memsahib
27.06.04,20:25
Dobrý večer.
Poradí mi prosím niekto, či môže mať firma - s.r.o. v majetku dve autá a súčasne ich využívať na podnikanie, uplatňovať si náklady na PHL, ak vo firme pracuje len konateľ, ktorý je zároveň zamestnancom a má "dohodára"? Resp. môže použiť jedno z áut "dohodárovi"na výkon práce pre firmu a uplatňovať si náklady na PHL, príp. aj opravy...atď. Treba aj spísať nejakú zmluvu? Ďakujem.
Richard
28.06.04,00:21
Ak existujú obstojné argumenty, že tento dohodár potrebuje k výkonu práce aj auto tak áno. Ako daňák by som sa však pozeral trochu aj na ekonomickú stránku, teda, či práca dohodára má taký ekonomický prínos, že uživí náklady na auto.....
Treba brať do úvahy základné pravidlo a síce, či sú výdavky používané na dosahovanie príjmu.....
Neviem posúdiť konkrétnu ekonomickú situáciu firmy, pretože môže ísť aj o momentálne vynakladanie nákladov, ktorých príjem sa prejavý v budúcnosti....
Richard
28.06.04,00:25
Ešte chcem doplniť, že túto tému premiestňujem do porady Daň z príjmu, pretože bola nesprávne zadaná pod témou "prispejte k šíreniu porady".

Prosím o správne zaraďovanie otázok do porád podľa ich obsahu.
memsahib
28.06.04,19:50
...dakujem Richard za odpoved.
Jozef Mihál
28.06.04,20:40
Je to na hrane, záleží na osobnom posúdení daňováka. Na Vašom mieste by som to nerobil.
M3G
30.06.04,20:09
Neodporúčam to dávať na dohodára, ale iba na konateľa, keď už nie je iná možnosť a môžete to druhé auto deklarovať ako:


- reprezentačné auto(1. auto používa konateľ na prevádzkové účely-môžete na to vylepiť aj nejakú malú reklamu a 2. auto používa na cestách za klientmi...na reprezentáciu firmy)

- náhradné auto(ak blokmi preukážete, že to prvé auto sa neustále kazí)


a pod...
Jozef Mihál
30.06.04,20:15
M3G - to má skutočne logiku, toto daňovák nemá ako preargumentovať.
M3G
30.06.04,20:39
Moji klienti ma neustále nútia do takých vecí, o ktorých sa mi pred 1-2 rokmi ani nesnívalo a ja musím vymýšľať stále nové a nové argumenty :)
Luboš
01.07.04,05:35
V súvislosti s automobilom v podnikaní by som Vás poprosil poradcovia na Váš
názor na automobil ako manažérske vozidlo.Máme vo firme vozidlo, ktorého obst.cena vrátane DPH je 850 tis.Sk,chceme s leasingovou spoločnosťou uzatvoriť zmluvu o spätnom leasingu s následnou kúpou po ukončení leasingu. Toto vozidlo bolo ohodnotené u leasing.spoločnosti vstupnou cenou 350 tis.Sk vrátane DPH .Vozidlo bude používané na služobné i súkromné účely. Z čoho počítať do príjmov zamestnanca 1% vstupnej ceny vozidla? Zákon o Dani z príjmov § 5 odst.3 hovorí "...Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla..." (teda počítať stále so sumy 850 tis.?)
Jozef Mihál
01.07.04,05:57
Zákon o Dani z príjmov § 5 odst.3 hovorí "...Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla..."
V zákone sa myslí pod pôvodným vlastníkom leasingovka, a tá určila cenu 350 tis. Podľa mňa je teda na tieto účely cenou vozidla suma 350 tis.
Luboš
01.07.04,06:30
Ďakujem pán Mihál
s pozdravom Luboš