bibitraub
26.08.08,20:24
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť ako vyplniť dph tlačivo... v júli sme dostali faktúru od rakuskej firmy na tovar ,ktorý bol naložený v Číne s dodacou podmienkou FOB Peking (naložený bol v júli, preto faktúra s júlovým dátmom).

v auguste nám bol tento tovar z Číny dovezený a preclený. na základe JCD bola zaplatená DPH (cca 200 000Sk) a clo colnému úradu. Tovar je na slovenskom sklade a postupne sa predáva do SR, ČR, Pl. Účtujeme v JÚ

1. ako zaúčtujem v JÚ zaplatené clo, dph?
2. pri vyplňovaní DPH tlačivá za mesiac august, môžem si uplatniť a odpočítať celú sumu zaplatenej dph (celých 200 000Sk), v ktorom riadku bude táto suma zapísaná na tlačive DPH? Bude niekde na tlačive spomenutá aj suma ktorá sa udáva na faktúre od rakúskej firmy?
3. ako vypočítam skladovú cenu tovaru (1kus)?
suma faktúry+zaplatené clo+cena dopravy/počet kusov?

Dúfam že moja otázka je podaná zrozumiteľne a vopred vám ďakujemza odpovede.
Vladimír Ozimý
27.08.08,06:19
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť ako vyplniť dph tlačivo... v júli sme dostali faktúru od rakuskej firmy na tovar ,ktorý bol naložený v Číne s dodacou podmienkou FOB Peking (naložený bol v júli, preto faktúra s júlovým dátmom).

v auguste nám bol tento tovar z Číny dovezený a preclený. na základe JCD bola zaplatená DPH (cca 200 000Sk) a clo colnému úradu. Tovar je na slovenskom sklade a postupne sa predáva do SR, ČR, Pl. Účtujeme v JÚ

1. ako zaúčtujem v JÚ zaplatené clo, dph?
Clo - výdavok ovplyvňujúci základ dane v členení nákup tovaru
DPH - výdavok neovplyvňujúci základ dane
2. pri vyplňovaní DPH tlačivá za mesiac august, môžem si uplatniť a odpočítať celú sumu zaplatenej dph (celých 200 000Sk), v ktorom riadku bude táto suma zapísaná na tlačive DPH? Bude niekde na tlačive spomenutá aj suma ktorá sa udáva na faktúre od rakúskej firmy? nárok na odpočítanie DPH je ten kto je uvedený v colnom konaní ako osoba povinná vysporiadať colný dlh t.j. dovozca. To znamená že si môžte uplatniť DPH v plnej výške ak nevykonávate oslobodené plnenia v čase keď uhradite DPH pri dovoze. Uvediete to do riadku 19 a do riadku 23. Suma na faktúre od Rakuskej firmy nebude uvedená nikde v daňovom priznaní. Pre uplatnenie práva na odpočítanie musí mať platiteľ k dispozícii dovozný doklad (JCD) potvrdený colným orgánom, v ktorom je uvedený ako príjemca alebo dovozca.
3. ako vypočítam skladovú cenu tovaru (1kus)?
suma faktúry+zaplatené clo+cena dopravy/počet kusov?
správne
Dúfam že moja otázka je podaná zrozumiteľne a vopred vám ďakujemza odpovede.

hrubým písmom