martinkoo
26.08.08,11:46
ahojte..mam otazocku zas: pri zakladani zivnosti chcela odomna teta cislo uctu ktory budem pouzivat na podnikanie. tak som jej dal svoj osobny stym ze ho budem pouzivat ... teraz mi bolo odporucene to rozdelit na podnikatelsky a osobny ... takze si idem zalozit novy ucet

otazka znie ci ked som na zivnost. urade zadal ten osobny ci ho musim pouzivat ??? ... lebo by som radsej ten novy ucet zacal pouzivat ako podnikatelsky

vdaka za radu
Tweety
26.08.08,09:48
ahojte..mam otazocku zas: pri zakladani zivnosti chcela odomna teta cislo uctu ktory budem pouzivat na podnikanie. tak som jej dal svoj osobny stym ze ho budem pouzivat ... teraz mi bolo odporucene to rozdelit na podnikatelsky a osobny ... takze si idem zalozit novy ucet

otazka znie ci ked som na zivnost. urade zadal ten osobny ci ho musim pouzivat ??? ... lebo by som radsej ten novy ucet zacal pouzivat ako podnikatelsky

vdaka za radu Ak ho nebudeš používať na podnikanie, tak to oznám DÚ, teda zrušenie starého a založenie nového.
poisonkatka
26.08.08,09:48
zmenu cisla uctu musis nahlasit na danovom urade...na zivnostenskom myslim, ze netreba..a vedies normalne uctovnictvo? lebo ak si uplatnujes pausalne vydavky, tak vtedy mozes aj osobny pouzivat
hanelie
26.08.08,09:49
nie nemusíš ho používať,
treba však poslať oznam o novom účte
martinkoo
26.08.08,09:58
no takto este sa spytam: ja mam zivnost od augusta a ak vsetko pojde ako ma ;) tak ku 31.12.2008 uz aj bude po nej .. cize to bude asi 5 mesiacov ... ak zoberiem zisk za 5 mesiacov po 10 000 to je 50 000 tak som sa zmestil do tych cca. 90 000 ked nemusim platit dan .. je to tak ?

ci sa mi pocita len pocet mesiacov ktore som podnikal x priemerna mzda ?

ale aj to by sa mi asi oplatilo radsej si dat pausalnu dan a nemusim robit ziadne cachre s uctami ?

poradte prosim ... chcem to mat co najjednoduchsie a nerad by som zbytocne robil dalsi ucet alebo co ...

vdaka
Tweety
26.08.08,10:17
no takto este sa spytam: ja mam zivnost od augusta a ak vsetko pojde ako ma ;) tak ku 31.12.2008 uz aj bude po nej .. cize to bude asi 5 mesiacov ... ak zoberiem zisk za 5 mesiacov po 10 000 to je 50 000 tak som sa zmestil do tych cca. 90 000 ked nemusim platit dan .. je to tak ?

ci sa mi pocita len pocet mesiacov ktore som podnikal x priemerna mzda ?

ale aj to by sa mi asi oplatilo radsej si dat pausalnu dan a nemusim robit ziadne cachre s uctami ?

poradte prosim ... chcem to mat co najjednoduchsie a nerad by som zbytocne robil dalsi ucet alebo co ...

vdaka
Paušálna daň už nie je, ak nechceš viesť účtovníctvo,(alebo je pre teba výhodnejšie) môžeš prejsť na paušálne náklady. 40%, alebo u remeselných činnosti je to 60%.
poisonkatka
26.08.08,10:41
toto si precitaj http://tvojepeniaze.pravda.sk/nie-kazdy-zivnostnik-musi-priznat-dane-d9w-/sk_pludia.asp?c=A080215_100259_sk_pludia_p01, ide o sumu nizsiu ako 50tis..cize ak budes mat vyssi prijem, ako je ta suma v tom linku, tak musis podat dp
martinkoo
26.08.08,11:21
no precital som ... takze ak zarobim viac ako 50tisic musim podat dan priznanie a tym padom musim mat ucet urceny na podnikanie :( ... a k tej nezdanitelnej casti je to teda 12xpriemer.mzda aj ked podnikam mesiac ?? alebo je to dlzka podnikania v danom roku krat ta priemer.mzda ???

a neviete nahodou ako zistim na ktory danovy urad patrim ? tu v BB su tri pokial viem
poisonkatka
26.08.08,12:57
no takze co sa tyka nezdanitelnej casti zakladu dane, tak si mozes odpocitat za cely rok..inak co si robil pred tym augustom? nezamestnany, zamestnany? lebo ak mas viac prijmov, tak to budes musiet uviest v danovom priznani potom
veronikasad
26.08.08,13:20
hanelie
26.08.08,14:27
neviete nahodou ako zistim na ktory danovy urad patrim
a na ktorý ste sa boli registrovať / DIČ / ?