sotko
26.08.08,10:04
Chcem sa spytat zhruba o kolko % sa mozu lisit znalecke posudky od dvoch roznych znalcov na tu istu nehnutelnost? Jeden znalec mi povedal, ze tie bodove kriteria su pevne dane a aj pri cene nehnutelnosti 10mil by sa posudky nemali lisit o viac ako 50tisic. My mame vsak obavy, ze si protistrana zaplati znameho znalca a rozdiel moze byt aj 10% t.j. v tomto pripade milion korun.
dusan_l
26.08.08,10:02
Ano , podla mojej skusenosti moze byt v zn.posudko cokolvek.kupoval som dom a v znaleckom posudku,ktory si dal vypracovat predavajuci som zasol nad
polozkami:
napriklad:

podlahy drevene(v 80 % podlahy bol holy beton bez poteru.
dvere interierove 8 ks( v objekte boli iba 1 ks
plot betonovy - novy (stary kompletne vodou podmyty naklanajaci sa zvetraly mur
vodomerna sachta - betonova (diera v zemi vysypana strkom

atd...
podotykam,ze vsetky tieto fyzicky existujuce i neexistujuce polozky boli nacenene ako nove !!!

Mne to bolo jedno,zn.posudok som potreboval ako krytie hypoteky,takze bolo pre mna vyhodne,aby bol na co najvyssiu hodnotu.Ale s realnou cenou
nemal nic spolocne.Este ze zijeme v trhovej ekonomike,kde nejake z.posudky nemaju s predajnou cenou vela spolocneho.
chandler
26.08.08,10:07
no ono bez ohladu na to aky je ten znamy znalec tak nespravi tendencny posudok pretoze vie ze ho napadnete budete sa stazovat a moze sa mu stat ze uz sudnym znalcom nebude... nestaci ten posudok napisat ale si ho musi aj obhajit...
ak pise posudok na hypoteku a vie ze chcete aby bol co najvacsi tak ho moze trocha upravit, lebo vie ze sa stazovat nebude... ak ten posudok pise kvoli sudnemu sporu tak uz je to o niecom inom
Olice
26.08.08,10:45
cca pred tromi rokmi sme si dávali robiť znalecký posudok na nehnuteľnosti a znalec vravel, že sa môže pohybovať v tolerancii plus - mínus 0,5 %.
Ale ber to len ako informáciu a nie ako bernú mincu.
SachMat
26.08.08,11:12
Ja som mal minuly rok nejake problemy so zle urobenym plotom tak som k tomu volal niekolkych sudnych znalcov. Jednej znalkyne (ktora bola viac znalkyna na ocenovanie nehnutelnosti ako na poruchy stavieb) som sa spytal ci je mozne aby dvaja znalci urobili celkom iny posudok na tu istu vec. Ako priklad som jej dal znamu kauzu vyvlastnovania pozemkov por zavod KIA v ZA kde obycajnych ludi vyvlastnili za celkom inu cenu ako tych 'vyvolenych' ktori prisli s vlastnym, ovela 'vyssim' posudkom. No a ta znalkyna mi povedala, ze to je kludne mozne, ze sa dva znalecke posudky budu tak lisit. Pripominam vsak ze sa jednalo o posudok na cenu pozemku. Je mozne ze pri stavbe je to ine.
chandler
27.08.08,06:48
ta znalkyna nemohla byt viac na ocenovanie ako na poruchy... mohla byt znalkyna na jedno z toho alebo na obidve... ale nie na jedno viac a jedno menej.
v poslednych rokoch sa tie predpisy na ocenovanie neustale menily. teraz to vyzera tak ze uz je to ujednotene a naozaj by nemali byt rozdielne, ak su spravene dobre.
DanielaSL
27.08.08,07:10
Môj manžel je znalec, trochu poznám program v ktorom oceňuje nehnuteľnosť. Robia v ňom vlastne všetci znalci. Je veľa kritérií, ktoré sa berú do úvahy pri oceňovaní a každý znalec sa môže pohybovať v určitých rozpätiach. Ako tu už ale ktosi napísal, je to na ňom ako to obháji. Určite nemôžu robiť veľké odskoky, pokiaľ sa nechcú pripraviť o svoju prácu...robiť znalca. Myslím si, že ani jeden znalec kvôli tomu ,aby niekomu pomohol nepôjde do svojho rizika.