zjv
27.08.08,23:19
Zdravím vás,

som drobný podnikateľ, ktorý má živnosť popri zamestnaní.
V tomto roku sa mi podarilo naplniť limit 1,5 mil., čo znamená pravdepodobne ak ho prekročím musím prejsť na podvojné účtovníctvo a zároveň sa stať platcom DPH. Som si istý, že v dalšie roky sa k tejto hranici ani nepriblížim. Je nejaká možnosť v jednom roku ak prekročím limit 1,5 mil. učtovať podvojne atď. a v druhom a ostatných rokoch sa vrátiť späť k jednoduchému účtovníctu a nebyť platcom DPH?

Ďakujem.
Paula
27.08.08,21:25
PÚ nemusíš viesť a hranica obratu pre DPH je od 1.1.09 35 tis. EUR (1,055 mil. Sk)

Tu v prísp. č. 12 je tabuľka na sledovanie obratu : http://www.porada.sk/t88917-nuteny-platca-dph.html
FAA
27.08.08,21:28
Zdravím vás,

som drobný podnikateľ, ktorý má živnosť popri zamestnaní.
V tomto roku sa mi podarilo naplniť limit 1,5 mil., čo znamená pravdepodobne ak ho prekročím musím prejsť na podvojné účtovníctvo a zároveň sa stať platcom DPH. Som si istý, že v dalšie roky sa k tejto hranici ani nepriblížim. Je nejaká možnosť v jednom roku ak prekročím limit 1,5 mil. učtovať podvojne atď. a v druhom a ostatných rokoch sa vrátiť späť k jednoduchému účtovníctu a nebyť platcom DPH?

Ďakujem.

Prekročenie obratu 1,5 mil, nieje dôvod na vedenie PU, učtuješ stále v JU. Čo sa týka DPH, tam 12 mesiacov po registrácii, ak nedosiahneš obrat 1,5 mil, tak môžeš požiadať o zrušenie registrácie. Minimálne tých 12 mesiacov platcom DPH byť musíš.
FAA
27.08.08,21:30
PÚ nemusíš viesť a hranica obratu pre DPH je od 1.1.09 35 tis. EUR (1,055 mil. Sk)

Tu v prísp. č. 12 je tabuľka na sledovanie obratu : http://www.porada.sk/t88917-nuteny-platca-dph.html

samozrejme, tam už nastupuje obrat v Eurach, t.j. 35000.-Eur.
zjv
28.08.08,08:40
Prekročenie obratu 1,5 mil, nieje dôvod na vedenie PU, učtuješ stále v JU. Čo sa týka DPH, tam 12 mesiacov po registrácii, ak nedosiahneš obrat 1,5 mil, tak môžeš požiadať o zrušenie registrácie. Minimálne tých 12 mesiacov platcom DPH byť musíš.

Super ďakujem.
A čo ak som tento obrat už dosiahol a prekročil od januára 08, aký je postup mám požiadať or egistráciu platcu dane a zaplatiť požadovanú DPH? Ráta sa 12 mesiacov za kalendárny rok alebo od registrácie, potom by som ale 1,5 mil. nedosiahol a mohol by som registráciu za 12 mesiacom zrušiť. Poraďte mi prosím aký je postup.
veronikasad
28.08.08,08:43
Super ďakujem.
A čo ak som tento obrat už dosiahol a prekročil od januára 08, aký je postup mám požiadať or egistráciu platcu dane a zaplatiť požadovanú DPH? Ráta sa 12 mesiacov za kalendárny rok alebo od registrácie, potom by som ale 1,5 mil. nedosiahol a mohol by som registráciu za 12 mesiacom zrušiť. Poraďte mi prosím aký je postup.

v tom prípade si sa mal zaregistrovať za povinného platitela DPH do 20.2.08, a od 1.3. faktúrovať všetko s DPH. K tomu príslušná evidencia, možnosť odpočtu DPH pri registrácii a do 25 dní po skončení štvrťroka povinnosť podať daňové priznanie DPH
abel
28.08.08,08:45
Sleduješ obrat za 12 po sebe idúcich mesiacov, nemusí to byť len od januára, ale napr. 5/2007 - 4/2008, atď., samozrejme, že obrat môžeš dosiahnuť aj skôr ako za 12 mesiacov. Potom musíš najneskôr do 20 dní od konca mesiaca, v ktorom si obrat 1,5 mil. prekročil, požiadať o registráciu za platiteľa DPH. Daňový úrad Ti určí, od kedy si platiteľom dane, spravidla od 1. dňa nasledujúceho mesiaca.
zjv
28.08.08,10:42
v tom prípade si sa mal zaregistrovať za povinného platitela DPH do 20.2.08, a od 1.3. faktúrovať všetko s DPH. K tomu príslušná evidencia, možnosť odpočtu DPH pri registrácii a do 25 dní po skončení štvrťroka povinnosť podať daňové priznanie DPH

Dobre,

ja som dosiahol tento obrat od januara do júla, znamená to , že poslednou faktúrou, ktorou som ho prekročil musím začať účtovať s DPH a zaregistrovať sa k nejakemu dátumu.
Po sebe idúce mesiace potom počítam od januára, či od momentu prekročenia hranice? Ak od januára, znamená to potom že v decembri môžem požiadať o zrušenie registrácie resp. kedy by som mohol požiadať najskôr o zrušenie reg. ak nedosiahnem dalej požadovaný obrat.

Musím nejakým spôsobom odviesť DPH aj zo sumy 1,5 mil. pošas, ktorej som nebol platcom DPH, alebo až z ďalších faktúr prípadne poslednej, ktorá by túto hranicu prekročila.

Ď.
Jana Acsová
28.08.08,10:49
Zoltán Kovács
28.08.08,10:50
Dobre,

ja som dosiahol tento obrat od januara do júla, znamená to , že poslednou faktúrou, ktorou som ho prekročil musím začať účtovať s DPH a zaregistrovať sa k nejakemu dátumu.
Po sebe idúce mesiace potom počítam od januára, či od momentu prekročenia hranice? Ak od januára, znamená to potom že v decembri môžem požiadať o zrušenie registrácie resp. kedy by som mohol požiadať najskôr o zrušenie reg. ak nedosiahnem dalej požadovaný obrat.

Musím nejakým spôsobom odviesť DPH aj zo sumy 1,5 mil. pošas, ktorej som nebol platcom DPH, alebo až z ďalších faktúr prípadne poslednej, ktorá by túto hranicu prekročila.

Ď.

Hranicu obratu si prekročil v 07/2008. Takže tvoja povinnosť bola najneskôr do 20.08.2008 registrovať sa na platiteľa DPH na daňovom úrade. Pokiaľ DÚ ti nevydá osvedčenie o platiteľstve (kartičku) nemôžeš fakturovať s dph. Totiž platiteľstvo je k určitému dátumu, ktorý určí DÚ.

Obrat sleduješ kontinuálne.
Ak ťa DÚ zaregistruje k 1.9. (čo je teraz už nonsens), tak o zrušenie registrácie môžeš požiadať ao po uplinutí 12 mesiacov od registrácie.


Z dosiahnutého obratu sa neodvádza spätne DPH.
Jana Acsová
28.08.08,10:51
Dobre,

ja som dosiahol tento obrat od januara do júla, znamená to , že poslednou faktúrou, ktorou som ho prekročil musím začať účtovať s DPH a zaregistrovať sa k nejakemu dátumu. Požiadať o registráciu v lehote áno, ale nevyhotovujete faktúry s DPH do momentu registrovania. DÚ Vás bude registrovať "od dátumu". Od tohto dňa budete platiteľom a teda osobou oprávnenou odpočítavať daň a zároveň povinnou zdaňovať dodávky.
demeter
29.08.08,18:47
Ak som mesačne fakturoval viac ako 250 000,-SK,mal som sa stať už platcom DPH,ja si idem davať žiadosť až teraz,lebo mam prijem 1 470 050,-Sk,ratam to od 1.1.do 31.8.2008,je to spravne.Dakujem
Paula
29.08.08,18:51
Ak som mesačne fakturoval viac ako 250 000,-SK,mal som sa stať už platcom DPH,ja si idem davať žiadosť až teraz,lebo mam prijem 1 470 050,-Sk,ratam to od 1.1.do 31.8.2008,je to spravne.Dakujem


Klikni na link v prísp.č. 9, tam máš návod, ako rátať.
demeter
29.08.08,18:59
Tak ja som to potom zle počítal.to som mal počitať od roku 2007,je to tak.
Daska
29.08.08,19:28
Ak som mesačne fakturoval viac ako 250 000,-SK.....

V JU nie je podstatne kolko si mesacne fakturoval, ale kolko si prijal od odberatelov, cize si musis zratat kolko ti zaplatili v hotovosti pripadne na ucet.


... ratam to od 1.1.do 31.8.2008,je to spravne.Dakujem

ty si pred 1.1. 2008 nepodnikal? Ak ano, nemozes to ratat od 1.1.2008 ale ako uz bolo pisane, musis brat predchadzajucich 12 mesiacov. Cize k dnesnemu dnu musis brat 9/2007 - 8/2008.
demeter
29.08.08,20:07
Informoval som sa na daňovom úrade.hovoril som im ,že som toľko vyfakturoval ,povedali mi že už sa môžem registrovať.hovoril som im ,že je to od januara.SZČo som už niekoľko rokov,je tam aj nejaká pokuta.
KEJKA
29.08.08,20:42
Informoval som sa na daňovom úrade.hovoril som im ,že som toľko vyfakturoval ,povedali mi že už sa môžem registrovať.hovoril som im ,že je to od januara.SZČo som už niekoľko rokov,je tam aj nejaká pokuta.
v registrácii uvádzaš obraty za posledných 12 mesiacov. DU si tomôže aj skontrolovať, kým vydá rozhodnute o registrácii. Tak si rozmysli, čo tam uvedieš. Odporúčam pravdu a nič iné než pravdu. Pravda je to, čo máš v účtovníctve.
demeter
31.08.08,18:01
Ja tam mám príjem za posledných 12 mesiacov cez 1 750 000,-Sk,ale to nie je všetko moje ,lebo ja to prefakturujem dalšim dvom partiam,neviete mi povedať čo nato povedia na daňovom úrade,ak je to presiahnuty prijem,dik.
Melnick
31.08.08,18:15
Povinnosť je splnená. Zaregistruj sa . DÚ Ti určí termín ku ktorému dátumu sa stávaš platiteľom DPH a následne Ti pošle rozhodnutie s vyrúbenou pokutou za nesplnenie registračnej povinnosti vyplývajúcej z § 4 ods.1 zákona 222/2004 Z.z. o DPH. tá pokuta môže byť najmenej 2000.- a najviac 100000.- sk.
demeter
31.08.08,18:26
Ste niekto na porade taký,ktorý išiel registrovať DPH po väčšom príjme ako 1 500 000,-Sk a koľko ste dostaly pokuty.Ďakujem!!!
Melnick
31.08.08,18:30
30.6.2008 ma oslovil nový klient ,aby som mu urobila dodatočné DP po inom účtovníkovi .Po jeho ukončení som ho 14.7.2008 poslala zaregistrovať sa. Pozdrav z DÚ znel na 2000.- Skk:):):)
Zoltán Kovács
31.08.08,18:35
Ja tam mám príjem za posledných 12 mesiacov cez 1 750 000,-Sk,ale to nie je všetko moje ,lebo ja to prefakturujem dalšim dvom partiam,neviete mi povedať čo nato povedia na daňovom úrade,ak je to presiahnuty prijem,dik.

Nerozumiem označenému.
To skôr oni ti fakturujú svoje služby, či nie? Ale to nič nezmení na tom, že si prekročil zákonom stanovenú hranicu na registráciu.

P.S. Tento rok sa registroval jeden môj klient s oneskorením asi 3 mesiacov. Zatiaľ nedostal nič, ale to neznamená, že už ani nedostane.
demeter
31.08.08,18:38
Jeho prijem bol kolko v hrubom ked dostal pokutu 2 000,-SK a do kolko mu ta pokuta prišla.Dik!!
Melnick
31.08.08,19:00
Pokuta prišla do 3 týždňov.
Daska
31.08.08,19:10
Ja tam mám príjem za posledných 12 mesiacov cez 1 750 000,-Sk,ale to nie je všetko moje ,lebo ja to prefakturujem dalšim dvom partiam,neviete mi povedať čo nato povedia na daňovom úrade,ak je to presiahnuty prijem,dik.

ono pri registracii mozes mat obrat aj 2 000 000,- ak sa ti za posledny mesiac zvysil o viac ako 500 000,-.


...P.S. Tento rok sa registroval jeden môj klient s oneskorením asi 3 mesiacov. Zatiaľ nedostal nič, ale to neznamená, že už ani nedostane.

Oni maju tusim 12 mesiacov na vyrubenie pokuty, v maji 2008 mi prisla pokuta za dodatocne DPH, ktore sme podali za maj 2007 v septembri 2007
Zoltán Kovács
31.08.08,20:03
Jeho prijem bol kolko v hrubom ked dostal pokutu 2 000,-SK a do kolko mu ta pokuta prišla.Dik!!

Pokuta nie je odvodená od obratu, resp. príjmu. Je to podľa zákona za 2 tisíc, a hotovo.