Bajo_sk
26.08.08,13:57
Pozdravujem ..

Stretol som sa s takymto problemom. Pred casom daval isty slovensky operator k mobilnemu telefonu darcek, Apple iPod. Ten sa samozrejme pokazil. Po 30 dnovej zakonnej lehote som sa bol v danej predajni operatora spytat, ako dalej, nakolko preslo 30 dni od podania reklamacie. Odpovedou mi bolo, ze operator mi iPod nepredal, ale daroval, takze sa na tento tovar nevztahuje 30dnova zakonna lehota a ze mi neostava nic ine, len cakat a cakat a cakat ...
Chcel by som sa touto cenou spytat niekoho znaleho problematiky, ako to vlastne je. Dopredu dakujem za odpoved(e)
Chobot
26.08.08,13:02
Pozdravujem ..

Stretol som sa s takymto problemom. Pred casom daval isty slovensky operator k mobilnemu telefonu darcek, Apple iPod. Ten sa samozrejme pokazil. Po 30 dnovej zakonnej lehote som sa bol v danej predajni operatora spytat, ako dalej, nakolko preslo 30 dni od podania reklamacie. Odpovedou mi bolo, ze operator mi iPod nepredal, ale daroval, takze sa na tento tovar nevztahuje 30dnova zakonna lehota a ze mi neostava nic ine, len cakat a cakat a cakat ...
Chcel by som sa touto cenou spytat niekoho znaleho problematiky, ako to vlastne je. Dopredu dakujem za odpoved(e)

Asi tak, že "Darovanému koňovi na zuby nepozeraj".

No neviem, ale pokiaľ ide o dar, tak asi neplatia štandardné reklamačné a záručné podmienky, lebo darovanie prebieha nie na základe kúpno-predajnej zmluvy (teda nejde o obchodný vzťah) ale na základe darovacej zmluvy, čo je iný vzťah (darca - obdarovaný) a neriadi sa obchodným zákonníkom.

Napriek tomu môže darca poskytovať záruku na dar, ale keďže ide o dar, nemôžeš sa opierať o zákon o ochrane spotrebiteľa. Neviem si predstaviť, ako by si si uplatnil právo odstúpenia od zmluvy a ako by si žiadal vrátiť peniaze za tovar, keď si žiadne nezaplatil. Tiež si neviem predstaviť, že by si žiadal náhradný tovar alebo peňažnú náhradu.

Prečítaj si ešte zmluvné podmienky, na základe ktorých ti bol dar darovaný. Možno tam nájdeš niečo v tvoj prospech.
hanelie
26.08.08,13:12
tento darček je súčasťou určitého tovaru takže si myslím, že sa môžu na ňho vzťahovať reklamačné podmienky

vezmime si napr nové auto ku ktorému sú "zadarmo" zimné pneu - istotne by sme išli reklamovať vadu na pneumatike a neodradila by nás argumentácia - veď sú zadarmo tak čo chcete reklamovať