sklenkova
29.04.05,16:31
Zobrala som si dodávku na lízing a tak ako to oni rozpisujú,to neviem zaúčtovať.
Účtujem v JU,nie som platca DPH,zvýš. splát. som dala 266 000,-
spl.celkom:12 268,60, splátka s poistným:13 592,30(hav.aj povinné),
lízingový koeficient 1,12.Celý lízing bude trvať 48 mesiacov.Zabudla som tam obstarávaciu cenu 760 000,-.Učila som sa účtovať lízing, ale tam bol finančný prenájom...a takéto veci tu vôbec nemám.Prosím Vás aby ste mi niekto pomohol.
Ďakujem
Danuska
29.04.05,14:41
Choď do zložky daň z príjmu a v okne "lizing po 01.01.2004" by si mala všetko nájsť. A neboj sa, nie je to také hrozné. Alebo si cez hľadaj zadaj slovko leasing.
bepo
29.04.05,14:53
A názov témy nedaj Prosím,pomôžte mi ale napr. Zaúčtovanie leasingu automobilu
Johanka
29.04.05,15:00
Leasing je nespisovné slovo pre finančný prenájom. Tak si pozri aj tie svoje poznámky, alebo napíš ešte raz, že si nič nenašla a môžeme to rozobrať.
sklenkova
29.04.05,15:18
V zložke daň z príjmu som bola,ale nič som nenašla.Viem že obst.cenu si dávam do majetku a odpisuje sa to na konci roku, tak isto asi výšku poistného- bez auta,toby sa dalo vypočítať, ale ako vypočítať výšku fin. prenájmu-to teda neviem.Ten názov preto ,lebo som z toho úplne zúfalá.
Johanka
29.04.05,15:26
Daj si ešte vyhľadať "leasing", je tam more informácií.
ondrejvla
29.04.05,16:05
No poďme skúsiť: budeš mať 48 splátok po 12268,60 Sk bez poistného, čiže ide to do ceny vozidla, plus si zaplatila prvú zvýšenú splátku 266 000,- Sk, čiže podľa toho je cena vozidla 854 892,80 Sk a nie 760 tis. Sk, takže cenu vozidla si dáš na kartu majetku, budeš 4 roky odpisovať, tento rok len toľko mesiacov, odkedy máš leasing( alebo fin.prenájom), podľa zmluvy budeš auto odpisovať 4 roky, posledný odpis bude po 48 mesiaci. Splátky budeš účtovať ako nedaňový náklad, do daňových si dáš len poistné, čo mi vychádza, že je čiastka 1323,70 Sk, áno? Ak nie, oprav ma! Zároveň si zapíš celý tento záväzok do knihy ostatných záväzkov, aby si na konci roku mala k nadobud.majetku, ktorý budeš mať vo výkaze o majetku a záväzkoch aj záväzok.

Teraz ma napadlo, pozri si splátkový kalendár a leasingovú zmluvu, či ten rozdiel medzi obstarávacou cenou a cenou vozidla, ktorú som vypočítala z tvojich údajov, nie je vlastne cena navýšenia, ktorú má leas.spoločnosť pre seba, myslím, teda určite áno!

Vlasta
andrej_rv
29.04.05,16:38
Vlasta, toto sa mi celkom nezdá správne, akosi tu nevidím nikde DPH, nezahrnula si to tiež do základu pre odpisovanie ? Základom pre zaevidovanie auta na kartu dlhodobého majetku musí byť obstarávacia cena vozidla bez DPH. Obstarávacia cena u nájomcu musí byť zhodná s obstarávacou cenou (istinou) u prenajímateľa - je uvádzaná vždy aj na zmluve. Táto cena sa bude potom uplatňovať do nákladov vo forme leasingových odpisov. Všetky ostatné súčasti splátky mimo istiny (lízingový úrok - navýšenie, poistné, DPH...) sú daňovým výdavkom v čase jej zaplatenia. Praktické účtovanie splátok vrátane zahŕňania do nákladov môže mať rôzne formy a podoby, už to tu bolo rozoberané vo viacerých témach.
ondrejvla
29.04.05,17:07
Ja viem, že som to tam nedala, ale ako ju mám zistiť, keď nie je uvedená, neviem ktorý prepočet pre zistenie výšky DPH by bol správny, keďže je tu trošku nezrovnalosť v tom, aká je nadob.cena. Viem, že sa jedná o neplatcu DPH a ešte sa stále zadávateľka otázky neozvala, i keď som ju vyzvala súkromnou správou, keď ešte na Porade bola.

Takže, čakám! Vlasta
andrej_rv
29.04.05,17:50
Ja viem, že som to tam nedala, ale ako ju mám zistiť, keď nie je uvedená, neviem ktorý prepočet pre zistenie výšky DPH by bol správny, keďže je tu trošku nezrovnalosť v tom, aká je nadob.cena. Viem, že sa jedná o neplatcu DPH a ešte sa stále zadávateľka otázky neozvala, i keď som ju vyzvala súkromnou správou, keď ešte na Porade bola.
Takže, čakám! VlastaNuž ťažko je dávať rady s nejakými konrétnymi, ak nie je k dispozícii príslušná zmluva, a u lízingu dvojnásobne. Ja som sa ozval len preto, aby náhodou zadávateľka nezapočítala DPH z obstarávacej ceny do základne pre odpisovanie. Andrej.
sklenkova
29.04.05,18:34
Cena bez DPH:638 655,50, DPH121 344,50,OC 760 000,-
Zvýš.spl.266 000,- spl.bez DPH10309,80, DPH1958,90, cena celkom 12268,60,s poistným13592,30.Popl.za uzat. zmluvy 4522,-
Ja sa ospravedlňujem,ale pred 3 mes.mi to na kurze vysvetlovali, že nakolko nie som platca DPH zapíšem do majetku OC aj s DPH a ten fin. prenájom a poistenie si dávam každý mesiac do výdavkov. Na konci roka si vypočitam odpis na tento rok z OC.Nie som účtovník, hoci som robila 10 rokov vedúcu v obchode,min.rok som platila jednej mamičke a tá mi to v januári hodila, musela som si celý rok spraviť dozadu,takže sa učím ako blázon
ondrejvla
29.04.05,19:53
Cena bez DPH:638 655,50, DPH121 344,50,OC 760 000,-
Zvýš.spl.266 000,- spl.bez DPH10309,80, DPH1958,90, cena celkom 12268,60,s poistným13592,30.Popl.za uzat. zmluvy 4522,-
Ja sa ospravedlňujem,ale pred 3 mes.mi to na kurze vysvetlovali, že nakolko nie som platca DPH zapíšem do majetku OC aj s DPH a ten fin. prenájom a poistenie si dávam každý mesiac do výdavkov. Na konci roka si vypočitam odpis na tento rok z OC.Nie som účtovník, hoci som robila 10 rokov vedúcu v obchode,min.rok som platila jednej mamičke a tá mi to v januári hodila, musela som si celý rok spraviť dozadu,takže sa učím ako blázon
To nemyslíš vážne, aby si si dávala do nákladov aj fin.prenájom-to sú predsa líz.splátky aj odpisy?!
Takže poďme znovu:
OC bez DPH 638655,50 Sk, dáš do majetku, odp.sk.1, odpisuješ 4 roky, začínaš mesiacom, kedy si nadobudla predmet leasingu, končíš posledným mesiac splátky. DPH rozpúšťaš tiež 48 mesiacov na účte 548, pardón v JÚ je to prev.réžia, vytvor si analytiku na náklady leasingu, poistenie tiež prev.réžia-analytika poistné, poplatok za uzatvorenie tiež do prev.réžie-analytika poplatky. Dúfam, že som to napísala správne a polopaticky, nemala som skúsenosť s leasingom a popri tom neplátcom DPH.
Ak by si si mala narobiť galibu v účtovníctve, resp.v tom, či si si dala všetko do správnych chlievikov, potom odporúčam skús si nájsť novú účtovníčku, ale kvalitnú, nie takú, čo ti pred ukončením účt.obdobia položí doklady na stôl a dovidenia! Ono ten výdavok za vedenie účtovníctva sa vždy vyplatí. A to mi teda ver!
Mily
11.05.05,07:25
Ako zaúčtovať predčasné ukončenie nového finančného lízingu (z roku 2004) - úžitkového automobilu v dôsledku totálnej škody?
Janka9375
11.05.05,12:30
ty nemaš s DPH nič spoločné, máš JU a nie si plastca, takže s Vlastou súhlasím, od 1.1.2004 ak je majetok nadobudnutý v tomto zdaň období účtuješ odpis a splátky ako ostatné neodpočitateľné náklady, do HM dáš sumu celkovú aj s DPH, bez DPH len platcovia, odpisy si rozpočítaš na mesiace od obstarania
luky
11.05.05,13:40
Nesúhlasím s Tebou, pozri si §25 odst.6
luky
11.05.05,13:42
Nesúhlasím s Tebou, pozri si §25 odst.6Zabudla som dopísať, že zákon o dani z príjmov, ale hádam je to skoro všetkým jasné
ondrejvla
12.05.05,19:20
Zabudla som dopísať, že zákon o dani z príjmov, ale hádam je to skoro všetkým jasné
Luky, prosím ťa, pozri si ešte raz moju odpoveď na túto tému!!!
a k ZoDP §25, ods.6) Pri obstaraní HM formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je DPH,komentár k tomuto § v Poradcovi 5-6/2005 od 1.1.2006 sa dopĺňa nový odsek k 6) - v prípade kedy daňovník nie je platiteľ DPH, alebo u toho, ktorý nemá nárok na odpočet zahrňuje sa DPH do základu dane v súlade so splátkovým kalendárom.
dovtedy, tak ako som napísala :
OC bez DPH dáš do majetku, v prípade odp.sk.1, odpisuješ 4 roky, začínaš mesiacom, kedy si nadobudla predmet leasingu, končíš posledným mesiac splátky. DPH rozpúšťaš tiež 48 mesiacov na účte 548, v JÚ je to prev.réžia, vytvor si analytiku na náklady leasingu.

Keď si pozrieš môj príspevok vyššie, zistíš, že je to do 1.1.2006 presne tak, ako som napísala!
anita
13.05.05,09:24
Vlastička, myslím si, že Luky nesúhlasil s Jankou9375 a nie s tebou. Alebo sa mýlim? Lebo podľa mňa u neplatcov DPH sa nemôže DPH dať do odpisov. DPH je pre neplatcov náklad len pri zaplatení mesačnej splátky.
sklenkova
13.05.05,17:18
K OC mám prirátať aj faktúru za montáž zabezpečenia (10 000,-),keď to bolo uhradené pred prihlásením vozidla,alebo to môže ísť do výdavkov?A ešte na IK OS 1 doba 4 roky
ale metóda odpisovania:rovnomerná?
ondrejvla
13.05.05,17:29
K OC mám prirátať aj faktúru za montáž zabezpečenia (10 000,-),keď to bolo uhradené pred prihlásením vozidla,alebo to môže ísť do výdavkov?A ešte na IK OS 1 doba 4 roky
ale metóda odpisovania:rovnomerná?
Čo je to IK OS? Na koľko je zmluva na 4 roky, alebo na 3? Podľa toho zaradíš aj do odpisovej skupiny, môžeš odpisovať len takú dobu, ako trvá splát.kalendár. Ak trvá 3 roky, musíš odpisovať len 3 roky.
Akú faktúru za montáž zabezpečenia? - čoho?
sklenkova
13.05.05,17:50
Je to inven. karta, obst. cena.Zmluva je na 4 roky a v tých tabuľkách je to 1. odpis. skupina myslím ,že rovnomerná. zaplatili sme vopred zálohu, 10 000,- a potom sme sa dohodli že tam namontujú defendlocka a nejaké iné zabezpečenia (skrz hav. poist.)
-už sme nič samozrejme nedoplácali a teraz som čítala v Poradcovi že sa mi o to vlastne zvyšuje obst. cena, a neviem či to môžem dať do výdavkov alebo teda zvýšiť cenu
andrej_rv
13.05.05,17:53
...komentár k tomuto § v Poradcovi 5-6/2005 od 1.1.2006 sa dopĺňa nový odsek k 6) - v prípade kedy daňovník nie je platiteľ DPH, alebo u toho, ktorý nemá nárok na odpočet zahrňuje sa DPH do základu dane v súlade so splátkovým kalendárom.DPH rozpúšťaš tiež 48 mesiacov na účte 548, v JÚ je to prev.réžia, vytvor si analytiku na náklady leasingu.

K tejto problematike by som mal 2 poznámky:
1) § 25 ods. 6 ZDP je nie účinný od 1.1.2006, ale už od 1.1.2004 - v príslušnom komentári Poradcu 5-6/2005 je zrejme tlačová chyba. Treba si pozrieť prechodné ustanovenia k zákonu v § 52 ods. 40: "Ustanovenia...§ 25 ods. 6,..sa použijú pri podaní daňového priznania po 31. decembri 2004". Je to síce ťažkopádna formulácia, ale daňové priznanie za rok 2004 sa podáva po 31.12.2004.
2) V JÚ sa DPH z obstarávacej ceny do nákladov nerozpúšťa podľa splátkového kalendára, ale sa zahŕňa do výdavkov v dobe, keď je uhradená a samozrejme vo výške skutočnej úhrady. Ten komentár v Poradcovi by správnejšie mal znieť, že DPH sa zahrnie do výdavkov v JÚ v súlade s úhradou splátok.
ondrejvla
13.05.05,17:55
Ivka, ak to nemáš na faktúre od dodávateľa MV, ale úplne inej firmy, ja by som to dala priamo do nákladov, ale ak je to na faktúre k LZ tak zvýšiť cenu.
Pá!