MartinkoK
26.08.08,13:37
Dobrý deň,
moja teta práve odkúpila byt v ktorom žije už viac ako 20 rokov. Tento byt chce prepísať na mňa - neter. Akou zmluvou je to najlepšie urobiť? Hlavne aby sme nemuseli platiť daň. A aký je pri tom postup?
Ďakujem Vám veľmi pekne
svetlik
26.08.08,11:40
Závisí aj od toho, či tvoja teta má nejakých príbuzných, ktorí by prichádzali do úvahy pri dedení? ak nie, darovacia, ak áno, radsej kúpna zmluva
MartinkoK
26.08.08,11:46
Závisí aj od toho, či tvoja teta má nejakých príbuzných, ktorí by prichádzali do úvahy pri dedení? ak nie, darovacia, ak áno, radsej kúpna zmluva

Žije sama, je slobodná, bezdetná. Ma tri sestry a mamu. Keby sme to riešili cez kúpnu zmluvu musela by zaplatiť nejakú daň?
svetlik
26.08.08,11:53
no, ak tam ma trvaly pobyt viac ako dva roky bezprostredne pred predajom (co teda asi ma) tak je prijem oslobodeny od dane, kedze su tam tie sestry ja by som to riesil kupnou zmluvou, istota je sicher
Chobot
26.08.08,11:59
Žije sama, je slobodná, bezdetná. Ma tri sestry a mamu. Keby sme to riešili cez kúpnu zmluvu musela by zaplatiť nejakú daň?

Ak v tom byte mala a má trvalý pobyt, tak nie. Ale aj tak je najlepšia darovacia zmluva.

Teda - ak ti byt daruje, tak darovaciu, ak byt kupuješ, tak kúpno-predajnú.

Ja v darovacej zmluve nevidím žiadne riziko.
MartinkoK
26.08.08,12:06
a ak mi ho podaruje musím sa tam potom prihlásiť na trvalý pobyt? Byt bude užívať ona, aj keď bude napísaný na mňa.
Chobot
26.08.08,12:35
a ak mi ho podaruje musím sa tam potom prihlásiť na trvalý pobyt? Byt bude užívať ona, aj keď bude napísaný na mňa.

Nemusíš. Vlastník bytu nemusí mať trvalý pobyt v byte, ktorý vlastní. On tam ani vôbec nemusí bývať a stále bude byt jeho.
svetlik
27.08.08,09:20
a ak mi ho podaruje musím sa tam potom prihlásiť na trvalý pobyt? Byt bude užívať ona, aj keď bude napísaný na mňa.
jedno riziko darovacej zmluvy, ktoré pri kúpnej nie je : domáhanie sa vrátenia daru podľa § 630 OZ.
MartinkoK
27.08.08,09:43
prosím Vás a kde by som našla, ktorá by bola pre mňa výhodnejšia z daňového hľadiska. Hľadám, hľadám ale nič také som nenašla.
Chobot
27.08.08,09:50
prosím Vás a kde by som našla, ktorá by bola pre mňa výhodnejšia z daňového hľadiska. Hľadám, hľadám ale nič také som nenašla.

Aké daňové hľadisko máš na mysli? Veď teraz, pri prevode nikto nebude platiť žiadnu daň ani v jednom prípade.

Jedine keby si plánovala v krátkom čase ten byt predať, vtedy by sa dalo špekulovať o daňovom hľadisku.
MartinkoK
27.08.08,09:59
Ďakujem veľmi pekne, už je mi všetko jasné.