lucy200
26.08.08,09:02
Dobrý deň, chcem sa spýtať a poprosiť o radu. Čo sa stane ak otec neplati výživné dlhšiu dobu? čo môže manželka urobiť? Po 3mesiacoch neplatenia sa môže dostať do väzenia?
Môžte mi poradiť?
Vopred ďakujem
Martin Mocko
26.08.08,07:07
Dobrý deň, chcem sa spýtať a poprosiť o radu. Čo sa stane ak otec neplati výživné dlhšiu dobu? čo môže manželka urobiť? Po 3mesiacoch neplatenia sa môže dostať do väzenia?
Môžte mi poradiť?
Vopred ďakujem

Trestný zákonník:

§ 207
Zanedbanie povinnej výživy


(1) Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Kto sa najmenej tri mesiace v období dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej zákonnej povinnosti vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2

a) a vydá oprávnenú osobu do nebezpečenstva núdze,
b) závažnejším spôsobom konania, alebo
c) hoci bol v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch za taký čin odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený.
veronikasad
26.08.08,07:10
Dobrý deň, chcem sa spýtať a poprosiť o radu. Čo sa stane ak otec neplati výživné dlhšiu dobu? čo môže manželka urobiť? Po 3mesiacoch neplatenia sa môže dostať do väzenia?
Môžte mi poradiť?
Vopred ďakujem
môžeš požiadať UPSVaR o poskytnutie náhradného výživného

pozri tu :

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/1130170B3BF97DAFC1257115004EA4F0?OpenDocument
willma
26.08.08,07:20
manželka môže podať trestné oznámenie, obrátiť sa s právoplatným rozsudkom na exekútora a ako už bolo napísané, požiadať o náhradné výživné
lucy200
26.08.08,07:28
Ďakujem Vám všetkym veľmi pekne za skorú odpoveď
kalista111
03.10.08,08:22
Ahojte poraďaci! Mam rovnaky problem ako lucy200 , no s tym rozdielom , že vyživne pride tesne po dvoch mesiacoch a to nie uplne ale čiastočné a dokonca s poznamkou za predošly mesiac či dva .Jeho nezaujima či zatial mam za čo dieťaťu niečo kupiť alebo či ma všetko potrebne do školy preto vas prosim o radu ,čo s takym lajdakom?
kalista111
03.10.08,08:25
lucy200 držim ti palce
willma
03.10.08,08:52
Ahojte poraďaci! Mam rovnaky problem ako lucy200 , no s tym rozdielom , že vyživne pride tesne po dvoch mesiacoch a to nie uplne ale čiastočné a dokonca s poznamkou za predošly mesiac či dva .Jeho nezaujima či zatial mam za čo dieťaťu niečo kupiť alebo či ma všetko potrebne do školy preto vas prosim o radu ,čo s takym lajdakom? Bohužial vyzerá to tak, že asi nič, pokiaľ vždy niečo zaplatí. Asi má dobre preštudovaný zákon a dáva pozor, aby nemohlo prísť k trestnému stíhaniu. Ale skús sa obrátiť na exekútora, možno ti s tým nejako poradí.
janka81261
17.10.08,18:33
Dobrý deň, chcem sa informovať o náhradné výživné.
Bola som na socialnom o podanie náhradného výživného nakoľko mi ex manžel neplatí súdom stanovené výživné už viac ako tri mesiace. Problém nastal v tom, že dcéra dovršila teraz 18 rok a že vraj si musí túto žiadosť podať sama, aj ked je školopovinná a som stále zákonný zástupca ja? Súd stanovil ex manželovi posielať výživné na môj účet a zatial sa nič nezmenilo zo strany súdu. Zaujíma ma Váš názor, či pracovníčka sociálneho ma správne informovala. Na sociálny úrád ma odporučil exekútor. Dakujem Jana
willma
17.10.08,18:49
pokiaľ sa jedná o náhradné výživné tak ťa asi informovali správne, ale vymáhať dlžné výživné od povinného môžeš stále ty a prostredníctvom exekútora.
iriska
18.10.08,18:38
Pardon - ak dieťa dovŕši 18 rokov tak návrh na vykonanie exekúcie u exekútora si musí podať vo svojom mene (môže sa dať zastupovať rodičom, ale ako oprávnený musí byť uvedené dieťa), tiež ak už prebieha exekúcia, dieťa dáva do spisu plnú moc na zastupovanie rodičovi, inak sú už písomnosti doručované plnoletým deťom.
willma
19.10.08,17:33
Pardon - ak dieťa dovŕši 18 rokov tak návrh na vykonanie exekúcie u exekútora si musí podať vo svojom mene (môže sa dať zastupovať rodičom, ale ako oprávnený musí byť uvedené dieťa), tiež ak už prebieha exekúcia, dieťa dáva do spisu plnú moc na zastupovanie rodičovi, inak sú už písomnosti doručované plnoletým deťom. Neviem, ale budem to asi čoskoro musieť riešiť, tak poskytnem potom info.
iriska
20.10.08,07:02
Willma, ale ja som sa nepýtala, to bola odpoveď, tak to zatiaľ funguje v exekúciach.
willma
20.10.08,07:10
lebo ja som zatiaľ dostala info od sociálky, že aj keď je mladý plnoletý a študent denného štúdia, tak výživné môžem naďalej vymáhať ja bez akejkoľvek plnej moci. Preto som tam napísala, že dám info, keď to budem riešiť.
iriska
20.10.08,07:18
Také som ešte nevidela - vždy súd aj exekútor žiada buď plnú moc, alebo idú zásielky priamo plnoletémo oprávnenému. Aspoň Žilina teda funguje takto a nikdy som nevidela, aby sa komunikovalo s rodičom bez plnej moci, keď je dieťa plnoleté.
wolff
31.05.10,14:52
Trestný zákonník:


§ 207
Zanedbanie povinnej výživy


(1) Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Kto sa najmenej tri mesiace v období dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej zákonnej povinnosti vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2

a) a vydá oprávnenú osobu do nebezpečenstva núdze,
b) závažnejším spôsobom konania, alebo
c) hoci bol v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch za taký čin odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený.