unidat
26.08.08,11:37
Asi je to "blbá" otázka, ale ako je to so mzdou u živnostníka? Mám živnosť popri zamestnaní. Ak by som mal zamestnanca, jeho mzda ide do nákladov.
Ale ak som sám, moja "mzda" ide iba do osobnej spotreby, teda nedá sa dať do nákladov?
Zoltán Kovács
26.08.08,09:38
Asi je to "blbá" otázka, ale ako je to so mzdou u živnostníka? Mám živnosť popri zamestnaní. Ak by som mal zamestnanca, jeho mzda ide do nákladov.
Ale ak som sám, moja "mzda" ide iba do osobnej spotreby, teda nedá sa dať do nákladov?

Veru nedá. Tvoja "mzda", resp. odmena je na konci roka zisk po zdanení.
Martin Mocko
26.08.08,09:40
Asi je to "blbá" otázka, ale ako je to so mzdou u živnostníka? Mám živnosť popri zamestnaní. Ak by som mal zamestnanca, jeho mzda ide do nákladov.
Ale ak som sám, moja "mzda" ide iba do osobnej spotreby, teda nedá sa dať do nákladov?

Presne ako vravíš. Ale chápeš to celé zle. Tvojou mzdou je v podstate zisk po zdanení. Štandardne v JU... príjmy-výdavky=zisk. Zisk zdaníš 19% sazdbou dane a čo zostane je tvoja "mzda" z podnikania.
unidat
26.08.08,09:56
Takže ak som si z účtu vybral niečo teraz na dovolenku, je to osobná spotreba. Predsa mám živnsoť preto, aby som niečo zarobil pre seba.
Tweety
26.08.08,09:59
Takže ak som si z účtu vybral niečo teraz na dovolenku, je to osobná spotreba. Predsa mám živnsoť preto, aby som niečo zarobil pre seba.
Áno, zarábaš si na seba, ale tvoj je až čistý zisk z podnikania, teda po zdanení, po odvodoch. Takže výber na dovolenku je osobná spotreba, VNOZD.
VladoaKatka
26.08.08,10:19
Takže ak som si z účtu vybral niečo teraz na dovolenku, je to osobná spotreba. Predsa mám živnsoť preto, aby som niečo zarobil pre seba.

...ešte si nenapísal, či si uplatňuješ paušálne výdavky alebo vedieš účtovníctvo?

Ak si uplatňuješ paušálne výdavky, je jedno ako pomenuješ výber z účtu,
ak vedieš jednoduché účtovníctvo - je to výber pre osobnú spotrebu podnikateľa - ako píše Tweety výdavok neovplyvňujúci základ dane,
... a dúfam, že nemáš podvojné účtovníctvo...!
Aluš
26.08.08,16:28
Robím živnostníka ktorý si každý mesiac robí výber na osobnú spotrebu - akože mzdu, samozrejme účtujem to ako VNOZD. Samozrejme musíš mat peniažky na účte alebo v pokladni. Znižuješ si tým len stav v pokladni alebo účtu.
Dav
26.08.08,16:47
Osobná spotreba podnikateľa pri podvojnom účtovníctve MD 491/ D 211, alebo D221.
Daska
26.08.08,18:43
Osobná spotreba podnikateľa pri podvojnom účtovníctve MD 491/ D 211, alebo D221.

ale len v pripade ze je to FO uctujuca v PU
zdenek009
29.08.08,20:34
VNOZD.......CO TO JE PROSIM VAS?
Dav
29.08.08,20:41
VNOZD.......CO TO JE PROSIM VAS?
Výdavky neovplyvňujúce základ dane.