stevanka
28.08.08,01:25
Zdravým všetkých,potreboval by som radu.
Bývam v zrekonštruovanom rodinnom dome,ktorý obsahuje 2 byty a 1 nebyt.priestor,slúžiaci na podnikanie,a dvor.Vlastníkom jedného bytu som ja,spolu s manželkou(cca 45perc.zo spoluvlastníckeho podielu),dalej som vlastníkom nebytového priestoru(cca 21 perc.zo spoluvl.podielu),a jeden byt(cca 34 perc.zo spoluvlast.podielu) vlastnia moji traja súrodenci,v podieloch 3/5, 1/5, 1/5.Také isté podiely máme na dvore.
Celá budova je zateplená,toto zateplenie som financoval ja sám,keď mi súrodenci prisľúbili,že sa so mnou neskôr vyrovnajú,pretože nemali financie.Samozrejme nedali nič,a neviem ako to z nich vypáčiť.Jedná sa o sumu cca 350.000sk.Nemáme uzatvorené Spoločenstvo vlastníkov bytov,a uvažujem ,že ho založíme,pretože do budovy treba ešte veľa investovať.Avšak so súrodencami nevychádzam dobre,a v uvedenom byte sa zdržiava len najmladšia sestra,druhá sestra žije trvale v zahraničí,a brat v inom meste.Ako mám postupovať,aby som s nimi uzatvoril toto spoločenstvo,a aby som ich primäl k tomu,aby sa aj oni spolupodielali na financovaní budovy?Je možné to,že keď sa uzavrie SVB,nejak spätne primät súrodencov ,aby mi splatili svoju časť na zateplovaní?
Ak viete,poraďťe,ďakujem.
peton
28.08.08,06:13
Asi Ťa nepoteším, ale spoločenstvo založiť nemôžeš. Rodinný dom nespĺňa charakter bytového domu v zmysle zákona 182/1993

§2
(2) Bytovým domom (ďalej len dom ) sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.
stevanka
08.09.08,21:20
Ďakujem za odpoveď,ale ako sa potom dá definovať tento náš dom,keď nie bytový dom?A aký druh spoločenstva,alebo ako sa to dá nazvať,máme uzatvoriť?Veď predsa nemôžem financovať rekonštrukciu,údržbu a zateplenie celej budovy sám,aj keď som väčšinový vlastník.A vykašlať sa na to tiež nemôžem,pretože v tom dome aj bývam a aj podnikám.A robiť údržbu domu,zateplenie,rekonštrukciu,dvor, atď na 66 percent,to tiež nejde.
peton
09.09.08,03:43
Sám si ho definoval v úvodnom príspevku - rodinný dom.
Z uzatváraním nejakého spoločenstva by som si teda nelámal hlavu. Ak chceš zabudnúť na takéto problémy so súrodencami, čím skôr by som sa ich snažil kontaktovať a dohodnúť sa na odkúpení ich podielov, v prípade, že by mali záujem ich predať. Nebude to jednoduché, ale v prípade úspechu tak budeš 100% vlastníkom Ty. Je jasné, že aj všetky ostatné náklady už budú len na Tvojich pleciach, ale časť z nich ošetríš napr. nejakým dlhodobým prenájmom bytu, ktorý nepoužívaš a pod. Možností je dosť. Ak s predajom podielov nebudú súrodenci súhlasiť, pretože vedia, že Ty ten dom aj tak zhodnotíš, a oni tak získavajú bezplatný profit - zvyšuješ im ich hodnotu podielu, čo považujem už za čistú špekuláciu a neférovosť súrodencov, je treba sa dohodnúť na ďalších pravidlách financovania do budúcna a tiež na úhradu nákladov, ktoré Ti doteraz vznikli. Rozdeľ a rozpíš ich podľa výšky podielov a takto pekne zdokumentované a vyčíslené žiadaj písomne od každého to, čo Ti patrí. Nedaj na reči typu: "ale veď sú to súrodenci". Bohužiaľ ako sám vidíš, dnes je to v štýle "každý sám za seba". Verím, že doterajšie náklady máš patrične zdokumentované, pretože je možné, že ich budeš musieť použiť aj na súde, ale tak ďaleko to snáď nedôjde. Veľa zdaru.