rokov pečiatkujem a fotím...

Prečítala som si príspevok od Pauli s citáciou zo stránky drsr. Neviem ale, z akej vyhlášky či usmernenia cituje a neviem to na stránke nájsť. Môžte mi napísať, kde mám článok hľadať? Ďakujem
Paula
18.09.08,07:47
Prečítala som si príspevok od Pauli s citáciou zo stránky drsr. Neviem ale, z akej vyhlášky či usmernenia cituje a neviem to na stránke nájsť. Môžte mi napísať, kde mám článok hľadať? Ďakujem


Nájdeš na tej stránke - vpravo na modrom poli "najčastejšie kladené otázky"
jeso
18.09.08,09:43
Po daňovej kontrole, aj ja zatlačím na klienta, a budem nekompromisná, nezúčtjem doklad, ktorý už na pohľad nebude vyzerať dobre. Repasované pásky do RP sú o ničom, sú síce lacné ale nevydržia. Dnešným dňom mi kontrola o 11,45 stredoeuropskeho času skončila výsledok všetko o.k. O vyblednutých dokladoch sa zmienili asi toľko. Ak je na doklade deň,základ dane ,daň ,a celková suma obtianutá perom , doklad uznajú. Neuznávajú prefotený doklad, nedá sa porovnať s originálom. Čo bude v protokole- uvidím za týždeň. Držím palce všetkým čo majú alebo budú mať kontrolu nech im to dopadne dobréééé.



chcem zareagovať na ten termín ... prefotený doklad ... , práve mám daňovú kontrolu a bolo mi povedané, že prefotený doklad uznajú , nakoľko aspon niečo z prefoteného dokladu sa dá porovanať s originálom , bolo mi odporučené bledo tlačené doklady "prefocovať" inak my ich dajú dodaniť
takže si môžeme vybrať , každý daňový úrad reaguje inak...
gogina
18.09.08,15:34
Ano je to tak, ale mám ďalšiu pikošku. Kolegina z mesta LM ofotila všetky doklady za jeden rok a zaniesla ich na DU aby jej ich opečiatkovali, že sú zhodné kopie z originálom, Zaniesla ich za účelom overenia originality. To ste mali vraj vidieť úradníčky, od zlosti penili- ale dobrá správa pre ňu opečiatkovali.
simonka1
19.09.08,09:33
Nedá mi nezareagovať na tú vetu, čo písala gogina. Daňováci uznajú doklad, kde sumy sú obtiahnuté perom??? to ako môže byť? Ako vedia čo bolo pod tým perom? Nechce sa mi veriť, že takýto názor zastávajú daňováci.
gogina
20.09.08,16:29
Nedá mi nezareagovať na tú vetu, čo písala gogina. Daňováci uznajú doklad, kde sumy sú obtiahnuté perom??? to ako môže byť? Ako vedia čo bolo pod tým perom? Nechce sa mi veriť, že takýto názor zastávajú daňováci.
simonka1 veru mne to povedali.Ale ja som presvedčená, že ich neuznajúMám zato, že na toto nie je rovnaký názor u kontrolorov.Asi by im mali nariadiť interný predpis, ako to kontrolovať.
simonka1
20.09.08,17:07
Ja som to začala teraz robiť tak, že tie daňovo uznateľné kopírujem a nedaňové nekopírujem. Pretože inak by ich bolo veľa a to sa zase tiež firme nepáči, toľko použitého papiera.
TatianaK1
21.09.08,07:18
Ja tiež kopírujem len daňovo uzanateľné doklady. Robím to tak, že doklad najprv okopírujem a originál nalepím vedľa neho a pečiatkou orazím súčasne cez kópiu aj originál. Nakoniec vytlačím na tento papier pokladničný doklad aj s predkontáciou. Je to síce pracné, ale myslím, že aj keby doklad vybledol, nemajú ho prečo daňováci neuznať, lebo je viditeľné, že dolad nemohol byť prelepený a použitý aj u niekoho iného.
gogina
22.09.08,10:45
Ja som klientovi hned nazačiatku povedala, čo ho čaká ked doklad nebude vidieť, že ho nepoužijem, A ked som mu povedala, o kopírovaní dobre že z kože nevyletel,že či on bude za mňa doplácať, - tak nekopírujem.Pri tom strašnom množstve dokladov, čo má ani by som nestíhala.Ja nečitateľné vyradujem.
Paula
22.09.08,10:57
Nečitateľné by som ani neprevzala. Účtovník tu nie je na lustráciu ale na zaúčtovanie viditeľného:)
barlova
22.09.08,18:09
Dobrý večer , veľmi rada by som chcela vedieť ako postúpovať : som v JÚ -majiteľ v roku 2007 kúpil os. automobil a zároveň sme za rok 2007 uplatnili odpisy. V roku 2008 os. automobil predal za zostatkovú cenu. Čo s odp. ktoré si uplatnil v roku 2007 ??????????
ďakujem
Paula
22.09.08,18:10
Dobrý večer , veľmi rada by som chcela vedieť ako postúpovať : som v JÚ -majiteľ v roku 2007 kúpil os. automobil a zároveň sme za rok 2007 uplatnili odpisy. V roku 2008 os. automobil predal za zostatkovú cenu. Čo s odp. ktoré si uplatnil v roku 2007 ??????????
ďakujem

Príspevok je mimotemy.
barlova
22.09.08,18:15
čo teraz??
Dav
22.09.08,18:28
čo teraz??
mimotemyOdpisy v r. 2007 sú v poriadku.
barlova
22.09.08,18:40
Ja sa ospravedlňujem ale nemám ich pripočítať keď budem robiť dańové za rok 2008 ?
Dav
22.09.08,18:50
Ja sa ospravedlňujem ale nemám ich pripočítať keď budem robiť dańové za rok 2008 ?
Klikni na link http://www.porada.sk/t90418-predaj-odpisovaneho-him.html a poď na príspevok (č.5)
gogina
26.09.08,11:16
Ako som sľúbila kolegom na Porade, dnes som bola pri odovzdávaní protokolu z kontroly na DPH s majiteľom firmy. Vyblednuté doklady neuznali.
Halli
26.09.08,12:07
Ako som sľúbila kolegom na Porade, dnes som bola pri odovzdávaní protokolu z kontroly na DPH s majiteľom firmy. Vyblednuté doklady neuznali.

Goginka a bolo ich veľa?, Strašne by som bola zvedavá, keby si vytiahla fakt tú sviečku a zviditeľnila ich na ksichty kontrolorov...:eek:
Janurka
26.09.08,12:27
Ako som sľúbila kolegom na Porade, dnes som bola pri odovzdávaní protokolu z kontroly na DPH s majiteľom firmy. Vyblednuté doklady neuznali.
A čo potom odpoveď na otázku - F.A.Q na stránke drsr.sk, ako to spomenula aj Zita v príspevku č. 39. Veď je tam jasne napísané: ... "že údaje z neho budú po čase stratené, odporúčame z takéhoto dokladu vyhotoviť fotokópiu a archivovať túto fotokópiu, ktorá bude slúžiť pre daňové účely. K uvedenej problematike je takéto stanovisko zaujaté aj zo strany MF SR."
Nehovoriac o tom, že keď si prečítam celú odpoveď, tak na jednej strane citujú vyhlášku, podľa ktorej je používateľ pokladnice zodpovedný za to, aby používal pásku, u ktorej výrobca garantuje uchovanie dokladov, ale na druhej strane navrhujú fotokópie. Ešte by som sa ich rada opýtala, ako mám vedieť u ktorého bločku je a u ktorého nie je predpoklad, že vybledne. Sledujem túto tému dlhšiu dobu a dnes som sa naštvala a poslala list na MF SR. A ešte sa chcem opýtať, či ste neargumentovali práve týmto vyjadrením daňového riaditeľstva?
Halli
26.09.08,12:46
Sledujem túto tému dlhšiu dobu a dnes som sa naštvala a poslala list na MF SR.

Potom nám tu prilož ich odpoveď, ale osobne si myslím-ako by povedal môj otec "Škoda páliť benzín....":rolleyes:
Janurka
26.09.08,13:16
Áno, priložím.
Halli
26.09.08,13:20
Áno, priložím.

Ďakujem, lebo pár ich vyjadrení už tu odznelo aj v iných témach...tak dúfam, že už vypľujú konečne zo seba niečo rozumné....kto vie :D
AnnaK
26.09.08,14:37
Áno, priložím.
Janurka prosím ťa, aké otázky si konkrétne MF SR položila.
Tuto tému sledujem a vždy sa mi dvíha adrenalín, keď čítam alebo počujem argumentáciu kontrolórov príp. zamestnancov DÚ. Takéto odovzdanie sa na milosť a nemilosť človeka, pričom sa mi zdá, že každý daňový úrad si tieto veci vykladá po svojom. Tiež sa trápim s kopírovaním, ale už ma nebaví fotiť každý doklad, preto som sa rozhodla, že na jeden papier prefotím spolu aj 6 dokladov. Ide o nákup PHL, pretože napr. firma má 3 autá a spolu náklady sú aj 20 000 Sk mesačne. Ale tiež neviem, ktoré doklady postupne vyblednú, nie som jasnovidec, aby som to vedela dopredu. Ale napr. podnikateľ, ktorý mi nosí doklady raz za 3 mesiace, je platiteľ DPH, dováža tovar aj zo zahraničia (má maloobchod). Dokladov má veľmi veľa a platí 800 Sk mesačne, to by som jednoducho nestihla aj poúčtovať aj poprefocovať. Tomu som povedala, aby si takéto doklady aspoň raz za mesiac prefotil, aj tak mi ich donesie po 3 mesiacoch vyblednuté. Tak uvidím, či to bude robiť. Možno povie že zabudol. To asi najskôr.
To je také ťažké vypracovať oficiálny a jednotný výklad vyhlášky o používaní ERP MF SR alebo Daňovám riaditeľstvom? Tým nemyslím neurčité a všeobecné vyjadrenia ako doteraz. Firmy si zarobia na certifikácii pokladní krásne peniaze (teraz pri eure určite), podnikatelia majú určené vyhláškou, že majú vyhotovovať doklady, ktoré sú riadne čitateľné. Ale zodpovedné sme vždy len my účtovníci, pomaly aby sme sa rekvalifikovali na kúzelníkov. A nejde iba o doklady na lesklých papieroch ale aj donekonečna používanie pásky, ktorá tlačí doklady, ktoré už vôbec nie je vidno. Oni šetria a nám sa náklady zvyšujú. Mne už treba kúpiť novú kopírku, tá stará mi ofotí 2-3 papiere a čistím pol hodiny. Už ma to fakt štve.
Janurka
26.09.08,15:13
Ja som vlastne odcitovala 2 protichodné odpovede zo stránky drsr., ktoré som našla tu na Porade. V jednej kategoricky odmietajú uznať - "nevieryhodný účtovný doklad" a v druhej doporučujú fotokópie. Uviedla som, že práca účtovníka je sťažená, pretože niekedy ide naozaj o veľa bločkov, čo je náročné časovo, finančne, podotkla som, že ja naozaj neviem predpokladať, ktoré bločky budú časom nečitateľné. Na záver sa pýtam, ako toto riešiť, keďže ani v novom zákone 289/08 sa tomuto priestor nevenoval.
AnnaK
26.09.08,15:32
Ja som vlastne odcitovala 2 protichodné odpovede zo stránky drsr., ktoré som našla tu na Porade. V jednej kategoricky odmietajú uznať - "nevieryhodný účtovný doklad" a v druhej doporučujú fotokópie. Uviedla som, že práca účtovníka je sťažená, pretože niekedy ide naozaj o veľa bločkov, čo je náročné časovo, finančne, podotkla som, že ja naozaj neviem predpokladať, ktoré bločky budú časom nečitateľné. Na záver sa pýtam, ako toto riešiť, keďže ani v novom zákone 289/08 sa tomuto priestor nevenoval.

Nemali by sme zorganizovať petíciu? :):(
gogina
26.09.08,16:43
Ja plne súhlasím s predchádzajúcimi kolegami, ja som ich mala len tri, boli na zanedbateľnú sumu, nezrujnovali by nikoho, ale boli vyblednuté. Kontrolorky, boli fajn, vnútorne nesúhlasili, ale zákon nepustí. Idem s tým ďalej, len nech mi majiteľ ukáže protokol. Je to na nás veľký bič. Už na túto prácu nemám nervi, Je to národný problém, mám za to, keby MF dostalo aspoň 100 listov na túto tému hádam sa zobudia. Poďme na vec a napíšme ,zavaľme ich dopismi,mejlami, . Som s tým nespokojná a ked idem na DU a vidím na stene nápis úspešný výber daní - rovná sa spokojný občan, som s toho celá "hepy". Ja p í š e m na MF. Už som pevne rozhodnutá a basta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Janurka
26.09.08,18:14
Prechádzam si znovu všetky príspevky k tejto téme a vo väčšine prípadov doklady kopírujete. Ja sa priznám, že túto tému som objavila len nedávno /a odvtedy sa stresujem/. Nazrela som do starých šanónov a vyblednuté bločky tam sú, čiže kopírovať už nie je čo. Nebudem to robiť ani odteraz, z princípu. Keď má daň. riaditeľstvo na svojej stránke zverejnenú odpoveď, v ktorej sa odvoláva na dodržiavanie vyhlášky zo strany predajcu a súčasne v tej istej odpovedi doporučuje kopírovanie bločkov, nie je to návod na obchádzanie zákona? Nemám právnické vzdelanie, uvítala by som názor právnika.
Janurka
26.09.08,20:10
Želám všetkým poraďákom krásny víkend, bez účtovníckych prác. Hlavne bez zbytočných prác. Prosím vyjadrite svoj názor. Pre tých skôr narodených: " v jednote je sila".
Luna
27.09.08,14:22
Vo štvrtok mi skončila daň.kontrola-vyblednuté doklady nechceli uznať-našťastie som ich presvedčila,že ja vidím čo tam je.Ale idú tvrdo po tom. Nedávno som počula v TV,že MF o tomto probléme vie,a že sa ho chystá riešiť,tým že od 2010 budú musieť byť bločky z ERP vytlačené na kvalitnej tlačiarni.
Benko
27.09.08,16:21
To je celé na slovenský spôsob. Jeden DU uzná iný neuzná. Menej by ma vzrušovalo, keby vyblednuté doklady neuznal ani jeden DU.
A k tomu návrhu, že píšme a píšme, osobne si myslím, že aj keby denne dostávali 3000 listov na túto tému aj tak to s nikým nehne.
Veď o tom rozprávajú roky.
Pekný večer
Dav
27.09.08,16:22
Vo štvrtok mi skončila daň.kontrola-vyblednuté doklady nechceli uznať-našťastie som ich presvedčila,že ja vidím čo tam je.Ale idú tvrdo po tom. Nedávno som počula v TV,že MF o tomto probléme vie,a že sa ho chystá riešiť,tým že od 2010 budú musieť byť bločky z ERP vytlačené na kvalitnej tlačiarni.

Veď to je čo nevidieť, pardon, čoskoro. Nevidieť tie bločky. Tvrdo by som sa odvolala na ich pokyn, zverejnený na stránke DRSR.
gogina
28.09.08,16:12
Vo štvrtok mi skončila daň.kontrola-vyblednuté doklady nechceli uznať-našťastie som ich presvedčila,že ja vidím čo tam je.Ale idú tvrdo po tom. Nedávno som počula v TV,že MF o tomto probléme vie,a že sa ho chystá riešiť,tým že od 2010 budú musieť byť bločky z ERP vytlačené na kvalitnej tlačiarni.
Veľmi trefné, rok 2010 závazok MF ,že dovtedy ešte to čo vyzbierame do ŠR .Potom už nebude čo, ked to dáme do zákona, tak hurá na kontroly, prekontrolujte milý kontrolory všetkých znova a znova, alebo po roku 2010 už nebudete mať čo vyhadzovať z podkladní, lebo všetky pokladničné doklady z RPMpokladní budú košer, a Vaš nálezy budú o ničom. Je to na smiech, zas mi to dvíha adrenalín.Asi začnem zajtra prezerať všetky doklady vojich klientov či nájdem nejaké vyblednuté...hádam neskolabujem .
gogina
29.09.08,16:09
Vážení kolegovia, dnes som písala na daňové riaditestvo ohľadne nášho problému. Ako náhle budem mať odpoveď ako problém riešiť, dám Vám vedieť. Už sa neviem dočkať čo mi napíšu.
Paula
29.09.08,16:19
Okopčia to, čo majú na webe:)
Halli
29.09.08,16:51
Okopčia to, čo majú na webe:)

..a budú sa tvariť akú "múdrosť vypľuli"... Dnes som potrebovala jedno potvrdenie, konečne bol jeden deň v týždni z dvoch !!! pre verejnosť. Tá pani čo mi ho mohla dať nebola v praci, moje písmeno priezviska mala od pondelka táto čo tam nebola a tá čo tam bola mala moje písmeno do piatku...márnosť šedivá , ja takto pracovať z peňazí danových poplatníkov tak som na mizine!!! Je mi z nich na pogrc...:eek: ... a to vraj za to potvrdenie chcú ešte 50sk,-kolok...dlabem ich...zrušila som to prečo som to potrebovala, našťastie to išlo okamžite a rázne!
berry
30.09.08,05:48
ja to robím tak , že bločik si prefotím na jeden kancelársky a hneď aj na ten istý kancelársky si vytlačím VPD a "spinkovačkou" pripnem originál .A ešte to prerazím naším razitkom (krížom aby bolo jasne, že sa s tým dokladom nehybalo) Bola som na kontrole a uznali všetko.
Odporúčam len pre tých ktorý majú naozaj tých bločkov pomenej. lebo je s tým dosť práce :-)
Halli
30.09.08,07:30
ja to robím tak , že bločik si prefotím na jeden kancelársky a hneď aj na ten istý kancelársky si vytlačím VPD a "spinkovačkou" pripnem originál .A ešte to prerazím naším razitkom (krížom aby bolo jasne, že sa s tým dokladom nehybalo) Bola som na kontrole a uznali všetko.
Odporúčam len pre tých ktorý majú naozaj tých bločkov pomenej. lebo je s tým dosť práce :-)

...ale o to prave ide, že to nechceme, robia z nás blbcov...:mad:
gogina
30.09.08,08:25
Súhlasím so slávicou,už sa nevyjadrujme ktomu ako kto čo robí, ale k tomu, ako si pomôžeme, čo ideme robiť ďalej,aby nás nemordovali s tým, že nám budú vyhadzovať doklady, ktoré sú nečitateľné, treba nejaké nápady... Priala by som viac ohlasov - ako nato aby z nás nerobili debilov.
berry
30.09.08,09:50
No to mate pravdu, ale zas na druhej strane aj DU sa potrebuje nejako chrániť. Lebo biely papierik fakt nie je daňový doklad.
Ale tu je problem v tom , že sa riešia dôsledky a nie príčiny.


Ale aj tak si myslím , že aj keby ste si ich dali do mrazničky alebo neviem kde , ak vám budu chcieť vyhodiť z nejakého dôvodu bločik oni si už ten dôvod nájdu.
Mne napríklad vyhodili na kontrole doklad z pošty že som posielala listy a nemala som tam napísane aké a pre koho. Išlo síce o malu sumičku, ale aj tak to vie prekvapiť čoho všetkého sa na kontrole dokážu chytiť.
Tak odvtedy radšej dávam fotokópie listov , alebo pripisujem čísla faktúr aby bolo jasno.
gogina
01.10.08,17:58
Vo štvrtok mi skončila daň.kontrola-vyblednuté doklady nechceli uznať-našťastie som ich presvedčila,že ja vidím čo tam je.Ale idú tvrdo po tom. Nedávno som počula v TV,že MF o tomto probléme vie,a že sa ho chystá riešiť,tým že od 2010 budú musieť byť bločky z ERP vytlačené na kvalitnej tlačiarni.
Dnes som dostala odpoved za daň.riaditeľstva- môj názor na odpoveď - nuda v Brne - to už dávno vieme, Je to presne to čo napísala v príspevku Luna č 74. Niesom s tým spokojná uvidím čo napíše MF
uzivatel2
02.10.08,06:29
Zákon č. 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice, veľmi zaujímavé čítanie.
Požiadavky na ERP §4 ods. 2, písm. b, bod 8 vytlačenie tlačových výstupov čitateľných po dobu 10 rokov od konca kalendárneho roka, v ktorom boli vyhotovené.
sojciakova
02.10.08,08:01
Predávať registračné pokladne, ktoré nedokážu vytlačiť bloček ,ktorý je čitateľný aj o 5 rokov by mali zákonom zakázať. Veď to všetkým spôsobuje iba problémy.
adi11
02.10.08,15:22
Ja pri uhrádzaní faktúr sa bez lupy nezaobídem. V poslednej dobe k nám chodia čím ďalej vyblednutejšie faktúry zo Slovnaftu za benzín, ale aj z iných firiem. Začala som tiež fotiť, lenže čo keď je originál slabý, čo môže byť aká kópia, tiež skoro nič nevidno. Človek si zničí oči kvôli darebákom, ktorým sa nechce vymeniť toner.
Onko
06.10.08,20:08
Možno by bolo dobré skúsiť nejako zakročiť práve proti podnikateľom, čo nekvalitné bločky tlačia ... :confused: Nejaké žaloby, alebo niečo také, nečakať, že to vyrieši DRSR alebo MFSR.
Janiela
07.10.08,05:02
Možno by bolo dobré skúsiť nejako zakročiť práve proti podnikateľom, čo nekvalitné bločky tlačia ... :confused: Nejaké žaloby, alebo niečo také, nečakať, že to vyrieši DRSR alebo MFSR.

Plne súhlasím. Nech prevezmú zodpovednosť. Je to ozaj nepoctivé, šetria práve tam, kde nemajú na úkor iných.
AnnaK
07.10.08,06:47
Možno by bolo dobré skúsiť nejako zakročiť práve proti podnikateľom, čo nekvalitné bločky tlačia ... :confused: Nejaké žaloby, alebo niečo také, nečakať, že to vyrieši DRSR alebo MFSR.
Tiež súhlasím. Včera mi vydali v T-Mobile taký doklad z ERP, že sa mi ho ledva podarilo prečítať. Je to iba 119 Sk ale aj tak. A to sú taká veľká firma, že by si to vôbec nemali dovoliť vydať taký doklad. Viem, že mi poviete, že som sa mala ozvať. Ale ja som bola na nich taká dopálená, že som bola rada, keď som od nich vypadla. SIM karta je konečne zrušená. Ale teraz s odstupom času rozmýšľam, ako by som im dala vedieť, že mi vydali taký doklad. Meno konkrétnej pracovníčky som si nezapamätala a chodiť sa mi tam nechce, škoda vzácneho času. A myslím si, že o tom to je. Keby sme mali chodiť za každým podnikateľom, ktorý vydal nečitateľný doklad, nič iné by sme nestihli robiť.
gogina
07.10.08,16:44
Plne súhlasím. Nech prevezmú zodpovednosť. Je to ozaj nepoctivé, šetria práve tam, kde nemajú na úkor iných.
Nepohnete s tým, nikto z nás s tým nepohne, je to predsa jasné s môho príspevku, kde mi DR odpísalo že az po roku 2010 sa bude dať s tým niečo robiť. Do vtedy treba len kopírovať, a myslieť na Pána Boha, aby kontroly odkláňal niekde na Sibír a nie k nám. Ja už to mám za sebou. Ani Pán Boh mi nepomohol....
ivako
07.10.08,17:53
Nepohnete s tým, nikto z nás s tým nepohne, je to predsa jasné s môho príspevku, kde mi DR odpísalo že az po roku 2010 sa bude dať s tým niečo robiť. Do vtedy treba len kopírovať, a myslieť na Pána Boha, aby kontroly odkláňal niekde na Sibír a nie k nám. Ja už to mám za sebou. Ani Pán Boh mi nepomohol....
Takže ani Pán Boh....... čítam túto tému od začiatku a čakám na výsledok, ale asi sa nedočkám. Ja ako účtovníčka odmietam byť zodpovedná za vyblednuté doklady. Ak mi pán majiteľ predloží čitateľný daňový doklad, ja ho považujem za relevantný podklad pre zaúčtovanie. Neskúmam na akej páske bol vytlačený a neskúmam ani to, či bude čitateľný po x rokoch. Konštatujem to po určitých skúsenostiach a všetkým účtovníčkám odkazujem-berieme si do svojich hláv aj problémy, ktoré by sme nemuseli a pre ktoré máme bezsenné noci a majitelia nemajú ani šajn o problémoch, ktore nás trápia a nemuseli by......
gogina
08.10.08,09:19
Takže ani Pán Boh....... čítam túto tému od začiatku a čakám na výsledok, ale asi sa nedočkám. Ja ako účtovníčka odmietam byť zodpovedná za vyblednuté doklady. Ak mi pán majiteľ predloží čitateľný daňový doklad, ja ho považujem za relevantný podklad pre zaúčtovanie. Neskúmam na akej páske bol vytlačený a neskúmam ani to, či bude čitateľný po x rokoch. Konštatujem to po určitých skúsenostiach a všetkým účtovníčkám odkazujem-berieme si do svojich hláv aj problémy, ktoré by sme nemuseli a pre ktoré máme bezsenné noci a majitelia nemajú ani šajn o problémoch, ktore nás trápia a nemuseli by......
Chcete tým naznačiť, že doklady, ktoré boli včase účtovanie čitateľné, sú aj po roku čitateľné? Neverím. Ja som tiež prebrala doklady čitateľné, viditeľné,a neviemaké.A pri kontrole za rok 2007 neboli viditeľné / 3 ks/.Nože si prezrite doklady dozadu ,,,
cactus
08.10.08,09:29
Takže ani Pán Boh....... čítam túto tému od začiatku a čakám na výsledok, ale asi sa nedočkám. Ja ako účtovníčka odmietam byť zodpovedná za vyblednuté doklady. Ak mi pán majiteľ predloží čitateľný daňový doklad, ja ho považujem za relevantný podklad pre zaúčtovanie. Neskúmam na akej páske bol vytlačený a neskúmam ani to, či bude čitateľný po x rokoch. Konštatujem to po určitých skúsenostiach a všetkým účtovníčkám odkazujem-berieme si do svojich hláv aj problémy, ktoré by sme nemuseli a pre ktoré máme bezsenné noci a majitelia nemajú ani šajn o problémoch, ktore nás trápia a nemuseli by......


Chcete tým naznačiť, že doklady, ktoré boli včase účtovanie čitateľné, sú aj po roku čitateľné? Neverím. Ja som tiež prebrala doklady čitateľné, viditeľné,a neviemaké.A pri kontrole za rok 2007 neboli viditeľné / 3 ks/.Nože si prezrite doklady dozadu ,,,

gogina pozorne si prečítaj príspevok ivako, pretože ten je o niečom celkom inom, čo schvaľujem a súhlasím s tým...http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
ivako
08.10.08,09:31
Ja netvrdím, že sú čitateľné aj po roku, ale nepovažujem to za môj problém ako účtovníčky. Ja účtujem o doklade, ktorý v tejto chvíli spĺňa všetko, čo má daňový doklad obsahovať a je jasne čitateľný. Ak s tým má mať niekto problém napr. majiteľ, tak nech si robí kópie ja ich rada priložím k originálom, ak mu to má pri prípadnej kontrole pomôcť.
Janiela
09.10.08,05:12
Ja netvrdím, že sú čitateľné aj po roku, ale nepovažujem to za môj problém ako účtovníčky. Ja účtujem o doklade, ktorý v tejto chvíli spĺňa všetko, čo má daňový doklad obsahovať a je jasne čitateľný. Ak s tým má mať niekto problém napr. majiteľ, tak nech si robí kópie ja ich rada priložím k originálom, ak mu to má pri prípadnej kontrole pomôcť.

I ja som si myslela, že to nie je môj problém. Ale teraz pekne kopírujem a potajme hromžím, od času, kedy mi klient povedal, že je to moja chyba, čo sa ma veľmi dotklo.

Teraz trochu mimotemy . Niekedy treba ustúpiť, pretože napr v mojom postavení (som sama s 15-ročným synom, účtovníctvo je môj jediný príjem a k tomu ešte externe študujem) nie je múdre vypravdovať sa. To viete, klient zoberie účtovníctvo a odíde aj za cenu, že ináč je spokojný. Tak som si to vyriešila po svojom, vystavujem mu k tomu položku na faktúre - t.j. nechám si to preplatiť a k tomu ešte aj stratu času zarátam. Ja by som skôr navrhla, čo už tu bolo niekoľkokrát spomínané a spomenula som to aj ja, pritvrdiť na vlastníkov RP, príp. ich aj pokutovať, nech ozaj sa chovajú slušne a poctivo a vydajú taký doklad, ktorý "prežije". Nie vždy sa lacný náklad vyplatí a zvlášť, ak poškodí toho druhého.
evina
09.10.08,06:13
I ja som si myslela, že to nie je môj problém. Ale teraz pekne kopírujem a potajme hromžím, od času, kedy mi klient povedal, že je to moja chyba, čo sa ma veľmi dotklo.

Teraz trochu mimotemy . Niekedy treba ustúpiť, pretože napr v mojom postavení (som sama s 15-ročným synom, účtovníctvo je môj jediný príjem a k tomu ešte externe študujem) nie je múdre vypravdovať sa. To viete, klient zoberie účtovníctvo a odíde aj za cenu, že ináč je spokojný. Tak som si to vyriešila po svojom, vystavujem mu k tomu položku na faktúre - t.j. nechám si to preplatiť a k tomu ešte aj stratu času zarátam. Ja by som skôr navrhla, čo už tu bolo niekoľkokrát spomínané a spomenula som to aj ja, pritvrdiť na vlastníkov RP, príp. ich aj pokutovať, nech ozaj sa chovajú slušne a poctivo a vydajú taký doklad, ktorý "prežije". Nie vždy sa lacný náklad vyplatí a zvlášť, ak poškodí toho druhého.

Každého klienta, ktorý také bločky má upozorním na vyblednutie dokladu a následné problémy, ktoré z toho môžu nastať a doporučím im prefotenie dokladov a oni si ich samozrejme fotia sami. Za prvotné účtovné doklady je zodpovedný jednoznačne klient....
paťuška
09.10.08,06:28
Mimochodom môj šéf zakázal brať tovar od dílerov, ktorí majú RP s páskami na termopapieri. Pokladne tohoto typu sú veľmi rozšírené hlavne kvôli ich cene a že tlačia na blbý papier nikoho nezaujíma. A aké majú kópie majitelia takýchto pokladní?..... Im to nevadí, že ich musia tiež fotiť? Ale je to nekonečný príbeh bez konca.......a vinníka........:mad:
Onko
09.10.08,09:51
Mimochodom môj šéf zakázal brať tovar od dílerov, ktorí majú RP s páskami na termopapieri. Pokladne tohoto typu sú veľmi rozšírené hlavne kvôli ich cene a že tlačia na blbý papier nikoho nezaujíma. A aké majú kópie majitelia takýchto pokladní?..... Im to nevadí, že ich musia tiež fotiť? Ale je to nekonečný príbeh bez konca.......a vinníka........:mad:

No oni musia prinajhoršom fotiť vždy len dennú uzávierku, nie každý jeden bloček ...
Kazu
09.10.08,10:53
I ja som si myslela, že to nie je môj problém. Ale teraz pekne kopírujem a potajme hromžím, od času, kedy mi klient povedal, že je to moja chyba, čo sa ma veľmi dotklo.

Teraz trochu mimotemy . Niekedy treba ustúpiť, pretože napr v mojom postavení (som sama s 15-ročným synom, účtovníctvo je môj jediný príjem a k tomu ešte externe študujem) nie je múdre vypravdovať sa. To viete, klient zoberie účtovníctvo a odíde aj za cenu, že ináč je spokojný. Tak som si to vyriešila po svojom, vystavujem mu k tomu položku na faktúre - t.j. nechám si to preplatiť a k tomu ešte aj stratu času zarátam. Ja by som skôr navrhla, čo už tu bolo niekoľkokrát spomínané a spomenula som to aj ja, pritvrdiť na vlastníkov RP, príp. ich aj pokutovať, nech ozaj sa chovajú slušne a poctivo a vydajú taký doklad, ktorý "prežije". Nie vždy sa lacný náklad vyplatí a zvlášť, ak poškodí toho druhého.

Ja som manželovi vysvetlila aké negatíva má vyblednutý kasablok. A teraz keď ide kupovať, najprv si overí pokladňu. Príde a hovorí: "Kým mi to nablokujete, ukáže mi akú máte pásku. Nie že to bude tá čo vybledne. S takou ma žena vyhodí a uvidíte, ako príde ešte aj vám znadať. Na to je ona strašne jedovitá. Keď máte tú nanič pásku manželka kázala, že mi to máte dať na faktúru". :--- Ešte že je môj manžel taký silný v kramflekoch, ináč by tie pohľady neustál :D:D:D
anka58
09.10.08,15:01
Súhlasím,že zodpovednosť je na podnikateľoch,čo tlačia nekvalitné bločky a nás nútia robiť prácu navyše.
gogina
09.10.08,17:01
Ja som manželovi vysvetlila aké negatíva má vyblednutý kasablok. A teraz keď ide kupovať, najprv si overí pokladňu. Príde a hovorí: "Kým mi to nablokujete, ukáže mi akú máte pásku. Nie že to bude tá čo vybledne. S takou ma žena vyhodí a uvidíte, ako príde ešte aj vám znadať. Na to je ona strašne jedovitá. Keď máte tú nanič pásku manželka kázala, že mi to máte dať na faktúru". :--- Ešte že je môj manžel taký silný v kramflekoch, ináč by tie pohľady neustál :D:D:D
To sa mi páči ,keby boli všetci takí, radosť žiť. Správny chlapák., dobre poučený. Takto budem postupovať pri mojich klientoch, už vidím ako budú prskať. Ja sa až nenormálne teším ako im to idem zajtra povedať, ked bude doklad nafigu- bude faktúra, a basta vďaka za nápad Kazu.
AnnaK
09.10.08,19:07
Je to dobrý nápad, lebo si myslím že je to aj o vzťahu nás účtovníčiek a našich klientov, ktorí nám nosia doklady skutočne všelijaké. Ale má to svoje "ale", že vzhľadom k tomu, že do účtovníctva sa dnes "rozumie" pomaly každý, mnohé sa bojíme postupovať voči klientom tvrdšie, aby sme neprišli o prácu. Ale rozprávať o tom, je ako nosenie dreva do lesa. O tom sa tu diskutovalo už mnohokrát.
A ešte jedna vec, ktorá tu už bola spomenutá. Často sú tie doklady úplne v poriadku, keď ich my dostaneme do rúk. Ja som schválne nechala na okne doklad, vytlačený na lesklom papieri a chcela som vyskúšať ten postup so sviečkou, ale doklad nie a nie vyblednúť. Takže ťažko môžem požiadať klienta, aby mi doniesol faktúru, keď doklad z ERP bol v poriadku.
A zdá sa, že nám starosti a ďalšia nadbytočná práca pribudne. Pozerali ste už nový zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti? § 5 ods. 1 písm. h) sa týka konkrétne nás účtovníkov, ale iba podnikajúcich na živnosť, nie zamestnancov.
Nejako sa mi ten zákon nedá zobraziť, ale je to č. 297/2008 Z.z. a je dostupný na www.zbierka.sk, v IT sa moc nevyznám.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...ext=297%2f2008
neldanka
16.10.08,11:13
ja mam skusenost z danovej kontroly, ze sice uznali mi prefotene doklady, ale podotkli ze "vraj taketo prefotene doklady by sa mali overit notarom..." no viete si to predstavit aj v praxi??? ja mam takych dokladov strasne vela, a odkedy sa menili ERP kvoli euru, tak je toho ovela viac. viacej casu treba stravit s prefotenim ako s uctovanim.
Paula
16.10.08,11:18
"Vraj" neznamená "musia byť", predpokladám § k tomu na papieri neuviedli.
Halli
16.10.08,17:51
ja mam skusenost z danovej kontroly, ze sice uznali mi prefotene doklady, ale podotkli ze "vraj taketo prefotene doklady by sa mali overit notarom..." .

no to sú fakt ale opleštenci!!:eek:
evina
16.10.08,17:58
ja mam skusenost z danovej kontroly, ze sice uznali mi prefotene doklady, ale podotkli ze "vraj taketo prefotene doklady by sa mali overit notarom..." no viete si to predstavit aj v praxi??? ja mam takych dokladov strasne vela, a odkedy sa menili ERP kvoli euru, tak je toho ovela viac. viacej casu treba stravit s prefotenim ako s uctovanim.

Niekde v príspevkoch je tu už písané, že ktosi sa aj pokúsil vykonať takéto overenie a notár to odmietol ...:)
betka
16.10.08,20:10
Ja som dala zákaz tankovať na jednej pumpe. Buď dajú FA, alebo sa bude kupovať inde. Predavač povedal nech sa páči. V poriadku.

Spoločník zdvihol telef. zavolal na pumpu nadriadenému: "Keď sa vám nepáči tržba za mes. min. za 100 tis. Sk, pôjdem tankovať inam." A už máme FA.
cloe
16.10.08,20:46
Ja som dnes robila ten pokus so sviečkou a funguje to fakt parádne, no miesto sviečky som použila zapalovač:D
Dav
17.10.08,16:33
Ja som dnes robila ten pokus so sviečkou a funguje to fakt parádne, no miesto sviečky som použila zapalovač:D
Takže na daňovú kontrolu prinesieme doklady a kahanec:D:D:D
Halli
17.10.08,18:49
Ja som dnes robila ten pokus so sviečkou a funguje to fakt parádne, no miesto sviečky som použila zapalovač:D

Cloe no vidíš si šikulka... a je to aj zábava nie? ;), chce to len aby sa ruky netriasli a zapaľovač nastaviť radšej na minimum :D
Halli
17.10.08,18:54
Takže na daňovú kontrolu prinesieme doklady a kahanec:D:D:D

...prípadne zapaľovač a takúú "guľku" s dlhým knôtom namiesto kahanca, ale potom rýchlo utiecť:eek::D
Dav
17.10.08,18:58
...prípadne zapaľovač a takúú "guľku" s dlhým knôtom namiesto kahanca, ale potom rýchlo utiecť:eek::D

:D:D:D:D:Dmimotemy... a čistím si monitor!
betulka
17.10.08,20:01
Chcete tým naznačiť, že doklady, ktoré boli včase účtovanie čitateľné, sú aj po roku čitateľné? Neverím. Ja som tiež prebrala doklady čitateľné, viditeľné,a neviemaké.A pri kontrole za rok 2007 neboli viditeľné / 3 ks/.Nože si prezrite doklady dozadu ,,,

No ja som tak mierne kukla doklady z I. Q tohto roku, a už niektoré nie sú čitateľné.

Tak už neviem - budem asi kopírovať ako divá - 1 kópia = 0,40 SK (ako to mne účtuje spol. od ktorej mám prenajatú kopírku )

A bude klid !;)
gogina
19.10.08,15:01
No ja som tak mierne kukla doklady z I. Q tohto roku, a už niektoré nie sú čitateľné.

Tak už neviem - budem asi kopírovať ako divá - 1 kópia = 0,40 SK (ako to mne účtuje spol. od ktorej mám prenajatú kopírku )

A bude klid !;)
A problémik je na svete, a máte ešte aj výdavok. a tie už takmer nečitateľné ako skopírujete? Prezreli ste si aj minulý rok? Konštatujem, že naše odvetvie má slabých lobistov vo vláde , Treba takých ako sú tí čo pretlačili zákon o vyvlastňovaní pôdy na dialnice. To by bola radosť pracovať.
bratadam
19.10.08,15:15
...prípadne zapaľovač a takúú "guľku" s dlhým knôtom namiesto kahanca, ale potom rýchlo utiecť:eek::D

A zvonku zaprieť dvere, aby daniari nemohli vybehnúť (nech si tam kontrolujú).
Viera123
19.10.08,15:56
Ivako, neviem, či tomu, čo píšeš aj celkom veríš (alebo tak postupuješ), podľa mňa je to len tvoje zbožné želanie. Ak sa mýlim, hlboko sa vopred ospravedlňujem (ale myslím, že sa nemýlim).
Keď príde daňová kontrola, (čo ti neželám), nemyslím, že by si im vedela zdôvodniť, čo si to tam zaúčtovala, ono je to o tom, že ti nemusia veriť, že to je blok "o ktorom si kedysi pred časom účtovala".
Ja som na tej druhej strane barikády a bloky si fotím skôr, ako ich dávam svojej účtovníčke. Sama potrebujem mať prehľad, čo som kedysi nakúpila a nie si potom po mesiacoch, či rokoch lámala hlavu tým, čo to asi bolo. A nechcem tým zaťažovať svoju účtovníčku, tá má dosť čo robiť s účtovaním a nie fotením.

Fotím iba tie termobloky (atramentové sú aj po rokoch čitateľné) a v obchode (okrem tých tescovych, kauflandových a lídlových) si dávam bloky opečiatkovať z druhej strany pečiatkou. Frflú, ale pečiatkujú.

To, že to toleruje DRSR nie je vina žiadnej účtovníčky, to je pravda, ale asi naozaj s tým nič iné neurobí ani účtovníčka ani kupujúci.
Pre kľudné spávanie by som to fotenie odporučila, takže nemajte hlavu v smútku, vy, účtovníčky, ale vyžadujte to od svojich klientov.
Janiela
20.10.08,07:12
Ivako, neviem, či tomu, čo píšeš aj celkom veríš (alebo tak postupuješ), podľa mňa je to len tvoje zbožné želanie. Ak sa mýlim, hlboko sa vopred ospravedlňujem (ale myslím, že sa nemýlim).
Keď príde daňová kontrola, (čo ti neželám), nemyslím, že by si im vedela zdôvodniť, čo si to tam zaúčtovala, ono je to o tom, že ti nemusia veriť, že to je blok "o ktorom si kedysi pred časom účtovala".
Ja som na tej druhej strane barikády a bloky si fotím skôr, ako ich dávam svojej účtovníčke. Sama potrebujem mať prehľad, čo som kedysi nakúpila a nie si potom po mesiacoch, či rokoch lámala hlavu tým, čo to asi bolo. A nechcem tým zaťažovať svoju účtovníčku, tá má dosť čo robiť s účtovaním a nie fotením.

Fotím iba tie termobloky (atramentové sú aj po rokoch čitateľné) a v obchode (okrem tých tescovych, kauflandových a lídlových) si dávam bloky opečiatkovať z druhej strany pečiatkou. Frflú, ale pečiatkujú.

To, že to toleruje DRSR nie je vina žiadnej účtovníčky, to je pravda, ale asi naozaj s tým nič iné neurobí ani účtovníčka ani kupujúci.
Pre kľudné spávanie by som to fotenie odporučila, takže nemajte hlavu v smútku, vy, účtovníčky, ale vyžadujte to od svojich klientov.


Aké milé svetielko - Vierka 123 - v sieti našich niektorých arogantných klientov, ktorí hneď za všetko vinia účtovníka. Mňa môj klient obvinil z vyblednutých dokladov. Ale to som už spomínala skôr v niektorom príspevku.
ivako
20.10.08,09:21
Ivako, neviem, či tomu, čo píšeš aj celkom veríš (alebo tak postupuješ), podľa mňa je to len tvoje zbožné želanie. Ak sa mýlim, hlboko sa vopred ospravedlňujem (ale myslím, že sa nemýlim).
Keď príde daňová kontrola, (čo ti neželám), nemyslím, že by si im vedela zdôvodniť, čo si to tam zaúčtovala, ono je to o tom, že ti nemusia veriť, že to je blok "o ktorom si kedysi pred časom účtovala".
Ja som na tej druhej strane barikády a bloky si fotím skôr, ako ich dávam svojej účtovníčke. Sama potrebujem mať prehľad, čo som kedysi nakúpila a nie si potom po mesiacoch, či rokoch lámala hlavu tým, čo to asi bolo. A nechcem tým zaťažovať svoju účtovníčku, tá má dosť čo robiť s účtovaním a nie fotením.

Fotím iba tie termobloky (atramentové sú aj po rokoch čitateľné) a v obchode (okrem tých tescovych, kauflandových a lídlových) si dávam bloky opečiatkovať z druhej strany pečiatkou. Frflú, ale pečiatkujú.


To, že to toleruje DRSR nie je vina žiadnej účtovníčky, to je pravda, ale asi naozaj s tým nič iné neurobí ani účtovníčka ani kupujúci.
Pre kľudné spávanie by som to fotenie odporučila, takže nemajte hlavu v smútku, vy, účtovníčky, ale vyžadujte to od svojich klientov.
Vieš Vierka, mala som už kontrol neúrekom. V tomto roku iba na DPH štyri.Mám skúsenosti také, že niekedy /bolo to cca 10 r. dozadu/ mi bolo poradené auditorkou a tiež na jednom školení, aby som sumy na bločku zvýrazňovala aj perom. Pri kontrole mi to dokonca prešlo. Ďalšia auditorka bola zásadne proti tomu a neodporučila mi ani prefocovanie dokladov. Prefotenie ešte neznamená kľudný spánok. Dokaž pri nečitateľnom bločku, že kópia je urobená z neho. A ja osobne si myslím, že prefocovanie alebo prepisovanie perom sú na dve veci....../nechcem byť neslušná/ A aj keď prefocovať, tak iné je to pri zamestnancovi a iné pri SZČO. Keď mám svoje zamestnanie v jednej firme, nie je problém prefocovať doklady hneď tými zamestnancami, ktoré mi ich predkladajú na zúčtovanie a šéfom samozrejme prefotí účtovníčka. Ale ja ako SZČO nevidím
dôvod fotiť môjmu obchodnému partnerovi /nie nadriadenému/ bločky, ked on dobre vie, že po určitom čase budú nečitateľné, ale v tejto chvíli to má na háku. Aj keby mi za to platil, nebudem to robiť. Ide o princíp a už ma chytá asi žalúdočná nervozita z týchto bločkov. Možno aj preto, že sa to ťahá dlhé roky a nikto s tým nič nerobí, iba my účtovníčky to spasíme presvecovaním. Je mi z toho do:mee:.
Viera123
20.10.08,16:14
Ivako, plne sa s tebou stotožňujem, že ide o princíp, predsa nemôže účtovníčka byť vinná za to, že niekto nedomyslel odkontrolovanie blednúcich dokladov po určitom čase, to určite nie. Ale, žiaľ, na koho by to ten "chudák" podnikateľ zvalil, keď nie na účtovníčku?? Tá je vždy poruke...
Ono to je všetko o ľuďoch. Ako niektoré účtovníčky uviedli, im daňová kontrola ani odfotené bločky neuznala. Keď som presvedčená o správnosti svojho konania (myslím v tom prefocovaní dokladov kvôli vyblednutiu, lebo nič lepšie by som urobiť nevedela), skôr to pred daňovou kontrolou obhájim, ako keď im ukážem doklady, na ktorých neuvidia naozaj nič (preto dávam pri nákupe aspoň pečiatkovať doklady z druhej strany).
Určite by som nežiadala od účtovníkov, aby ťarcha tejto práce navyše, bola na ich pleciach, ale účtovníci by mali nekompromisne trvať na tom, aby klienti skôr, ako tieto doklady donesú k zaúčtovaniu, ich najskôr prefotili.
Myslím, že by si dávali aj oni väčší pozor, kde nakupovať, (lebo zasa by im hrozila práca s fotením dokladov), tak by sa možno presunuli na nákupy do obchodu, kde taký doklad nedávajú (alebo by prinajhoršom spustili spŕšku na predávajúceho, čo to má za hlúpu pokladňu, keď s tým je potom toľko práce!) A možno, že by sa aj ľady niekde pohli, ale keď vašim klientom žiadna práca v súvislosti s fotením nehrozí, tak s tým ani oni nič nerobia, nehromžia, nefrflú, lebo "veď ja nič, to účtovník"...
Tiež by ma asi riadne vytočilo, keby mi neuznali vyblednutý alebo odfotený blok, za existenciu ktorého nenesiem najmenšiu vinu.

Ivako, tiež mi nie je jasné, prečo ešte aj také veľké obchodné reťazce, ktoré som v predchádzajúcom príspevku opísala, si dovolia tlačiť svoje bloky na ten termopapier. Osobne, keď si u nich niečo kúpim (okrem bežných nákupov samozrejme), si aj tieto bloky odfotím, lebo neviem, ako by som ich presviedčala, či nebodaj sa doťahovala s nimi, že na tom bloku je zaznamenaný skutočný nákup toho ktorého výrobku.

Ono je to všetko taký začarovaný kolotoč, keď nie je zakázané používanie termotlačiarní, tak s tým nikto nič neurobí... Ale ako tu niektorá z účtovníčiek uviedla, možno by naozaj pomohla intervencia u našich zákonodarcov, resp. pranierovanie tohto neduhu v médiách...
Roky rokúce sa s niektorými problémami nedá pohnúť, ale akonáhle je to v televízii, hneď sa všetko dá...

Účtovníčky všetkých krajín spojte sa proti používaniu termotlačiarní! :D

(Kedysi sa po stenách, či letákoch písalo niečo v tomto zmysle, akurát tam neúčinkovali účtovníčky a nešlo o termotlačiarne:D .)
evina
20.10.08,17:02
Účtovníčky veru frflú a frflú aj na patričných orgánoch, kde už niekoľkokrát dostali odpoveď typu "Viete, čo môžeme proti tým veľkým..." - majúc na mysli veľké obchodné reťazce, ktoré nielenže používajú termotlačiarne ale mnohé z nich zle zaokrúhľujú DPH napríklad. Zákonodarcovia vedia o tom určite svoje, ale asi to nie je prioritné, a o.i v zákone je pekný paragraf o tom, ako podnikateľ zodpovedá za svoje účtovné doklady a že vybledol.,... nuž čo neuznáme keď nevidíme...mal si zabezpečiť....


I
.
Určite by som nežiadala od účtovníkov, aby ťarcha tejto práce navyše, bola na ich pleciach, ale účtovníci by mali nekompromisne trvať na tom, aby klienti skôr, ako tieto doklady donesú k zaúčtovaniu, ich najskôr prefotili.
.)

Vierka ver mi, že trváme nekompromisne, ale ak by sme ešte viac nekompromisne trvali, tak polovica daňových subjektov nebude daňovo priznaná:rolleyes:. Máš pravdu v tom, že je to začarovaný kruh-začarovaný kruh vyblednutých dokladov, ale aj začarovaný kruh vzťahov podnikateľ
lov a ekonómov /učtovníkom/.
betulka
04.11.08,14:12
A problémik je na svete, a máte ešte aj výdavok. a tie už takmer nečitateľné ako skopírujete? Prezreli ste si aj minulý rok? Konštatujem, že naše odvetvie má slabých lobistov vo vláde , Treba takých ako sú tí čo pretlačili zákon o vyvlastňovaní pôdy na dialnice. To by bola radosť pracovať.

No ja mám už v zmluve o vedení účtovníctva vymedzené, že za účtovné doklady zodpovedá účtovná jednotka (klient) a zároveň v tejto zmluve upravujem povinnosť klienta dodať doklady spĺňajúce náležitosti zákona o účtovníctve. (realita je iná, ale chránim takto aspoň sama seba).

Ale v každom prípade sú upozornení na problém takýchto bločkov - netrápim sa nad tým viac. Nervy mám len jedny
Janurka
08.12.08,19:25
Tak dnes mi takmer po dva a pol mesiaci a predchádzajúcej urgencii došla odpoveď z MF. Skôr ako ju tu priložím, pripomeniem, že som sa v mojom dopyte vyslovene pýtala ako riešiť tento problém z pohľadu účtovníkov. Uviedla som aj vyjadrenie DR, v ktorom je doporučené vyhotoviť kópiu dokladu, ako aj to, že takéto stanovisko je zaujaté aj zo strany MF SR.
A už samotná odpoveď:
Podľa § 4 ods. 2 písm. b/ ôsmeho budu zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektr. reg. pokladnice a o zmene a doplnení zák. SNR č. 511/92 Z.z. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov elekt. regist. pokladnica musí okrem iných technických požiadaviek umožňovať vytlačenie tlačových výstupov /pokladničných dokladov, uzávierok/ čitateľných po dobu 10 rokov od konca kalendárneho roka, v ktorom boli vyhotovené, t.j. je na výrobcovi pokladníc, aby do pokladnice inštaloval takú tlačiareň, ktorá predmetnú požiadavku zabezpečí.
Podnikateľ je podľa zákona povinný používať pokladnicu, ktorá spĺňa požiadavky ustanovené v § 4 ods. 1 a 2 zákona, t.j. takú, ktorá spĺňa aj požiadavku čitateľnosti tlačových výstupov. Za porušenie tejto povinnosti správca dane, ktorým je daňový úrad uloží podľa § 35 ods. 8 písm. a/ tretieho bou zák. SNR č. 511/92 Z.z. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov pokutu.
Tak teraz neviem, či mám plakať, alebo sa smiať.
Paula
08.12.08,19:42
K tomu, ako riešiť problém z pohľadu účtovníka, nenapísali ani mäkké "f"..
Ajuška
08.12.08,19:44
K tomu, ako riešiť problém z pohľadu účtovníka, nenapísali ani mäkké "f"..
ale aspuň budú z toho vyblednutého dokladu vedieť (?) komu dať pokutu za porušenie zákona... :D:D:D ...
Janurka
08.12.08,19:48
K tomu, ako riešiť problém z pohľadu účtovníka, nenapísali ani mäkké "f"..
Presne tak. Milujem odpovede, kde sú citované len suché zákony, ale kde je aj odpoveď od veci, tak to je sila.
Stefan2005
08.12.08,20:05
...Tak teraz neviem, či mám plakať, alebo sa smiať.

... mať tak v ruke originál odpovede MF-SR, tak by som viac nefotil doklady :)...
DR-SR doporučilo fotiť, ale nemôže to uložiť ako povinnosť, lebo to nevyplýva zo žiadneho zákona - za čitateľnosť je aj podľa vyjadrenia MF zodpovedný vystavovateľ dokladu. Tá pečiatka je dobrá na to, aby sa v prípade úplného vyblednutia dokladu dal identifikovať vystavovateľ dokladu pre uloženie postihu.
Okrem výzvy "Účtovníčky všetkých krajín spojte sa proti používaniu termotlačiarní!" je aj vhodný postup naznačený betkou - nenakupovať u vystavovateľov takýchto dokladov, resp. od klientov brať na zaúčtovanie iba doklady, ktorým nehrozí vyblednutie (alebo ako to robí Viera123 - v prípade takýchto bločkov požadovať už od klienta predloženie dokladu aj s fotokópiou - možná to primeje ich nakupovať tam, kde vystavujú "normálne" bločky. V žiadnom prípade sa totiž nestotožňujem s názorom, že fotiť je povinnosťou účtovníka...
Rozalka
08.12.08,20:14
Ja teda nefotím a fotiť nebudem. ... Mám v jednej firme DK za rok 2006, prelistovala som šanóny, no zopár dokladov je slabo viditeľných, ale s lupou sa dajú prečítať. Napíšem po ukončení DK, ako dopadla.
Ajuška
08.12.08,20:16
Ja teda nefotím a fotiť nebudem. ...
Principiálne odmietam aj ja (nielen ako účtovník)... ;) ...mňa samu by nepresvedčila žiadna fotokópia pri čistom doklade že je to zrovna z neho urobené...:rolleyes:...
liba2
08.12.08,20:33
ja tiež nefotím ;)
Janurka
08.12.08,20:48
... mať tak v ruke originál odpovede MF-SR, tak by som viac nefotil doklady :)...
DR-SR doporučilo fotiť, ale nemôže to uložiť ako povinnosť, lebo to nevyplýva zo žiadneho zákona - za čitateľnosť je aj podľa vyjadrenia MF zodpovedný vystavovateľ dokladu. Tá pečiatka je dobrá na to, aby sa v prípade úplného vyblednutia dokladu dal identifikovať vystavovateľ dokladu pre uloženie postihu.
Okrem výzvy "Účtovníčky všetkých krajín spojte sa proti používaniu termotlačiarní!" je aj vhodný postup naznačený betkou - nenakupovať u vystavovateľov takýchto dokladov, resp. od klientov brať na zaúčtovanie iba doklady, ktorým nehrozí vyblednutie (alebo ako to robí Viera123 - v prípade takýchto bločkov požadovať už od klienta predloženie dokladu aj s fotokópiou - možná to primeje ich nakupovať tam, kde vystavujú "normálne" bločky. V žiadnom prípade sa totiž nestotožňujem s názorom, že fotiť je povinnosťou účtovníka...
To, že za čitateľnosť je zodpovedný vystavovateľ dokladu je jasné zo zákona o registr. pokladniciach. Celé to znenie, ktoré poslali som si v tej istej podobe prečítala v samotnom zákone. Keďže ma /a myslím, že nás všetkých/ zaujíma súvislosť so zák. o dani z príjmu v prípade kontroly, dám ešte jeden dotaz. Možno som ho napísala nezrozumiteľne, ktovie? A na margo nakupovania len tam, kde vystavujú "normálne" bločky: prečo mám strácať čas a ísť nakupovať na miesta, ktoré sú vzdialené aj niekoľko km od sídla mojej firmy? Ale čo už, na Slovensku je to tak.
pedantmk
08.12.08,22:25
Nechápem, prečo je zodpovednosť v zákone kladená na podnikateľa. Podnikateľ si zakúpil predsa certifikovanú pokladňu ! Ja by som sa skôr opýtal ako mohli certifikovať pokladne s termo tlačiarňami, z ktorých nemá nikto šancu aj pri optimálnych skladových podmienkach uchovať čitateľnosť originál bločkov.

Prefocovanie je práca navyše a rieši archiváciu ale zoberme to z druhej strany - uzná Vám predajca záruku keď sa nepreukážete originálnym ale prefoteným dokladom ?!? (lebo s prefotenými môžete pri horšej "pamäti predajcu" chodiť reklamovať donekonečna)
Stefan2005
09.12.08,08:06
Nechápem, prečo je zodpovednosť v zákone kladená na podnikateľa. Podnikateľ si zakúpil predsa certifikovanú pokladňu ! ...

... v tejto súvislosti by ma zaujímala skutočnosť, či už vôbec niektorý majiteľ termo-ERP reklamoval u svojho dodávateľa takúto ERP-čku (s tým, že nespĺňa zákonom stanovené podmienky a za to mu hrozí pokuta) a žiadal odstránenie daného stavu.

Ak áno, zaujímalo by ma, aký bol výsledok vybavenia tejto reklamácie.
Lebo môj dojem z toho všetkého je, že o probléme vie MF, UDR, schvalovateľ -dovozca-dodávateľ ERP-čiek, podnikateľ ktorý vystavuje bločky na takomto ERP, ale každý sa tvári, že ja muzikant... A zase zostavá to na riešení u toho posledného článku v tomto reťazci...

Veľa podnikateľov muselo teraz v súvislosti s prechodom na € meniť svoju kasu, niektorí budú musieť ju meniť zase - zaujímalo by ma, či poukázali na tento nedostatok, a požadovali dodanie "normálnej" kasy, alebo sa zamerali len na jeden parameter, a to cenu...

Lebo náprava v tomto smere nenastane dovtedy, kým sa "problém" blednutia dokladov nezačne posúvať späť - to znamená, že účtovník bude žiadať od svojho klienta-kupujúceho, kupujúci bude požadovať nápravu od predajcu, predajca od dodávateľa ERP, ten od dovozcu, atd.... Lenže kým tieto protesty nebudú masovejšie, tak to nemá význam. Akože nemá význam sa potom baviť ani o blednutí bločkov, lebo preto nič nerobíme, aby sa to neopakovalo. Fotenie nie je riešenie problému!
pedantmk
10.12.08,22:22
[quote=Stefan2005;890680]... v tejto súvislosti by ma zaujímala skutočnosť, či už vôbec niektorý majiteľ termo-ERP reklamoval u svojho dodávateľa takúto ERP-čku (s tým, že nespĺňa zákonom stanovené podmienky a za to mu hrozí pokuta) a žiadal odstránenie daného stavu.

Odstránenie problému prakticky neexistuje.
Všetky elektronické pokladne majú moderné rýchle a tiché termo tlačiarne, môžme sa baviť o kvalite papiera a skladovaní ale ako som už spomínal a všetci to poznáme aj pri optimálnych podmienkach a kvalitnom papieri bločky blednú. Lepšie na tom boli pomalšie a hlučnejšie ihličkové tlačiarne bločkov, tých sa už ale používa minimum a po 31.12.2010 ich bude pre nutnosť diakritiky ešte menej.

Donedávna certifikácia pokladne riešila dokonca iba elektrickú spoľahlivosť a použitie na našom trhu, až neskôr pribudli aj požiadavky daňového charakteru.
V každom prípade blednutie bolo podcenené a zodpovednosť sa posunula na niekoho, kto sa nemá ako brániť a môže len kľučkovať v našom vydarenom právnom systéme. :o
Llívia
28.07.10,09:35
Dostala som doklad vytlačený na termocitnom papieri. Na tom doklade nie je skoro nič vidieť, takže ho ani nenaskenujem, ani neokopírujem. Dá sa nejakým spôsobom "zvýrazniť" farba textu, aby som doklad mohla ofotiť?
babi2
28.07.10,09:50
Dostala som doklad vytlačený na termocitnom papieri. Na tom doklade nie je skoro nič vidieť, takže ho ani nenaskenujem, ani neokopírujem. Dá sa nejakým spôsobom "zvýrazniť" farba textu, aby som doklad mohla ofotiť?
Zdá sa mi, že tieto doklady sa zvýraznia pri nahriatí žehličkou, alebo sviečkou, pozor na spálenie;)
Halli
28.07.10,19:01
Dostala som doklad vytlačený na termocitnom papieri. Na tom doklade nie je skoro nič vidieť, takže ho ani nenaskenujem, ani neokopírujem. Dá sa nejakým spôsobom "zvýrazniť" farba textu, aby som doklad mohla ofotiť?


návod na použitie :D

http://www.porada.sk/366898-post125.html
Llívia
28.07.10,19:23
návod na použitie :D

http://www.porada.sk/366898-post125.html

Ďakujem za návod. Koľko vydrží po takejto "úprave" blok v novej "úprave" - to začiernenie po sviečke nezmizne tak, že by bol bok opäť nečitateľný?
(Radšej takéto bloky fotím, ale zrovna dnes sa mi dostal do ruky jeden nečitateľný a jeden čiastočne čitateľný.)
Halli
29.07.10,08:59
Ďakujem za návod. Koľko vydrží po takejto "úprave" blok v novej "úprave" - to začiernenie po sviečke nezmizne tak, že by bol bok opäť nečitateľný?
(Radšej takéto bloky fotím, ale zrovna dnes sa mi dostal do ruky jeden nečitateľný a jeden čiastočne čitateľný.)


mám niekoľko takých už odvtedy, čo som to pricapila na poradu a sú stále viditeľné...to je už dosť dlho...3 roky tuším:)
účtovník 007
29.07.10,10:19
Zákonodarca prostredníctvom legislatívy prikázal používať ERP. Určil tiež, ktoré ERP budú mať certifikát, t.j. sú spôsobilé na požívanie. Ten istý zákonodarca určil, že ERP s termotlačou sú OK. Vyhovujú po všetkých stránkach. Nie? "Inak by predsa nedostali certifikát" Pre mňa to znamená, že sú OK-certifikované a vyhovujú teda ako celok. Ja ako podnikateľ som dodržal literu zákona, mám certifikovanú ERP, vyvalil som zaňu nemalé prostriedky, evidujem poctivo tržby, vydávam bločky, lepím bločky.
A zrazu mi ten istý zákonodarca ide vysvetľovať, že naťukať sumu do uvedenej ERP je OK, ale bloček čo vylezie už OK nie je?
Na to bolo treba myslieť pri vydávaní certifikátov, ale lobby bola asi silnejšia ako rozum.
Ja verím, že v kauze štát - versus potrestaný podnikateľ za vyblednutý bloček, hoc aj na medzinárodnej úrovni, lebo na úrovni štátu neverím v úspech, musí dostať za pravdu podnikateľ.
Ak je voda hygienicky nezávadná, znamená že je vhodná na pitie.
Ak je ERP zákonom schválená, je vhodná na používanie. Alebo nie?
Zuziana
01.08.10,10:12
Pri daňovej kontrole roku 2008 našli kontrolóri niekoľko nečitateľných, alebo slabo čitateľných dokladov. A neboli to len bloky z termotlačiarní. Na prefotenom bločku - fotenie s vyššou sýtosťou- bolo písmo čitateľnejšie
Llívia
01.08.10,13:09
Pri daňovej kontrole roku 2008 našli kontrolóri niekoľko nečitateľných, alebo slabo čitateľných dokladov. A neboli to len bloky z termotlačiarní. Na prefotenom bločku - fotenie s vyššou sýtosťou- bolo písmo čitateľnejšie

A uznali tie prefotené alebo robili problémy? Tie "zmiznuté" doklady by stále mali byť čitateľné pod nejakým svetlom (asi UV).
liba2
01.08.10,13:19
skúste tému čítať od začiatku, napr. tu:

http://www.porada.sk/t89004-vyblednute-doklady.html#post805514

z príspevkov vyplýva, že správca dane uzná prefotené doklady z ERP.
Ajuška
01.08.10,13:54
...nie som baran... ale stále principiálne odmietam prefocovať bloky z ERP... mňa osobne by nikto nepresvedčil, že na tom čistom papieri je to, čo je priložené v kópii vedľa... (% sa dá prefotiť cca 40 z nich, nakoľko sú už aj tak slabé)... to, čo by som mala na fotokópii (nekomentujem pracnosť, nákladovosť, nezmyselnosť...) mám predsa vypísané vo VPD... keby dačo...:rolleyes:... a zvyšok si oddrškujem...
Llívia
01.08.10,14:27
skúste tému čítať od začiatku, napr. tu:

http://www.porada.sk/t89004-vyblednute-doklady.html#post805514

z príspevkov vyplýva, že správca dane uzná prefotené doklady z ERP.

K tomu je napísané aj toto:


pekne povedané, ale mala som kontrolu DPH a prišla na pretras aj táto otázka a keď mi povedali, že okopírovať, že to uznajú, tak som ja argumentovala, že nakoľko je to hodnoverné?, pretože na niektorých bločkoch po nejakom čase ozaj, ale ozaj nič nie je vidieť a porovnať s oroginálom sa to potom vôbec nedá, nepovedali nič.
Záleží od kontrolórov, a čo je podstatné, tak pomôže nám naša čarodejka sviečka (si myslím v najnutnejšom prípade). Pravda?

Audítorka mi raz hovorila, že jeden daňový úrad prefotené bloky pri kontrole uznáva, druhý daňový úhrad ich neuznávala. Preto by ma zaujímalo, ako je to dnes.
Paula
01.08.10,14:45
K tomu je napísané aj toto:



Audítorka mi raz hovorila, že jeden daňový úrad prefotené bloky pri kontrole uznáva, druhý daňový úhrad ich neuznávala. Preto by ma zaujímalo, ako je to dnes.


K tomu sa môžu vyjadriť tí, ktorým uznali/neuznali. A tí, ktorým neuznali , mali kontrolórom strčiť pod nos vytlačené (vopred pripravené ;))vyjadrenie DRSR k danému problému a tíško poznamenať : občas si pri kávičke prečítajte , čo sa píše na vašej vlastnej stránke :).
marjankaj
02.08.10,10:06
Audítorka mi raz hovorila, že jeden daňový úrad prefotené bloky pri kontrole uznáva, druhý daňový úhrad ich neuznávala. Preto by ma zaujímalo, ako je to dnes.

Veď to je jedno. Dôležité bude, ako to budú uznávať pri kontrole(napríklad o tri roky). Vypýtaj si písomné stanovisko DRSR, a postupuj podľa neho. Kontrole potom ukáž, ako ti to doporučili.
Zuziana
02.08.10,16:01
A uznali tie prefotené alebo robili problémy? Tie "zmiznuté" doklady by stále mali byť čitateľné pod nejakým svetlom (asi UV).
Práve tie, ktoré boli nečitateľné som dávala na kopírku a fotila. Vlastne sa nemohlo stať, že by bolo ofotené niečo iné, iba to čo práve vytiahli zo šanóna.
Llívia
02.08.10,16:06
Práve tie, ktoré boli nečitateľné som dávala na kopírku a fotila. Vlastne sa nemohlo stať, že by bolo ofotené niečo iné, iba to čo práve vytiahli zo šanóna.
Tie, čo sú nečitateľné (vyblednuté) neokopíruješ bez predchádzajúcej úpravy, napr. nad tou spomínanou sviečkou. :)
Zuziana
03.08.10,07:23
Tie, čo sú nečitateľné (vyblednuté) neokopíruješ bez predchádzajúcej úpravy, napr. nad tou spomínanou sviečkou. :)
Iba som zvýšila intenzitu tonera a bolo to čitateľné
Llívia
03.08.10,07:30
Mám také doklady (až 2 :D), že ani skenovanie, ani kopírovanie na najvyššej kvalite nepomohlo. Preto kopírujem tie doklady hneď, ako sa mi dostanú do ruky.
Inak, niekedy nie sú čitateľné ani tie z "normálnych" (atramentových?) ERP - to keď majitelia šetria a nevymenia včas pásku.
mike321sk
09.03.16,06:50
Podla mojho nazoru by sme sa vsetci, ktori sa stretavame s vyblednutymi blockami spojit a podpisat peticiu proti predavaniu RP a blockov, ktore su nekvalitne - blocky po case blednu. A okrem toho, sme v 21. storoci kde je velice aj podla EU doba elektronizacie - kazdy aplikuje pocitace do bezneho zivota a aj podla zakona je fiskalna pokladnica vedenu po novom aj v pc. Tak na aku prdel s prepacenim potrebuju mat fyzicky doklad? Ved nestaci ked im ho dam na prenosnom mediu (USB kluc, CD,...) ? Naco sme platili drahe RP, ked aj tak sa vsetko robi po starom a musime preukazovat fyzicky papierove blocky? TOMU VRAVIA NASI PREDSTAVITELIA VLADY, KTORI ZODPOVEDAJU ZA TAKETO ZAKONY POKROK?