lujza37
27.08.08,16:54
Viem, ze na temu platobneho rozkazu su tu stovky prispekov. Tie, ktore som citala, boli vsak vzdy na konkretnu sumu a lahko sa vypocitaju. Ja mam vsak problem s urokami z omeskania, ktore stale pretrvavaju, cize sa kumuluju. Financna ciastka pozicana na zaklade zmluvy o pozicke nebola do stanoveneho terminu uhradena a zalezitost uz bola postupena na exekutora. Kedze to vyzera, ze v dohladnej dobe to ani uhradene nebude, rozhodli sme sa v zmysle Obcianskeho zakonnika ziadat uroky z omeskania. Na internete som nasla sposoby vypoctu, vzor zaloby aj vzor na navrh platobneho rozkazu, ale vie mi niekto, kto uz mal podobnu skusenost vysvetlit, ci je lepsie ist cestou podania zaloby, alebo rovno podat navrh na platobny rozkaz? Tie uroky kazdym dnom narastaju a nie je mi jasne, o aku sumu mam v tom platobnom rozkaze ziadat.
Za kazdu odpoved vopred dakujem.
dana9
27.08.08,15:09
Ahoj,

môžeš požiadať súd o vydanie platobného rozkazu, ak máš relatívne jednoznančý skutkový stav. Môžeš žiadať aby ti boli priznané úroky z omeškania nasledovne:

Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti navrhujeme, aby súd v zmysle ustanovenia § 172 O.s.p. vydal nasledovný


platobný rozkaz:

Súd ukladá žalovanému, aby do 15 dní od doručenia tohto platobného rozkazu zaplatil žalobcovi úroky z omeškania vo výške (napr.):

• 14,25 % p.a. zo sumy vo výške 51 051,- Sk za obdobie odo dňa 14.9.2007 do zaplatenia.


s tým, že úrok by som vyčíslila ku dňu podania návrhu na súd, kvôli súdnemu poplatku
lujza37
27.08.08,18:14
Ahoj,
dakujem za odpoved. Presne tomuto som nerozumela, ako sa vycisluju uroky v pripade, ktory stale trva.
Podla Obc. zakonnika som nasla, ze uroky z omeskania by mali byt 8,5 % p.a., pri Obchod. zakonniku je to tych 14, ale to je detail...

Cize to znamena, ze napr. k 1.9. by som dala navrh na platobny rozkaz s urokmi do 31.8., ... no ale podla toho by som musela davat tie navrhy opatovne, napr. mesacne, polrocne, atd... kto v takomto pripade znasa sudne poplatky? Vies mi prosim ta povedat, kolko ten sudny poplatok asi je? /predpokladam ze to je asi v %/.

Ako by sa to riesilo formou zaloby? Neda sa to napr. urobit tak, ze by dal sud nejaky jednorazovy prikaz, aby dlznik tie uroky platil az kym nesplati celu sumu ?(samozrejme za predpokladu, ze to splati po castiach, budu sa uroky znizovat)
dana9
28.08.08,05:37
nemusis ich davat opatovne. sud ti ich prizna raz.

aj ked zalujes nezaplatenu istinu a urok, tak ked sud vyda PR tak neuvedie presnu sumu dlzneho uroku ale len urči, že do zaplatenia.

Pravoplatny a vykonatelny PR je exekucnym titulom a exekutor je potom opravneny si ich prepocitavat a aktualnu vysku kku konkretnemu dnu uplatnovat u povinneho..

rozumies ako to myslim?

Na zaciatku platis sudny poplatok ty, ak si v spore uspesna, sud ulozit zalovanemu povinnost aby ti ich uhradil. Len si ich musis v navrhu na vydanie PR uplatnit.
Vysku sudneho poplatku neplat vopred, pretoze sudy postupuju rozne pri urceni jeho vysky v pripade uroku z omeskania. Posli na sud navrh a do neho uved, ze sudny poplatok zapaltis na vyzvu sudu. Oni ti potom poslu vyzvu s presnym vycislenim poplatku.
dana9
28.08.08,05:39
lujza37
28.08.08,06:22
Ahoj Danka, ano, dakujem,
rozumiem, povodne som myslela, ze ten platobny prikaz je jednorazovy, ale uz mi to je jasne. Musim si este niekde na internete dobre popozerat ako sa taky platobny rozkaz ziada a vsetky podrobnosti k nemu, pred odoslanim to dam asi nejakemu pravnikovi na odsuhlasenie, aby sme predisli zbytocnym chybam a natahovackam.