pali1
27.08.08,09:05
Dobrý deň.

Chcel by som sa opýtať či zástupcovia zamestnancov pre BOZP sa majú vyjadrovať k pracovným postupom, a či aj keď sa v ňom spravia iba nejaké zmeny. A ak áno podľa jakého zákona majú na to právo, a či takéto právo má aj odborová organizácia a musí sa k takémuto pracovnému postupu po každé vyjadrovať???


Ďakujem.
Achy
27.08.08,08:33
Pracovný postup svojim sposobom ovplyvnuje BOZP.
Uz pri vytvarani pracovneho postupu sa musi brat do uvahy otazka BOZP. Podla zakona 124/2006 par. 19, ma zastupca zamestnancov opravnenie spolupracovat so zamestnavatelom a predkladat navrhy na zvysenie urovne BOZP.

U nas vo firme co som pozeral tak PP vypracuvava odborny pracovnik a schvaluje generalny. Odborova organizacia sa moze vyjadrit, ale nedava sa im to priamo ku schvaleniu.

Nasiel som ako to je presne u nas vedene, takze to doplnim.

Po vypracovani smernice sa urci termin na pripomienky. Co som pozeral smernicu, tak v pripomienkovom konani boli uvedeni, GR, vyrobny riaditel, a veduci danej prevadzky.
Zita Gregušová
02.09.08,11:36
Pozri si zákon č. 124/2006 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých iných zákonov. ( úplné znenie, v ktorom sú zapracované aj 309/ 2007 a 140/2008).
erzet
02.09.08,11:46
mimotemy
Pracovný postup svojim sposobom ovplyvnuje BOZP.
Uz pri vytvarani pracovneho postupu sa musi brat do uvahy otazka BOZP. Podla zakona 124/2006 par. 19, ma zastupca zamestnancov opravnenie spolupracovat so zamestnavatelom a predkladat navrhy na zvysenie urovne BOZP.

U nas vo firme co som pozeral tak PP vypracuvava odborny pracovnik a schvaluje generalny. Odborova organizacia sa moze vyjadrit, ale nedava sa im to priamo ku schvaleniu.

Nasiel som ako to je presne u nas vedene, takze to doplnim.

Po vypracovani smernice sa urci termin na pripomienky. Co som pozeral smernicu, tak v pripomienkovom konani boli uvedeni, GR, vyrobny riaditel, a veduci danej prevadzky.
Áno? U Vás schvaľuje pracovný postup GR? Ja keď som robil technológa mechanického opracovania tak som urobil, ja sám, minimálne, minimálne 10 postupov denne. Keď poviem že nás tam bolo 20 nepoviem veľa. Je síce pravda že to bolo pred x rokmi. To teda klobúk dolu pred Vami a Vaším GR. Dnes som bezpečnostný technik.
Achy
03.09.08,03:31
Pockat...jedna vec je technologicky postup pre konkretny vyrobok a druha vec je smernica, PBTP, PP.

Ako som uz vyssie spomenul, u nas prebieha schvalovacie konanie, ale samozrejme ked idem sustruzit nejaky polotovar a vypracujem na to postup, tak toto si schvaluje prislusny technolog. Avsak odbornik na danu problematiku vypracuje PBTP na spracovavanie polotovarov sustruzenim, dalej na spracovanie frezovanim atd. ktore schvaluje komisia a podpisuje GR ako PBTP nasej firmy.

Takyto postup je u nas. Vztah zastupca zamestnancov BOZP vs. firma som pre dany problem opisal v prvom prispevku.
Black
10.09.08,04:22
Zastupca zamestnancov má, ako už bolo spomenute, predkladať návrhy na opatrenia na zvýšenie úrovne BOZP a požadovať od zamestnávateľa odstránenie zistených nedostatkov (z 124/2006, §19, ods.3).

Taktiež zamestnávateľ má povinnosť určovať bezpečné pracovné postupy (z 124/2006, §6, ods.1, pism. i).

Myslím si, že nie je nutnosť aby sa zástupca zamestnancov priamo zúčastňoval schvaľovacích konaní ohľadom pracovných postupov, avšak dobrý zástupca zamestnancov si všíma či sú už schválené PP v poriadku z hľadiska BOZP a či sa dodržiavajú priamo na pracovisku, pričom na tieto skutočnosti upovedomuje zamestnavateľa formou návrhov na zlepšenie a zmeny.
Pri schvaľovaní by všetci "schvaľovatelia" a tvorcovia PP mali prihliadať na BOZP zamestnancov (všetci sú totiž povinný ako zamestnanci dodržiavať a prihliadať na BOZP v rámci svojich pracovných náplní). A predovšetkým by malo byť v záujme zamestnávateľa aby si z hľadiska BOZP dal skontrolovať pracovný postup technikovi BOZP - je to jeho poradný orgán pre túto oblasť.

Konkrétny systém schvaľovania PP by si mal vždy určiť každý zamestnávateľ sám, musí však vychádzať zo všeobecných predpisov (a to aj v oblasti BOZP).;)
evula0
10.09.08,06:10
Pracovné postupy vypracuje príslušný odborník a prekonzultuje s BTS.Schvaľuje kompetentný vedúci zamestnanec. Je to v praxi uplatnenie zák.č.124/06 napr.§ 6 ods.(1) písm. d), g), i) alebo §13 ods.(1)Zástupca zamestnancov väčšinou nie je ani jedno. Zástupcovia zamestnancov ako aj všetci ostatní zamestnanci majú právo na informáciu a následne samozrejme aj na pripomienky. Pre odbory je treba brať do úvahy §149 Zák.práce o kontrole odborovým orgánom, hlavne ods.c).Taktiež §229 ods.(4) ZP.
Skôr pri zásadných interných predpisoch (napr. smernica pre OOPP)je potrebné vyjadrenie zástupcu zamestnancov(odbory,zamestnanecká rada) prostredníctvom komisie BOZP(nad 100 zamestnancov) kde je nadpolovičná časť z radov zástupcov zamestnancov.O konkrétnej povinnosti prerokovania interných dokumentov pred ich schválením by malo byť určené v kolektívnej zmluve v časti o ochrane práce.