Andrea.S.
26.08.08,10:21
Ahojte, kedze sa mi uz blizi termin nastupu na matersku, stale platia podmienky, kedze som bola nezamestnana pocas celeho tehotenstva ze si 1)musim platit 26 tyzdnov z maximalneho VZ, aby som mala maximalnu matersku?
2) za posledne 2 roky bola 270 dni zamestnana?
3) neviete kde by som to nasla aj v zakone, kedze na Socialnej mi v tom nikto nevedel poradit a chcem si byt ista....


Dakujem
Chobot
26.08.08,08:46
Ahojte, kedze sa mi uz blizi termin nastupu na matersku, stale platia podmienky, kedze som bola nezamestnana pocas celeho tehotenstva ze si 1)musim platit 26 tyzdnov z maximalneho VZ, aby som mala maximalnu matersku?

Toto neviem odkiaľ máš, ale nie je to pravdu. Vymeriavací základ nie je posledných 26 týždňov, treba si pozrieť celý § 54, tam je popísané, kedy je aké rozhodujúce obdobie.


2) za posledne 2 roky bola 270 dni zamestnana?

Nie zamestnaná, ale nemocensky poistená. Vyzerá to byť to isté, ale nie je to to isté.



3) neviete kde by som to nasla aj v zakone, kedze na Socialnej mi v tom nikto nevedel poradit a chcem si byt ista....


Dakujem

Je to zákon o soc. poistení č. 461/2003. Všetko čo sa týka nemocenského poistenia.
Martin Mocko
26.08.08,08:49
Prípadne polopatistický článok:

http://www.socpoist.sk/materske/1293s#kto-ma-narok
brčko
26.08.08,16:09
Ahojte, kedze sa mi uz blizi termin nastupu na matersku, stale platia podmienky, kedze som bola nezamestnana pocas celeho tehotenstva ze si 1)musim platit 26 tyzdnov z maximalneho VZ, aby som mala maximalnu matersku?
ak si chceš uplatniť nárok na materské "z dobrovolného nem.poistenia" (lebo nie si zamestnaná ani povinne nemocensky poistená ako SZčo), tak ak splníš "okrem iných podmienok" aj podmienku,
- že ti "od posledného prihlásenia" na DNP do nástupu na MD uplynie aspon 26týždnov a
- v rozhodujúcom období (nemusí to byť vždy tých celých 26týždnov, resp. ak si dlhodobo DNP bez prerušenia nemusí sa rátať vôbec z posledných 26týždnov- vid § 54 ZoSP ako písal Chobot + § 57 ods.1 písm c) si budeš platiť z maxima.
2) za posledne 2 roky bola 270 dni zamestnana? presne je to byť nemocensky poistená aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom".
3) neviete kde by som to nasla aj v zakone, kedze na Socialnej mi v tom nikto nevedel poradit a chcem si byt ista....



Dakujem

pozri si blog od p.Mihála o materskom - pre teba hlavne prvú+druhú+štvrtú časť : http://jozefmihal.blogspot.com/
Andrea.S.
27.08.08,11:51
hmm prepacte ale fakt v tom mam zmatok takze bola som normalne zamestnana, potom 3 mesiace nezamestnana, nastupila som do dalsieho zamestnania a po 2 mesiacoch dala vypoved, konkretne k 28.2.2008. Potom som bola opat nezamestnana az doteraz, len od 28.3. si platim dobrovolne nemoc. poistenie z maximalneho VZ. Predpokladam, ze na matersku nastupim 1.10.2008, z coho sa mi bude vypocitavat materska? budem mat maximalnu? (to bol dovod preco som si platila dobrovolne nem. poistenie) dakujem
jankasm
27.08.08,11:56
hmm prepacte ale fakt v tom mam zmatok takze bola som normalne zamestnana, potom 3 mesiace nezamestnana, nastupila som do dalsieho zamestnania a po 2 mesiacoch dala vypoved, konkretne k 28.2.2008. Potom som bola opat nezamestnana az doteraz, len od 28.3. si platim dobrovolne nemoc. poistenie z maximalneho VZ. Predpokladam, ze na matersku nastupim 1.10.2008, z coho sa mi bude vypocitavat materska? budem mat maximalnu? (to bol dovod preco som si platila dobrovolne nem. poistenie) dakujem

Keby si takúto konkrétnu otázku položila hneď na začiatku, dostala by si hneď aj konkrétnu odpoveď. ;)
Keď to tak počítam, 270 dní NP v posledných 2 rokoch budeš mať splnenú keď sa Ti k dňom DNP pripočítajú dni z predchádzajúcich zamestnaní. Podmienku platenia 26 týždňov DNP z maxima od posledného prihlásenia splníš ak dobre počítam 26.9.2008. Takže ak na MD nastúpiš 1.10.2008 tvoja materská bude počítaná zo skutočného VZ z DNP, a to z maxima a bude maximálna.
brčko
27.08.08,12:13
súhlasím s jankou, ak si sa poslednýkrát prihlásila na DNP 28.3.08, tak nárok na materské zo skutočného VZ (t.j. maximálneho, resp. VZ v období od 28.3.08 do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD) mi vychádza tiež pri nástupe na MD od 26.9.08.
Andrea.S.
27.08.08,13:58
dakujem pekne, dufam ze to tak pochopia aj v Socialnej poistovni.

pekny den