idulgerov
26.08.08,16:41
Zdravím.
Manželka má dostať v práci výpoveď z dôvodu organizačných zmien. Podľa zákona jej začne plynúť od budúceho mesiaca výpovedná lehota 3 mesiace.
Otázka:
V prípade, že si počas plynutia výpovednej lehoty nájde inú prácu, môže odísť zo zamestnania aj pred uplynutím tejto výpovednej lehoty?
Marína
26.08.08,15:40
ZP § 62
Výpovedná doba
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Je možná dohoda so zamestnávateľom.
Zuzka2510
11.09.08,10:06
Dobrý deň. Chcela by som sa len opýtať či je niekde na porade vzor výpovede z prac.pomeru zo strany zamestnávateľa z org. dôvodov. Ďakujem
Zuzka2510
11.09.08,10:31
Ešte by som sa chcela spýtať, kde by som našla v zákonníku práce že zamestnanec má pri skonč. PP výpoveďou z org. dôvodov nárok na odstupné a aj na výpovednú dobu?
brčko
11.09.08,10:40
Ešte by som sa chcela spýtať, kde by som našla v zákonníku práce že zamestnanec má pri skonč. PP výpoveďou z org. dôvodov nárok na odstupné a aj na výpovednú dobu?

zákonník práce
§ 62 ods.1+2 výpovedná doba
§ 76 ods.1 odstupné

ak však čakáš, že tam niekde bude napísané, že má nárok aj na mzdu počas VD a aj na odstupné, tak takto to tam nie je.
Je tam ale jasne napísané, že pri ukončení PP výpovedou z dôvodov ..., resp. dohodou s tých istých príčin, patrí zamestnancovi "pri skončení PP" odstupné v sume...
Zuzka2510
11.09.08,10:44
Takže môžem napísať do výpoveďe, že začína plynúť výp doba a dostane ešte aj odstupné. Ale môže byť aj to že nebude výpovedná doba len odstupné?
brčko
11.09.08,10:58
Takže môžem napísať do výpoveďe, že začína plynúť výp doba a dostane ešte aj odstupné. Ale môže byť aj to že nebude výpovedná doba len odstupné?

to už ale nejde o ukončenie PP podla § 63 ods. 1 .. výpovedou. Potom by bolo treba ukončiť PP dohodou podla § 60 ZP z organizačných príčin (musia byť v dohode uvedené). Ale na to treba súhlas zamestnanca, lebo je to "dohoda".

S výpovedou samozrejme zamestnanec súhlasiť nemusí, len ju musí zamestnávatel doručiť zamestnancovi.
Zuzka2510
11.09.08,11:00
Ja mu proste chcem dať výpoveď z org. dôvodov s nárokom na 2 - mes. odstupné a čo stou výp. dobou? Som z toho trochu mimo
Chobot
11.09.08,12:43
Ja mu proste chcem dať výpoveď z org. dôvodov s nárokom na 2 - mes. odstupné a čo stou výp. dobou? Som z toho trochu mimo

Myslím, že v tom máš trošku zmätok.

Ak PP skončíš výpoveďou, tak v prvý deň nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede začína plynúť výpovedná doba (VD), počas ktorej zamestnanec normálne pracuje a poberá plat. Po 2 mesiacoch VD (prípadne 3 mesiacoch, ak pracuje viac ako 5 rokov) PP končí a vyplatíš mu 2-mesačné odstupné (príp. 3-mesačné).

Ak sa dohodnete, tak môžete skončiť dohodou k akémukoľvek dátumu, trebárs aj ku koncu mesiaca. Vtedy sa nehovorí o žiadnej VD, lebo žiadna nie je, ale zamestnanec dostane to odstupné (2 alebo 3 mesačné). Dohodou ale nemôžete skončiť, ak s tým zamestnanec nesúhlasí.
Zuzka2510
12.09.08,07:43
Ak sa ruší pracovné miesto a nemáme ho kam preradiť tak mu musíme dať výpoveď k určitému dátumu. Čiže ja to miesto musím ešte držať, kým neuplynie tá výp.doba?
Tweety
12.09.08,07:48
Ak sa ruší pracovné miesto a nemáme ho kam preradiť tak mu musíme dať výpoveď k určitému dátumu. Čiže ja to miesto musím ešte držať, kým neuplynie tá výp.doba?
Áno. Na VD má nárok.
Chobot
12.09.08,07:48
Ak sa ruší pracovné miesto a nemáme ho kam preradiť tak mu musíme dať výpoveď k určitému dátumu. Čiže ja to miesto musím ešte držať, kým neuplynie tá výp.doba?

Výpoveď k určitému dátumu neexistuje. Pracovné miesta sa nerušia zo dňa na deň, alebo v priebehu mesiaca. Pokiaľ chce zamestnávateľ zrušiť pracovnú pozíciu alebo pozície, tak musí rátať s výpovednou dobou. Teda napr. v septembri rozhodne, že ku koncu novembra zruší miesto, tak koncom sept. doručí výpoveď tak, aby PP skončil v novembri. Pokiaľ tak neurobí a miesto zruší ku koncu októbra, tak buď sa musí so zamestnancom dohodnúť na skončení k 31.10. alebo mu musí dávať plat a zamestnávať ho do konca novembra.

Alebo mu dáš voľno z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa, v tom prípade patrí zamestnancovi náhrada vo výške priemerného platu.

Ak je zamestnanec rozumný a ponúkne sa adekvátne odstupné za tú výpovednú dobu, tak nevidím dôvod, prečo by zamestnanec neuzavrel dohodu o ukončení PP.
D123
15.09.08,17:37
V auguste sme dali zamestnankyni vypoved podla par. 63 1 b s 2-mesacnou vypovednou dobou a 2-mesacnym odstupnym. Vypoved prevzala a PP by mal skoncit 31.10.2008. Zamestnankyna 12.9. oznamila ze je tehotna a na PP trva. Stretli ste sa s takymto pripadom?
Ak spravne chapem podla par. 64 2 spada doba ukoncenia PP do ochrannej doby a teda jej novy datum skoncenia PP bude posledny den rodicovskej dovolenky (nie je osamela)?
A co s nou mame robit do nastupu na matersku? Vypoved dostala, lebo jej miesto bolo zrusene.
Dakujem
brčko
15.09.08,18:16
V auguste sme dali zamestnankyni vypoved podla par. 63 1 b s 2-mesacnou vypovednou dobou a 2-mesacnym odstupnym. Vypoved prevzala a PP by mal skoncit 31.10.2008. Zamestnankyna 12.9. oznamila ze je tehotna a na PP trva. Stretli ste sa s takymto pripadom?
Ak spravne chapem podla par. 64 2 spada doba ukoncenia PP do ochrannej doby a teda jej novy datum skoncenia PP bude posledny den rodicovskej dovolenky (nie je osamela)?
A co s nou mame robit do nastupu na matersku? Vypoved dostala, lebo jej miesto bolo zrusene.
Dakujem

stretla som sa s tým. Som ten prípad tehotnej. Ale som na PN, takže so mnou nemá zamestnávatel výdaje, len za prvých 10dní PN-ky.

Mali by ste ju nadalej zamestnávat. Praktický postup však neviem, snád vám skúsenejší poradia. § 55 a § 162 ZP sa asi použiť nedá, to ide o iný prípad. Ak by ste pre nu nemali prácu, podla mna by ste jej museli vyplácať náhradu mzdy v sume jej priem.zárobku v zmysle § 142 ods.3 ZP (prekážky na strane zamestnávatela).
Nezávidím v takýchto prípadoch zamestnávatelom, no tehotná nezamestnaná by to mala velmi ťažké s hladaním práce. Snád nájdete nejaké obojstranne vhodné riešenie.
D123
15.09.08,19:38
Veru brcko, neprijemna situacia pre obe strany. Zrejme pouzijeme par. 142. Otazkou zostava, kedy konci PP (posledny den materskej ci rodicovskej?). Pri par. 142 zrejme narok na stravne listky nebude, ale narok na dovolenku z casu prekazok vznikne - Spravne?
P.S.pre Brcko: drzim palce.
brčko
16.09.08,06:30
Veru brcko, neprijemna situacia pre obe strany. Zrejme pouzijeme par. 142. Otazkou zostava, kedy konci PP (posledny den materskej ci rodicovskej?). Pri par. 142 zrejme narok na stravne listky nebude, ale narok na dovolenku z casu prekazok vznikne - Spravne?
P.S.pre Brcko: drzim palce.

Dakujem :)
naša firma sa ruší, takže ukončenie PP ma bohužial o chvílu aj tak neminie.

Môj názor na tvoje otázky:
- PP končí posleným dnom RD (v posledný den OD) -vid ZP § 64 ods.2 + ods.1 písm.c
- nárok na strav.lístky by mala len v prípade, ak máte upravené podmienky ich poskytovania podla ZP § 152 ods.7 písm.a), čo však nepredpokladám
- nárok na dovolenku by jej aj počas prekážok na strane zamestnávatela mal vznikať, vid ZP § 144 ods. 4 písm.a)

no a ešte ma napalo, že aj odstupné možno bude pri ukončení PP už trojmesačné, ak PP potrvá aspon 5rokov.