Volvox
29.04.05,13:49
Dobrý,
naša SRO má ustanoveného prokuristu. Tento prokurista pre nás nepracuje na základe zamestnaneckej zmluvy ani na DoVP ani nejakej inej zmluvy, ale je ustanovený len v spoločenskej zmluve.
Otázka č.1
Treba s ním spraviť aj nejakú inú zmluvu o tom že bude pre nás robiť prokúru?
Otázka č.2
Ak mu v súvislosti s tou prokúrou vznikajú nejaké náklady (telefón, cestovné, poplatky ...) môže tieto náklady evidovať SRO ako svoje vlastné (súvisiace s dosiahnutím a ... bla bla bla príjmov)? Alebo čo v takomto prípade robiť?

Dikes
ala13
29.04.05,12:25
Dobrý,
naša SRO má ustanoveného prokuristu. Tento prokurista pre nás nepracuje na základe zamestnaneckej zmluvy ani na DoVP ani nejakej inej zmluvy, ale je ustanovený len v spoločenskej zmluve.
Otázka č.1
Treba s ním spraviť aj nejakú inú zmluvu o tom že bude pre nás robiť prokúru?
Otázka č.2
Ak mu v súvislosti s tou prokúrou vznikajú nejaké náklady (telefón, cestovné, poplatky ...) môže tieto náklady evidovať SRO ako svoje vlastné (súvisiace s dosiahnutím a ... bla bla bla príjmov)? Alebo čo v takomto prípade robiť?

Dikes
V nejakom prispevku je tu prilepena zmluva na vykon funkcie konatela (aj s odmenou x korun, aj s odmenou 0 korun), teraz ju marne hladam. Prerob slovo konatel na prokurista, pokial mi je zname, len ma mensiu pravomoc.
Ano, ak to v tej zmluve uvedies, vsetky naklady, ktore vam vyuctuje a vy mu ich uznate a zaplatite, su danovo uznanym nakladom spolocnosti.
Volvox
19.05.05,08:43
OK dík pomohlo.
Ale by ma ešte zaujímalo toto. Podľa tej zmluvy mu teda budeme preplácať tie jeho náklady vzniknuté v ČR.
Ako by to bolo lepšie robiť? Účtovať každý doklad jednotlivo (každý deň aktuálny kurz) ako keby išlo o náš vlastný doklad, alebo by bolo možné aby napríklad dával 1x do týždňa vyúčtovanie a ja by som to zaúčtoval hromadne (použil by som kurz ku dňu vyúčtovania) ako záväzok voči nemu a preplatilo by sa mu to.
Pýtam sa na tú druhú možnosť preto, lebo tých dokladov je veľký kopec a tá možnosť je menej pracná.
Ide teda o to používanie kurzu.
ondrejvla
19.05.05,09:05
OK dík pomohlo.
Ale by ma ešte zaujímalo toto. Podľa tej zmluvy mu teda budeme preplácať tie jeho náklady vzniknuté v ČR.
Ako by to bolo lepšie robiť? Účtovať každý doklad jednotlivo (každý deň aktuálny kurz) ako keby išlo o náš vlastný doklad, alebo by bolo možné aby napríklad dával 1x do týždňa vyúčtovanie a ja by som to zaúčtoval hromadne (použil by som kurz ku dňu vyúčtovania) ako záväzok voči nemu a preplatilo by sa mu to.
Pýtam sa na tú druhú možnosť preto, lebo tých dokladov je veľký kopec a tá možnosť je menej pracná.
Ide teda o to používanie kurzu.Aj keď je tých dokladov "veľký kopec" odporúčam každý zvlášť s prepočítaním kurzu podľa NBS, samozrejme účtovať to do valutovej pokladnice. Neviem, či by bolo správne to účtovať do slov.pokladne, či ti to DÚ uzná?! V prípade, ak by vám prokurista na základe zmluvy fakturoval jeho náklady v ČR, priložil fotokópie bločkov a faktúru by vystavil v Sk, bolo by u teba po probléme. Ale tiež záleží na tom, ako si ošetríš zmluvu!
ala13
03.06.05,22:07
Nam prokurista nefakturuje lebo nie je SZCO a teda nie som si ista, ci fakturovat moze. A vyuctovanie cestovnych nakladov (je to prenho danovo vyhodnejsie akokeby to fakturoval lebo cestovne nahrady nezdanuje, fakturovane sumy ano) mi predklada len raz mesacne, tak to uctujem len raz mesacne s kurzom prenho aj pre firmu najvyhodnejsim, lebo mam na to 10 dni od predlozenia jeho vyuctovania a ja si mozem vybrat den i kurz aky sa hodi obom stranam v rozmedzi tych 10 dni. Vyplacam mu v slovenskych korunach, lebo on o eura nema zaujem a v zakone o cestovnych nahradach je tato moznost upravena, ak sa dohodneme tak mozme. Ale ak sa mylim, opravte ma prosim a ja to upravim v uctovnictve.
betty
01.08.05,12:45
Dobrý deň.

Na základe ktorého § sa prokuristovi preplácajú cestovné náhrady?
Je to §1 ods.2 písm.c)?

Ďakujem
betty
02.08.05,09:16
Vie mi niekto prosim poradit?
ala13
04.09.05,11:48
Podla mna je to §1 ods.2 písm.b) pretoze prokurista je osoba zvolena alebo vymenovana do organov PO.
milan007
03.11.05,16:40
Pozor, prokurista nie je organ spolocnosti!!!! Narok na cestovne nahrady mu podla zakona o cestovnych nahradach nevznikaju....
Milan Benka
03.11.05,16:58
Prokurista by sa dal vtesnať do § 1 odst.1 písm.c, alebo odst.2 písm.c. Skôr som za 1. alternatívu, ale treba k tomu dohodu a v nej dohodnúť preplácanie cest. náhrad.
milan007
08.11.05,09:15
§ 1 ods 1 písm c) hovorí podľa môjho názoru len o dohodách o vykonaní práce, dohodách o brigádnickej práci študentov atď.

Netvrdím, že prokurista nemôže mať uzavretú takúto dohodu, ale väčšinou to bývajú buď zamestnanci (CN ano), príkazné alebo mandátne zmluvy (CN nie)