kvieta
26.08.08,13:08
Nazdar, viete mi poradit ci mozem zauctovat do VOZD mimosudne naklady spojene s vymahanim a uroky z omeskania? Do prev. rezie?

Ide o to, ze mame leasing a so splatkami sme nejaky cas meskali a tak nam leasingova spolocnost nafakturovala naklady na vymahanie. Uroky z omeskania nefakturovali.

Leasingove splatky, uroky z omeskania aj mimosudne naklady sme zaplatili.

Vdaka
kvieta
28.08.08,08:10
Tak ako ludkovia.. neskusite poradit? :)
kvieta
09.09.08,12:47
Nikto neskusi pomoct? Dodatocne mi prisla faktura aj na uroky z omeskania.
Takze su mimosudne naklady spojene s vymahanim a uroky z omeskania VOZD?
Danila
09.09.08,13:10
Nikto neskusi pomoct? Dodatocne mi prisla faktura aj na uroky z omeskania.
Takze su mimosudne naklady spojene s vymahanim a uroky z omeskania VOZD? Zmluvný úrok z omeškania je VOZD, mimosúdne náklady sú VNZD.
Stefan2005
09.09.08,14:38
Zmluvný úrok z omeškania je VOZD, mimosúdne náklady sú VNZD.

V prílohe k jednej lízingovej zmluve je odstavec:

"Príjemca leasingu je povinný zaplatiť poskytovateľovi leasingu všetky náklady, ktoré poskytovateľovi leasingu vzniknú v súvislosti s vymáhaním a
uplatňovaním všetkých nárokov a pohľadávok poskytovateľa leasingu voči príjemcovi leasingu, a to vrátane odmien a honorárov vyplatených tretím
osobám oprávneným vykonávať v mene poskytovateľa leasingu úkony v súvislosti s vymáhaním pohľadávok."

V jednej minulej diskusii som vyjadril názor, že v prípade "nezmluvných nákladov" na vymáhanie pohľadávky tieto náklady sú daňovými nákladmi u veriteľa a dlžník je povinný ich zaplatiť až na základe rozhodnutia súdu - teda tieto bez rozhodnutia súdu sú jeho nedaňovým nákladom.

Ale v prípade zmluvne dohodnutých "mimosúdnych nákladov" prečo nemožno tieto zmluvné plnenia považovať za VOZD ?

Vtedy sa do diskusie zapojili najmä právnici, preto by ma zaujímali ďalšie názory na daňovú stránku veci....
Danila
10.09.08,03:45
To Štefan2005

Z toho zadania som akosi vnútorne presvedčená, že žiadne súdne rozhodnuie nebolo, že povinný platil dobrovoľne na základe fakturácie oprávneného. A pri určovaní právnikmi, čo je a čo nie je daňový výdavok som ja osobne veľmi opatrná.;) Preto rana istoty - mimosúdne náklady na vymáhanie VNZD.:)
kvieta
10.09.08,05:32
Dakujem za pomoc
Stefan2005
10.09.08,18:47
Prakticky sa rozchádzame na názore, čo všetko je zmluvná pokuta.

Zmluvná pokuta je jedným zo zabezpečovacích inštitútov (upravená v § 544 až § 545 Občianskom zákonníku a v § 300 až § 302 Obchodnom zákonníku). Obchodné zmluvy obsahujú väčšinou viac povinností, ktoré má jedna alebo druhá zmluvná strana splniť. Z tohto dôvodu si zmluvné strany dohadujú zmluvnú pokutu za nesplnenie len niektorej povinnosti alebo za nesplnenie niekoľkých povinností. Každé dojednanie v zmluve musí byť určité, inak je neplatné.

V leasingových podmienkach nemenovanej spoločnosti stojí okrem iného uvádza:
„Za omeškanie so splátkami a ostatnými platbami je nájomca povinný zaplatiť úroky z omeškania z dlžnej čiastky vo výške 0,1% denne, ak nebolo v leasingovej zmluve dohodnuté inak.
Za každú zaslanú upomienku o neplnení zmluvných podmienok má prenajímateľ právo úhrady nákladov v čiastke 150,- Sk.
V prípade vymáhania pohľadávky treťou osobou alebo v prípade odobratia predmetu leasingu za zvlášť závažné neplnenie zmluvných podmienok má prenajímateľ právo vyúčtovať nájomcovi náklady, ktoré vynaložil prostredníctvom tretích osôb na dosiahnutie svojich oprávnených nárokov.“

Pýtam sa preto, čo z vyššie uvedených podmienok uzavretej zmluvy možno považovať za zmluvnú pokutu: len úroky z omeškania, alebo aj zaslanie upomienky a vynaložené náklady veriteľa na dosiahnutie svojich oprávnených nárokov?

Často sa stotožňuje zmluvná pokuty a úroky z omeškania; pritom nárok veriteľa na úrok z omeškania vzniká zo zákona a len v súvislosti s nezaplatením peňažnej pohľadávky, preto nie je nutné ani jeho dohodnutie (pritom zákon osobitne nereguluje súbeh úrokov z omeškania a zmluvnej pokuty, takže podľa niektorých právnych názorov môže dlžník v prípade omeškania sankcionovaný dvakrát.)

Na druhej strane povinnosť zaplatiť zmluvnú pokutu nevzniká dlžníkovi zo zákona, preto sa vyžaduje dojednanie zmluvnej pokuty zmluvnými stranami. Dohoda o zmluvnej pokute môže byť dojednaná ako samostatný právny úkon zmluvných strán, ale môže byť i súčasťou zmluvy, z ktorej vyplýva povinnosť, ktorú má zmluvná pokuta zabezpečovať (v našom prípade leasingová zmluva).

V zmysle vyššie uvedeného zastávam preto názor, že i dohodnutie poplatkov napr. za upomienky alebo nákladov za vymáhanie pohľadávky možno považovať za zmluvnú pokutu, lebo v zmysle zmluvy uzavretej zmluvnými stranami dlžník na ich úhradu sa zaviazal.

Ujasnením termínu čo je vlastne zmluvná pokuta, vyriešime aj otázku daňovej uznateľnosti týchto výdavkov (nákladov po zaplatení).
Danila
11.09.08,11:50
Konzultovala som tento konkrétny prípad s pracovníkom DÚ. Za daných zmluvne dohodnutých podmienok sa jedná vo všetkých prípadoch o VOZD.:)
kvieta
12.09.08,11:17
Takze aj uroky z omeskania aj mimosudne naklady su VOZD? Nemas to nejak pisomne, ci len telefonicky?
m19
15.10.08,11:14
prosím Vás ako ste poriešili mimosúdne náklady spojené s vymáhaním leasingu?Máme rovnaký problém....prosím o radu Vďaka ...m19@zoznam.sk
Stefan2005
15.10.08,16:10
prosím Vás ako ste poriešili mimosúdne náklady spojené s vymáhaním leasingu?Máme rovnaký problém....prosím o radu Vďaka ...m19@zoznam.sk

... som presvedčený, že záver z danej diskusie dáva odpoveď na tvoju otázku.
viď príspevok č.9 http://www.porada.sk/817037-post9.html