KatarinaB20
26.08.08,10:36
Z organizačných dôvodov chceme dať výpoveď zamestnancovi, ktorý bol 3 mesiace PN - z čoho mu vypočítam odstupné? Ďakujem
Chobot
26.08.08,09:08
Z organizačných dôvodov chceme dať výpoveď zamestnancovi, ktorý bol 3 mesiace PN - z čoho mu vypočítam odstupné? Ďakujem

Z priemerného platu v zmysle § 134 ZP:

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
aniratak
04.09.08,07:44
Čo znamená výraz "zrejme dosiahol" pri pravdepodobnom zárobku?
Ak je mesačná mzda 21.000 + 30% prémie, ktoré v minulosti dostával zamestnanec vždy, mám vychádzať z tých 21.000+6300 SK alebo len zo základnej mzdy 21.000 SK?
Chobot
04.09.08,08:42
Čo znamená výraz "zrejme dosiahol" pri pravdepodobnom zárobku?
Ak je mesačná mzda 21.000 + 30% prémie, ktoré v minulosti dostával zamestnanec vždy, mám vychádzať z tých 21.000+6300 SK alebo len zo základnej mzdy 21.000 SK?

Ja by som asi vychádzal z 21.000+6.300. Je pravdepodobné, že by túto sumu ako mzdu dosiahol.
Natka
02.10.08,13:37
Z priemerného platu v zmysle § 134 ZP:

((2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.
Máme zamestnanca,ktorý od 1.mája 2008 až do 30.9 bol na PN.K 30.sept.dostal výpoved z nadstavu a má dostať odstupné,to mu máme počítať priemerný zárobok len z apríla,či ako? poradte prosím vás čo najskôr,dakujem
Marína
02.10.08,13:44
Nie. Máte mu vypočítať podľa citovaného § ods.3, čiže dtto ako aniratak.
Andyke
02.10.08,13:45
V prísp. č. 2 Ti už Chobot odpovedal :
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Chobot
Z priemerného platu v zmysle § 134 ZP:


(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.